Batalia sondajelor: La alegerile prezidentiale, CSOP il da castigator pe Traian Basescu, iar INSOMAR pe Mircea Geoana

de Luminita Parvu     HotNews.ro
Vineri, 16 octombrie 2009, 19:28 Actualitate | Politic


 documente
(16 Oct 2009) PDF, 288KB
(16 Oct 2009) PDF, 123KB
Doua sondaje de opinie efectuate de institute diferite se bat cap in cap. CSOP a realizat un sondaj de opinie la comanda PDL care il da castigator in turul doi la alegerile prezidentiale pe Traian Basescu. Un al doilea sondaj, efectuat de INSOMAR pe acelasi interval de timp, de data aceasta la comanda Realitatea TV, il da insa castigator pe Mircea Geoana.

Un sondaj realizat prin telefon de CSOP, la comanda PDL, arata ca Traian Basescu (34%) si Mircea Geoana (21%) ar intra in turul doi al alegerilor prezidentiale, in timp ce Sorin Oprescu si Crin Antonescu sunt cotati cu 13 procente. In turul doi, cel mai puternic adversar pentru Basescu ar fi Oprescu.

Al doilea sondaj, realizat de INSOMAR la comanda Realitatea TV, sustine ca Traian Basescu ar obtine 33,4% si Mircea Geoana 28,5% la prima runda de alegeri, intrand impreuna in al doilea tur de scrutin. O modificare de procente semnificativa este vizibila la Crin Antonescu, care ar obtine 14,5%, iar  Sorin Oprescu scade semnificativ in comparatie cu sondajul CSOP, obtinand doar 8,1%.

CSOP: turul doi la prezidentiale, intentii de vot: Traian Basescu (55%) vs. Mircea Geoana (45%)

INSOMAR:  turul doi prezidentiale, intentii de vot: Mircea Geoana (50,6% ) vs .Traian Basescu (49,4%)

CSOP, intentiile de vot privind alegeri parlamentare:
  • PDL - 34%
  • PSD - 33%
  • PNL - 17%
  • UDMR - 6%
  • PRM - 4%
  • PNG - 3%
INSOMAR, intentiile de vot privind alegeri parlamentare:
  • PDL - 32,7%
  • PSD+PC - 31,2%
  • PNL - 15,4%
  • PRM - 8, 2%
  • UDMR 6,5%
  • PNG 3,3%
In sondajul CSOP, subiectii sunt intrebati ce parare au despre demiterea guvernului Boc:
56% dintre ei au declarat ca a fost un lucru rau pentru tara, iar 31% au spus ca a fost un lucru bun.

In schimb, in sondajul INSOMAR intrebarea este cine se face vinovat de iesirea PSD de la Guvernare si de ruperea Coalitiei PD-L PSD.
  • Traian Basescu 25,8%
  • Mircea Geoana 7,9%
  • Emil Boc 3,1%
  • PSD 12,6%
  • PDL 8,4%
  • Ambele partide/ toti politicienii 6,4%
Sondajul CSOP a fost realizat telefonic pe un esantion de 513 persoane, reprezentativ pentru populatia Romaniei in varsta de 18 ani si peste, cu telefon fix in gospodarie sau telefon mobil (80% din populatia  cu drept de vot din mediile urban si rural). Eroarea de reprezentativitate a sondajului este de +/- 4,5%, cu o probabilitate de 0,95. Datele au fost culese prin interviuri telefonice realizate pe data de 14 octombrie si in dimineata zilei de 15 octombrie 2009.

Sondajul INSOMAR a fost realizat in perioada 8-11 octombrie 2009, la comanda Realitatea TV, pe un esantion de 1.211 persoane, reprezentativ pentru populatia Romaniei cu varsta de 18 ani si peste.  Tehnica de cercetare a fost pe baza de chestionar administrat la domiciliul persoanelor intervievate. Interviurile au fost realizate in toate judetele tarii si in cele 6 sectoare ale Municipiului Bucuresti, fiind incluse in esantion 52 localitati urbane si 51 localitati rurale. Eroarea de esantionare este de +/- 3%, garantata cu o probabilitate de 95%.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















