VIDEO Traian Basescu: Antonescu nu are forta sa tina in frau PSD. Alianta PNL-PSD risca sa ne arunce cu 20 de ani in urma

de R.M, R.P     HotNews.ro
Luni, 23 noiembrie 2009, 17:11 Actualitate | Politic


Traian Basescu
Foto: AGERPRES
"O alianta intre Crin Antonescu si PSD risca sa ne duca cu 20 de ani inapoi la vremurile in care PSD facea ce voia cu institutiile statului. Antonescu nu are forta ca intr-un act de guvernare sa ii tina in frau pe cei de la PSD", a acuzat presedintele Traian Basescu, intr-o declaratie de presa sustinuta la sediul de campanie. "Speriat de reusita referendumului, Antonescu a gasit un singur loc de refugiu, in bratele PSD", a continuat presedintele, anuntand ca optiunea sa este "sa nu incerce nicio alianta politica in perspectiva alegerilor din decembrie".



La o zi de la primul tur de scrutin al alegerilor prezidentiale si de la apelul transmis catre PNL, potrivit caruia optiunea electoratului a fost fundamental de dreapta, Traian Basescu le-a multumit romanilor care au votat la referendum si si-a exprimat nedumerirea fata de schimbarea de atitudine a presedintelui liberal Crin Antonescu. De criticile liderului de la Cotroceni nu a scapat nici presedintele de onoare al PSD, Ion Iliescu. Romanii au stabilit ieri reforma fundamentala a Parlamentului, insa "in mod spectaculos, chiar ieri domnul Iliescu facea publica observatia ca acest referendum este inutil", a subliniat Traian Basescu.

Cele mai importante declaratii ale presedintelui Traian Basescu:

  • O astfel de alianta intre Crin Antonescu si PSD risca sa ne duca cu 20 de ani inapoi la vremurile in care PSD facea ce voia cu institutiile statului, cand privatiza pentru clientela orice il interesa
  • Antonescu nu are forta ca intr-un act de guvernare sa ii tina in frau pe cei de la PSD
  • Am explicatia reactiei rapide a lui Antonescu
  • Speriat de reusita referendumului, a gasit un singur loc de refugiu, in bratele PSD, acolo unde in niciun caz nu se doreste o reforma care sa duca la pierderea privilegiilor politicienilor si clientilor lor
  • Geoana spunea ca referendumul e o frauda, azi il recunostea
  • Marea problema e ce va spune poimaine, cand o sa se repeada la el Iliescu, Hrebenciuc, Vanghelie si atunci cum ramane cu reformatorul domn Crin Antonescu
  • Prin decizia de a se azvarli drept in bratele PSD imi lasa cel putin 2 nelamuriri
  • Cum a putut de la ziua de ieri cand tuna si fulgera impotriva mogulilor sa sara azi dimineata dupa un somn odihnitor drept in bratele protejatului mogulilor, devenind fara sa respire si fara sa gandeasca prea mult aliatul lui Geoana, omul mogulilor, fabricat si prefabricat de moguli
  • Acum cateva zile credea imoral, ilegal si incorect ca Geoana sa faca vizite de taina la Moscova pentru a obtine sustinere in campania electorala
  • Ce l-a facut ca dintr-o data sa devina mult mai putin exigent cu mogulii si cu Mircea Geoana decat cu 24 de ore inainte?
  • Cand a fost Antonescu un om cinsitit, azi, cand a trecut la fapte, sau cand se intreba in campanie nedumerit ce e cu mogulii si cu moscovitul Geoana?
  • Optiunea mea e sa nu incerc nicio alianta politica in perspectiva alegerilor din decembrie
  • Singurul aliat pe care mi-l doresc e romanul
  • Va asigur ca alianta cu mine e o alianta care va forta clasa politica sa se modernizeze, astfel incat din resursele generate de un stat modern sa putem trai din ce in ce mai bine
  • Cred ca trebuie sa ramanem in continuare parteneri, din acest motiv, intr-un proces de reforma extrem de dificil
  • Romania este un stat membru al UE, dar si un stat nereformat, care a devenit o povara pentru contribuabil, care consuma banii din care sa crestem pensiile mici, sa marim finantarea pentru asistenta medicala, din care sa facem investitii
  • E extrem de important si vreau sa stiti ca suntem intr-un moment crucial, ca acest mare inceput de reformare a statului roman - reusita referendumului - sa continue
  • Nu sunt un politician care a facut compromisuri
  • Puteam foarte usor sa am aliati toti mogulii care au televiziuni si presa, dar am preferat sa raman loial romanilor
  • Romania nu are suficienti bani si pentru Vantu, si pentru Patriciu, si pentru Voiculescu, si pentru Hrebenciuc si in acelasi timp sa finanteze rezonabil sistemele de pensii si de educatie
  • Multumesc milioanelor de romani care ieri s-au prezentat la referendum si au stabilit reforma fundamentala a Parlamentului prin trecerea la un Parlament unicameral si prin reducerea numarului de parlamentari la maximum 300
  • In mod spectaculos, chiar ieri domnul Iliescu facea publica observatia ca acest referendum este inutil. Iata o abordare de om politic, cand este vorba despre puterea suverana a romanilor
  • Pentru domnul Iliescu si altii ca el, referendumul este inutil
  • Referendumul de ieri ne-a aratat drumul pe care romanii vor ca Romania sa-l urmeze
  • Romanii sustin renuntarea la salariile celor privilegiati, romanii sustin reforma statului in toate aspectele ei
  • 20 de ani Romania a fost condusa de o clasa politica care s-a consolidat tot mai mult (...) care a pus pe primul plan interesele grupurilor pe care le reprezenta din sfera economica
  • Ieri, clasa politica a fost obligata sa ia nota de semnalul transmis de romani
  • Domnilor politicieni, de 20 de ani v-ati asumat toata puterea si ati ajuns sa hotarati ce drum se face, ce scoala se reface, carei categorii speciale ii marim salariul, in detrimentul interesului general, dar tot timpul in favoarea clientelei politice
  • Votul de ieri a fost un vot istoric. Peste 70% dintre participanti au dat clasei politice un semnal extrem de clar: Politicieni, daca voi nu ati fost capabili sa va reformati, atunci va reformam noi, romanii, prin votul nostru
  • Categoric, romanii sunt satui de jocurile politice, de aliantele mai mult sau mai putin transparente, romanii vor de la clasa politica eficienta
  • Personal, ii inteleg foarte bine pentru ca la fel gandesc si eu
  • Incercarea mea de a convinge clasa politica sa se autoreformeze (...) a fost o greseala, a fost un esec, pentru ca a fost gresit sa cred ca aceasta clasa politica (...) va gasi resurse sa se reformeze singura
  • Aceasta clasa politica a refuzat in ultimiii cinci ani orice angajament legat de propria reformare
Declaratia de presa a presedintelui vine la finalul unei zile in care liderul PNL, Crin Antonescu, a anuntat ca exclude orice colaborare cu Traian Basescu. "Basescu nu este un candidat de dreapta, cum sustinea aseara, este un candidat populist, un om care va abuza de orice", a declarat luni liderul PNL, Crin Antonescu.

Tot luni, presedintele PSD, Mircea Geoana, a anuntat convocarea pentru marti dupa-amiaza a Comitetului Executiv National (CEx) al partidului. Principalul punct pe ordinea de zi va fi stabilirea unui acord politic intre PSD si PNL pentru obtinerea sprijinului liberalilor in turul doi al alegerilor prezidentiale.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















14435 vizualizari

  • -59 (107 voturi)    
    deja stim ce o sa ne spuna (Luni, 23 noiembrie 2009, 17:24)

    luxembourg [anonim]

    E clar ca ne va spune despre lupta cu mogulii presei, cu rusii, cu comunistii, cu pnl-stii, psd.
    Succese ! E un vapor in port la constanta care pleaca pe 7 decemb
    • +46 (78 voturi)    
      vai de tine (Luni, 23 noiembrie 2009, 17:41)

      rt [anonim] i-a raspuns lui luxembourg

      Esti platit de comunisti ?
      • -19 (41 voturi)    
        Nu sunt platit de nimeni (Luni, 23 noiembrie 2009, 19:00)

        Constantin [anonim] i-a raspuns lui rt

        si judec cu capul meu. Imi dau seama ca democratia romaneasca nu are cum sa mearga fara Catavenci, moguli sau cum vrei tu.

        Daca Basescu continua in acelasi mod cu mogulii nu are nicio sansa sa-l votez. Numai folosindu-te de Catavenci poti sa faci ceva in politica pentru Romania. Contra lor n-ai nicio sansa in democratie.
        • +9 (15 voturi)    
          doar asa... (Luni, 23 noiembrie 2009, 19:57)

          eu [anonim] i-a raspuns lui Constantin

          o parere - crezi ca daca te folosesti de ei, ei nu se prind si iti trimit nota de plata mai devreme sau mai tarziu? tie iti convine sa faca cineva contracte pe seama ta. ca eu nu!!!! sa-si vanda un rinichi daca vor imagine, dar nu pe mine. eu nu numai ca judec cu al meu cap ci sunt un om liber!!! nu datorez nimic nimanui si nu vreau sa se faca intelegeri pe pielea mea. e treaba ta daca tu iti vinzi pielea.
          • +10 (14 voturi)    
            Totul sau nimic mergi pana la capat (Luni, 23 noiembrie 2009, 20:17)

            rov [utilizator] i-a raspuns lui eu

            Ori ajungem pe mana psdeilor vanghelie nascase ilici sau anticipate. acum
            • -2 (22 voturi)    
              Daca ... (Luni, 23 noiembrie 2009, 20:48)

              x [anonim] i-a raspuns lui rov

              Daca Base nu o baga in politica pe EBA ...
              Daca Base nu o baga in politica pe Udrea ...
              Daca Base isi respecta 2-3 dintre promisiunile electorale IMPORTANTE din 2004 ...
              Daca Base nu impartea mogulii intre ai mei si ai lor ...
              ...
              Prezidentialele se desfasurau DOAR in 22.11.2009.

              Semnez: un votant Base in 2004.
              • +1 (13 voturi)    
                2 de minus (Luni, 23 noiembrie 2009, 21:49)

                x [anonim] i-a raspuns lui x

                Deja EBA si Udrea Elena s-au suparat!
                • 0 (10 voturi)    
                  Per global E 4 minushi (pina acum) (Luni, 23 noiembrie 2009, 23:19)

                  x [anonim] i-a raspuns lui x

                  Acu' s-a suparat ori Base, ori Cocos (ala care n-a votat data trecuta!).
              • +8 (16 voturi)    
                ciudat (Luni, 23 noiembrie 2009, 21:57)

                tica [anonim] i-a raspuns lui x

                Ma nu-s cum dracu toti ati fost votantii lui Base si dintr-o data o faceti pe-a dezamagitii. Daca tu nu-l bagai in politica pe Vanghele, daca tu nu-l bagai in politica pe Becali, daca tu nu-l bagai in politica pe Vadim, daca tu n-o bagai in politica pe Norica, daca tu n-o bagai in politica pe Lavinia Sandru, daca tu nu-l bagai in politica pe Mazare.......De fauna asta ce zici ?? Sunt mai valorosi de 1000 de ori cei pe care-i pomenesti. I-au impins in fata ai tai cu nen'tu Iliescu. Ai votat tu pe Basescu cum am votat eu pe Papa. Sunteti niste postaci platiti si-o faceti pe sanchi "dezamagitii".
                • -5 (11 voturi)    
                  DOMNULE tica (sau esti "doamna"?) (Luni, 23 noiembrie 2009, 23:17)

                  x [anonim] i-a raspuns lui tica

                  Vreau sa stii ca ai dreptate:
                  CU UN SINGUR VOT EU i'am bagat in politica si pe Vanghele (asa ai scris), si pe Becali, si pe Vadim, si pe Norica, si pe Lavinia Sandru, si pe Mazare, si pe Iliescu, chiar cind erau "pe liste" diferite.
                  Si inca o data m-ai prins cu "dezamagitul"; da, m-ai prins (dar nu pot sa scriu de ce).
                  Si iar m-ai mai prins o data: ca nu l-as fi votat niciodata pe Base si ca-s postac ((ne)platit): recunosc, caci tu ai probe: stiu ca m-ai filmat LA VOT ... securistule!
                  Ce mai conteaza secretul votului/votarii?

                  In rest ... de afirmatiile mele nu am cum sa te oblig sa le crezi; faci si crezi ce vrei (si nici nu te gratulez cu epitete si comparatii FARA ACOPERIRE in realitate).
                  Sa stii insa ca eu te cred ca lista din fauna ta (Vanghele, Becali, Vadim, Norica, Lavinia Sandru, Mazare, Iliescu) e de 1000 de ori mai putin valoroasa decit fauna criticata de mine (EBA si Elena Udrea).
                  • 0 (0 voturi)    
                    Ati luat plasa, postacilor! (Marţi, 24 noiembrie 2009, 12:08)

                    x [anonim] i-a raspuns lui x

                    Cred ca postacii de serviciu (evident ca-s rude cu epigonul lui Popeye) au luat plasa la comparatia inversa (de 1000 de ori!) intre cele 2 grupe.
                    Mi-ati dovedit cit (nu) puteti gindi/judeca.
                    Postati! Postati!
                    Ca doar e Postu' Craciunului ...
                • 0 (0 voturi)    
                  dar nu au fost ministrii! (Marţi, 24 noiembrie 2009, 9:26)

                  vio [anonim] i-a raspuns lui tica

                  diferenta e ca Vanghelie, Becali, Mazare nu au fost NUMITI ministrii ca UDREA si altii.. Ei au fost votati, ca de prostime, e alta problema...
                  • 0 (0 voturi)    
                    reply (Marţi, 24 noiembrie 2009, 11:15)

                    contra politica [anonim] i-a raspuns lui vio

                    Si Udrea a fost votata, iar ca ministru chiar a incercat sa miste ceva (nu o simpatizez pt. aranjamentele lui Cocosel..., dar ca ministru s-a miscat si asta ii deranjeaza pe "ipotenti"). Iar daca cineva voteaza un cioban si un analfabet, nu inseamna ca Ciobanul nu e tot ciobat si analfabetul tot un agramat....
              • +2 (2 voturi)    
                clarificari (Marţi, 24 noiembrie 2009, 9:06)

                ego sum [utilizator] i-a raspuns lui x

                udrea s-a bagat singura si, asa cum am vazut-o, se poate descurca bine-mersi ...
                eba pare a fi o optiune gresita (da' gresita rau) insa comparata cu minunile celorlalte partide (vezi norica nicolai, aura vasile ...) apare ca o blanda adiere ...
                promisiuni politice de respectat fara sprijin minim - pe care nu l-a avut! - cam greu ...
                intrebare: cam ce credeti ca poate face un om singur, chiar intr-o pozitie de presedinte al tarii, cu un guvern ostil, cu un parlament ostil si cu votantii care au inceput sa-i numere "esecurile" ... nu crezi ca daca ii ceri sa se tina de cuvant ar fi trebuit sa te tii si tu? de ce pentru referendum au votat doar 50.61%? nu c-ar fi fost important sa voteze "pro" dar sa se prezinte naibii la vot!
                noi punem stampila si gata, stam relaxati asteptand sa ne pice democratia si normalitatea-n brate, frumusel ... dar nici macar nu ne urnim sa votam, nici macar nu ne urnim sa organizam noi, macar pe net, organizatii prin care sa sprijinim sau sa cerem o reforma ... nu, tata, sa vina basescu si sa ni le dea!
                nu ni le-a dat?!? cuuuum?!?
                jos basescu!
                • 0 (0 voturi)    
                  Scurt (Marţi, 24 noiembrie 2009, 12:01)

                  x [anonim] i-a raspuns lui ego sum

                  Am investit sperante la fiecare vot.

                  Din pacate, TOATA clasa politica m-a dezamagit (nu spun apropape toata, caci exeptiile au fost, pina la urma, uniformizate sau convertite; sau vor fi!).

                  De aceea, dupa ce votez, dupa ce astept o perioada "de proba", cred ca am dreptul sa-mi exprim opinia.

                  Daca ieri injuram un partid, azi altul, si miine (aproape sigur) alt-altul, asta nu inseamna, punctual, ca tin cu "ceilalti".

                  Nu pot, de fiecare data, sa injur TOATE partidele in fiecare articol.

                  Consecinta? Unii cred ca-s cumparat de ceilalti.

                  La buna judecata si la o 9 speranta!
          • -7 (7 voturi)    
            cumparam rinchi (Luni, 23 noiembrie 2009, 21:24)

            adri [anonim] i-a raspuns lui eu

            E treaba ta ce faci. Stai linistit ca si antonescu e constient ca nu toti cei 22 % vor vota asa cum spune el. Dar eu sunt unul de ex care voi vota cu geoana desi imi este sila cand ma uit si ii vad pe ilescu si vangheilie. Iar daca antonescu nu facea aceasta intelelegere nu m-as fi dus la vot. E ca la fotbal, eu simpatizez cu echipa x
          • -1 (3 voturi)    
            Si cum iti castigi traiul (Luni, 23 noiembrie 2009, 21:24)

            Constantin [anonim] i-a raspuns lui eu

            daca nu-ti vinzi pielea?
            Nu de alta dar sunt curios si eu ce alternative exista.
        • +8 (16 voturi)    
          E ca si cum ai spune (Luni, 23 noiembrie 2009, 20:00)

          Luk [anonim] i-a raspuns lui Constantin

          Ca nu poti avea copii decat daca nevasta-ta te inseala.

