VIDEO Directorul STS, despre posibilitatea ca Serviciul sa fi ajutat la trimiterea de sms-uri electorale: Este exclus

de Alina Neagu     HotNews.ro
Joi, 10 decembrie 2009, 13:35 Actualitate | Politic


"Este exclusa orice fel de implicare a STS in campania electorala. Serviciul de Telecomunicatii Speciale nu a fost folosit pentru asa ceva", a afirmat, joi, directorul STS, Marcel Opris, la iesirea de la audierile in fata Comisiei de Aparare din Senat. Presedintele Comisiei, Teodor Melescanu, anuntase, miercuri, ca Marcel Opris este asteptat la audieri. Reprezentantii PSD au sustinut, zilele trecute, intr-o emisiune la Antena 3, ca PDL s-ar fi folosit de infrastructura STS la numaratoarea paralela facuta in noaptea de duminica spre luni, dupa alegeri. De asemenea, au aparut speculatii ca tot STS ar fi ajutat la trimterea de SMS-uri in favoarea candidatilor la prezidentiale.

UPDATE: Presedintele Comisiei de Aparare din Senat, Teodor Melescanu, a anuntat, dupa audierea directorului STS, ca membrii Comisiei au decis invitarea, saptamana viitoare, la audieri a reprezentantilor MAE in legatura cu desfasurarea alegerilor in strainatate, potrivit NewsIn.

Serviciul de Telecomunicatii Speciale a precizat intr-un comunicat remis marti seara ca infrastructura construita de STS pentru procesele electorale a fost pusa numai la dispozitia autoritatilor abilitate de lege in organizarea alegerilor si ca la acest sistem nu au avut acces partidele politice:

  • "Infrastructura de comunicatii si informatica construita de STS pentru procesele electorale a fost pusa numai la dispozitia autoritatilor abilitate de lege in organizarea si desfasurarea proceselor electorale din 2007, inclusiv pentru cel din 6 decembrie 2009", se arata in comunicatul STS, in care se precizeaza ca "la acest sistem nu au avut acces partidele politice".
  • STS mai precizeaza ca "din infrastructura administrata de STS nu s-au initiat niciun fel de mesaje cu continutul invocat" in emisiunea de marti, de la Antena 3 si considera ca afirmatiile facute in emisiune "sunt neadevarate, nefondate si sunt de natura a constitui un atac grav la adresa institutiei".








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















2564 vizualizari

  • +3 (7 voturi)    
    sms, email (Joi, 10 decembrie 2009, 13:48)

    DDD [anonim]

    cu tot respectul eu am primit mail si sms de la dl Geoana, deci poate STS a lucrat pt PSD
    • -1 (9 voturi)    
      sms-ul era de la PDL (Joi, 10 decembrie 2009, 14:03)

      georgica [anonim] i-a raspuns lui DDD

      ca sa mobilizeze electoratul lui Basescu sa se duca la vot si sa rastoarne situatia. Daca ai fi primit un SMS in care ti se zicea ca Base e pe primul lor, probabil nu ai mai fi avut chef sa te duci sa votezi. E psihologie inversa.
      • +2 (2 voturi)    
        totusi (Joi, 10 decembrie 2009, 14:10)

        DDD [anonim] i-a raspuns lui georgica

        zise-i si de email (2 la numar) in care se faceau niste promisiuni. tot pdl le-au facut?
      • +4 (4 voturi)    
        era de la PSD... (Joi, 10 decembrie 2009, 14:18)

        xan [anonim] i-a raspuns lui georgica

        Am primit si eu urmatorul mesaj:

        "Mergeti la vot. Incurajati-va rudele si prietenii sa faca la fel. Fiecare vot conteaza. Nu ii lasati sa va fure victoria. Invingem impreuna! Mircea Geoana

        Sender: Geoana
        Sent: 19:16:32 06-12-2009"

        Sa nu-mi spui ca si asta e psihologie inversa...
        • -2 (2 voturi)    
          ba da, mai (Joi, 10 decembrie 2009, 14:25)

          grigore [anonim] i-a raspuns lui xan

          Mai gandeste-te
          • +1 (1 vot)    
            io cred (Joi, 10 decembrie 2009, 15:35)

            veninusrl [utilizator] i-a raspuns lui grigore

            ca tu vrei sa spui ca felix, turnatorul e pe felie cu marinarul, asa-i? altfel aia de pe antena 3 de ce au dat mai devreme rezultatele sondajelor? tot ca sa-i motiveze pe anti-pesedisti?
      • +2 (2 voturi)    
        da da (Joi, 10 decembrie 2009, 15:33)