15408 vizualizari

  • +25 (31 voturi)    
    Sondaje... (Vineri, 16 octombrie 2009, 19:54)

    bgd [utilizator]

    CSOP - la comanda PDL....INSOMAR - la comanda PSD....credibilitate maxima... :)
    Asteptam si unul comandat de PNL...ca sa-l vedem pe Crin peste Geoana...de ce nu chiar si peste Basescu...
    Ce se mai prostitueaza astia pt niste bani...
    Vedem la alegeri ce-o fi....
    • -1 (23 voturi)    
      ia sa vedem (Vineri, 16 octombrie 2009, 20:27)

      atreus [anonim] i-a raspuns lui bgd

      nu stiu ce sondaje ati luat voi! Eu am vazut un sondaj CSOP pe un esantion de 18000 de persoane facut la domiciliul fiecarei persoane pe formulare. Eroarea ar fi de 0.75% si ar arata ca basescu castiga oricare ar fi contracandidatul din turul doi iar pe geoana il depaseste cu vreo 3 procente. Nu stiam cine l-a comandat dar numerele arata foarte bine...
      eu am vazut aici
      http://www.ziarulfaclia.ro/Sondaj-CSOP-Băsescu-pe-primul-loc-în-intenţiile-electoratului-la-prezidenţiale+31843
      si apoi aici pentru a gasi sondajul
      http://www.tashy.ro/sondaj-csop-alegeri-prezidentiale-octombrie-2009/
      • +5 (17 voturi)    
        e foarte plauzibil sondajul... (Vineri, 16 octombrie 2009, 20:42)

        timisorean [anonim] i-a raspuns lui atreus

        ...cu specificarea ca este limitat la una dintre localitatile din tara. Un astfel de sondaj s-a facut acum vreo 10 zile si in Timisoara si a reiesit ca in Timisoara Antonescu este creditat cu 37%, Basescu cu vreo 30% si Geoana cu vreo 18%. Dar repet, acesta este limitat la Timisoara.
        • -4 (10 voturi)    
          m-am mai uitat (Vineri, 16 octombrie 2009, 21:08)

          atreus [anonim] i-a raspuns lui timisorean

          odata pe sondajul publicat aici
          http://www.tashy.ro/sondaj-csop-alegeri-prezidentiale-octombrie-2009/
          si am citit in fisierul pdf atasat blogului si am vazut ca este vorba de un esantion reprezentativ la nivel NATIONAL, deci nu este local uita-te pe pagina 2 a raportului
      • +17 (17 voturi)    
        clujene! (Vineri, 16 octombrie 2009, 20:44)

        clujean [anonim] i-a raspuns lui atreus

        ca vad ca citezi din "Faclia"! nu stii ce-a declarat insusi gurul Dancu, mai demult? iti reamintesc: fiecare institut de sondare a opiniei publice de la noi scoate doua randuri de rezultate: cele reale - care raman strict pt. uzul platitorilor - si cele publice, destinate "intoxicarii" nehotaratilor! deci ceea ce se publica nu face doi bani! sanatate si minte multa.
    • +10 (12 voturi)    
      sondajele (Vineri, 16 octombrie 2009, 20:38)

      nicu_dicu [utilizator] i-a raspuns lui bgd

      Sondajele mincinoase au un scop :
      1. Sa atraga clientii politici sa vina cu sacosa pentru negocieri
      2.Nu uitati ca multi romani au fost obisnuiti aproape jumatate de secol sa li se spuna cu cine sa voteze
      3 sa pregateasca publicul pentru a nu sustine ca votul a fost fraudat...
    • 0 (2 voturi)    
      CSOP????? (Sâmbătă, 17 octombrie 2009, 7:51)

      Florian [anonim] i-a raspuns lui bgd

      Am citit acest sondaj si ce am vazut acolo e ca pare a fi facut in curtea pedeleului. Numai intrebari/raspunsuri facute parca special pt a raspunde la ele cum i-ar 'placea' clientului.
      Cam asa fac unii bani din sondaje(!!!) aranjandu-si clientii in fata electoratului.
    • +1 (3 voturi)    
      Sondaj online (Sâmbătă, 17 octombrie 2009, 8:42)