          Esti un om trist...
          • -7 (7 voturi)    
            Nu sunt trist (Luni, 23 noiembrie 2009, 21:32)

            Constantin [anonim] i-a raspuns lui Luk

            ci ma gandesc la toate variantele posibile in viata. Si, da daca n-as putea avea copii, i-as cere eu sotiei sa fac copii cu cine poate, sa ma pot bucura si eu de nepoti.
            • +3 (3 voturi)    
              Nu mi-ar placea sa fiu in locul tau... (Marţi, 24 noiembrie 2009, 13:30)

              Luk [utilizator] i-a raspuns lui Constantin

              .
        • -1 (17 voturi)    
          Mi-a placut Basescu... (Luni, 23 noiembrie 2009, 20:09)

          bgd [utilizator] i-a raspuns lui Constantin

          Au facut consilierii un discurs strasnic. Un discurs in care a incercat sa atraga liberalii si votantii la referendum. Insa sunt cateva probleme aici:
          - Liberalii au votat Crin Antonescu stiind foarte bine ca acesta nu doreste o intelegere cu T. Basescu...doar a declarat-o de atatea ori... si stiind foarte bine ca s-au aliat cu PSD-istii de 2 ori pana acum....De ce crede dl. Basescu ca i-ar deranja a 3-a oara?
          - din cei 7 mil si ceva de oameni care au votat la referendum Da (ma refer la unicameral...pt ca aici a influentat Basescu cel mai mult), doar vreo 3 milioane au votat pt Basescu. Incercarile astea ale lui Basescu de a-si atrage votanti sunt hilare..Deci iata 4 milioane de oameni care pot fi considerati cat de cat inteligenti (nu spun ca ceilalti 3 mil n-ar fi...insa ei au asociat referendumul cu Basescu...iar astia 4 nu). Ei...astfel de oameni nu pot fi manipulati in felul asta niciodata dle Basescu. Ei va vor vota doar daca vor dori....iar orice spuneti dvs este pur si simplu egal cu 0. Conteaza doar ce spun ceilalti.
          - Clasa politica va are in frunte pe dvs dle Basescu...parlamentarii sunt doar o parte din clasa politica. Asa ca ori va schimbati discursul si discutati despre parlamentari...ori va includeti si dvs in clasa pe care o huliti atat.
          - Reducerea numarului de parlamentari nu inseamna reformarea sistemului. Sistemul nu se schimba atat timp cat aceiasi oameni raman acolo. Se fac niste economii si atat.

          Singurul noroc al dlui Basescu e ca sunt oameni (inclusiv eu) care vad in PSD un rau PUTIN MAI MARE...si care vor analiza f bine situatia inainte de a merge la vot. Insa totusi nu cred ca suntem atat de multi incat sa-i asiguram lui Base victoria.
          Se pare ca s-a cam saturat lumea de dvs mr. President...oricum nu va faceti griji...tot niste comunisti vor fi la putere.
          • +10 (14 voturi)    
            Jos comunistii...geoana, ilici, patriciu, hrebe, (Luni, 23 noiembrie 2009, 20:43)

            Bogdan C [anonim] i-a raspuns lui bgd

            Daca Base nu invinge acum, nu stiu cine va mai putea invinge vreodata. Nu cred ca va mai dori sau va mai putea cineva.
          • +3 (5 voturi)    
            re (Luni, 23 noiembrie 2009, 20:57)

            stealth [anonim] i-a raspuns lui bgd

            si e vina lui Basescu ca raman aceeasi oameni acolo? Romani needucati ce sunteti,,,o sa ardeti de vii si sa cersiti o bucata de paine dar n-o sa aveti si o sa crapati cu totii....dar o meritati. Hai PSD trimite-i la sapa de lemn ca ei considera ca ultimii 5 ani au fost esentiali,,,memorii idioate.
            • +9 (9 voturi)    
              Nu domnule... (Luni, 23 noiembrie 2009, 23:04)

              bgd [utilizator] i-a raspuns lui stealth

              Nu e vina lui Basescu...din contra...Basescu a facut acest referendum...referendum la care au votat DA si cei portocalii, galbeni si rosii. E o intentie buna pana la urma...chiar daca si-a facut campanie pe baza lui.
              Vina apartine poporului asta...popor care voteaza pe faina, ulei si galeti. Nu vezi ca toti dinozaurii astia reprezina sate gen Dabuleni? Pana cand romanii nu se vor implica...acest sistem la fel va ramane, indiferent cate "reforme" se vor face....asta vroiam sa zic.
          • +5 (5 voturi)    
            Mai omule (Luni, 23 noiembrie 2009, 20:58)

            Luk [utilizator] i-a raspuns lui bgd

            Antonescu nu-i PNL. Antonescu poate avea intelegeri private. Intrebarea e daca PNL are aceleasi interese cu Antonescu, Tariceanu, Patriciu sau Orban.

            Ori, din punctul meu de vedere, ingrijorarea ta in legatura cu "supravietuirea PNL"ar trebui sa fie mai pregnanta la ei, la varful partidului. Asa vezi tu ca este?

            Eu nu.
            • +1 (1 vot)    
              Pai... (Luni, 23 noiembrie 2009, 23:15)

              bgd [utilizator] i-a raspuns lui Luk

              Daca PNL se aliaza cu PSD...o parte din electoratul liberal nu-i vor mai vota. Iar de la 17-18% cat au....vor scadea pe la 11-12% sa zicem. In momentul ala vor mai pleca o serie de fripturisti din partid catre alte partide...iar PNL va ramane cu 8-9%. E identica ideea si in cazul in care se aliaza cu PDL (poate si mai rau avand in vedere asemanarile dintre partide)...pt ca multi nu si-l doresc pe Basescu. Asa ca liberalii pun conditii perfect logice in interes de partid...premier si respectarea programului. In felul asta isi asigura publicitatea de care au nevoie. Deci nu numai eu sunt interesat de supravietuirea partidului...ci si baietii de la varf.
              Antonescu intr-adevar nu-i PNL. Daca era PNL...nu prindea 20% fi sigur. E vazut mult mai bine decat partidul din care face parte (sau mai bine zis...era vazut). PNL e identic cu PSD si PDL...numai ca la un nivel mai mic (nivel dat de electoratul mai putin numeros).
              • +3 (3 voturi)    
                hm (Marţi, 24 noiembrie 2009, 13:34)

                Luk [utilizator] i-a raspuns lui bgd

                Daca PNL se aliaza cu PSD si pierde alegerile, caderea nu se opreste la 8-9%.

                Trebuie sa castige ca sa ajunga la 8-9%, nu esti de acord?

                Practic Antonescu amaneteaza viitorul partidului acuma.

                Pe de alta parte, daca fac un guvern 50-50% cu PD-L si daca Antonescu devine sef al senatului Romaniei, cei 20% ai lui s-ar putea transfera partidului.

                Parerea mea este ca singurul care nu pierde in alianta PNL-PSD este Dinu Patriciu.
          • +5 (5 voturi)    
            Pari inteligent (Luni, 23 noiembrie 2009, 22:18)

            Lampa lui Ilici [anonim] i-a raspuns lui bgd

            ...in concluzie ar trebui sa observi ca reducerea numarului de parlamentari inseamna reformarea sistemului sau mai bine zis unul din pasii spre reformarea sistemului. Mai sunt si altii pe care trebuie sa-i facem. Asta inseamna eficienta sistemului legislativ, reprezentativitatea si raspunderea sporita a parlamentarilor, reducerea cheltuielilor- daca crezi ca-s mici economiile esti de-acord sa iau eu banii?- reducerea traficului de influenta si a coruptiei (ocupatia de baza a parlamentarilor). Ai vazut ce-au reusit sa faca din votul uninominal? Esti multumit? Ai vazut ce fac cu atatea legi esentiale si de bun simt pe care tara le asteapta? Ai vazut cum se joaca de-a demis guverne in plina criza si in dispretul fata de populatie? Interesant ca pentru tine PSD e un rau "putin mai mare". Iliescu e un tip usor mai prosovietic, Vanghele o idee mai putin alfabetizat, Geoana sensibil mai demagog, Mazare usurel mai infractor, Voiculescu neglijabil mai securist-turnator, s.a.m.d. Cum Dumnezeu un om chipurile intelectual care accepta si se simte bine sa fie "garantat Vanghele" poate sa aiba tupeul sa conduca Romania? Cum poate un om chipurile profesor universitar sa accepte sa fie garantata Vanghele si apoi sa fie Ministrul Educatiei in Romania? Intr-adevar PSD-ul lui Vanghele e "un rau putin mai mare"!!... Hai da-o-ncolo de tara si de tot.
            • +1 (3 voturi)    
              Tu vorbesti pur teoretic. (Luni, 23 noiembrie 2009, 23:34)

              bgd [utilizator] i-a raspuns lui Lampa lui Ilici

              Nu iei in calcul unele variabile...cum ar fi oamenii. Restructurezi, eficientizezi...faci totul ca la carte....insa daca omul tot corupt e, lucrurile nu merg asa cum ar trebui.
              Economiile sunt mici fata de ce economii s-ar putea face ,de exemplu, prin reformarea si eficientizarea aparatului bugetar. La parlamentari e vorba de vreo 30 de milioane. La bugetari e vorba de sute de milioane. De asta am zis ca sunt economii mici.
              Da domnule...rau putin mai mare. Pt orice personaj din PSD...exista un echivalent in PDL. Ambele provin din acelasi FSN asa ca dieferente de moralitate nu exista...cel putin nu le-am sesizat eu.
              Acea diferenta e data de ideile cu privire la economie ale celor 2 partide. Daca PSD vrea sa ne intoarca cu vreo 20 de ani in urma...PDL vrea sa ne tina pe loc insa sa ne bage intr-o groapa mult mai adanca. Eu nu sunt de acord nici cu impozitul progresiv..nici cu marirea taxelor. De aceea cred ca implicarea PNL-ului in viitorul guvern reprezinta un lucru bun. Prin conditiile prin care le vor pune ne vor putea scuti si de marirea taxelor si de bazaconiile PSD-iste. Plus ca mai exista si acordul cu FMI-ul care ne limiteaza deciziile cu privire la sistemul economic.
              • +3 (3 voturi)    
                Pentru Ilici (Marţi, 24 noiembrie 2009, 14:01)

                Luk [utilizator] i-a raspuns lui bgd

                nu exista nici un echivalent in PD-L.
          • +1 (3 voturi)    
            Pari inteligent (Luni, 23 noiembrie 2009, 22:18)

            Lampa lui Ilici [anonim] i-a raspuns lui bgd

            ...in concluzie ar trebui sa observi ca reducerea numarului de parlamentari inseamna reformarea sistemului sau mai bine zis unul din pasii spre reformarea sistemului. Mai sunt si altii pe care trebuie sa-i facem. Asta inseamna eficienta sistemului legislativ, reprezentativitatea si raspunderea sporita a parlamentarilor, reducerea cheltuielilor- daca crezi ca-s mici economiile esti de-acord sa iau eu banii?- reducerea traficului de influenta si a coruptiei (ocupatia de baza a parlamentarilor). Ai vazut ce-au reusit sa faca din votul uninominal? Esti multumit? Ai vazut ce fac cu atatea legi esentiale si de bun simt pe care tara le asteapta? Ai vazut cum se joaca de-a demis guverne in plina criza si in dispretul fata de populatie? Interesant ca pentru tine PSD e un rau "putin mai mare". Iliescu e un tip usor mai prosovietic, Vanghele o idee mai putin alfabetizat, Geoana sensibil mai demagog, Mazare usurel mai infractor, Voiculescu neglijabil mai securist-turnator, s.a.m.d. Cum Dumnezeu un om chipurile intelectual care accepta si se simte bine sa fie "garantat Vanghele" poate sa aiba tupeul sa conduca Romania? Cum poate un om chipurile profesor universitar sa accepte sa fie garantata Vanghele si apoi sa fie Ministrul Educatiei in Romania? Intr-adevar PSD-ul lui Vanghele e "un rau putin mai mare"!!... Hai da-o-ncolo de tara si de tot.
          • +3 (3 voturi)    
            PSD nu-i un rau putin mai mare (Marţi, 24 noiembrie 2009, 13:45)

            Luk [utilizator] i-a raspuns lui bgd

            Citeste si urmareste in continuare declaratiile Hrebenciucului, ale Vanghelizatorului si ale Bunicii.
        • +2 (2 voturi)    
          am inteles (Luni, 23 noiembrie 2009, 21:50)

          gore [anonim] i-a raspuns lui Constantin

          Daca judeci cu capul tau e intr-adevar grav. Nu ai inteles nimic despre democratie daca poti sa sustii ca democratia poate fi aparata si sustinuta de oameni corupti cu dosare in justitie prin care sunt dovediti ca au jefuit statul cu sute de milioane de dolari, de demagogi (Catavenci) de snapani, de combinatori, contrabandisti, evazionisti si alti ghertoi. Cam ce democratie crezi tu ca-i asta? Cauta-i macar un alt nume. Sau mai pe inteles ce fel de Romanie iti doresti tu de fapt? Are rost sa te mai plangi de ceva daca asa crezi tu ca e democratia? Inteleg ca ti-e bine pentru ca pana acum cam asta ai avut si cel ce vrea sa te ajute sa-ti redea o reala democratie te deranjeaza. Atunci lauda pe nen'tu Iliescu ca el ti-a adus democratia ta pe care o-ntelegi si ti-o doresti. Macar fii cinstit.
        • +1 (1 vot)    
          se vede (Marţi, 24 noiembrie 2009, 12:06)

          mos ion roata [utilizator] i-a raspuns lui Constantin

          ca nu esti platit-vorbesti de pomana!
      • -9 (29 voturi)    
        dar care e probema ta (Luni, 23 noiembrie 2009, 19:23)

        Florin [anonim] i-a raspuns lui rt

        trebuie sa fim toti de acord cu un dictator?
        Asta va doriti pentru copii vostri.
        • -11 (25 voturi)    
          stai linistit (Luni, 23 noiembrie 2009, 19:25)

          Dan [anonim] i-a raspuns lui Florin

          si tu basescu, stai linistit...

          de ce iti e frica, nu scapi!
        • +9 (17 voturi)    
          :)) (Luni, 23 noiembrie 2009, 19:34)

          rt [anonim] i-a raspuns lui Florin

          Si vrei ca tara sa fie vanduta toata, nu ? Asta vrei pentru copiii tai...


          Iar pentru Constantin ala de mai sus...cum sa mearga democratia cand tu alegi niste comunisti ???
          Cum ????


          Sa va fie rusine ! Desi e prea putin spus...
          • -10 (16 voturi)    
            Eu il votez (Luni, 23 noiembrie 2009, 19:44)

            Constantin [anonim] i-a raspuns lui rt

            pe cel care stie sa se foloseasca de Catavenci si e mai presus decat ei. Geoana, cu Iliescu in spate sunt sigur ca se poate folosi de Catavenci; Catavenci ce reprezinta garantia democratiei romaneasca.

            Sa-mi dovedeasca si Basescu ca stie sa manevreze Catavenci si o sa-l votez; mai are la dispozitie 2 saptamani.
            • +3 (3 voturi)    
              Academia Vantu (Luni, 23 noiembrie 2009, 21:11)

              reginul noptii [anonim] i-a raspuns lui Constantin

              Trustul Realitatea-Catavencu ii apartine lui Sorin Ovidiu Vantu, cel care a devenit mogul pe banii fraieritilor de la FNI.
              Catavencii sunt clonele lui Dinescu, dizidentul turnator, oameni duplicitari, care in presa injura si in realitate pupa. Una scriu si alta fac. Liviu Mihaiu a ajuns guvernator al deltei si braconajul si afacerile lui Vantu au prosperat acolo. Varzaru e nepot de general de militie. Catavencii nu sunt modele de integritate. Sunt exemple de parvenitism, ciocoi.
              Eu nu uit FNI, Bancorex, Banca Religiilor, Banca Agricola, Banca Albina, Caritas, Afacerile tigareta, mineriadele, marile privatizari, abandonul Republicii Moldova si restul marilor mizerii. Si nici nu iert.
              Ghici cu cine votez?
          • 0 (0 voturi)    
            după 6 decembrie (Marţi, 24 noiembrie 2009, 10:18)

            Apostolul [anonim] i-a raspuns lui rt

            Cred că după această dată ar fi bine să
            avem ca subiect cine a fost comunist in
            Romania.
            Dar pană atunci o intrebare pertinentă:
            ce faceți cu părinții dumneavoastră?
            cu bunicii?
            După ce vom scăpa de toți politrucii PCR
            și activiștii cap-iști și nunumai atunci va fi
            bine.In aceeasi ordine de idei.Se tot repetă
            de copii comuniștilor.Dar de ce uitați că cel ce a făcut acea caricatură de denunțare a
            comunismului este fiul super comunistului
            Tismăneanu(in nume romanesc)
            Nu are rost să dezvolt subiectul acelei
            caricaturi.
        • +7 (17 voturi)    
          Daca si in turul II (Luni, 23 noiembrie 2009, 20:05)

          Luk [utilizator] i-a raspuns lui Florin

          Mergeti cu placa asta, cu dictatorul, n-aveti nici o sansa.

          Penibila prestatie aveti vanghelistilor!
          • -4 (6 voturi)    
            cine (Luni, 23 noiembrie 2009, 20:34)

            Florin [anonim] i-a raspuns lui Luk

            Cine nu vrea cu base, e cu vanghele dupa capsorul tau?
            • +7 (9 voturi)    
              Cine vede azi dictatura in Romania (Luni, 23 noiembrie 2009, 20:55)

              Luk [utilizator] i-a raspuns lui Florin

              ori citeste almanahe, ori e rau intentionat.

              Intotdeauna prefer sa explic prin prostie, mai dregraba decat prin rautate.