        veninusrl [utilizator] i-a raspuns lui georgica

        si antena 3 cand a dat exit-poll-urile tot psihologie inversa a facut! si realitatea cand da piata de flori si de pesti de acvariu, rosii vs portocalii!
        de fapt tembeliziunile astea il sustin pe base si fac pisicholigie inversa de vreo 5 ani antena, dar pacat ca nu s-au prins alegatorii ca e vorba de psihologie inversa!
    • +1 (1 vot)    
      SMS (Joi, 10 decembrie 2009, 15:37)

      ela [anonim] i-a raspuns lui DDD

      tot de la psd am primit si eu si scria si ceva urat despre Basescu asa ca...cine a folosit STS? trebuia sa se inteleaga sa l foloseasca in mod egal.Nu cred ca sms a influientat votul.II cunostea lumea f bine si fara sms.
    • +1 (1 vot)    
      Nu STS-ul mai degraba primariile (Joi, 10 decembrie 2009, 15:43)

      !!!! [anonim] i-a raspuns lui DDD

      Nu cred ca STS-ul este implicat.Schema poate fi mult mai simpla. Primariile, prin interpusi, au solicitat(santajat?) administratorilor de firme liste cu personal si nr.de telefon.Eu am primit 3 SMS-uri pro Geoana(primarul nostru fiind PSD-ist de Belgia via Galati). Ironic este ca populatia a votat in procent de 64% cu Basescu in ciuda presiunilor.Rezultatul imi evoca urmatoarele: Market-raft:Basescu-50.33, Geoana-49.66(prag psihologic):SOLD. Basescu a ramas pe raft! Interpretati cum vreti. Oricum, suntem de rasu`-plansu...
  • +4 (4 voturi)    
    da (Joi, 10 decembrie 2009, 13:50)

    Unu [anonim]

    Eu am primit de doua ori duminica dupa ora 3 mesaj in care mi se dadea procentajul in favoarea lui geoana si ma indemna sa ma duc sa votez si eu cu el.....deci cine s-a folosit de aceste servicii? nu cumva pedesereaua?
  • -2 (6 voturi)    
    cica nu stia nici exit polurile in ziua alegerilor (Joi, 10 decembrie 2009, 13:51)

    vlad [anonim]

    E caraghios acest Opris, cica STS nici n-a stiut care sunt exit pollurile in ziua alegerilor. Pai pana si eu le stiam de pe internet, daramite ei!
  • -5 (9 voturi)    
    frauda (Joi, 10 decembrie 2009, 13:52)

    dinu patriciu [anonim]

    Cum, necum, alegerile s-au fraudat
    Sa-ti fie rusine, Traian Basescu!
    • +2 (4 voturi)    
      PSD? (Joi, 10 decembrie 2009, 14:06)

      George [anonim] i-a raspuns lui dinu patriciu

      Sa ii fie rusine PSD-ului . Eu am primit sms-uri in care eram indemnat sa merg sa votez cu Geoana. Expeditor aparea: GEOANA.
      • -1 (1 vot)    
        argumente? (Joi, 10 decembrie 2009, 16:12)

        gorbaciovsky [anonim] i-a raspuns lui George

        prietene, au mai zis si altii acelasi lucru mai sus, alte argumente chiar nu aveti? eu nu am primit nici un sms, in schimb cand m-am dus la vot deja era semnat in dreptul numelui meu si in dreptul parintilor mei. Deci cineva votase deja in numele nostru. Iar daca e sa ne punem intrebarea cine a fraudat, hai sa punem problema in felul urmator: cine a organizat alegerile, conducea internele si jandarmeria si mai mult decat atat a si iesit castigator? raspunsul miroase a parfum.
  • +3 (5 voturi)    
    DIRECTORUL UNUI SERVICIU ROMANESC - AGRESAT (Joi, 10 decembrie 2009, 13:53)

    andrei_nicolae [anonim]

    Nu inteleg cum se poate ca un reporter (Realitatea) sa-si permita (macar din bun simt) sa agreseze un director de servicii speciale ale statului roman. I-a bagat practic microfonul in gura si se comporta cu el de parca ar fi fost un politician de doi bani, nu un director de servicii. Acesta nu este obligat sa raspunda oricui si oriunde. Obligatia lui si a STS este sa raspunda IN SCRIS la soloicitarea de informatii. Daca se fac declaratii suplimentare ai bunul simt si respecta-ti interlocutorul. Daca acesta spune ca face o declaratie dupa comisie, asteapta aceasta declaratie, nu forta. Pe reporterii astia nu-i invata nimeni un cod deontologic? Daca as fi in locul STS as da un comunicat de presa prin care sa le comunic celor de la Realitatea cum trebuie sa se comporte cand vor sa ia interviu unei persoane oficiale de prim rang. Maine poimaine poate ca acesti reporteri vor incepe sa-i urmareasca pe directorii de servicii speciale romanesti si sa le publice activitatea in presa ... incredibil. Rusine Realitatea !!
    • -2 (2 voturi)    
      Agresat pe ma-sa (Joi, 10 decembrie 2009, 15:15)