      Adrian C. [utilizator] i-a raspuns lui bgd

      Stiu ca nu are relevantza la nivel national, dar poate sunteti interesati sa participati la sondajul acesta:, care e crept ca nu il ia in considerare pe Geoana ca ar ajunge in T2:

      http://www.petitieonline.ro/sondaj-s17410043.html
      • 0 (0 voturi)    
        sondaj (Sâmbătă, 17 octombrie 2009, 12:18)

        marmarin [utilizator] i-a raspuns lui Adrian C.

        am postat de vreo zece ori pe acest sondaj . Deci nu are nicio relevanta.
    • 0 (0 voturi)    
      aveti a treia oferta (Sâmbătă, 17 octombrie 2009, 10:33)

      sociologul lu peste [anonim] i-a raspuns lui bgd

      Iata ce ofera un(i)alt institut deasta de face sondaje la comanda. Se cheama in-somn-rar-casapit, si la o sondare pe un esantion de 27,333,666 de rumuni a reiesit de fiecare data net cistigator americanul consiliat de americani: Joana Mersha cu 123,141592353...%
      Subiectul sondarii, este foarte greu de precizat.
      Comanda a fosta data pentru vedea ce zice si altii, care maninca alceva si nu cu lingura..
  • -2 (16 voturi)    
    Tradatorii-01 (Vineri, 16 octombrie 2009, 19:59)

    Sitting_Bull [anonim]

    Exponentii vizibili ai oligarhiei { partidele politice actuale} lucreaza de douazeci de ani la subminarea tarii, scopul lor este de mentine controlul asupra statului si institutiilor representative, sunt capuse ce sug single tarii, iude, vinzatori de neam si tara, unelte docile in mina conspiratorilor KGB-isti.
    Sistemul creat le permite sa se acopere reciproc, sa cada intodeauna in picioare, nu au de dat socoteala niciodata, prin simplul fapt ca nu exista nici o forta politica necontaminata de structuri.
    Parlamentul este ilegitim, cifrele o arata , dupa redistribuirea voturilor albe din 30 noiembrie 2008 sa ajuns la aprox 5 00 000 milioane de alegatori ce s-au exprimat, votul uninominal fabricat in laboratoarele secrete ale PSD-ului, PNL-ului,UDMR-ului, Ro Mare si legiferat in parlamentul-322 , fapt ce a permis ca nealesii poporului{dezavuatii} sa intre in parlament chiar clasinduse ultimii pe circumscriptii{ guvernul tariceanu a pecetluit aceasta mirsava combinatie}.
    Ultragiatii{ parlamentarii}ataca in haita, cauta toate chichitele sa ramina pe scena, au datorii de platit celor ce i-au propulsat, vanitatea si fudulia de slugi nu le permite sa fie demni.
    Normal, parlamentul ar trebui sa se autodizolve singur, sa ceara o legitimitate, sa aiba curajul sa infrunte vointa poporului pe care-l tradeaza permeditat, eu nu cred ca pot sa indrazneasca, lasii nu ataca decit in gasca, singuri se simt neputinciosi.
    Partidele sunt considerate institutii fundamentale ale statului, dar, sunt cluburi de afaceri, cauta intodeauna sa favorizeze clientela lor, comenzile sunt date de catre ‘’loja securista’’
  • +1 (15 voturi)    
    Reasezarea structurilor-01 (Vineri, 16 octombrie 2009, 20:02)

    Sitting_Bull [anonim]