              Te-ai lamurit sau preferi sa adancim discutia despre dicatori si dicatura?
              • -5 (5 voturi)    
                m-am lamurit (Luni, 23 noiembrie 2009, 21:16)

                Florin [anonim] i-a raspuns lui Luk

                M-am lamurit de ce e in capsorul tau, e un vechi proverb romanesc care te caracterizeaza foarte bine.
                • +3 (3 voturi)    
                  :)) (Marţi, 24 noiembrie 2009, 14:04)

                  Luk [utilizator] i-a raspuns lui Florin

                  esti penibil...
      • +2 (4 voturi)    
        Dar care nu a fost platit de comunisti? (Luni, 23 noiembrie 2009, 19:36)

        cvm [utilizator] i-a raspuns lui rt

        Sau toti aveti sub 30 de ani?
      • -3 (11 voturi)    
        VAI DE NOI.... (Luni, 23 noiembrie 2009, 20:11)

        kjh [utilizator] i-a raspuns lui rt

        daca iese Basescu iar presedinte !!!
      • 0 (0 voturi)    
        da sunt platit cu 4000 E (Luni, 23 noiembrie 2009, 21:04)

        luxembourg [anonim] i-a raspuns lui rt

        Lucrez pentru o institutie europeana (deci nu sunt platit de vantu, patriciu, voiculescu )si am salariu de mai sus. Da asa sunt multi de la PDL (din pacate) care daca au o alta parere decat a lor sunt iremediabil vanduti lu patriciu, vantu etc.
        Aici in ducat au fost 180 de voturi pt basescu 171 pt crin antonescu si 160 pt geoana. Astept comentariu
      • 0 (0 voturi)    
        Nu ai dreptate! (Marţi, 24 noiembrie 2009, 9:31)

        Un roman! [anonim] i-a raspuns lui rt

        Nu, tata!
        Nu e platit de comunisti!
        Dar daca nu are voie sa spuna ceva, pentru ca sunt unii ca tine carora le place sa puna pumnul in gura tuturor celor care sunt anti-basescu, atunci nu stiu care este mai comunist!
        Eu cred ca TU!
    • +20 (34 voturi)    
      E un vapor. (Luni, 23 noiembrie 2009, 17:49)

      adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui luxembourg

      Vezi ca ai confundat vaporul . E pentru tine si te va duce in ....Luxemburg ( adevarat , mai trebuie sa mergi si pe jos putin). Succes!!
    • -22 (36 voturi)    
      Alianta PNTCD (Luni, 23 noiembrie 2009, 17:55)

      G [anonim] i-a raspuns lui luxembourg

      Ne mai spune si ca s-a aliat la randul lui cu PNT-CD. Hahaha!
    • +5 (15 voturi)    
      !! (Luni, 23 noiembrie 2009, 18:51)

      teo1962 [utilizator] i-a raspuns lui luxembourg

      scuza-ma dar cred ca esti... asa cum a zis, candva brucan despre unii romani!!
    • -18 (30 voturi)    
      Hasta Siempre... (Luni, 23 noiembrie 2009, 18:55)

      George [anonim] i-a raspuns lui luxembourg

      Mai bine reducem Parlamentul la un singur deputat, in felul asta economisim si mai multi bani... Dl. Basescu in ultimii 20 de ani n-a facut, oare parte din aceeasi clasa politica? Dar inainte de 1989, ce politica a facut Dl Basescu?? Hai sa vedem ce zic ziarele vremii:Aflat in portul Yemba din Arabia Saudita, unde abia sosise la incarcare, echipajul petrolierului <>, de 150.000 tdw, fruntas pe flota in 1985, a transmis radiograma de mai jos, semnata de comandantul sau Traian Basescu.

      In aceasta noapte de la cumpana anilor, cei 40 de navigatori de pe aceasta plutitoare cetate de otel construita in Romania isi indreapta gandurile spre tara, spre conducatorul partidului nostru, tovarasul Nicolae Ceausescu, spre toti cei dragi de acasa. Dupa datina, cei aflati in cartul liber sintem in jurul pomului de iarna, frumos impodobit, si inchinam un pahar cu vin pentru succesele obtinute de poporul nostru in anul care a trecut, pentru rezultatele pe care le-am inregistrat si noi, marinarii, si care ne-au permis depasirea planului la trafic cu 17 la suta, pentru succese si mai mari in 1986". (Scanteia, nr. 13.487, vineri 3 ianuarie 1986, pagina 2).

      Hasta Siempre, Comandante!
      • +13 (21 voturi)    
        Comentariu sters de utilizator (Luni, 23 noiembrie 2009, 19:06)

        [anonim] i-a raspuns lui George

        • -1 (9 voturi)    
          @fat de prostie (Luni, 23 noiembrie 2009, 19:44)

          puska [anonim] i-a raspuns lui

          Tu cum crezi ca putea ajunge seful agentiei de la Anvers fara sa fi securist? Cit de imbecil poti fi sa crezi asa ceva? Iar la capitolul "aruncat in bratele comunistilor", cine a facut guvern cu psd in ianuarie? Sau romanii au memoria atit de scurta? Atunci a fost buna alianta cu comunistii? Dar pierd vremea, sau nu te duce mintea sau esti in timpul serviciului la pedelooseri, asa ca n-am sperante sa ai si rationament.
          • +1 (1 vot)    
            Securistii (Luni, 23 noiembrie 2009, 21:21)

            cureaua lata [anonim] i-a raspuns lui puska

            Securistii care nu trebuiesc votati sunt aia care torturau prizonierii politici prin puscarii, care ii arestau pe cei care se impotriveau sistemului, care racolau turnatori, care ascultau telefoane si care deschideau scrisori.
            Ei bine, exact astia mizeaza pe votul celor mereu confuzi, ca tine.
            Ce treaba are Anvers cu Gherla, Doftana, Poarta Alba, Periprava?
            Degeaba ne faci imbecili, mai bine inveti o meserie decat sa faci politica bolsevica. N-o sa mai mearga mult hotia voastra.
      • +9 (13 voturi)    
        .... (Luni, 23 noiembrie 2009, 19:10)

        me [anonim] i-a raspuns lui George

        Amice toata lumea facea "declaratii de dragoste" conducatorului daca nu vroiau sa ajunga vecini de "apartament" cu toti infractorii...

        Daca ai > 25 de ani incearca sa-ti aduci aminte ce manipulare a maselor avea loc in acea perioada... ce ti se impunea sa zici, sa porti, sa mananci...

        Asa ca exemplul tau nu-si are locul aici... pariez ca toti cei 3 candidati importanti au avut astfel de "iesiri" ... dar decat sa vad presedintele multumind minerilor pentru "invataturile" date intelectualilor prefer sa fiu impacat cu aceste declaratii dinainte de '89... mi se par amuzante acum pentru ca stiu cat de greu a fost atunci...
    • -2 (2 voturi)    
      emaptie se cheama (Luni, 23 noiembrie 2009, 18:56)

      lica [anonim] i-a raspuns lui luxembourg

      dar ce te faci daca are dreptate? iti asumi responsabilitatea?
    • +14 (20 voturi)    
      PNL (Luni, 23 noiembrie 2009, 19:17)

      atreus [anonim] i-a raspuns lui luxembourg

      partid liberal? Pentru progres si valori de dreapta?! As, astea sunt prostii, PNL protejeaza status-quo-ul la fel de mult ca PSD. Uitati-va la ce se intampla nu la ce zic politicienii. Singurul partid de dreapta din romania este PDL!
    • +7 (7 voturi)    
      ai mai scris-o coane (Luni, 23 noiembrie 2009, 19:20)

      luci [anonim] i-a raspuns lui luxembourg

      si pe comentariile la alt articol.
      dupa cum zicea cineva, mai rasfirati baieti, mai rasfirati.
    • +9 (11 voturi)    
      fix copie dupa modelul CCCP (Luni, 23 noiembrie 2009, 19:28)

      ciupe [anonim] i-a raspuns lui luxembourg

      iliescu scolit la moscova a preluat modelul rusesc ... putin la servici - medvedev la fileu ... la noi tatuca iliescu la servici - geoana la fileu
      pare sa mearga ..multa "prostime" musca fenomenul anti-basescu ..domne ne-a ajuns 5 ani cu basescu ca nu a facut nimica ..bine ca a facut PSD in 15 ani ce nu a facut basescu in 5 ani
    • +9 (9 voturi)    
      e clar ca esti prostanac fiecare cum il duce capul (Luni, 23 noiembrie 2009, 19:57)

      popcorn monta [utilizator] i-a raspuns lui luxembourg

      dar istoria recenta zice:de fiecare data cand a fost psd+pc(partidul comunist cred)mineriade,mortii de la revolutie,baroni si dispret. crin un ratat politic care nu este consecvent exemple:nu merge la munca daca iasa geana lucreaza in locul lui la moscova ca daca imi amintesc crin avea dubii acum nu mai are,demagog azi nu mai e,iepuras azi nu mai e,aliat cu mogulii azi nu mai e,papusa lui vanghelie si hrebenciuc azi nu mai e,cine dracu e mai ipocrit si demagog?o fi crin cumva
    • -3 (5 voturi)    
      Sunt curios... (Luni, 23 noiembrie 2009, 20:26)

      jaffu [utilizator] i-a raspuns lui luxembourg

      ...cine va mai plati armata de pedelei care dau minusuri si posteaza comentarii imbecile dupa ce marele lor tatuc va fi izgonit de la Cotroceni si va cocheta cu Jilava.Vaporul este o varianta mult prea onorabila in raport cu dezastrele pe care le-a provocat.Parafrazandu-l pe Paunescu,sa ii uram maretului tatuc"drum bun catre prapad".
    • +3 (3 voturi)    
      vezi mai bine ce-a spus Brucan (Luni, 23 noiembrie 2009, 21:06)

      andrei [anonim] i-a raspuns lui luxembourg

      Se apropie termenul: 20 de ani!
      Hotarati-va! Tot asa cu ei, sau incercam ceva?
      Veniti la vot!
    • +1 (1 vot)    
      raspuns la "deja stim ce o sa ne spuna" (Marţi, 24 noiembrie 2009, 6:23)

      yyyyyy [utilizator] i-a raspuns lui luxembourg

      foarte bine voteaza cu unul care nu stie ce spune, ii sufla Iliescu, Nastase, Vanghelie et Co. din culise ... succese !
    • 0 (0 voturi)    
      si predicat (Marţi, 24 noiembrie 2009, 16:38)

      tvee [anonim] i-a raspuns lui luxembourg

      ai spus ceva? ce ai comunicat tu concret?
      sinteza celor 10 cuvinte scrise de tine este urmatoarea:
      basescu spune acelas si acelas lucru.
      nu cercetezi sub nicio forma daca ce spune el are cea mai mica forma de adevar. nu, nici nu e nevoie pentru ca tovarasii care te-au facut pe tine sa gindesti asa lucreaza de cind esti mic.
      un fapt(real), un argument, o agatare de realitate macar? oamenii se inteleg intre ei intr-o dezbatere venind cu argumente (pro sau contra, http://dexonline.ro/search.php?cuv=argument)

      voi cei care sprijiniti revenirea oficiala a comunismului in romania nu aduceti nici cel mai mic argument, injurati, atacati, urlati, faceti orice lucru care sa atraga atentia unui animal(la propriu). sinteti o forma de "cocalari" va place sau nu.
      toti cei ce scriu impotriva unui om simplu, un marinar,(nu vad care e problema sa ai o meserie adevarata, nu inteleg de ce un marinar e considerat din start incapabi, la urma urmei e destul de complicat sa conduci o masina de o tona in trafic poate incerci sa iti imaginezi cum e sa duci un vas de zeci de mii de tone si cu un echipaj de zeci de oameni dintr-un loc in altul) nu prezinta nici macar un link cu o dovada ca omul asta ar fi facut ceva din cele afirmate pe la toate televiziunile unor kgbisti.
      aici pe hotnews exista oameni liberi(si in gindire) care vin si va prezinta cu rabdare infinite dovezi (palpabile) contra acestei clici comuniste ce tine tara asta in genunchi de doua zeci de ani,
      consider ca un om caruia i se arata cu bunavointa o alta cale decit cea pe care o vede el da dovada de maxima reavointa folosind ochelari de cal.
      cit timp iti influentezi doar tie viata fa ce doresti tu pe barba ta, in momentul asta sintem 20 de milioane in tara asta minunata, ai o datorie si fata de ei cind incerci sa iei o decizie la vot. da jos ochelarii de cal!
  • -32 (50 voturi)    
    isi anunta demisia din motive de sanatate! (Luni, 23 noiembrie 2009, 17:26)

    mircea [anonim]

    veti vedea! Basescu a ajuns la concluzia ca prin demisie isi salveaza cariera. Peste alti cinci ani va avea un cuvant hotarator in alegerea unui nou presedinte! Plus ca peste cinci ani multi nu vor mai fi. Fizic.
    Sa traiti bine!
    • -24 (40 voturi)    
      eroare (Luni, 23 noiembrie 2009, 17:42)

      clujean [anonim] i-a raspuns lui mircea

      tatarul asta iese doar mort din politica, la fel ca si modelul lui, Ilici
      • 0 (0 voturi)    
        sunt curios (Marţi, 24 noiembrie 2009, 9:21)

        ego sum [utilizator] i-a raspuns lui clujean

        am tot citit "chior" "marinar" "matroz" "dictator" ... acum "tatar"? ce-ai frate cu tatarii? de cand "tatar" este peiorativ? ... si de unde ti-a venit ideea? ai fost cumva la scoala d-lui vucea?
        chiar nu stiti ce sa mai nascociti?
        da' intrebati-l pe nea' ilici care a spus o data "prostanac" si a nimerit-o atat de bine ca nu-si mai poate dezlipi omul acela eticheta nici acum ...
    • -18 (32 voturi)    
      Ideea e buna! (Luni, 23 noiembrie 2009, 17:48)

      gigi [anonim] i-a raspuns lui mircea

      Isi anunta retragerea (sanatatea, deh), astfel incat Geoana intra in competitie cu Antonescu.
      Pdl il sprijina pe Antonescu (un partid de dreapta sprijina un candidat de dreapta), Antonescu castiga si numeste un prim ministru din PNL-PDL.

      Deci: candidatul dreptei castiga, guvernul va fi de ddreapta, PSD pierde tot, Geoana ramane fara nimic.

      Toata lumea e multumita cu o exceptie: Udrea.
      Deci, nu se va intampla nimic din ceea ce ar putea sa nu convina lui Nuti.
      Pacat!
      • +6 (6 voturi)    
        da... (Luni, 23 noiembrie 2009, 20:35)

        break a leg [utilizator] i-a raspuns lui gigi

        cum de nu s-a gandit nimeni la asta? nu e o idee minunata ca un partid de 15-16% sa dea si presedintele si premierul? ar impaca intr-adevar pe toata lumea. pun pariu ca si pe nuti.

        ok, continuati sa visati. o sa dormiti bine leganati usurel de vanghelie in timp ce va susura la urechea voastra: eu... este, tu... ce?... ei este...
    • +25 (27 voturi)    
      Pentru Mircea (Luni, 23 noiembrie 2009, 17:54)

      adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui mircea

      Fachirul acela rus , descris in cartea celor doi paranormali e cumva la tine in dulap? Vad ca ai informatii exacte si reusesti sa vezi si in viitor ( bati pana la 5 ani). Cam putin....stimuleaza-l cumva si spune-ne si noua ce vede peste 20 ani?
    • +33 (41 voturi)    
      si asa o sa il alegeti pe gioana (Luni, 23 noiembrie 2009, 18:01)

      dedeiu [anonim] i-a raspuns lui mircea

      gioana care o sa ne umple de ciuma rosie si vom trai si mai bine.
  • -21 (25 voturi)    
    mai propune un referendum? (Luni, 23 noiembrie 2009, 17:36)

    Dan [anonim]

    sau alta miscare "abila"?

    apropo, referendumul asta a fost validat pana la urma? ce mai zice becul?
    • +8 (8 voturi)    
      NU, ci bombonel propune inca unul... (Luni, 23 noiembrie 2009, 20:10)

      sorin [anonim] i-a raspuns lui Dan

      conform realitatea, "referendumul privat al lui Basescu", vezi cum Nastase scoate din putul
      gandirii ideea ca inca un referendum mai tre'facut pentru a-l confirma pe asta...
      Mai multa batjocura la adresa noastra nu am vazut
      de mult.. hidra incepe deja sa scoata capetele..
      votati Geoana, si-o sa vedeti ce bine-o sa va fie...
      ca-n 2000-2004, cu inca un presedinte sarac si cinstit...
  • +27 (29 voturi)    
    mare abureala (Luni, 23 noiembrie 2009, 17:44)

    Mihaiu [anonim]

    cea mai mare abureala pe care o puteau crea cu premierul Johannis, daca era atat de neamt pe cat se da ce l-a retinut in Romania sunt chiar curios unde se va ajunge.
  • +27 (33 voturi)    
    Daca taceati filozofi ramaneati (Luni, 23 noiembrie 2009, 17:45)

    joao miguel [utilizator]

    Iar pe voi doi lux...si mircea va asteapta o era glaciara daca castiga Geoana; sunteti niste comunist comunisti.
    • -2 (6 voturi)    
      Dar alianta PDL - PSD ce a facut? (Luni, 23 noiembrie 2009, 19:23)

      alex [anonim] i-a raspuns lui joao miguel

      Asa, o intrebare mica, ca se pare ca uitam de la mana pana la gura.
      • +3 (9 voturi)    
        Alianta PSD-PNL... (Luni, 23 noiembrie 2009, 19:56)

        Alius [anonim] i-a raspuns lui alex

        ... a fost ceva ce nu trebuia sa fie, ca dovada ca nu mai este.. Alianta PNL-PSD a fost ceva ce a mers si va merge mult si bine, ca dovada guvernul Tariceanu care a stat acolo doar la mila si santajul PSD-ului...

        Alte intrebari mai ai?...
  • +45 (51 voturi)    
    o chestiune practica... (Luni, 23 noiembrie 2009, 17:49)

    sorin [anonim]

    Fratilor, iesiti la vot (si) de dimineata!
    altfel riscati sa nu mai votati din cauza cozilor,
    si hotarasc cei ce s-au trezit de dimineata -
    Teleorman, Dolj, etc - soarta votului...

    Precizare: nu am votat cu Basescu in primul tur,
    dar voi vota sigur cu el in al doilea.

