Directorul STS, chemat, joi, la audieri in Comisia de Aparare a Senatului

de V.M.     HotNews.ro
Miercuri, 9 decembrie 2009, 22:31 Actualitate | Politic


Presedintele Comisiei de Aparare din Senat, Teodor Melescanu, a declarat miercuri, pentru NewsIn, ca directorul STS, Marcel Opris, este asteptat joi la audieri, incepand cu ora 10.00. Potrivit lui Melescanu, membrii Comisiei sunt interesati sa afle despre folosirea retelei pentru comunicarea de date si transmiterea de mesaje.

Serviciul de Telecomunicatii Speciale (STS) a precizat intr-un comunicat remis marti seara ca infrastructura construita de STS pentru procesele electorale a fost pusa numai la dispozitia autoritatilor abilitate de lege in organizarea alegerilor si ca la acest sistem nu au avut acces partidele.

"Infrastructura de comunicatii si informatica construita de STS pentru procesele electorale a fost pusa numai la dispozitia autoritatilor abilitate de lege in organizarea si desfasurarea proceselor electorale din 2007, inclusiv pentru cel din 6 decembrie 2009", se arata in comunicatul STS, in care se precizeaza ca "la acest sistem nu au avut acces partidele politice".

Potrivit STS, precizarile au fost facute in legatura cu declaratiile participantilor la emisiunea "La ordinea zilei" difuzata de postul de televiziune "Antena 3", marti, cu incepere de la ora 16.00.

"Reprezentantii PSD au sustinut in emisiunea de la Antena 3, dar si in presa, ca PDL s-ar fi folosit de infrastructura STS la numaratoarea paralela facuta in noaptea de duminica spre luni, dupa alegeri. De asemenea, au aparut speculatii ca tot STS ar fi ajutat la trimterea de SMS-uri in favoarea candidatilor la prezidentiale", a declarat pentru NewsIn purtatorul de cuvant al STS, Adrian Fulea.

STS precizeaza ca "din infrastructura administrata de STS nu s-au initiat niciun fel de mesaje cu continutul invocat" in emisiunea de marti, de la Antena 3 si considera ca afirmatiile facute in emisiune "sunt neadevarate, nefondate si sunt de natura a constitui un atac grav la adresa institutiei".








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















1425 vizualizari

  • -4 (4 voturi)    
    Rusine! (Miercuri, 9 decembrie 2009, 23:30)

    Cri [anonim]

    Adica unii folosesc institutiile statului platite din impozitele noastre pentru scopuri personale?!
    • +1 (1 vot)    
      DA! (Joi, 10 decembrie 2009, 8:40)

      mos ion roata [utilizator] i-a raspuns lui Cri

      Nastase,Geoana,Hrebe,&co
    • 0 (0 voturi)    
      Acest Serviciu (Marţi, 15 decembrie 2009, 9:55)

      Gen in rezerva [anonim] i-a raspuns lui Cri

      Pai mi se pare normal sa-l serveasca pe sefu mare (normal la sensul ptiv).Un sef care si-a luat un cuvantator in persoana aluia de la TVR care a lucrat in securitatea timpului(ca tanar debutant UTC-st si apoi membru PCR)care controla si atunci activitatile culturale ale tinerilor,nu poate decat sa faca conform ordinelor venite de la cel mai inalt nivel,pentru bunastarea oamenilor(ar fi zis al'lalt impuscat)Vezi cu cine te insotesti ca sa spun cine esti!!! Aferim PD_L
  • +3 (3 voturi)    
    duceti-va ACASA..au ajuns 20 de ani (Miercuri, 9 decembrie 2009, 23:47)

    mav [anonim]

    mai lasati-ne frate in pace...ati pierdut ..duceti-va acasa..va trmitem noi cu niste anticipate!
    SMS-urile erau PSD-iste bai idiotiilor gen Melescanu
  • +1 (1 vot)    
    SMS? (Miercuri, 9 decembrie 2009, 23:59)