      Radu [anonim] i-a raspuns lui andrei_nicolae

      Dar de atitudinea de vataf a acestui personaj ce parere ai.?In fond si la urma urmei traieste din bani publici (teoretic), asa ca oricine are dreptul sa-l intrebe orice. Bine zicea cineva pe aici ca deja serviciile si-au revenit la atitudinea de dinainte, adica aroganta, etc. Probabil se simt cu spatele acoperit, lucrind bine in ultima vreme si in special traind bine.
    • 0 (0 voturi)    
      incredibil (Vineri, 11 decembrie 2009, 3:42)

      bo [anonim] i-a raspuns lui andrei_nicolae

      daca nu lucrezi pt STS vad ca sigur ai vrea...nu prea am la inima secretele, serviciile secrete si juramintele secrete ale guvernantilor nostrii...ceva imi spune ca nu muncesc pt noi...se fac numai....
      In aceasta companie s-a vazut clar...ambele tabere au folosit de info via serviciii secrete ce le-au facut publice...
      ...cu alte cuvinte io le-as baga si altceva in gura nu doar un microfon...sorry
  • +4 (6 voturi)    
    sigur ca da... (Joi, 10 decembrie 2009, 13:55)

    Razvan [anonim]

    Dar Psd-ul a profitat de acest avantaj !
    Am multi prieteni care au primit mesaj de la "Geoana" in care erau/eram indemnati sa mergem sa votam, ce-i drept fara o anumita directie asupra votului, dar totusi...!
    • -3 (5 voturi)    
      trebuia sa votezi cu cel care "pierdea" (Joi, 10 decembrie 2009, 14:01)

      georgica [anonim] i-a raspuns lui Razvan

      @razvan, de fapt sms-ul era un ghiont pro-Basescienilor ca sa nu leneveaza si sa se duca la vot sa rastoarne situatia din exit polluri. Daca ai fi primit un sms in care ti se zicea ca Base castiga, probabil nu te-ai mai fi dus la vot.
  • +3 (3 voturi)    
    sms electoral (Joi, 10 decembrie 2009, 14:10)

    mihai [anonim]

    nu mai zic ca in ziua alegerii pe la ora 14:45 am receptionat prin SMS un mesaj ce prezenta rezultatele alegerilor. Cum urnele inca nu se inchisesera, iar cifrele de la unele institute de sondaj erau exact cele prezentate pe Realitatea TV si Antena 3 , am dedus ca e doar o incercare de manipulare in masa pusa la cale de semnatarul mesajului...Cifre reale!
    nu-i asa ca devine tot mai interesant?
    E drept ca cine nu-si declina identitatea nu merita luat in seama, mai ales atunci cand e vorba de un nr privat de tel, doar ca mie imi pare foarte rau cand vad cum cad oamenii in plasa acestor tipuri de manipulari...
  • -2 (2 voturi)    
    sms basescu (Joi, 10 decembrie 2009, 14:54)

    mee [anonim]

    si eu am primit sms , sa merg sa votez cu basescu, pentru ca geoana a fost la vantu, asa scria in mesaj
    • 0 (0 voturi)    
      Dar presedintele? Are acces? (Joi, 10 decembrie 2009, 15:30)

      Andriana Vindeanu [anonim] i-a raspuns lui mee

      Dar presedintele? Are acces?
  • +1 (1 vot)    
    e mai simplu decat credeti! (Joi, 10 decembrie 2009, 15:58)

    andrei [anonim]

    poti sa cumperi milioane de sms la preturi de 0.01 eur bucata, sunt site-uri specializate, nu iti tb STS. Daca au pelat la servicii pt aceste sms-uri inseamna ca sunt inimaginabil de prosti...iar aia cu sender..poti sa scrii orice vrei tu...vrea careva mesaj de la papa ioan al 2-lea??
  • 0 (0 voturi)    
    intrebare tehnica (Joi, 10 decembrie 2009, 17:52)

    inginer [anonim]

    cum se face ca apare "Geoana" sau alt id, si nu numarul apelator, in cazul acestor sms-uri?

    desigur ca s-a facut cu complicitatea vodafone.
  • 0 (0 voturi)    
    ce porcarie (Joi, 10 decembrie 2009, 22:59)

    vasile poarta [anonim]

    Nu sunt fan PDL dar nimeni nu zice ca:
    Un programator incepator poate face un soft de centralizare SMSuri. Costul de implementare al acestui sistem este de cateva mii de euro (un fleac pentru un partid). 10 calculatoare, 42 de interfete GSM si o lista cu numerele de telefon ale observatorilor tai.