    PS: Pentru cei inca in dubiu: mergeti pe realitatea,
    si priviti comentariile lui bombonel despre referendumul "privat al lui Basescu".
    Atata bataie de joc fata de noi nu am mai auzit
    de vreo doi ani. Dar o sa tot vedem, daca iese Geoana...
    • +25 (25 voturi)    
      nu-mi spune.. (Luni, 23 noiembrie 2009, 18:44)

      cand_eu [anonim] i-a raspuns lui sorin

      Incredibil a prins Bombonel glas, dupa ce am avut multumirea sa-l vad in colt cativa ani ..acum prinde glas si ne povesteste el de referendumuri private...ce-o sa-i mai placa sa va puna pumnul in gura iar..
      atata nesimtire si insulta adusa inteligentei omului de rand nu mi-a fost dat sa vad din 2000-2004...suntem considerati un popor de cretini: de dl Antonescu si ale sale acuze Vantu, Voiculescu, Basescu (de parca noi am fi fost pe luna in ultimii ani), de dl Geoana (pensii, romani uniti, normalitate) si al sau rand intai de mari luptatori si aparatori ai neamului (Vanghelie, Iliescu, Andronescu garantata, Nastase)...
      dintre atatea rele, il prefer pe "neocomunistul", "securistul" , etc. care a demonstrat ca are bunul simt de a nu ne lua drept dobitoace...
      si renuntati la cautarea salvatoriilor romanicii...singuri va salvati, doar urniti-va si lasati comentariile din fotoliu..e plina tara de combatanti casnici!!
      • +2 (2 voturi)    
        Bombonel a prins glas (Marţi, 24 noiembrie 2009, 7:25)

        yyyyyy [utilizator] i-a raspuns lui cand_eu

        dragul de Bombonel mai creeaza niste economate ...
    • -4 (8 voturi)    
      nepractica ... chestiunea (Luni, 23 noiembrie 2009, 19:50)

      @sorin mincinosul [anonim] i-a raspuns lui sorin

      Vezi sa nu te creada cineva ca nu l-ai votat pe hot!
      Si precizare: NU a fost referendum, a fost o consultare a votantilor. Pe bani grei si fara nici un folos. Decit pentru el, ca a aburit o groaza de redusi mintali. Dar care au si ei drept de vot, ca asa-i in democratie, nu conteaza cit de prost esti, tot ai dreptul la un vot. Sau mai multe, daca prinzi autobuzul care trebuie!
      • +8 (8 voturi)    
        bai no_name (Luni, 23 noiembrie 2009, 20:20)

        sorin [anonim] i-a raspuns lui @sorin mincinosul

        uite care-i treaba:
        tu indraznesti sa scrii ca 88 % din 10 milioane
        de oameni sunt redusi mintal? Atunci ori ai o
        problema, ori esti platit sa faci propaganda.
        In ambele cazuri, mi-e mila de tine.

        cat despre mine, n-am votat in viata mea mai mult de o singura data pe tur,
        nu am votat pe Basescu in acest tur,
        si am gresit, dar voi repara votandu-l next.
  • +30 (36 voturi)    
    psd (Luni, 23 noiembrie 2009, 18:24)

    stealth [anonim]

    las ca vine PSD-ul inapoi. Sa mai aud vreun drac in tara aia ca se plange ca e greu si coruptie. Pe mine nu ma afecteaza oricum. Romania,,sa te duci naibii in mocirla incat si Somalia sa fie mai sus. La prosti tre sa mai iei decat sa dai. Si idiotii din olt, dolj care sunt f seriosi si sunt in stare sa voteze mai mult de 100% cu psd-ul
    • +29 (33 voturi)    
      vedeti pe regiuni... (Luni, 23 noiembrie 2009, 18:40)

      dor [anonim] i-a raspuns lui stealth

      rezultatele votului.
      Sincer, m-am cam saturat sa ma tina-n loc Moldova si Oltenia si Calarasi & shitt.
      Frate, nu mai scapam de mentalitatea asta de om prost, cumparat cu doi mici si-o bere de unul care vine si spune ca da 25.000 eur celor care se intorc ??

      CAND NE TREZIM ODATA ??
      CAND ??

      Sunt f. suparat pe neamul asta rosu, pe baba Floare care voteaza prin primarul pe care l-a ales cu mandrie ....
      VAI DE NOI !!
      • +15 (15 voturi)    
        Moldova nu mai e rosie in proportie de 60% (Luni, 23 noiembrie 2009, 19:14)

        radu [anonim] i-a raspuns lui dor

        asa cum e Muntenia si Oltenia. Uita-te la rezultate pe judete si ai sa observi ca Botosani de ex. a votat PDL si nu PSD. Neamtul, Suceava, nu mai sunt psd-iste. In schimb Oltenia si Muntenia sunt acum fieful PSD!
      • +5 (5 voturi)    
        mentalitate ... (Luni, 23 noiembrie 2009, 20:15)

        altul [anonim] i-a raspuns lui dor

        Vezi si românii din Rep. Moldova care a votat peste 95 la suta cu Basescu !! (daca tot aduci vorba de moldoveni). Sic !!
    • +20 (22 voturi)    
      Noi suntem de vina nu tzara!!! (Luni, 23 noiembrie 2009, 18:45)

      catalin [anonim] i-a raspuns lui stealth

      Este singuru' lucru ce ne mai tzine 'mpreuna..Votazi
      drumu' napoi..votatzi Geana..Habar n-avetzi ce v-asteapta..
    • -6 (6 voturi)    
      uite eu nu inteleg (Luni, 23 noiembrie 2009, 18:57)

      lipa [anonim] i-a raspuns lui stealth

      de ce nu le urezi asta coruptilor, infractoriloo. de ce tot romanul? sau romania? nu crezi ca e wrong?
  • +3 (7 voturi)    
    Afara Ploua! (Luni, 23 noiembrie 2009, 18:32)

    dodu [anonim]

    ;)
  • +19 (23 voturi)    
    Incepe (Luni, 23 noiembrie 2009, 18:35)

    votant [anonim]

    marea batalie!!! hai basescu!!! m-am saturat de politicienii din psd care au confiscat o revolutie in '90 si care au creat si consolidat un stat mafiot in ultimii 20 de ani cu ajutorul si dupa modelul marelui frate de la rasarit.rusine liberalilor care sunt in cardasie cu geoana si ai lui, nu de acum, ci de ani de zile. voi vota basescu pt. reformarea statului si societatii romanesti.(editat de HotNews.ro)
    • -9 (11 voturi)    
      S-a terminat demult (Luni, 23 noiembrie 2009, 18:56)

      hot news [utilizator] i-a raspuns lui votant

      Uiti ca sunt tot FSN-ul de acum cativa ani? Base, Geoana si restul.
      • +1 (1 vot)    
        nu, nu sunt (Marţi, 24 noiembrie 2009, 9:25)

        ego sum [utilizator] i-a raspuns lui hot news

        blamatul de basescu a reusit sa evolueze si sa traga si pdl-ul dupa el ... doar voi ati ramas tot asa!
  • +30 (32 voturi)    
    te votez (Luni, 23 noiembrie 2009, 18:49)

    eui [anonim]

    B eu te votez.
    in veci vecilor amin eu nu votez cu PSD....
  • -6 (16 voturi)    
    Acum sincer (Luni, 23 noiembrie 2009, 18:50)

    Marius [anonim]

    Este un referendum inutil. Crede-ti voi ca 300 vor fura mai putin decat 4si cati is acuma. De furat se va fura la fel adica tot ce se poate. Singurul lucru castigat vor fi mai putine cheltuieli cu ei ( chirii, masini serviciu) dar diferenta e infima comparativ cu un contract de autostrada "bine facut". Apoi analizand numarul parlamentari la populatia tarii nu is multi comparativ cu alte tari. Nu numarul e problema, ci ce fac ei.
    • +13 (15 voturi)    
      Acum sincer (Luni, 23 noiembrie 2009, 18:58)

      Diletant [utilizator] i-a raspuns lui Marius

      Daca iese Geoana este cu adevarat inutil. Vor fi comasati acolo toti coruptii. Cu Basescu mai avem o sansa sa dizolve parlamentul daca tot nu-si vad de lungul nasului
      • -4 (6 voturi)    
        Daca ... (Luni, 23 noiembrie 2009, 19:49)

        nikalai [anonim] i-a raspuns lui Diletant

        ... prostia ar provoca dureri, am auzi urlete pe acest forum. Daca prostia ar fi vizibila, in urma unor ar fi dare de sute de km. Chiar te-ar incanta dizolvarea parlamentului? De ce sa nu propui atunci arestarea parlamentarilor, doar nu prea sunt de acord cu basescu? Chiar atata esti de ingust la minte de nu vezi ca ne asteapta un alt ceasca, dar mult mai putin dotat intelectual, si, de departe, mult mai 'ot, mult mai interesat direct (are deja o casa luata pe daiboji in Mihaileanu, ceasca a murit dupa 25 de ani fara sa aiba nimic in proprietate). Ia mai intreaba unde au locuit Zoe, Nicu, unde locuieste Valentin a lui ceasca, si compara cu ce are familia basescu azi. Si apoi vino si fa pe desteptul.
    • +15 (17 voturi)    
      n-ai inteles (Luni, 23 noiembrie 2009, 19:09)

      sorin [anonim] i-a raspuns lui Marius

      SIMBOLIC / PRINCIPIAL:

      1. E prima data cand ne putem spune cuvantul direct! Este esential sa ne obisnuim cu ideea referendumurilor!

      2. Dam o palma politicienilor. Ei s-ar putea sa inteleaga mai bine decat tine. Macar de nevoie..

      PRACTIC:

      A. Mai putine salarii, mai putine pensii nesimtite
      dupa DOAR 4 ani de fotoliu!

      B. Concurenta mai mare intre ei.

      C. Control mai bun al lor.
      La 300, incepi sa ai sanse sa-i urmaresti
      cat de cat si in ansamblu. La 471, zau daca mai
      stii cine-i acolo si cine nu
      (eu as pune 40X2+3 senatori si maximum
      doua sute de deputati. Daca-i numai o camera,
      MAXIMUM 200!)
  • -9 (15 voturi)    
    Cum vine asta? (Luni, 23 noiembrie 2009, 18:50)

    Vizitiul [utilizator]

    "20 de ani Romania a fost condusa de o clasa politica ce s-a consolidat tot mai mult (...) care a pus pe primul plan interesele grupurilor pe care le reprezenta din sfera economica"

    Pai ii include si pe cei 5 ai lui? OPA!!!
    • +7 (7 voturi)    
      OPA ce? (Luni, 23 noiembrie 2009, 18:59)

      joao miguel [utilizator] i-a raspuns lui Vizitiul

      S-a referit la anii de guvernare ai PSD si la sprijinul acordat PNL-ului (vezi Tariceanu vezi Johanis)
  • -22 (26 voturi)    
    Base se razboieste cu Crin?!! (Luni, 23 noiembrie 2009, 18:53)

    bibi [anonim]

    De ce? Nu stie ca ar trebui sa se lupte cu Geoana?
    Te pomenesti ca ii e frica de ce-i poate face Crin.


    Vad ca e obsedat de Crin, de ce spune si face acesta. Semn rau pentru portocale!
    • +16 (16 voturi)    
      graba (Luni, 23 noiembrie 2009, 18:58)

      marius [anonim] i-a raspuns lui bibi

      dar de graba suspecta a lui Crin de a bate palma cu Geoana nu zici nimic, dnule Bibi?
  • +15 (17 voturi)    
    Si ce daca (Luni, 23 noiembrie 2009, 18:54)

    SaintLO [anonim]

    Foarte frumos. Romanii au decis. Si ce? Asta-i o sa-i impiedice sa se cace in capul a fix acelorasi milioane de romani? Mai vedem noi cine de cine rade la urma si cine o sa plateasca toate salariile de parlamentari. Mare minune daca nu o sa si le mareasca iarasi. Ca doar avem o groaza de pesedei acolo care trebuie sa traiasca si ei saracii.
  • -9 (13 voturi)    
    Guvernarea PDL-PSD (Luni, 23 noiembrie 2009, 18:54)

    gigel [anonim]

    vad ca e uitata!
    De aia nu zice nimic, numai de cea a PNL-ului!!??
    • +9 (9 voturi)    
      guvernare (Luni, 23 noiembrie 2009, 19:10)

      bgf [anonim] i-a raspuns lui gigel

      PDL-PSD era o guvernare oficiala. El se referea la intelegerile de culise dintre PSD si PNL, care au avut in timpul celor doua guverne: PDL- PNL si PSD-PDL. Asta ca tot va dati analisti
      Si daca PSD este un aliat mai bun pentru PNL- asta e o gluma buna.
      • -4 (6 voturi)    
        gluma proasta (Luni, 23 noiembrie 2009, 20:03)

        anti-guvernare [anonim] i-a raspuns lui bgf

        Adica, daca s-a aliat pe fata cu comunistii se iarta? Iar la capitolul "aliat mai bun", realitatea e ca ... alegem raul mai mic! Nu asta ne-au tot zis pina acum? Asa ca decit Ridzi, Udrea sau Videanu mai bine ORICINE. Ca la cit au furat astia, nu cred ca poate cineva sa-i intreaca. Base a ramas mic ciorditor cu flota lui, cu mihaileanu, cu milionul lu' fie-sa, etc, etc. Sau nu-i chiar asa mic, are si el destule la activ!
        • 0 (0 voturi)    
          CE (Marţi, 24 noiembrie 2009, 9:10)

          ion [anonim] i-a raspuns lui anti-guvernare

          Ce o sa te faci tu daca nu castiga Basescu? Eu cred ca te vei duce la vot si vei vota Basescu. alfel iti pierzi slujba.
  • +21 (21 voturi)    
    nu v-ati saturat? (Luni, 23 noiembrie 2009, 18:56)

    cosmin m [anonim]

    De la revolutie incoace psd a pus pe primul plan interesele grupurilor reprezentate de hrebenciuc,mischie,oprisan si altii.Cat vreti sa mai continuam asa?Cat?Treziti-va din lentoare si mergeti la vot pe 6 decembrie.
    • -3 (9 voturi)    
      :) (Luni, 23 noiembrie 2009, 19:12)

      Ioan [anonim] i-a raspuns lui cosmin m

      iar Videanu, Berceanu sau Pogea sunt patrunsi de abnegatie pentru binele poporului.
      Mai baieti, pana nu vine o alta formatiune, cu oameni noi, din vremurile astea noi frecam menta pe aici degeaba...
      Sunt toti o apa si un pamant.
      Ca si in carte 1984 se unesc 2 contra 3 prin rotatie.
      Voi ce sperati?
  • -6 (12 voturi)    
    Acum 20 de ani (Luni, 23 noiembrie 2009, 18:57)

    iliescu [anonim]

    PSd nu exista si nu impartea nimic.
    Era PCR la putere al carui membru era si Base.

    Il lasa nervii si memoria pe matelot.
  • -10 (16 voturi)    
    Un nou referendum (Luni, 23 noiembrie 2009, 18:58)

    Lars [anonim]

    Am auzit ca Baselu mai propune un referendum pentru turul 2 ce contine o singura intrebare :
    Vreti sa fiti bogati si sanatosi sau saraci si bolnavi ?
    Evident va fi o campanie de sustinere a primei variante cu poza respectiva a tovarasului mare pe afise.
    • +9 (11 voturi)    
      lasa-ne lars! (Luni, 23 noiembrie 2009, 19:04)

      obosita [utilizator] i-a raspuns lui Lars

      sunt unii printre care te numeri si tu, care cred ca daca nu dau cu mucii in fasole nu sunt interesanti sau amuzanti! cand vad specimene ca tine imi pare rau ca prostia nu doare!
  • +5 (11 voturi)    
    Antonescu inca nu a luat o decizie (Luni, 23 noiembrie 2009, 18:58)

    Liberalul [anonim]

    Antonescu a dat declaratia special pentru a vedea ce ii este oferit din ambele parti, el crede ca poate influenta dramatic situatia electoratului, insa alegatorii au inceput sa isi creeze singuri opinii despre alesi.
    • +6 (6 voturi)    
      ia si el ce poate (Luni, 23 noiembrie 2009, 19:52)

      vake [anonim] i-a raspuns lui Liberalul

      daca, din diferite motive, nu a reusi sa treaca in turul urmator, acum incearca sa obtina cat mai multe beneficii! ar trebui sa fie atent cu aceasta alianta cu psd, deoarece atunci cand vor fi infranti si in aceste conditii, nu va mai avea nimic de spus in viata politica! ma bine accepta situatia ca alegerile din 2009 au fost compromise pentru el si ar trebui sa se gandesca la cele de peste 5ani!
  • +13 (17 voturi)    
    Nu mai bateti campii (Luni, 23 noiembrie 2009, 18:59)

    Mariusmv [anonim]

    Basescu vs. Geoana, cam nasol. Voi vota raul mai mic adica Basescu. Sau ... Poate nu mai are sens sa dau cu stampila pe buletin! Hmmm, cam complicat...
  • +18 (18 voturi)    
    iata-l si pe Crin,a scos masca bunului simt! (Luni, 23 noiembrie 2009, 19:00)

    miha3lla_ [anonim]

    Ca pacat!Imi pare rau pentru tinerii care ieri l-au votat,crezand ca este ''nepatat''!Cum a fost capabil de o asemenea tradare?Pentru mine era de asteptat dar pentru tinerii care au votat pentru el,cred ca e dezamagitor!Parca respecta tinerii si milita pentru binele tarii!Asta e solutia lui?Sa se alieze cu socilistii?''Inteleapta decizie''!
  • +18 (18 voturi)    
    Declaratie lui Crin dupa dezbaterea de la Cluj (Luni, 23 noiembrie 2009, 19:01)

    Angela Similea [utilizator]

    "Îl felicit pe Traian Băsescu pentru curaj, asta e marea diferenţă dintre Băsescu şi Geoană. Domunul Băsescu nu este un făcător de pace, dar e un om viu, un om cu personalitate. Geoană nu e deloc" Mai e nevoie de cuvinte?
  • +8 (8 voturi)    
    Mi-e teama ca romanii se vor speria (Luni, 23 noiembrie 2009, 19:01)

    Sarsaila [anonim]

    ca de fiecare data cind au cistigat ceva! Avem un talent incredibil la a ne da peste degete...
  • -15 (15 voturi)    
    tupeu basescian (Luni, 23 noiembrie 2009, 19:05)

    marinaru [anonim]

    Lasa-ne, lasa-neeeeee!
  • -8 (8 voturi)    
    Cu... (Luni, 23 noiembrie 2009, 19:06)

    Xulescu [anonim]

    ... 20 de ani in urma, adica pana in 1969 ? Deja din multe puncte de vedere azi e mai rau ca in 1989.
  • -8 (8 voturi)    
    bacchus (Luni, 23 noiembrie 2009, 19:07)

    iememeu [anonim]

    Fara nici o urma de ironie, pun urmatoarea intrebare:
    basescu are beat sau obosit?
    pentru ca la cate ineptii a scos pe gura, sper ca era obosit.Desi mi se parea mai mult beat.
    Clasa politica in sus si in jos, el nu face parte din ea?
    pedeleul nu este partidul cu cele mai multe locuri in parlament?
    Acum chiar toti sunt oamenii mogulilor in afara de el si pedeleu??
    Cum adica putea sa-i aiba aliati pe moguli?? Sa inteleg ca s-a negociat ceva?Cand si unde domnu' basescu?
    Pot sa cer o parere de la postacii pedelei sau un raspuns de la tapalaga?Ca el e tare destept...
  • +15 (15 voturi)    
    Tudor Vladimirescu (Luni, 23 noiembrie 2009, 19:07)

    California George [anonim]

    Dupa referendumul asta, pentru cine vrea sa mai voteze cu Geoana am sa-i amintesc de vorbele lui Tudor Vladimirescu: "Patria e norodul, iara nu tagma jecmamitorilor".