    Dupa o scurta perioada de incertitudini ce s-a facut simtita la inceputul anului 1990 , structurile fostului P.C.R. au initiat procesul de restructurare a sistemului neo-comunist, perenizind traditiile tipice ale nomenclaturii, creind structuri adiacente de diferite orientari ( partide politice cu doctrine false ) ce au rolul de a interveni in scena politicului atunci cind se contureaza o amenintare la adresa marelui consiliu al conspiratiei .
    Opozitie nu a existat ci doar a fost creata artificial pentru a intretine imaginea unui sistem de stat democratic , structurile serviciului securitatii , planificatorii si ideologii fostului partid , dupa o activitate de propaganda si manipulare a opiniei , si-au realizat planul , farimitind toate incercarile timide de organizare a unei opozitii post decembriste cu persoane neideologizate in vechiul sistem .
    Cind a fost nevoie au creat inscenari, au compromis personalitati pentru a impiedica initierea actiunilor de organizare, utilizind cu machiavelism media aservita, derutind si anihilind toate tendintele reformatoare .
    Au reusit sa impuna legea lor neocomunista unui popor intreg , erijindu-se intr-o elita socio-economica ce tine cu orice prêt sa-si mentina privilegiile si puterea de decizie .
    Puterea lor este coeziunea structurilor ( o suta de mii de persoane ce controleaza partide ,ong-uri , administratie , justitie , servicii secrete , politie , armata ) intretinind in umbra relatii de interes de clan cu caracter antistatal .
    Dominarea cvasi totala a institutiilor statului de catre membrii celui de-al doilea si al trilea esalon al structurilor neo-comuniste sufoca scena politica si anihileaza din start orice incercare de reforma (Legea Lustratiei,Vot uninominal pur , Revizuir
    • -2 (8 voturi)    
      ai luat minusuri! (Vineri, 16 octombrie 2009, 20:47)

      clujean [anonim] i-a raspuns lui Sitting_Bull

      desi faci o analiza de bun simt; stii de ce? fiindca portacii pedelisti de aici ataca imediat orice mesaj care nu-i injura DOAR pe adversarii portocaliilor! cum sa fie Base la fel ca Hrebe si PD-L la fel ca PSD? vai, nu se poate, astia sunt domnite imaculate, doar ailalti sunt ticalosi!
      • -1 (1 vot)    
        referat.ro (Sâmbătă, 17 octombrie 2009, 10:43)

        Petrisor [anonim] i-a raspuns lui clujean

        te rog sa-mi explici ce sunt acelea domnite imaculate, fiindac n-am gasit in dictionar, si o sa am probleme de matematica cu doamna de romina
      • 0 (2 voturi)    
        exagerezi (Sâmbătă, 17 octombrie 2009, 11:36)

        Lucian* [utilizator] i-a raspuns lui clujean

        tot ceea ce suna a fundamentalism, nu suna bine!
    • -3 (5 voturi)    
      Ce manie proletara ... (Sâmbătă, 17 octombrie 2009, 1:22)

      ov [anonim] i-a raspuns lui Sitting_Bull

      Si cam asta-i tot! Ca daca dai deoparte mania proletara .. vezi inconsistenta si, mai ales, nostalgia pt dictatura! Asa-i, exista un personaj care cocheteaza cu ea! Parlamentul cel hulit (dincolo de minusurile lui reale!!!) macar incearca sa se opuna! Ma intreb pana cand!
      Iar "cetateanul turmentat" isi pune intrebarea cheie si nu lipsita de miez: sa votez pt dictatura? Sa votez pt Parlamentul ceva mai democratic, dar si cu multe hibe? Sau sa steau in banca mea si sa nu ma duc la vot! Dar oare in cazul acesta nu cumva voi fi ca boul la jug, sa trag pana mor?
  • +9 (9 voturi)    
    manipulare.... (Vineri, 16 octombrie 2009, 20:03)

    Flo [anonim]

    ...sa nu uitam ca aceste sondaje sunt comandate de anumite partide; prin urmare nu stiu cat reflecta realitatea; cred ca am putea vorbi mai degraba de incercarea de a manipula masele; in fine la asta se pricep , mai putin la scos tara din criza economica!
  • +4 (10 voturi)    
    Reasezarea structurilor-01 (Vineri, 16 octombrie 2009, 20:03)

    Sitting_Bull [anonim]

