Emil Boc: Este treaba Guvernului sa puna la punct cadrul legal pentru referendum si nu va fi nicio problema

de R.P.     HotNews.ro
Joi, 22 octombrie 2009, 17:35 Actualitate | Politic


Nu exista nicio problema in organizarea referendumului pentru un Parlament unicameral. Asigurarea vine din partea premierului in exercitiu, Emil Boc. La cateva minute dupa ce presedintele Traian Basescu a anuntat ca a semnat decretul privind organizarea referendumului simultan cu alegerile prezidentiale, Boc a declarat ca "este treaba Guvernului sa puna la punct cadrul legal".

"Nu va fi nicio problema in organizarea referendumului pe 22 noiembrie si cu economii la buget", a precizat liderul Executivului. Emil Boc a subliniat ca Parlamentul este obligat sa tina cont de votul poporului si, in consecinta, de rezultatul referendumului, pentru a revizui legea fundamentala.

Declaratia a fost facuta in timpul unei vizite la Pasajul Baneasa, alaturi de ministrul Transporturilor Radu Berceanu.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















587 vizualizari

  • -3 (3 voturi)    
    Idiocratia conduce Romania! (Joi, 22 octombrie 2009, 18:49)

    lupu' singuratic [anonim]

    Dupa parerea mea cea mai idioata argumentatie este cea cu economiile la buget. Hai sa fim seriosi!

    Banii se afla in alta parte. Dar de, in ziua de astazi daca nu o servesti pe asta cu "criza" nu esti credibil. Totul pus pe seama crizei. Ca a stranutat x, y, z de vina este criza.

    In rest, sanatate si luciditate.
    • -1 (3 voturi)    
      n-ai inteles! (Joi, 22 octombrie 2009, 20:13)

      StefanB52 [utilizator] i-a raspuns lui lupu' singuratic

      Utecistul Boc este un executant exemplar! Referendum?! Nici o problema sefu'! Il organizam fara proboleme, ba mai facem si economii la organizarea lui! Ba' poate reusim sa-l organizam si inainte de termen, ca cincinalu' in vremurile alea bune!
  • -1 (3 voturi)    
    este obligatoriu sa votez si la referendum? (Joi, 22 octombrie 2009, 20:15)

    Dan [anonim]

    eu vreau sa votez doar pentru prezidentiale

    ce-o sa faca, o sa ma duca cu forta?

    am prins un referendum pe vremea lui ceausescu si imi aduc aminte si acum cartonul decupat in dreptul rubricii da cu care se msca lisat si care nu permitea decat o optiune pentru semnatura

    nu suntem departe... poate data viitoare
    • +2 (2 voturi)    
      este obligatoriu (Vineri, 23 octombrie 2009, 2:53)

      eugen [anonim] i-a raspuns lui Dan

      DA este obliatoriu sa votezi la referendum. trebuie sa votezi DA. Sunt doua patratele acolo, si tre' sa-l validezi p'ala cu DA. Restul nu trebuie sa iti bati capul, berea este la taraba si cartile cu benzi desenate gasesti cate vrei in tomberoane.Don't worry be happy. Altii gandeste pentru tine.......
  • +1 (3 voturi)    
    Dece sunt de acord cu referendumul (Joi, 22 octombrie 2009, 22:05)

    Alexandra [anonim]

    Iar eu as vota pentru un parlament unicameral, adica pe scurt, mai mic. In felul acesta parlamentul va intra in "restructurare" iar parlamentarii vor intra si ei in criza. Adica isi vor cauta un loc de munca corespunzator cu pregatirea pe care o au.
    • +1 (3 voturi)    
      unde? (Vineri, 23 octombrie 2009, 0:15)

      calin [anonim] i-a raspuns lui Alexandra

      Pai unde sa-si gaseasca alt loc de munca ? Ei au doar "pregatirea" de a fura cat mai mult :).
      • 0 (0 voturi)    
        No asta"i ! (Sâmbătă, 24 octombrie 2009, 0:22)

        Danut D Deleanu [utilizator] i-a raspuns lui calin

        @ No sa pot pune capul jos pe perina de grijania lor. DDD
  • 0 (0 voturi)    
    Veti vota sau nu la referendum! (Vineri, 20 noiembrie 2009, 13:41)

    Neconstitutional [anonim]

    chiar daca curtea de apel bucureşti a decis ca referendumul de duminică este legal, ramane o problema de moralitate si eficacitate la care dvs. trebuie sa reflectati:
    - "lipsa de egalitate dintre candidaţi", presedintele in functie fortand dreptul constitutional la referendum pentru a obtine un potential avantaj in cursa prezidentiala;
    - ”lipsa de promovare” a ambelor variante de vot la referendum, lipseste alegatorii de posibilitatea cunoasterii avantajelor/dezantajele temelor supuse votului;
    - ”lipsa de eficacitate” –orice solutie ar fi votata in urma referendumului, modificarea constitutiei nu se poate face decat prin organizarea unui nou referendum;
    - ”cheltuirea banului public” – se vor cheltui cel putin 10 mil ron pentru un referendum ineficace!
    veti vota sau nu la referendum!