    Luati aminte pe cine votati, dupa aceea e prea tarziu!
  • +12 (16 voturi)    
    Romania impartita (Luni, 23 noiembrie 2009, 19:08)

    mirela [anonim]

    Si eu m-am saturat de voturile din Oltenia &comp.Din 90 incoace,tot inghit treaba asta,dar acum nu mai pot.Propun federalizarea,caci multi ardeleni sunt satui.
  • -6 (14 voturi)    
    Obs si intrebare (Luni, 23 noiembrie 2009, 19:08)

    Ioan [anonim]

    Revin cu obs: TOATE mesajele anti-PDL si Base sunt minusate la greu... Nu mai insist.
    Acum intrebarea pentru minusari: Base a avut 5 ani sa fac ceea ce zice acum ca va face. Asta a promis si in 2004: reforma, tepe in Piata Victoriei, sa traim bine etc.
    Si asta pana a dat de butoanele serviciilor secrete. Si a inceput scandaluir fara de sfarsit, afirmatii fara urmari etc. De fapt el s-a intors de unde a plecat. Pentru ca daca dusmanului lui de moarte Felix era sef la Crescent el era sef la Agentia economica de la Anvers unde se puneau NUMAI fete mari, ca sa il citez....
    • -5 (7 voturi)    
      Catre minusar (Luni, 23 noiembrie 2009, 19:16)

      Ioan [anonim] i-a raspuns lui Ioan

      Cel care mi-a dat minus, daca nu o face din obligatie de serviciu, nu vrea sa si imi raspunda?
      • +1 (7 voturi)    
        Nu (Luni, 23 noiembrie 2009, 19:37)

        vvvladut [utilizator] i-a raspuns lui Ioan

        Nu meriti si un raspuns. Daca viitoare incearca sa fii mai coerent si sa ingramadesti mai putine idei fanteziste in doar un paragraf, si promit sa ma stradui.
      • 0 (0 voturi)    
        nu, nu meriti raspuns (Marţi, 24 noiembrie 2009, 9:30)

        ego sum [utilizator] i-a raspuns lui Ioan

        mi-e si sila sa citesc iar si iar aceleasi aberatii ... ti s-au raspunsuri de bun simt de multe ori pe acest forum, la aceleasi mizerii si tot nu vrei sa intelegi ...
    • +5 (7 voturi)    
      saracul de tine (Luni, 23 noiembrie 2009, 19:53)

      Montrealezul [anonim] i-a raspuns lui Ioan

      esti batut in cap, Base a numit un PSDist si un liberal sefii servicilor secrete, vezi tu Gioana sau Crin in stare de asa ceva?
      Ce reforma putea el face cu Parlamentul asta, si cu guvernul Tariceanu?
      Cat despre justitie, nu Basescu prosecuta sau condamna, ai auzit de independenta justitiei? cel mai mult el poate asigura aceasta independenta. Daca Gioana iese presedinte, mogulii vor sterge pe jos cu procurorii.
    • +7 (7 voturi)    
      Mda (Luni, 23 noiembrie 2009, 20:06)

      reader_x [anonim] i-a raspuns lui Ioan

      A inceput scandalul cand a dat in ei.. ca niste caini in turma care latra cand e "ciomagit" un "fratior".
      Nu vedeti ca scandalul l-au facut PSD+PNL pe posturile lor de televiziune?
      Ce sa va fac daca va cultivati in fiecare zi din libertatea, click si seara va uitati la antene (la netotul ala de Gadea, Badea & invitatii)
      Va doare capul de scandal? e ca si cum as spune ca imi vine sa vars(mi-e rau) ca am mancat prea mult. Cine de pune sa te uiti la scandal ieftin??
  • -7 (11 voturi)    
    Antonescu nu face fara aliantei politice (Luni, 23 noiembrie 2009, 19:09)

    Liberalul [anonim]

    Antonescu era bun de presedinte. Este tanar, putea da o noua sansa tarii. Insa in alianta nu are cum sa fara fata jocurile politice mult prea murdare pentru novicia lui politica.
    • +6 (8 voturi)    
      Comunist de meserie! (Luni, 23 noiembrie 2009, 19:28)

      RODICA50 [anonim] i-a raspuns lui Liberalul

      Antonescu tanar?? Are 51 de ani! Si ca orice prof. de istorie e duplicitar!
  • +16 (18 voturi)    
    ce ne mai dam pe dupa plopi atat..... (Luni, 23 noiembrie 2009, 19:09)

    gil [anonim]

    lasati gargara ( unii de aici castiga bine)
    optiunea este clara:
    vreti sa nu comunism pentru inca 20 de ani?
    cugetati bine si alegeti..
    in rest totul este un mare rahat....
    • -2 (2 voturi)    
      dilema ... veche (Luni, 23 noiembrie 2009, 21:22)

      jil [anonim] i-a raspuns lui gil

      Daca alegi intre doi comunisti ... cum dreac scapi de comunism? La vorbe o fi diferenta intre ei, dar la fapte sint din aceeasi gasca. FSN se chema!
  • +13 (21 voturi)    
    base... (Luni, 23 noiembrie 2009, 19:12)

    viviana [anonim]

    pare cam terminat psihic. ii tremura putin capul... are un ton usor demagogic, spre deosebire de 2004, poate justificat dpdv al pr-ului.

    voi vota cu el totusi, pentru ca nu pot pune stampila pe vanghelie.

    imi pare rau ca este un om extrem de energic, de actiune, ca toti colericii, cu viziune , dar putin cam prea autoritar si prea putin dispus sa gaseasca printre uscaciunile din jurul lui (ma refer la toate partidele) oameni mai rezonabili, cu care sa poata dialoga. sunt sigura ca ei exista, totusi (vezi grupul de la cluj, din psd)
  • +11 (11 voturi)    
    Antonescu von Patriciu (Luni, 23 noiembrie 2009, 19:18)

    Johannis , johannis Hrebenciuc [anonim]

    Aseara era impotriva mogulilor care otravesc TV si care au transformat pe ziaristii aserviti in slugi . Mai tarziu Patriciu a aratat chitantele si i-a dat ultimatum cat doarme pana dimineata .
    Azi dimineata Crin , om slab , nici macar obraznicia lui Orban nu-i sta bine , s-a ofilit in 12 ore ca o curva de pe fosta Stefan Furtuna si obligat de spectrul viitorului personal sumbru descris de Patriciu ca se poate intoarce oricand invatator prin Moldova , a dat declaratia cu pistolul la tampla .
    Romania va merge oricum mai departe , dar sunt sigur ca Dumnezeu nu doarme si mai devreme sau mai tarziu cel putin unul dintre Patriciu , Vantu , Voiculescu vor da socoteala intr-un fel sau altul .
    Pentru ca in viata totul se plateste .
  • +10 (12 voturi)    
    nu vrea nimeni (Luni, 23 noiembrie 2009, 19:19)

    Shme [anonim]

    alianta Antonescu-PSD ne va duce in urma cu 20 de ani la acele vremuri pe care orice roman incearca sa le uite dar din pacate uitandu-ne la persoanele care au pretentii la carma tarii nu putem decat sa ni le reamintim si sa traim cu o teama in suflet ca ne vom intoarce acolo.
  • +12 (14 voturi)    
    in sfarsit! (Luni, 23 noiembrie 2009, 19:22)

    alex [anonim]

    in sfarsit a inceput sa inteleaga ca nu poti face o alianta cu chucky si ca trebuie sa fie din nou singur impotriva tuturor. altfel nu se poate.mult succes domnule presedinte.
  • -8 (10 voturi)    
    20 de ani...... (Luni, 23 noiembrie 2009, 19:27)

    Popescu [anonim]

    D.le Baselu nu Geoana ne arunca cu 20 de ani in urma ci voi PDL-ul, nu sa pomenit nici cu Ceausescu sa nu luam salariile si asa mizerabile cu program de 8 ore...p....la!!! de rasul lumii am ajuns, Berceanu A FOST HOT de cand era profesor la liceu in anii 80 in Craiova, gata ajunge, altii la rand. aveti mandrie si lasatio balta, apropos, cuvantarea de azi de la ora 18.30 a fost de toata jena, a unui om care nu stie ce sa ma faca, ultimele zvacniri,......
    • +4 (6 voturi)    
      hai mai articulat (Luni, 23 noiembrie 2009, 19:57)

      cand_eu [anonim] i-a raspuns lui Popescu

      Unde ne duce Geoana dl. Popescu?
      Va rog sa argumentati solid opinia Dvs.
      PS: comparatiile cu regretatul, opinia despre aspectul fizic al domnului Berceanu si parerea ca discursul dnlui Basescu a fost de toata jena (scurt: JÉNĂ s. 1. rușine, sfială, sfiiciune, stinghereală, stânjeneală, stânjenire, (pop.) rușinare, (înv. și reg.) rușință, (înv.) stideală, stidință, stidire - pe care l-ati trait?) sunt tipice "spalatului pe creier" care a consumat multa Antena si Irealitate.
      Dl. Popescu, din partea mea il poti sustine si pe dl. Potarca, dar vino cu o motivatie serioasa! Spune ca-i fratele Dvs., o inteleg si pe asta in Romanica!
  • +14 (14 voturi)    
    Doctrina Lui Crin (Luni, 23 noiembrie 2009, 19:29)

    popeio [utilizator]

    Adevarul ca PNL ii de dreapta doar in sertarul unde isi tin doctrina . Daca cine va crede ca Crin are o alta doctrina decat patriciana se insala .Oricum o jucat fain Crinulet doar in ultima saptamana de campanie si o adus aminte si de Goana si atunci il intreba pe Basescu ce o cautat Geonel la Moscova (sau ii chiar batut in cap)
  • +12 (12 voturi)    
    Gogosi liberale (Luni, 23 noiembrie 2009, 19:31)

    Cristi [anonim]

    Povestea asta cu PNL - singurul partid de dreapta este pentru fraieri! De cand PNL este partid de dreapta si cam care ar fi argumentele? Pe de alta parte sunt revoltat ca acest partid clientelar, stapanit de conu' socialist Patriciu, a confiscat cu de la sine putere notiunea de "dreapta" in Romania. Nu inteleg, alt partid nu poate fi de dreapta decat cu incuviintarea, cu acordul PNL? Ce inseamna asta? Eu am convingeri de dreapta dar NU ma simt reprezentat de acesti manjiti de "liberali". Niste fanfaroni! Succes PNL-ului in dulcea tovarasie traditionala cu PSD! Cine se aseamana se aduna. Punct,
  • +4 (12 voturi)    
    Base a dovedit (Luni, 23 noiembrie 2009, 19:32)

    Aurum [anonim]

    ... ca are "cojones". N-are partid mai curat in spate, dar îi tine in frau cat-de-cat. PDL stie cate procente datoreaza lui Base si cate ar primi fara el...
  • +4 (14 voturi)    
    Votez Geoana (Luni, 23 noiembrie 2009, 19:32)

    iosi [anonim]

    Votez Geoana. Vreau guvern PSD+PNL

    Ministru de Interne: Domnul Vanghelie
    Ministrul Justitiei: Domnul Chiuariu
    Ministrul Educatiei: Domnul Adomnitei
    Ministrul Tinereului: Domnul Paul Pacurariu
    Ministru de Finante: Domnul Remes
    Ministrul Economiei: Domnul Fenechiu
    Ministrul Culturii: Domnul Razvan Theodorescu

    Voteaza-i pe cei mai buni!
    • -5 (11 voturi)    
      about you (Luni, 23 noiembrie 2009, 19:44)

      Clujeanu [anonim] i-a raspuns lui iosi

      Ironia ta e fara efect, e doar prostie pura, tipica celor ce se inchina lui Zeus.
    • -3 (9 voturi)    
      dubito ergo cogito (Luni, 23 noiembrie 2009, 19:44)

      descartes [anonim] i-a raspuns lui iosi

      si e oare mai bine cu:

      Prim-ministru: Domnul Boc
      Ministrul Tineretului si Sportului: Doamna Ridzi (sau poate Dsoara EBA)
      Ministru de Finante: Domnul Pogea
      Ministrul Economiei: Domnul Videanu
      Ministrul Turismului: Doamna Udrea
      Ministrul Transporturilor: Domnul Berceanu
      ???

      Altfel e haioasa zicerea prezidentiala: "Romania nu are suficienti bani si pentru Vantu, si pentru Patriciu, si pentru Voiculescu, si pentru Hrebenciuc si in acelasi timp sa finanteze rezonabil sistemele de pensii si de educatie".

      Corect, ce sa mai ramana pentru 'moguli' daca dnul presedinte Basescu deja ne-a anuntat de vreo luna ca banii de salarii si de pensii vin din transa FMI. Ca sa fie sigur ca 'banii poporului' nu vor ajunge pe mana 'mogulilor', guvernul Boc si dl presedinte Basescu au avut grija sa rada tot bugetul.
      • +2 (2 voturi)    
        poti chiar sa si incepi sa gandesti... (Luni, 23 noiembrie 2009, 21:01)

        andrei [anonim] i-a raspuns lui descartes

        DA, e mai putin rau cu guvernul PDL
        insirat de tine. Asta este...nu ca mi-ar placea
        prea mult, dar pe cel PSD, ei bine,
        NU IL VREAU!
      • +2 (2 voturi)    
        hmmm ... descartes (Luni, 23 noiembrie 2009, 21:11)

        dan63 [utilizator] i-a raspuns lui descartes

        nu te prea ai cu logică, înţeleg că lucrezi ca bugetar adică la "stat", NB vine de la verbul a "sta". Ai face bine să treci în regim privat şi să vezi ce înseamnă să-ţi plăteşti impozitul, CAS-ul şi să te gândeşti mereu ce să faci ca să mu te părăsească clienţii. Somn uşor, pentru că geoană=iliescu=back to 1990
      • 0 (0 voturi)    
        guvern (Marţi, 24 noiembrie 2009, 9:26)

        martin [anonim] i-a raspuns lui descartes

        Oricum mult mai bine cu ai PDL-ului. Macar aia stiu ce vorbesc si cu ce se mananca fiecare minster. Poate nu fac totul bine,poate isi iau si ei parte lor ca in toata lumea, dar psd-isti aia sunt de toata jena. Chiuariu ala nici nu stie ce e aia justitie sau macar unde a facut scola, adonitei nu stie nici macar sa numere. Iti dorec din tot sufletul sa-ti dai copiii sau nepotii la scoala cu ministru adomitei sau andronesu care an de an au distrus tot ce era bun in sistem. Sa ai parte de justitia condusa de babetele ala imposibile pivniceru, barbuleasca si altii. Iti doresc sa ai salariu de de 1% fata de cel al unui bugetar . Tu sa muncesti si ei sa mute hartiile de colo colo. Iti doresc ca la toate institutiile statului sa ai parte de functionari care sa te trateze ca pe un gunoi. Le meriti pe toate. Nu mai vreau sa-ti mai insir argumente pentru hotararea ta. Sa-ti ajute dumnezeu sa ai parte de ceea ce-ti doresti. Si -ti mai doresc ca toate institutiele statului sa lucreze la comanda lui Vanghelie (a se vedea greva de la metrou.)Nu mai vreau sa-ti mai insir argumente pentru hotararea ta. Sa-ti ajute dumnezeu sa ai parte de ceea ce-ti doresti.
      • 0 (0 voturi)    
        da (Marţi, 24 noiembrie 2009, 9:33)

        ego sum [utilizator] i-a raspuns lui descartes

        e mai bine!
  • -8 (16 voturi)    
    Tupeu fara limite (Luni, 23 noiembrie 2009, 19:34)

    Lars [anonim]

    Ce tupeu are Base... Pai el anul trecut a facut alianta cu pesedeu' si nu era nici o problema, era chiar "un vis implinit". Si atunci era Hrebenciuc la PSD si restul...
    Acum daca PNL-ul face alianta cu pesedeu' e buba mare.
    Mai sunt oare oameni care-l cred pe mincinosul asta ?
    • +4 (8 voturi)    
      nu te fa ca nu stii (Luni, 23 noiembrie 2009, 19:46)

      marian [anonim] i-a raspuns lui Lars

      nene, nu rastalmaci. Si anul trecut s-a facut oferta catre PNL dar... au refuzat. Se pare ca vor numai cu PSD, rusine sa le fie.
      • -2 (2 voturi)    
        Minciuna (Luni, 23 noiembrie 2009, 21:03)

        Dan [anonim] i-a raspuns lui marian

        Minciuni ordinare ! Baselu'a facut alianta cu pesedeii inainte de a primi raspunsul liberal. Mintiti ca de obicei si mai aveti tupeul ca liberalii sa vina cu voi.
    • +8 (12 voturi)    
      Esti tamp? (Luni, 23 noiembrie 2009, 19:48)

      Cristi [anonim] i-a raspuns lui Lars

      Alianta PDL-PSD este rezultatul exclusiv datorat refuzului PNL de a guverna alaturi de PDL in situatia in care Tariceanu n-ar fi fost numit premier. Simplu. Cea mai buna dovada a incompatibilitatii dintre PDL si PSD o reprezinta fuga de la guvernare a PSD si alianta explicita a PNL cu PSD in parlament. Dovedita atat in ultimii doi ani ai guvernarii Tariceanu dar si de-a lungul acestui an. E ceva neadevarat in ceea ce spun? N-as prea crede.
      Si da, PSD-PC-ul e buba mare in tara asta. Dar si PNL-ul, o buba care a devenit in ultimii ani o metastaza fatala pentru viata politica romaneasca.
      In ceea ce priveste raspunsul intrebarii tale care iti demonstreaza limitele intelectuale... Da, Basescu are sprijinul unei mari parti din societatea romaneasca. Dovada votul pozitiv pe care l-a primit. Si, ca sa inchei, constat ca mincinosul si manipulatorul esti tu.
  • +16 (20 voturi)    
    romania=tembeli (Luni, 23 noiembrie 2009, 19:38)

    sunteti tembeli? [anonim]

    baaaa nenorocitilor, cum ati trait pana in 2004? ati trait bine, a? da ce vroiati sa va dea basescu? porsche la toti? pana sa vina basescu bunicamea avea 30 de lei pensie, criza a venit si la americani, si aia stateau prin vegas si cerseau mancare... si niciuna nu i0a dat in cap lu barack obama.. o fii basescu diliu... da decat un prostanac la conducere, mai bine un marinar
  • -8 (14 voturi)    
    culoare politica (Luni, 23 noiembrie 2009, 19:40)

    Clujeanu [anonim]

    Referitor la numite comentarii de sus, nu sunt si nu am fost niciodata de culoare rosie.