    Toate aceste actiuni premeditate, cu caracter de aranjamente disimulate, au atins apogeul in acest an electoral cind nemultumirea crescinda a poporului indica o stare de iritare crescinda la adresa propovaduitorilor de pripas , demagogilor conspiratiei anti-statale , uzurpatorilor neo-comunisti .
    Simulacrul de vot pe care l-au adoptat poarta doar titulatura de uninominal (opinia publica a dorit uninominal fara sa se implice activ in a obtine dreptul de a decide ) astfel incit nu se va putea reforma nimic .
    Momentul cind vom incrucisa spadele se apropie inexorabil , batalia va fi inevitabila , compromisul de ultima ora nu va face parte din strategia noastra , nu vrem remiza vrem sa invingem structurile transpartinice pentru todeauna .
    Patrioti se apropie momentul cind va trebui sa impliniti aspiratiile poporului manipulat , tradat , umilit de uzurpatori.
  • +12 (18 voturi)    
    PSD forever :( (Vineri, 16 octombrie 2009, 20:07)

    gamma [utilizator]

    E clar poporul asta nu stie decat PSD . Ei bine , pe mana lor sa moara de foame .
  • +8 (14 voturi)    
    INSOMAR Voiculescu arunca petarde (Vineri, 16 octombrie 2009, 20:12)

    anonim [anonim]

    asa au facut si la alegerile trecute cind pdl era mult sub 30% iar PSD 39%. Si cind sa il demita pe presedintele Basescu spuneau ca peste 50% din votanti l-ar demite pe Basescu. Si ce au mai luat-o in bot!
  • +6 (10 voturi)    
    Sondaje !! (Vineri, 16 octombrie 2009, 20:20)

    Ionescu [anonim]

    Si totusi chiar si perioada in care au fost facute aceste sondaje este importanta. Sondajul INSOMAR este facut inainte de caderea guvernului BOC ( 8 -11 oct) pe cand cel de la CSOP este facut dupa circul cu motiunea de cenzura si caderea guvernului BOC ( 14 oct). Plecand de la ipoteza ca aceste sondaje sunt corecte, ele puteau prezenta in mod evident rezultate diferite. Optiunile de vot se pot schimba destul de usor in functie de "prestatiile" pe care le ofera politicienii in aceasta perioada.
    Una peste alta criza actuala se putea evita sau amana cel putin pana dupa prezidentiale si PSD+PNL poarta marea parte din vina pentru lunile de blocaj politic ce vor urma. Ce se intimpla acum pe scena politica este provocat numai de orgoliile imense ale unor politicieni care au uitat cine i-a pus la carma tarii.
    Daca am fi fost altfel de natie probabil ca cel mai bun lucru ar fi fost sa iesim cu milioanele in strada si sa fortam alegeri anticipate pt rezolvarea crizei politice si sustinerea unui referendum care sa micsoreze simtitor numarul de parlamentari ( max 250 ) si simplificarea sistemului legislativ. Sunt prea multe oase de ros si de aici si lupta acerba.
  • +10 (18 voturi)    
    Vrajeli de sondaje (Vineri, 16 octombrie 2009, 20:24)

    Cristi [anonim]

    Manipularea va continua. Cum naiba ar putea Geoana castiga in turul doi impotriva lui Basescu este chiar un mare mister... E ceva ce tine de paranormal. Sa fim seriosi. Sondajele sunt de cele mai multe ori departe de realitate. In ceea ce priveste sondajul INSOMAR... Numai daca observam cine l-a comandat si ne dam seama rapid despre ce este vorba. TB va castiga alegerile prezidentiale cu siguranta. Indiferent de straduinta perversa a celor trei care lucreaza impotriva Romaniei (PNL-PC-PSD-UDMR).
    • -3 (7 voturi)    
      Halal argumentatie (Vineri, 16 octombrie 2009, 20:36)

      has [anonim] i-a raspuns lui Cristi

      Sondajul care nu-ti convine este fals pentru ca "tine de paranormal"

      Sondajul care iti convine e bun pentru ca "asa este".
      • +5 (9 voturi)    
        Nu cred in sondajele INSOMAR! (Vineri, 16 octombrie 2009, 21:08)

        Cristi [anonim] i-a raspuns lui has

        INSOMAR s-a facut de ras pana acum. Imi aduc doar aminte cam ce rezultate false pronostica acest "institut" cu privire la suspendarea presedintelui (in urma cu doi ani) si la cel de anul trecut cu ocazia alegerilor parlamentare... Ambele sondaje fiind destul de departe de realitate. Ambele sondaje dezavantajand atat pe TB cat si PDL. Astea ti se par a fi argumente corecte gagiule? Sunt convins ca nu.