    Tufav [anonim]

    daca a ajutat, a fost echidistant.
    eu de exemplu am primit duminica SMS sa-l votez pe Giwanaa
  • -3 (3 voturi)    
    Cerem o ancheta asupra sistemului informatic (Joi, 10 decembrie 2009, 0:00)

    balas barabas [anonim]

    Cerem o ancheta asupra sistemului informatic de numarare a voturilor, aparut in 2004, cind pedele-ul a castigat prima oara!
  • +2 (2 voturi)    
    Sa te crucesti (Joi, 10 decembrie 2009, 0:04)

    Mihaela [anonim]

    ce repede s-a mobilizat parlamentul pentru o prostie.Dar de 2 luni refuza sa faca ceva cu guvernul
  • +1 (3 voturi)    
    calomnie! nu se pedepseste??? (Joi, 10 decembrie 2009, 0:05)

    lady_c [utilizator]

    cine trebuie sa ii dea in judecata si sa ii inchida?
    asta nu e jurnalism! este calomnie la adresa insititutiilor publice - trebuie sa se gaseasca o lege ceva care sa poata opri porcariile astea!
    Chiar va rugam! Antena 3 face mult mai mult rau decat bine! Nu e vorba de libertatea presei - ci de manipulare grosolana si calomnie!
    Cineva trebuie sa raspunda pentru asta!
  • +3 (3 voturi)    
    Senzational (Joi, 10 decembrie 2009, 0:21)

    Un elector [anonim]

    Disperarea PSD este dusa la extreme. Simpatizanti ai PSD, membri PSD, intelectuali din cadrul PSD luati atitudine, PSD tinde catre 0% incredere, e pacat de cei ce a votat pentru Geoana.

    Daca toti acesti eruditi din PSD care apar la TV ca sa demonstreze frauda nu fac altceva decat sa demonstreze ca PSD este vanghelizat, ca nivelul de inteligenta este apropiat de pragul minim. Oameni buni daca ati fost alesi deputati sau senatori, inseamna ca aveti bani si daca tot aveti bani angajati-va cativa consilieri care sa va faca sa intelegeti anumite lucruri simple:

    1. in orice sectie de votare din tara a existat o comisie condusa de un presedinte fara apartenenta politica si mai membri cu apartatenenta politica
    2. cuantificarea voturilor este trecuta in niste procese verbale pe care le semneaza toti membrii comisiei
    3. toate procesele verbale sunt transmise catre birourile electorale judetene - BEJ
    4. la nivelul BEJ se centralizeaza toate atele si se intocmesc alte procese verbale care se transmit catre biroul electoral central - BEC

    Avand in vedere faptul ca in fiecare sectie de votare e si un membru PDL putem desprinde concluzia ca in momentul in care semneaza procesul verbal poate transmite telefonic datele din proces (nr voturi TB si nr voturi MG) catre un coleg de la nivelul organizatiei judetene a partidului, care le introduce intr-un sistem informatic! Deci este vorba de transmiterea a doua numere atat

    Asta inseamna ca organizatia judeteana a unui partid are in timp real situatia voturilor din fiecare sectie din judet. Aceste date se pot introduce intr-un sistem care se afla la organizatia centrala a partidului.

    DE CE AR AVEA NEVOIE UN PARTID DE ACCES LA SISTEMUL BEC ASIGURAT DE STS? FIECARE PARTID POATE FACE ACELASI LUCRU.

    PSD nu a facut aceeasi numaratoare? Sigur ca a facut-o, dar la cati bani au cheltuit in aceasta campanie e normal sa incerce sa caute acuma vinovati. Oare?
    Nu cumva se pregateste o scindare a PSD pentru a-si spala imaginea pe care o are?
  • 0 (0 voturi)    
    D-l Melescanu este PENIBIL si caraghios !!! (Joi, 10 decembrie 2009, 8:26)

    PSD-erbedeul [utilizator]

    D-l Melescanu este PENIBIL si caraghios !!!
    Are si "nepotica" d-nei needucate Norica Nicolai care reprezinta TARA la Bruxelles ?