    Tinand cont strict de culoare am fost si sunt galben (liberal), dar nu o sa votez NICIODATA din nou cu Basescu. E un om parvenit care face numai rau tarii si mie implicit.

    Raul cel mai mic in turul doi va fi Geoana pentru mine.
    • +5 (7 voturi)    
      Cine? (Luni, 23 noiembrie 2009, 20:17)

      Cristi [anonim] i-a raspuns lui Clujeanu

      Geoana "liberalul" lu' Patriciu? Cine se aduna se aseamana. E simplu. E o zicala din popor. Poate imi dai si mie un raspuns la intrebarea ce cauta Petre Roman in PNL. Dar Melescanu? Dar turnatorul dovedit Mircea Ionescu Quintus? PNL este o gasca de incompetenti al caror cap este conu' Patriciu. "Liberali"? Ma bufneste rasul. Dreapta? Ma bufneste iar rasul. Acest "rau cel mai mic" pentru tine e raul cel mai mare pentru tara asta. Avand in vedere cine sta in spatele lui si gesturile de tradare nationala comise prin vizitele secrete la Moscova pentru a spune cine este si ce vrea. Succes "liberalilor" in concubinajul lor malefic cu partidul agramatului Vanghelie, a tradatorului de neam Geoana, a bolsevicului Iliescu si a guzganului rozaliu Hrebenciuc!
    • +8 (10 voturi)    
      Ia uite cam ce zicea "liberalul" tau Chucky! (Luni, 23 noiembrie 2009, 20:30)

      Cristi [anonim] i-a raspuns lui Clujeanu

      Dupa confruntarea de la Cluj. Reproduc:

      "Îl felicit pe Traian Băsescu pentru curaj, asta e marea diferenţă dintre Băsescu şi Geoană. Domnul Băsescu nu este un făcător de pace, dar e un om viu, un om cu personalitate. Geoană nu e deloc."

      Chiar ca nu mai e nimic de adaugat... Cine mai da doi bani pe ce spune acest adolescent intarziat cu nume de floare. Auzi... Il intreba pe Basescu ce-a cautat Geoana la Moscova. In loc sa-l intrebe direct pe prostanac. Hahahahahaha! Halal "liberal"! Unul laudat chiar si de celebrul bolsevic Ion Iliescu. Asta da onoare! Asta da compliment. Hahahahahaha!
      Baga mare la vot la prostanac. Cine se aduna se aseamana si se voteaza!
    • +2 (2 voturi)    
      TOCMAI (Luni, 23 noiembrie 2009, 21:14)

      dan63 [utilizator] i-a raspuns lui Clujeanu

      AI TRECUT PE STOP - ADICĂ... PE ROŞU. CE SĂ MAI ZICI, CĂ E UN ROŞU INTENS, "DE FIRMĂ"
  • -8 (12 voturi)    
    mda (Luni, 23 noiembrie 2009, 19:43)

    octav [anonim]

    abureala marca basescu. sa te vad eu base dupa 6 decembrie. iti zic eu ce urmeaza> scoate facturile la termopane, la tablouri si la sticlele de vin de la voronin... urmeaza si flota.
    apropo> dosarelul ala pe care l-ai adus la dezvaterea televizata iti era favorabil pentru ca in acte navele vindute FIGURAU CA FIER VECHI. asta pentru cei care nu stiu cum a fost posibila vinzarea flotei pe 100 de dolari...
  • +12 (16 voturi)    
    Partidul Comunist PSD+PNL (Luni, 23 noiembrie 2009, 19:44)

    Dan B.Charles [anonim]

    dictatura a treia, dictatura bestiei ceausescu a fost urmata de dictatura de 20 de ani a parlamentarilor securisti-comunisti si urmeaza dictatura a treia, voiculescu,vanghelie,iliescu, antonescu si gasca de talhari,hoti,banditi si criminali.
    romani votati pe geoana si genocidul comunist va continua,blestemul comunist va va da ce votatice meritati.
  • +7 (11 voturi)    
    Discutii (Luni, 23 noiembrie 2009, 19:47)

    Bogdan [anonim]

    Ce atata tura-vura.Acum sincer, cine mai crede ca actuala clasa politica poate sa schimbe ceva ar face bine sa se treazeasca din visul frumos.
    Toti sunt o apa si un pamant.
    Acum conteaza sa alegem optiunea cea mai putin proasta, coruptia cea mai mica, libertatea presei, initiativa privata...etc
    Si pentru lucrurile astea nu merita votat PSD, prefer Romania anilor 2004-2008 cu rele ei decat semi-dictatura din 2000-2004.
  • +7 (9 voturi)    
    josnic (Luni, 23 noiembrie 2009, 19:51)

    Madalina [anonim]

    PNL-ul acum nu mai stie cum sa se intorduca in schema si to face lobby pe langa ambele partide politice sa vada unde isi poate gasi un locusor.Psdul si-ar vinde si doctina pentru a ajunge la guvernare..patetic
  • +7 (9 voturi)    
    Antonescu nu are putere (Luni, 23 noiembrie 2009, 19:52)

    victor [anonim]

    Conducerea PNL si Antonescu sunt niste dame de moravuri usoare impinse de la spate de pestele PATRICIU sa o puna pe bani grei cu PSD-ul. Ce pacat ca o sa ia SIDA si SIFILIS politic - care o sa-i arunce la groapa de gunoi a istoriei acestui neam.
    Problema insa e : ce vina au romanii ?
    • +1 (1 vot)    
      ... (Luni, 23 noiembrie 2009, 22:24)

      m.s. [anonim] i-a raspuns lui victor

      ce vina au? vina lor e ca accepta situatii de genul asta si ca ii pupa in fund pe aia care le dau 50 lei pentru un vot :)) asta e vina lor!
  • +12 (14 voturi)    
    nu mor caii cand vor cainii! (Luni, 23 noiembrie 2009, 19:53)

    ndc [utilizator]

    nu cred ca PNL-istii si simpatizantii lor vor fugi in bratele comunistilor asa cum le va sugera leaderul lor!
    Eu, impreuna cu cateva persoane din jurul meu, am votat "tactic" pentru Antonescu cu toate ca il vrem pe Basescu represented! Am votat asa in speranta ca nu vor reveni la putere prin Geoana comunistii lui Iliescu! Era mult mai buna pentru Romania o finala Base cu Crin.... Sunt sigur ca, la fel ca si mine si prieteni de-ai mei, au fost si altii....
    Deasemenea am discutat cu simpatizanti ai PNL care au spus ca, decat sa revina Nastase cu ai lui la putere, vor vota cu Base!
    Asa ca, domnule Crin, s-ar putea ca "oferta" reala a dvs. catre comunisti sa fie cu mult mai mica decat va "imbatati" cu ideea!
    • +7 (13 voturi)    
      exact asa a fost si votul meu (Luni, 23 noiembrie 2009, 20:08)

      cristi [anonim] i-a raspuns lui ndc

      m-am abtinut sa nu-l votez pe basescu numai si numai pt a-l aduce pe antonescu in turul doi si a starpi odata cancerul rosu
      • +1 (1 vot)    
        .... (Luni, 23 noiembrie 2009, 21:50)

        m.s. [anonim] i-a raspuns lui cristi

        chiar ai sperat ca o sa intre antonescu in turul 2? basescu e prea tare, iar geoana le are cu fraudele.. era clar... antonescu e cam in plus!
      • -1 (1 vot)    
        oare? (Luni, 23 noiembrie 2009, 22:32)

        sophisticcat [utilizator] i-a raspuns lui cristi

        Eu cred că te-ai abținut SĂ-L votezi pe Băsescu (adică nu l-ai votat), nu că te-ai abținut să nu-l votezi (adică l-ai votat)... Mai greu cu logica...
    • -2 (2 voturi)    
      Cea mai varianta pt turul 2 era... (Luni, 23 noiembrie 2009, 21:02)

      amuz [anonim] i-a raspuns lui ndc

      Crin Antonescu vs Geoana.....
      Ideea e una f f simpla.....Basescu & co trebuie sa plece.
  • +2 (2 voturi)    
    Idee de referendum (Luni, 23 noiembrie 2009, 19:59)

    Tiberiu [anonim]

    http://en.wikipedia.org/wiki/Constitutional_republic
  • -3 (11 voturi)    
    Si tu (Luni, 23 noiembrie 2009, 20:00)

    HESS [anonim]

    Basescule esti virgin.Oare in ce perioada fusei mare mahar la navrom distrugand flota romaniei.
    Aud.Nu mai fi demagog caci esti facut din acelasi aluat ca ei.Ai supt de la acelasi uger.
    Nu te-am votat cum nu i-am votat pe Crinut si Geonel.Santeti trei crai de la rasarit pe care va doare-n cot de adevaratele probleme ale natiunii.
    Coruptie coruptie si iar coruptie.Justitie nula, doar pt gainari,Clanuri mafiote .Politie incapabile si tematoare de cocalari .Fisc si DNA asa la ochi sau dupa faptas.Mare mahar liber gainar la bulau.
    Luati-va de manuta toti trei si aruncati-va in mare de pe vapor.
    • 0 (0 voturi)    
      idealistii romanicii (Luni, 23 noiembrie 2009, 21:40)

      cand_eu [anonim] i-a raspuns lui HESS

      Da, e plina toata tara de idealisti. Sunteti aia care vroiau sa avem de ales intre Maica Tereza, Sf. Parachiva si Daniil Sihastru. Adica toti sunt o apa si-un pamant, iar noi stam in fotoliu si comentam de zor.
      Sictiritii Romanicii, sa va explic ca dusul la vot nu-i ca dusul la bordel si daca acolo nu vi se da o fecioara imaculata zici ca nu-ti strici "timpul" cu ea!
  • -4 (14 voturi)    
    mesajul meu catre portocala mecanica (Luni, 23 noiembrie 2009, 20:05)

    gimini [utilizator]

    Bai baieti, ca sa intelegeti mai bine cum gandeste unul care a votat non-Basescu si sa nu mai pierdeti vremea cu poluarea forumurilor, postand aceleasi ineptii cu care il sprijiniti pe chiombaliul vostru si sperand intr-o victorie la turul 2, va transmit acest mesaj:

    Eu, votant non-Basescu, vreau sa fiu condus de moguli si ex-comunisti, daca asta e pretul pe care trebuie sa-l platesc ca sa scap tara de un nebun.

    Eu, votant non-Basescu, vreau sa fiu condus de clica lui Vaghelie, de Dinu Patriciu, de Johannis-capcaunul-de-copii, daca asta e pretul care trebuie platit ca sa dispara de la tv moacele lui Videanu, Udrea, Blaga, Flutur, Boc, si, cu voia dvs. ultimul de pe lista, Basescu.

    Eu, votant non-Basescu, as vota si cu Vadim in turul 2 numai ca sa nu votez cu Basescu, dar din fericire securistul prostanac Geoana Mircea e o alegere mult mai buna.

    Eu, votant non-Basescu, sunt un yuppy (young urban professional) mandru ca fac parte din publicul lui Mircea Badea si nu al lui Varu' Sandel si tocmai de-aia voi vota cu contracandidatul lui Basescu, pentru ca vreau ca Romania sa mearga spre civilizatie si urbanism, nu spre taranie.

    Mai vreti?
    • +5 (7 voturi)    
      Esti bolnav? (Luni, 23 noiembrie 2009, 20:24)

      Cristi [anonim] i-a raspuns lui gimini

      Ca asa cam pari. Si mai pari cumva. Tamp rau de tot. Unul "urban", ce-i drept. Vai de capul tau!
    • +4 (6 voturi)    
      Gimini, asa sunteti toti? scosi la imprimanta? (Luni, 23 noiembrie 2009, 20:25)

      cand_eu [anonim] i-a raspuns lui gimini

      Eu, vontantul anti-psd, te intreb daca intr-adevar gandesti???(multe semne de ?? pentru "Bai baieti, ca sa intelegeti mai bine cum gandeste unul care a votat non-Basescu"). Daca imi permiti:
      "Eu, votant non-Basescu, vreau sa fiu condus de moguli si ex-comunisti, daca asta e pretul pe care trebuie sa-l platesc ca sa scap tara de un nebun." - deci gandesti zici? Halal gandire, nu te-au recrutat astia pana acum?
      La restul nu te mai citez, ca nu vrem sa poluam forumul cu atatea ineptii, dar:
      1. Explica cu ce este mai bun Vanghelie decat Videanu?
      2. Securistul prostanac este o mai buna alegere? Sa-nteleg ca sangele in instalatie iti da acelasi sentiment de jena ca si dlui Popescu?
      3. Yuppy se observa ca ai samanta tot de la tara, si te-a complexat toata scurta ta viata, altfel nu-mi pot explica superioritatea urbanismului asupra taraniei in "gandirea ta"?
      Deci asa ganditi?
    • +4 (6 voturi)    
      ... (Luni, 23 noiembrie 2009, 20:28)

      cioaca [anonim] i-a raspuns lui gimini

      te dai mai inteligent decat esti.

      daca il preferi pe vadim lui base inseamna ca nu esti rational. pe tine te deranjeaza Moacele lor, dupa cum te-ai exprimat.. poate pt ca altfel nu stii sa judeci lumea, decat dupa aparente.

      mircea badea face o emisiune in care prezinta ziarele, varu' sandel canta muzica populara. probabil ca tie iti place sa-ti citeasca altcineva ziarele si sa ti le explice, iar altora le place sa auda muzica la televizor (populara in cazul de fata).

      nu esti cu nimic mai presus decat altii asa ca termina cu furia asta oarba si treci la lucru. young urban professional - nici nu vreau sa stiu ce inseamna aia si de unde ai scos-o.

      daca nu intelegi politica si de ce geoana (mai precis, clica din spatele lui) este toxica atunci mai intreaba pareri in jur. se pare ca judecata ta nu este de ajuns
    • +4 (6 voturi)    
      ai uitat (Luni, 23 noiembrie 2009, 20:29)

      pitt [anonim] i-a raspuns lui gimini

      ai uitat sa zici de manele...
    • +5 (5 voturi)    
      oops, (Luni, 23 noiembrie 2009, 21:25)

      dan63 [utilizator] i-a raspuns lui gimini

      măi băiete, şi eu am încercat să mă uit la badea, dar ştii ce. după 10 secunde m-a apucat o greaţă iremediabilă şi am trecut instantaneu pe Discovery, după care am reprogramat antenele pe undeva pe la coada canalelor 60-62, pe unde trec ca vântu, când zapez şi nu stau mult pentru că induc o stare de greaţă şi atunci trec pe mezzo, sau pe axn. le-ai încercat?
  • -1 (7 voturi)    
    Parca pe Base o sa-l tina-n friu (Luni, 23 noiembrie 2009, 20:06)

    Vik [anonim]

    De parca Basescu asculta de cineva si Antonescu o sa-l tina in friu. Oricum ar pica, pentru Romania iese rau, hoti si unii, hoti si ceilalti. Peste 5 ani insa perspectiva e si mai sumbra: Basescu sau Nastase. Daca PSD pierde acum Cotroceniul, Adrian Nastase ii va lua tot caimacul lui Geoana la viitoarele alegeri.
    • -4 (6 voturi)    
      te inseli (Luni, 23 noiembrie 2009, 20:30)

      gimini [utilizator] i-a raspuns lui Vik

      Nu putem alege intre Basescu si Nastase peste 5 ani. Peste 5 ani Basescu va fi ori in puscarie, ori in Argentina. Iar PD-L va avea soarta PNT-CD. De ce crezi ca se zvarcolesc portocaliii ca niste naparci calcate pe coada? Pentru ca stiu ce-i asteapta daca El Comandante va pierde...