        P.S. In general nu cred in sondaje. Ca sa fiu mai limpede. In rest ... ce sa zic? Iti urez "succes" in calitatea ta de postator de servici al Cartelului Grivco!
        • -2 (6 voturi)    
          Tipic, ataci la persoana (Vineri, 16 octombrie 2009, 22:59)

          has [anonim] i-a raspuns lui Cristi

          Eu iti atrag atentie ca nu ai argumente, decat unele "sentimentale", iar tu afirmi ca as fi postator de serviciu al Cartelului Grivco!

          NU stiu care iti este argumentul,. dar sintagama "cartelul Grivco" - nu stiu ce inseamana - a fost folosita recent de Base.
          Iar faptul ca te repezi s-o folosesti ma face sa cred ca tu esti de fapt postatorul de serviciu al PDL care aplici si tu regula "Hotul striga hotul"!

          Ma bucur ca traiesti bine si sper ca vei castiga excursia la Bruxelles, al Eba, care se va acordamembrului TPDL care posteaza mai cu foc pro Base.
          • -2 (6 voturi)    
            Lasa-i mai... (Vineri, 16 octombrie 2009, 23:51)

            bgd [utilizator] i-a raspuns lui has

            Asa sunt ei...inca nu te-ai prins? Atacuri la persoana...pt ca altceva nu pot zice. PDL-ul este la fel de corupt si manipulator ca PSD-ul si ca PNL-ul. Nu exista nici o diferenta.
            Doar din astea...cum le zici tu..."sentimentale"
          • 0 (4 voturi)    
            Uite-te mai jos....cum acelasi Cristi... (Sâmbătă, 17 octombrie 2009, 0:00)

            bgd [utilizator] i-a raspuns lui has

            Ataca un PNL-ist... In acelasi spirit...obiectiv. Nu trebuie sa te cobori....
        • 0 (0 voturi)    
          suspendarea (Sâmbătă, 17 octombrie 2009, 11:14)

          adr [anonim] i-a raspuns lui Cristi

          Din cate imi aduc aminte, legat de suspendarea presedintelui, insomar a dat 75% si real a fost 74,5%... mda... sa nu credeti in sondajele insomar!
      • +2 (2 voturi)    
        Halal logica (Sâmbătă, 17 octombrie 2009, 1:49)

        Zexe [anonim] i-a raspuns lui has

        has, dar tie ce sondaj iti convine? Puisor, din aceasta cauza au fost facute doua sondaje. Anume, sa iti alegi si tu pe cel care iti convine. Ia spune-ne tu, ce sondaj iti convine tie. Nu ca nu ne-am da seama ce iti doresti, dar sa te simti si tu bine, macar acum, inainte de alegeri.
    • -2 (8 voturi)    
      sondaj (Vineri, 16 octombrie 2009, 20:47)

      mihai [anonim] i-a raspuns lui Cristi

      traian basescu al tau vapierde..tocmai pentru ca este foarte sigur ca va castiga vei vedea va pierde..
      toti pe care ii cunosc voteaza impotriva lui...
      asa ca..stai linistit...eu sunt unul din votantii pe care ia pierdut desi l-am votat in 2004..
      • -3 (3 voturi)    
        Si eu ... (Sâmbătă, 17 octombrie 2009, 1:48)

        ov [anonim] i-a raspuns lui mihai

        Pai si eu l-am votat! Si nu imi pare rau, pt ca in 2004 Bombonel era ceva de nesuportat! l-am votat si cand s-a dorit darea lui jos, pt cred ca un vot popular trebuie respectat!
        Dar sa-l votez si acum? Fereasca Sfantul! Adica cum, sa pun si eu un cui in favoare dictaturii? Sau oare ce vrea sa spuna ideea de astazi (scuze, ieri!) ca in 7 decembrie presedintele in exercitiu (nu cel ales!!!) va dizolva Parlamentul, cand constitutia spune ca un presedinte nu poate dizolva Parlamentul in ultimele 6 luni de mandat?
        • -1 (1 vot)    
          Nu mai umblati cu vrajeli! Sa fim seriosi... (Sâmbătă, 17 octombrie 2009, 20:37)

          dorin [anonim] i-a raspuns lui ov

          Nu l-ati votat niciodata pe Basescu. Interesant de aflat ar fi cu cine veti vota acum. Cu Geoana, paiata lui Vanghelie, Iliescu, Hrebenciuc si Nastase? Ori cu Crin Chucky Antonescu, dublul repetent, chiulangiul sef din parlament si slugoiul petrodolarilor tovarasului Patriciu? Ori cu vesnicul candidat-saltimbanc Vadim Tudor? Sau poate cu paranoicul Gigi Becali... Aveti alternativa baieti! Una de "mare" calitate. Cartelul Grivco.

          P.S. Interesant cum tot apar postari prin care tot felul de indivizi afirma ca l-au votat pe Basescu in 2004 dar ca acum, chipurile, regreta ca au facut-o si adauga ca nu-l vor mai vota... Tot din laboratoarele lui Hrebe si Felix provine tactica asta mai baieti? Sunt convins ca da.
  • +1 (3 voturi)    
    Eu cu cine votez? Cu CSOP sau cu INSO... (Vineri, 16 octombrie 2009, 20:37)

    Cetateanul turmentat [anonim]

    ma rog, cum ii zice!
  • +5 (7 voturi)    
    si lupta, si lupta, si dai, si dai (Vineri, 16 octombrie 2009, 20:39)

    ion [anonim]

    Lupta se muta in zona rezultatelor sondajelor; sociologii stiu ce efect au acestea. Daca Base are dreptate cand vorbeste de intalnirile de instruire ale lui Geonel de catre Vantu, atunci rezultatele insomar se explica usor.
  • +5 (5 voturi)    
    vot (Vineri, 16 octombrie 2009, 20:41)

    nickalay417 [anonim]

    da e clar acum ne impui capul cu sondaje ca sa nu ne mire cine iasa presedinte ... si da se fraudeaza alegerile pe la sate si orase ...se procedeaza cam in felul urmator... se fac roste de un brat de buletine de vot is din hartie normala etc.. se cunosc zonele unde au intrare :) se stampileaza o mana de voturi "corect" se numara sa nu cumva sa se greseasca apoi se inlocuiesc cu o mana de voturi din urna numarate si alea corect toata treaba ....10 minute si banui cam 500 lei noi de om prezent si orb(asta e mai complicat de facut) aia cu autobuzele functioneaza asa : zona cu prezenta la vot foarte scazuta se aduce noua populatie cu autobuzu pe la orele dupamiezi spre seara sa nu-i incurce nimeni tot cu ajutorul cunoscutilor din sectiile de votare se introduc oamenii se semneaza pe lista in dreptul absentilor si gata treaba. iasa cine trebuie si totui frumos. asa ca indicatie iesiti la vot cu totii macar sa le facem viata mai grea votati cu cine vreti dar votati.
  • -4 (8 voturi)    
    Sondaje trucate la ordin. (Vineri, 16 octombrie 2009, 20:49)

    Valeriu Simerianu [anonim]

    Traian Basescu nici macar nu va ajunge in turul doi. Cei 63 % dintre romani care considera ca tara merge intr-o directie gresita si care s-au saturat de nebuniile si incompetenta acestui Nero alcoolic vor veni masiv la vot si ii vor spune NU inca la primul tur, indiferent ce va face el pana la alegeri.Sa nu uitam ca Basescu a fost ales cu doar sub 5 milioane de voturi, datorita absenteismului ridicat. De data aceasta lucrurile se vor schimba iar rata de participare la vot va fi ridicata
    Cat despre Mircea Geoana nu sunt chiar atat de sigur ca va iesi primul in cel de al doilea tur de scrutin.Are de platit pacate mai vechi si mai noi ale PSD si personale .
  • +4 (12 voturi)    
    ura de pe forumuri (Vineri, 16 octombrie 2009, 20:51)

    adrian [anonim]