      Si va pierde.
  • -2 (4 voturi)    
    Consumatoru de politica (Luni, 23 noiembrie 2009, 20:06)

    analizatoru revoltat [anonim]

    nu faceti greseala sa condamnati persoanele.Voiculescu, Vantu, Hrebenciuc, Patriciu sunt doar beneficiarii unui sistem de partid.Ca persoane sunt cu totii mai mult sau mai putin de treaba.Ideea este ca nu trebuie sa votam ideile pe care le reprezinta ei.Si in special innavutirea desantata profitand de lipsa unei legislatii clare de gestionare postdecembrista 89 a averii nationale.Si mai ales dorinta lor de a ramane bogati si a se imbogati in continuare si mai mult, fara sa dea nimic in schimb sau foarte putin, pe spinarea poporului, cu ajutorul POLITICULUI.Asta este marea problema , ca din politica, fiecare participant la joc a facut o afacere.Nici unul nu s-a imbogatit fara a avea legatura cu politicul.Si nici nu ar fi asa mare tragedie daca ar fi votat legi care sa favorizeze intr-adevar oamenii de afaceri ci au votat legi si au dat decrete care sa-i imbogateasca pe ei....
  • +10 (18 voturi)    
    discurs (Luni, 23 noiembrie 2009, 20:11)

    aditza [anonim]

    Asa este.Basescu a dovedit ca nu are nevoie de vreo alianta cu scursurile pnl-iste.I-a trantit usa in nas lui Antonescu.Te-ai dat cu psd-isti?Sa mori pe mana ta atunci.Nu am nevoie de ajutorul tau.De partea mea este poporul.In esenta asta a fost discursul si mie mi-a placut.
  • +13 (15 voturi)    
    Trist (Luni, 23 noiembrie 2009, 20:15)

    Marian [anonim]

    Sint atit de trist ca oamenii uita usor de ce sint in stare sa faca acesti comunisti, acesti psd-isti; eu unul nu pot sa uit momentele din 2004 cand ne-am unit impotriva raului, impotriva caracatitei PSD. Sincer inainte de rezultate nu credeam ca vom reusi sa doborim colosul pentru ca ei (PSD) controlau toate televiziunile, mai putin Realitatea la acel moment, si toate ziarele mai putin Evenimentul Zilei si Romania Libera.
    Nu vreau sa ma intorc la comunism sau la o tara controlata ca in perioada 2000-2004. Am doar un vot dar il voi folosi impotriva PSD.
  • -7 (9 voturi)    
    ultimul vot liber? (Luni, 23 noiembrie 2009, 20:19)

    qqqq [anonim]

    Pentru cei 97% cititori/redactori portocalii de pe hotnews: doriti sa mai puteti vota liber si civilizat in urmatorii 25 de ani? Atunci votati acum cat mai aveti posibilitatea. Dupa aceea se va face referendum de 0 camere, de 0 parlamentari si se va da o lege ca pe toti romanii sa ii cheme si basescu. Pare o gluma, nu? Toate semnee sunt prezente - basescu este un dictator modern in devenire. Am zis!
  • +11 (15 voturi)    
    cu Geoana scad salariile (Luni, 23 noiembrie 2009, 20:24)

    mitza [anonim]

    cu Geoana scad salariile pt ca impozitele cresc.
    Nu uitati asta!!!

    Antonescu e incoerent, fara colana vertebrala, penibil. Uitati-va la Antena 1 ce reactii comandate au comentatorii. Replica lui Antonescu asta seara a fost super-penibila, cand a fost intrebat "daca a vorbit azi cu Geoana?", el a raspuns ca "e anti-Basescu, nu cu Geoana", cu greu, greu, dupa ce a fost repetata intrebarea a raspuns "da, am vorbit cu Geoana"...Comentatorii Antenei 1 nici nu mai aveau ce sa mai zica, dar isi foloseau limbajul corpului anti-basescu.
    Stau si ma intreb acum cine dezbina tara?
    1. "Dictatorul" basescu
    sau
    2. clasa politica (dreapta amestecata cu stanga) care refuza dialogul si se uneste doar pt a fi "anti" si nu pt a construi
  • +10 (12 voturi)    
    Sunt de partea lui Base (Luni, 23 noiembrie 2009, 20:24)

    joao miguel [utilizator]

    Imi place de Basescu ca face pact cu romanii si nu cu politrucii. Nu uitati voi cei care sunteti cu Geoana ca diferenta o putem face noi din diaspora. Astept ca domnul Geona sa-mi ofere acei peste 20000 de euro ca sa revin in tara ca sa pot spune ca ciuma rosie m-a ajutat cu ceva.

    Ganditi-va bine romani ce drum vreti sa urmati si nu intrati in jocul meschin a lui Iliescu &compania.
    • -2 (2 voturi)    
      vreau si eu (Luni, 23 noiembrie 2009, 20:58)

      probaselu [anonim] i-a raspuns lui joao miguel

      pact cu base! Cat plateste? Am auzit ca la unii a dat un milion, sa-si cumpere o casuta. Fac si eu pact, ca si eu is roman!
  • -7 (13 voturi)    
    Basescu pe farash (Luni, 23 noiembrie 2009, 20:25)

    Montesquieu [utilizator]

    Ehei, ti-a sunat cesul si tie traiane. Iti urez multa sanatate s-un costum de zeghe confortabil. Si multa rabdare sa le poti explica porcurorilor toate pocinoagele ce le-ai facut: flota prapadita, banii europeni de autostrazi palmati si transferati la amicii tai de suflet "drumarii" urdareanu, cocos, casuneanu, apartamentul de-un milion de euro a lu' fi-ta mare taman in complexul partenerului tau de bussiness popoviciu, procurorii si judecatorii chemati la raport in biroul tau, traficul de munitie a lu nentu'. Sa ne mai zici cum tu, ultimul din scoala aia de marina ai ajuns sa fii taman comandant si, mai ales, reprezentant al romaniei la Anvers. Vreau sa ne mai explici si cum l-ai facut scapat di-mpreuna cu fostii tai colegi cu ochi albastri pe hayssam. Ce zici dom' profesor? iti place viitorul?
    • +4 (8 voturi)    
      Montesquieu? (Luni, 23 noiembrie 2009, 20:49)

      Cristi [anonim] i-a raspuns lui Montesquieu

      Sunt convins ca n-ai habar cine a fost Montesquieu... Dar nu asta conteaza prea tare. N-as vrea sa comentez aiurelile tale care poarta patentul trompetelor angajati ca slugi la Vantu si Voiculescu, insa as vrea numai sa-ti intorc o intrebare. Si este vorba de acea cu care ti-ai incheiat postarea. Asadar, iti place viitorul? Sunt sigur ca da. Uiti, insa, ceva important. Fiecaruia ii va suna ceasul candva. Insa, ehei!, ce nasol te vei simti cand va urma sa-ti sune si tie ceasul! Nu? Mai nasol e ca s-ar putea sa fie mai curand decat iti doresti si decat banuiesti. 7 decembrie?
    • +4 (4 voturi)    
      Ehei.. (Luni, 23 noiembrie 2009, 21:11)

      griffonu [utilizator] i-a raspuns lui Montesquieu

      Cand o veni Geoana premier si-o pune impozitul progresiv pe venit o sa bocesti in pumni, dar va fi prea tarziu. Vezi lectia invatata de Bucuresti cu Oprescu, primarul minune. Degeaba regreta cei care l-au votat pe fanfaronul ala... e prea tarziu. Ai o sansa la 4 ani (5 ani in cazul Presedintelui) asadar ar fi bine sa te gandesti de doua ori daca e cazul sa lasi ura viscerala sa-ti conduca actiunile si sa-l aduca inapoi pe Iliescu si ai lui.
  • +15 (17 voturi)    
    lucurrile sunt clare (Luni, 23 noiembrie 2009, 20:25)

    rocitizen [utilizator]

    Lucrurile sunt atat de clare ca lumina zilei. Nu stiu cum unii inca mai au dubii. Deci daca nu iesi pe 6 decembrie la vot si nu votezi cu Basescu, iese Geoana si ne intoarcem cel putin cu 20 de ani inapoi. Vrem pe cineva care nu face compromisuri si se lupta atat cat poate cu sistemul sau vrem un om gata compromis si manipulat care este Geoana. Deci eu zic ca e un moment crucial pentru tara, nu credeam ca se va ajunge aici la 20 de ani dupa Revolutie, dar e esential ca fiecare cetatean cu drept de vot sa iasa din casa si sa voteze. E in pericol democratia asa firava cum e ea. Daca iese Geoana adio democaratie, adio reforme, adio tot. Trebuie o mobilizare generala si iesit la vot dis de dimineata ca sa fim siguri ca am apucat sa votam si pentru a evita obisnuitele cozi care se fac seara. Razboiul acesta e pe viata si pe moarte si fiecare vot va conta! Ne-a ajuns cat am trait sub comunisti. Si daca nu ne-am saturat sa ne uitam la saracii romani din Moldova ce-au patit acuma de curand. Eu unul nu mai vreau sa ajungem vreodata in directia aia. Doamne'ajuta !
  • -4 (12 voturi)    
    la culcare natiune!!!!!!!! (Luni, 23 noiembrie 2009, 20:38)

    cp [anonim]

    base m-ai distrat cu chestia aia cu clientela politica...apropo vezi ca udreasca iar face mismas-uri pentru clientela ta politica..sau a ta nu se pune(ai grija la nuti ca nu se stie ..sti tu femeile astea,sau facut si razboaie pt ele d-apoi o amarita de criza...s-ar putea ea sa te-ngroape)
  • +9 (13 voturi)    
    votati (Luni, 23 noiembrie 2009, 20:40)

    razvan [anonim]

    Eu NU vreau sa decida pentru mine niste oameni care isi vand votul pentru o punga de zahar si o sticla de ulei.
    Asta se va intampla daca nu votam pe 6 decembrie.
  • 0 (6 voturi)    
    Care dreapta? (Luni, 23 noiembrie 2009, 20:45)

    mergem la vot si in turul 2 [anonim]

    Ca Antonescu nu are destule <> ca sa tina PSD in frau era destul de vizibil, dar e chiar jalnic la ce discurs a ajuns presedintele dupa ce in ultima confruntare inainte de vot a fost la fel de fara <> si dupa greseala, posibil fatala, din toamna trecuta cand a primit calul troian razand de acelasi electorat pe care astazi incearca sa-l seduca. Nu-i bai insa, unii sunt mai constanti si vor vota cu el. Poate un labil e de preferat unuia care e manevrabil de moroii istoriei acestei tari.
  • +5 (11 voturi)    
    SA NE FEREASCA DUMNEZEU !!!!! (Luni, 23 noiembrie 2009, 20:52)

    andrei [anonim]

    f rati romani , cugetati si iarasi cugetati ! haideti cu totii la vot, cu mic cu mare sa impioedicam fiara rosie, comunistii , care au pus mina dupa revolutie pe tarisoara asta..., sa-i impiedicam sa ne-o mai traga odata !!!!!!!!!
    dseacord ca nici basescu nu este ceea ce ar trebui, ceea ce am asteptat cu totii, dar intre un rau mai mic si unul mai mare , stiu ca sunteti intelepti si-l vom alege impreuna pe cel mai mic !!
    asa ca dati veste in tara, in stinga si-n dreapta si uniti impreuna, sa impiedicam comunistii sa ne mai suga singele ca pe vremuri...., sa spunem nu celor ce ne-au aratat atita timp ce pot ...!!!!!!!!!
    doamne ajuta-i pe romani!
    doamne ocroteste-i pe romani !!!!!!!(editat de HotNews.ro)
    • -2 (2 voturi)    
      unde duce disperarea (Luni, 23 noiembrie 2009, 21:30)

      j [anonim] i-a raspuns lui andrei

      Cred ca ati ajuns voi cei din PDL la disperare constienti ca daca pica tatucul Base si pleaca pe mare ce va faceti fara conducator?Cine va mai conduce cu mana de fier?Poate aveti ocazia sa va reformati ,pt.ca aveti in partid oameni de valoare si pe viitor fara Base si madam Udrea s-ar putea sa fiti parteneri de nadejde la guvernare.Pt. Basescu ,chiar daca in aceste doua saptamani am sa-l vad plngand,nu-i voi da votul meu,nu doresc sa ne conduca cu...mana lui de fier!
  • -1 (1 vot)    
    Baselu si voturile platite (Luni, 23 noiembrie 2009, 21:16)

    Lars [anonim]

    Pana una alta cei prinsi in flagrant la Giurgiu si arestati erau platiti sa voteze cu Baselu. Daca asta e marele vostru reper moral imi trantesc palaria de pamant.
  • +5 (5 voturi)    
    DIFICILA SITUATIE,DAR ALEGEREA SE IMPUNE ! (Luni, 23 noiembrie 2009, 21:39)

    Dani [anonim]

    Constatam clar ca nici Basescu nu-i "usa de biserica", dar totusi, -sa fim rezonabili, nu cred ca pesedistii sunt solutia acestei tarisoare la acest ceas istoric!
    Asa ca haidem la vot si tragem aer in pipt, spunem Doamne-ajuta ! si il mai luiam o tura pe basescu- ca asta e !!!
    A, sa nu uitam o clipa ca referendum-ul se impunea.....si nu ar fi venit in veci si pururi de la psd-isti !!
  • -1 (3 voturi)    
    '' (Luni, 23 noiembrie 2009, 21:40)

    mihai [anonim]

    votatil pe basescu ca bine a fii......o sa murim cu totii de saracie .....nu stiti sa vedeti rau mai mic .....astia fura pe fata de 5 ani presedintele de 20 si voi tot cu el ca va stie mintii frumos....bine a fii cu niste incapabili ruginiti.....ganditiva in cei 20 de ani cand va fost bine .....niciodata e adevarat da cu astia de 5 ani e cel mai rau ....nu vedeti ca nu au o ideee coerenta despre viitoru tarii singurele planuri viabile is cele in care apuca ei sa ia prada.....antonescu merita cel mai mult sa iasa sa si vazut ca tinerii au ales in sfarsit cu capu.....
    oameni buni trezitiva ca cu cu oameni mici si fara par nu o sa fie bine niciodata....
    chiar nu putem astia inteligenti sa ne unim si sa fie bine ca de 20 de ani numa moldovenii si cei cu 2 clase ne aleg presedintele
    si aleg geoana numa pt johanis deoarece este singuru capabil...sa faca ceva
    • +2 (4 voturi)    
      muhaha, o sa inramez postul asta (Luni, 23 noiembrie 2009, 22:31)

      gigi [anonim] i-a raspuns lui mihai

      cred ca e fratele evanghelie..
  • +5 (7 voturi)    
    E aproape senzational !!!! (Luni, 23 noiembrie 2009, 21:44)

    arion [anonim]

    Chapi asta,culmea, profesoras de istorie care ar trebui sa stie ca asa a fost mereu,cine seamana vant culege furtuna, face una din cele mai mari prostii din istoria liberalilor, ei urmasii alora care au putrezit prin puscariile staliniste,pupa acum mana hrebenciucilor copii si nepoti ai politrucilor de atunci.
    Este incredibil ce poate sa faca foamea de putere si pozitii in statul asta inca bun de muls.
    Pe bietul nefericit il anunt ca, din ce stiu eu, a pierdut 2 simpatizati si votanti constanti ai PNL-ului, prieteni de-ai mei cu care am avut meciuri grele pe tema integritatii candidatilor Chapi sau Base (ca despre Gioni n-aveam niciunul vreo indoiala ca ar trece de 0), iar eu cu bucurie am castigat pariul - voi consuma free,in week-end, doua baxuri de bere(cu ei bineinteles).
    Noroc bun!
    PS Observ oarecum surprins, ca sunt niste cetateni pe aici care baga asiduu comentarii cu copy/paste pe la toate articolele, in general il musca cu pofta pe Base de fund,nu prea sunt lamurit,cine-s astia care au timp de pierdut asa, n-au servicii, familii,hobby-uri, sedinte de partid,ceva???
  • +2 (2 voturi)    
    caii naravasi (Luni, 23 noiembrie 2009, 21:46)

    goagalitz [anonim]

    Geoana spune ca ei (pesedistii) sunt o "gloata" de cai naravasi greu de tinut in frau. ce va face Antonescu cu ei? Crin se crede cawboy? hehehe Stai linistit, Base, ca nu e asta John Wayne.
  • +3 (3 voturi)    
    ///. (Luni, 23 noiembrie 2009, 21:49)

    m.s. [anonim]

    abia astept sa il vad pe iliescu bagandu-si unghia in gat cand o sa iasa Basescu presedintele tarii! yuhuuu! ar putea sa inceapa de pe acum!
  • +7 (9 voturi)    
    Liniste (Luni, 23 noiembrie 2009, 21:49)

    etre [anonim]

    Am cateva observatii dupa ce am citit sute de cometnarii, aici si pe stirea cu Antonescu:

    1. Geoana si rosii, e doar o jumatate de problema. Rusii ne sunt aproape vecini, ar fi o prostie sa ne pozitionam opus lor total. Nu ne vindem tara, de acord, dar afaceri o sa facem.

    2. Geoana este un papagal disciplinat. Paravanul unor mafioti.

    3. Antonescu este marioneta lui Patriciu.

    4. Antonescu a fost aruncat in lupta sa submineze electoratul principal al lui Basescu. Schema a reusit.

    5. Marea "mirare" cum ca Antonescu vrea alianta cu PSD sunt tardiva, se stia .

    6. Basescu nu a facut mare lucru. Corect.

    7. Basescu este artagos. Corect.

    8. Basescu are mafiotii lui. Corect.

    9. Mafiotii din spatele lui Geoana/Antonescu depasesc cu mult mafiotii lui Basescu. Corect.

    10. Daca votam Basescu, nu o sa avem o revelatie. Alti 5 ani de contre si scandaluri.

    11. Daca votez Geoana imi vine in minte Vanghelie.

    12. Daca votam Geoana ne intoarcem in timp si dam drumul la jaf si cenzura. Foarte probabil.

    13. Basescu este mult mai capabil decat Geoana si Antonescu. Foarte adevarat.

    14. 80% din votantii PNL sunt total anti Basescu. Nucleul PSD se pastreaza in nota cunoscuta.

    15. Geoana iese presedinte, foarte probabil.

    Cine a castigat ?

    Patriciu, Vantu, Voiculescu & co.

    Manipularea cu ajutorul liderilor de opinie a reusit. De exemplu , radio Guerrilla , asa zisul radio al corporatistilor , a fost pro Antonescu , anti Basescu , si in cel mai bun caz, a promovat votul nul. Radioul este detinut de Vantu.
    Nici nu are rost sa pomenesc Realitatea si Antenele ...

    Linistea se asterne peste Romania, o sa aveti liniste mult dorita. Mai ramane sa ne rugam pentru firmituri de la masa celor mari.
    • +3 (3 voturi)    
      Felicitari ! (Luni, 23 noiembrie 2009, 22:42)

      Valentin [anonim] i-a raspuns lui etre

      Etre esti tare. Felicitari pentru exactitatea cu care ai cuprins in cele 15 fraze a ceea ce se intimpla acum in Romania.
      Toate cele bune.
    • +3 (3 voturi)    
      excelent (Marţi, 24 noiembrie 2009, 1:18)

      V. Istina [utilizator] i-a raspuns lui etre

      Jos palaria, etre!
      Numai o singura observatie: sa speram totusi ca cei mai multi din cei care au votat la referendum vor alege Basescu si nu Geoana!
    • 0 (0 voturi)    
      Mazare! (Marţi, 24 noiembrie 2009, 22:29)

      ddd [anonim] i-a raspuns lui etre

      Eu la el ma gandesc! Cum ar jubila Mazare!
      bleahhhhh
  • +4 (4 voturi)    
    rosul Ponta (Luni, 23 noiembrie 2009, 21:50)

    goagalitz [anonim]

    Ho Ho Ho meri crismas. Aseara pe antena Ponta a aparur precum Petrica Romanu la Revolutie, cu puloveras rosu. Meri crismas ho ho ho Noi stiiiiim.... Ponta vrea sa fie Romanu si Geoana - Iliescu. Ho ho ho meriii crismaaaas Am inteles aluzia lor si le rezervam loc la Bellu langa raposatii....
    • +3 (3 voturi)    
      poanta.. (Luni, 23 noiembrie 2009, 22:11)

      dani [anonim] i-a raspuns lui goagalitz

      hai ca m-ai facut sa rid!
      chiar mia placut !, dar totusi ,nu chiar la bellu....mai exista margini de drum...
      hai noroc si sa alegem in decembrie sa nu ne incalece fiara rosie
      • +3 (3 voturi)    
        ... (Luni, 23 noiembrie 2009, 22:21)

        m.s. [anonim] i-a raspuns lui dani

        nu merita astia loc la Bellu! nu merita nicaieri, dar nah! comunisti! poate scapam si noi de rosiaticii astia!
  • -1 (1 vot)    
    CENZURA. (Luni, 23 noiembrie 2009, 22:15)

    HESS [anonim]

    Eu nu am votat nici cu basel nici cu geonel nici cu crinel.Nu am spus nimanui cu cine sa voteze nici cine ar fi indicat sa castige.Sant apolitic.Alo hot -news nu mai cenzurati .Daca tot se scrie despre VOT aici care este un drept pe care fiecare il poate exercita sau nu.Asa este si libera exprimare a opiniei personale.
    • +1 (1 vot)    
      si daca toata tara ar fi ca tine??? (Marţi, 24 noiembrie 2009, 2:02)

      ndc [utilizator] i-a raspuns lui HESS

      s-ar alege intre ei...:)) ha! ha!
  • -3 (5 voturi)    
    Mda, vorbi Marinarul, din putul gandirii .... (Luni, 23 noiembrie 2009, 22:50)

    Butoiasul [anonim]

    Mai lasa-ne.
    E timpul sa pleci.
    Ne-a ajuns ca ne-ai mintit 5 ani.
    Sa traiti bine!
    O flegma in obraz ti-as da !
    • +3 (5 voturi)    
      la adapostul anonimatului (Luni, 23 noiembrie 2009, 23:22)

      george [anonim] i-a raspuns lui Butoiasul

      Poti sa zici orice la adapostul anonimatului.
      Incearca sa te calmezi si eventual joaca la loto, singura ta sansa sa te linistesti de acum inaninte .
      • 0 (0 voturi)    
        ok (Marţi, 24 noiembrie 2009, 9:28)

        liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui george

        eu nu sunt anonim si sunt 100% de acord cu el...
        im e ce-mi zici?
  • +4 (4 voturi)    
    Partidul si Puterea (Luni, 23 noiembrie 2009, 23:36)

    Costel [anonim]

    Este de neinteles cum PARTID POLITIC refuza PUTEREA! Ce doreste in fond?..Este vorba de PNL. "Iepurasul", din palarie, acel primar sibian mai bun decat toti politicienii de meserie din partide!. Cred ca se pregateste reeditarea MONSTRUOASEI COALITII! Un OM votat direct de popor(Atat cat a fost la vot) este jignit si hulit in numele unei democratii prost intelese. De ce nu se respecta VOINTA MAJORITATII? Cei 70-80 % care au votat pentru referendum au fost de la numai de la PD-L? Este limpede ca acesti lideri de partide nu-si cunosc si nici nu-si reprezinta simpatizantii!
  • +3 (3 voturi)    
    asta nu face greseli cand vorbeste (Marţi, 24 noiembrie 2009, 0:15)

    andrei [anonim]

    am fost foarte atent la discurs. nu a gresit nici macar o data, niciun dezacord. si a vorbit liber. prosty poate vorbi ca base? un motiv ca sa-l votam...
  • -1 (3 voturi)    
    cu 20 sau cu 50 de ani in urma? (Marţi, 24 noiembrie 2009, 0:53)

    bozo [anonim]

    presedintele dixit: "Alianta PNL-PSD risca sa ne arunce cu 20 de ani in urma"

    ar fi un real progres sa fim ca-n '89 avand in vedere ca deja ne-am intors cu vreo 50 de ani si traim o perioada asemanatoare comunismului stalinist din anii '45-'50...avem moguli, oligarhi, infieram din suflet capitalistii care vor sa ne suga tarisoara, vrem revolutie si reforma continua precum zicea Lenin...

    vreau sa fim cu 20 de ani in urma, ar fi un real progres de vreo 30 de ani fata de ceea ce se intampla acum.
  • +1 (1 vot)    
    Intrebare (Marţi, 24 noiembrie 2009, 8:56)

    Gigi [anonim]

    Aduceti-va aminte ca in perioada 2000-2004 se instaurase dictatura PSD!!! Daca nu vreti din nou dictatura PSD votati cu Basescu, asa cum votez si eu!
  • -1 (1 vot)    
    sunt 2 greseli... (Marţi, 24 noiembrie 2009, 9:27)

    liviu_ [utilizator]

    1 - pnl aliati cu tine nu au fost decat bataia ta de joc... deci ori om normal din pnl nu ar accepta o noua alianta cu tine
    2 - cu 20 de ani in urma eram bine de tot... poate cu 50. poate cu 10... da nu cu 20 pentru ca atunci chiar se muncea
  • -1 (1 vot)    
    hăhăhă domnilor (Marţi, 24 noiembrie 2009, 10:03)

    j [anonim]

    "Optiunea mea e sa nu incerc nicio alianta politica in perspectiva alegerilor din decembrie..."
    ...ca nu mai am cu cine!
    "Nu sunt un politician care a facut compromisuri..."
    ...ca habar n-am ce-i aia politica! Stiu in schimb ce-i aia egocentrism cu accese paranoice.
  • +1 (1 vot)    
    PNL cu basca si (Marţi, 24 noiembrie 2009, 10:05)

    gabifm [utilizator]

    lampas de miner!
    Asta fac Antonescu / Patriciu din votantii PNL.
    Sa ajungi dupa 20 de ani, tu - Campeanu, Quintus sa votezi cu Iliescu!
    Sa ajungi dupa 20 de ani ca votantii cu studii superioare ai PNL (votanti de care s-a facut mare caz!) sa fie garantati Vanghele?!
    Cat de multe trebuie sa ii datorezi lui Patriciu / Voiculescu / Vantu ca dupa 20 de ani sa faci declaratia de ieri?
  • +1 (1 vot)    
    PRO BASESCU (Marţi, 24 noiembrie 2009, 10:10)

    eu [anonim]

    voturile lui crin antonescu se vor duce la basescu, chiar daca PNL-ul face alianta cu PSd-ul....sa de-a D-zeu sa iasa Basescu , sa scacpe tara de religvele alea psd-comuniste!
  • -1 (1 vot)    
    Zise dinozaurul comunist basescu (Marţi, 24 noiembrie 2009, 10:23)

    strugurii sunt acri [anonim]

    Prietene base lasa-ne cu valorile tale: ritzi, udrea, videanu, pogea, berceanu. nu e nici o diferenta intre voi si psd.
    ba, da. aia se pricepeau macar la economie.
    voi sunteti buni la furat only.
    nu sint pesdist sau liberal dar o sa ma duc la vot sa votewz contra ta.
    la fel ca lui nastase, ti s-a dat o sansa si ai ales sa te comporti lamentabil. asta se intampla daca nu-i creier.
    traiti bine, tovarasi? voi sigur da.
  • -1 (1 vot)    
    de la un votant basescu (Marţi, 24 noiembrie 2009, 10:32)

    bigradu [anonim]

    Cred ca Base invata abia acum care este sensul adevarat al expresiei "cine seamana vant culege furtuna". Asta se intampla cand scuipi pe toti in toate directiile si nu-ti faci aliati. Pana la urma dintr-una din directii va bate vantul si scuipatul va ajunge pe obrazul tau.
    Din pacate, presupunand ca Base va iesi presedinte (ceea ce este de preferat lui Geoana) am indoieli in capacitatea lui si a PDL sa faca un guvern (din pacate).
  • +1 (1 vot)    
    ANONIM (Marţi, 24 noiembrie 2009, 10:38)

    anonim [anonim]

    Nu uitati cine a condamnat comunismul si cine a avut curajul asta,pt.mine e suficient .Pt.curaj votez pe Base
  • 0 (0 voturi)    
    Asta e (Marţi, 24 noiembrie 2009, 11:11)

    miki [anonim]

    Vorbind de interese,hai sa comparam,ce pierde si ce cistiga Basescu daca iese sau nu la alegeri:
    Ce pierde:
    -privilegiile de presedinte si cam atat
    Ce cistiga:
    -material -avantaje conferite de faptul ca a fost presedinte
    -iese din politica-fara a fii facut compromisuri
    -liniste
    Ce pierde Romania:
    -Posibilitatea de se reforma
    -se intoarce 20 inapoi,la socialismul lui Iliescu
    -infantilismul lui Crin va dezamagii 100% populatia
    In fine,un lucru bun:
    -ar putea ramine ,intr-un an maxim doi, doua partide politice PSD si PD-L
  • 0 (0 voturi)    
    Raspuns ptr.Luxembourg,felicitari etre ! (Marţi, 24 noiembrie 2009, 13:43)

    CD [anonim]

    Luxembourg mirosi a Moscova ,asa cum miroase Geona si cu Crin,de cand l-au nominalizat pe Johannis ,care este pionul din Planul Moscovei pentru Romania si nu ceea ce cred romanii :un nemt destupat la cap si independent !El este marioneta iar din spate papusarul Putin a decis :
    -presedintia Romaniei lui Geona,dupa care urmeaza ratarea integrarii economice si iesirea din NATO .Ghici ce face Olteanu la BNR ? divulga strategie de trecere la euro lui Patriciu-Via Kremlin !
    -cateva procente pentru PNL caruia i-a fost lasata propunerea lui Johannis ,care sa dea bine la popor ,si cand lui Crin i-a fost luata jucaria procentelor si turul II ,a muscat rau din moguli,duminica seara ,dupa care a fost adus la ordine.Ca si Marko Bela astazi care a anuntat sprijinul pentru Johannis ;
    -pentru UDMR Autonomia Transilvaniei de la putin ,garantata de Johannis .
    Planul este croit in laboratoarele KGB ale Moscovei , pentru Romaniai si baietii sunt copii de mingi care-l pun in aplicare !Adica executa desi se dau mari strategi de partid si de stat !In realitate tradatoric onform art.155 cod penal!
  • 0 (0 voturi)    
    DE CE? (Marţi, 24 noiembrie 2009, 13:44)

    Am votat PSD [anonim]

    Pai dintr-un singur motiv. Cred ca e nevoie de schimbare. De ce? Pentru a realiza dragi nostri politicieni ca daca nu fac ceva concret o sa fie schimbati cu altii. Nu zic ca PSD e mai bun ca PDL toti sunt la fel. Insa trebuie sa o spunem si altfel..cat am pierdut indirect prin certurile create de Base si prin politica lui externa..puteam pierde direct prin cat ar fi furat Nastase. Totusi nu e o solutie un presedinte certaret si moralist doar cu partidele din opozitie. Vreau un presedinte care sa ma reprezinte cu demnitate in exterior. De aceea regret nespus ca domnul principe Duda s-a retras. Ar fi avut votul meu pana la capat. Macar era un om cu coloana vertebrala care nu s-ar fi aruncat la magarii.
  • 0 (0 voturi)    
    traiasca basescu (Marţi, 24 noiembrie 2009, 14:29)

    RAZVAN [anonim]

    Cel mai competent si cel mai in masura sa ne apere interesele tarii si sa lupte pentru noi este BASESCU.M-a convins inca o data prin discursul lui.
  • +1 (1 vot)    
    dezamagire (Marţi, 24 noiembrie 2009, 15:03)

    d_ecebal1254758727935 [utilizator]

    Nu sunt pentru un vot in unanimitate pentru Traian Basescu,suna a vremuri trecute...dar daca nu va castiga cu cel putin 55%,si o prezenta de peste 50%dintre alegatori la vot,voi fi dezamagit,ca mai sunt roman.E cel care a inceput reforma,a avut acest curaj..timp de 16 ani de conducere psd-ista,nu sa intamplat nimic...salariile si pensiile mult mai mici ca si acum...am vazut promisiunea lui Geoana,cu cei 25000 de euro,sialte favoruri = 0 barat...asa se vor indeplini toate promusiunile lui Geoana...asa ca romani,trezitiva...!!!...ganditi bine ce veti face...!!!
  • 0 (0 voturi)    
    info (Marţi, 24 noiembrie 2009, 17:28)

    info [anonim]

    mai rau decat suntem acum nu cred ca se poate.....ASTA daca nu cumva au ceva special pt noi politicienii
  • -1 (1 vot)    
    Doar 20 de ani?? (Marţi, 24 noiembrie 2009, 17:35)

    loredana [anonim]

    Oricum suntem in urma cu multi ani fata de europeni ,ce mai conteaza inca 20, ma uimeste cat tupeu au astia din psd sa mai scoata capul dupa ce au fost ani buni la guvernare si nu au facut decat privatizari pe 1$ pe acte si 1 mil $ spaga,daca se punea pune problema de o schimbare oricum nu era vorba de psd din punctul meu de vedere,oricum geoana este un mare amator in politica,pe langa faptul ca e jalnic in campanii si nu are nici priza la public mai e si marioneta mogulilor din psd...
  • 0 (0 voturi)    
    ce sa mai asteptam... (Joi, 26 noiembrie 2009, 2:42)

    gicu pentru [anonim]

    In 90, se doreau capitalisti si democratie, si s-au creat artificial ca intr-o piesa de teatru in care s-a trimis X la PNT, Y la PNL doar ca sa existe diversitate. Doar P.s.d.r-ul (nu PDSR-ul) lui Cunescu din care a emanat P.D.L-ul era cel mai "pe bune" - partid mic, neinteresant pe-atunci si cel mai de greu de "infiltrat". (pt. copiii vostri daca vreti sa le povestiti istoria reala, indiferent cu cine votati). Ordinul "Imbogatiti-va prin orice mijloace" era valabil tot atunci, dupa model economic sovietic (?) dar la care si rusii au renuntat cand noi il incepeam, ei vazand dezastrul dupa chiar primele privatizari. La noi au continuat inca 18 ani dupa ce au renuntat rusii, ca si cu stalinismul. Arma ideologica e cea mai periculoasa, ca baga o tzara mica in intuneric multi zeci de ani prin niste papagali care inghit cu bucurie falsa ideologie (antinationala, falimentara), doar fiindca se muleaza pe interesul lor personal. PSD+PNL = Oligarhia infloritoare prin definitie + dezastru economic pt. omul de rand pe termen lung. V-ati bucura probabil pe moment daca seful va mareste salariul cu 20%., Dar daca dupa 1 an doi, aflati ca de fapt v-a vandut casa si terenul bunicilor si acel 20% erau defapt 1 la mie din ce aveati inainte ? Si nici macar de astia nu va puteti bucura fiindca i-a papat inflatia ? Schema asta pentru rrettarzi au repetat-o PSD+PNL cu mici variatiuni in ultimii 20 de ani, iar massmedia se face ca deobicei ca nu vede... Asta sa le povestiti copiilor despre istoria anilor 90-2000. Asa stiu si eu sa conduc zece tari simultan, nu una.
    Vrrreau si eu sa fiu marrre conducatooorr...! Vrrreau sa vina si pe adrrresa mea mii si mii de scrrisori din toata lumeaaaa... !