    Prin natura meseriei cunosc si vorbesc cu multa lume. Cunosc si oameni pro-Geoana si Pro-Crin si pro-Basescu. Insa, la lumea cu care am vorbit in ultima perioada nu am gasit la nimeni ura ce apare in unele locuri pe forumuri impotriva lui Basescu. Unora le e indiferent, altora le displace, insa nu manifesta URA. Singura explicatie pentru mesajele de ura citite pe aici e ca e vorba de oameni platiti de PSD sau PNL sa bage intoxicari. In realitate, presidentul e popular si are sanse foarte mari sa iasa din nou. Asta daca Hrebe si compania nu inventeaza cine stie ce.
    • +5 (7 voturi)    
      Unde o vezi? (Vineri, 16 octombrie 2009, 23:05)

      jiji [anonim] i-a raspuns lui adrian

      Unde vezi ura impotriva lui Basescu?
      Eu vad injuraturi la adresa lui Voiculkescu, Geoana, Patriciu, moguli etc
    • -3 (3 voturi)    
      unde e popular? (Sâmbătă, 17 octombrie 2009, 0:30)

      srpc [utilizator] i-a raspuns lui adrian

      ca pe unde umblu (si umblu, nene, nu gluma, ca asta mi-e meseria) nici de samanta nu aud vreo lauda pentru el! as zice ca e cum zici tu, dar asa : po-pula-r!
      • -2 (2 voturi)    
        La PD-L! (Sâmbătă, 17 octombrie 2009, 1:29)

        ov [anonim] i-a raspuns lui srpc

        Pai acolo! Ca in alta parte (strada, tramvai, farmacie sau parcarea din fata blocului), parca se aude o alta melodie!
  • +6 (6 voturi)    
    Hm... (Vineri, 16 octombrie 2009, 21:08)

    Lea [anonim]

    "There are three kind of lies: lies, damned lies and statistics" (Benjamin Disraeli)
  • -3 (7 voturi)    
    Cand doi se cearta, al treilea castiga! (Vineri, 16 octombrie 2009, 21:16)

    Aglaia [anonim]

    S-ar putea ca in ziua rezultatelor sa lesine toti de la sondajele de opinie ale lu' peste prajit si sa fie uimiti Antonescu are un numar impresionant de sustinatori. Sunt mai mult decat convinsa de asta. Crin Antonescu chiar merita sa fie presedinte si ma indoiesc ca ceilalti nu vad acest lucru. El este singurul dintre candidati care merita votul nostru!!
    • -1 (7 voturi)    
      siguuur (Vineri, 16 octombrie 2009, 22:12)

      marius [anonim] i-a raspuns lui Aglaia

      la ce partid lucrezi?
      • +1 (1 vot)    
        raspuns (Sâmbătă, 17 octombrie 2009, 0:36)

        oricine [anonim] i-a raspuns lui marius

        PDL, fireste.......
  • -4 (8 voturi)    
    slabut (Vineri, 16 octombrie 2009, 21:21)

    alex niculcea [anonim]

    e clar ca sondajul CSOP este comandat de pdl iar cel de la insomar este comandat de psd...asa e de cand lumea...cel care comanda un anumit sondaj este desemnat castigator.ma bucur ca PNL nu se inscriu in aceasta hora penibila,in care fiecare isi arata muschii in sondajele proprii...aceste sondaje sunt doar un foc de paie,ard repede si nu te incalzesc cu nimic
    • +7 (7 voturi)    
      n-ai vazut sondajul cu lenesul pe locul 2 :)) (Vineri, 16 octombrie 2009, 22:20)

      ion [anonim] i-a raspuns lui alex niculcea

      Inseamna ca n-ai vazut sondajul cu Crin pe locul 2 cu vreo 22 de procente :))
  • +4 (6 voturi)    
    pt HotNews... (Vineri, 16 octombrie 2009, 21:54)

    cristi [anonim]

    Decat sa constate cum sondajele "se bat cap in cap", redactia HotNews ar putea mai bine sa verifice isoria sondajelor de opinie din Romania si cat de diferite au fost ele fata de razultatele alegerilor.
  • -4 (8 voturi)    
    sondajele astea platite de PSD si PDL nu fac 2 ban (Vineri, 16 octombrie 2009, 22:02)

    katrina [anonim]

    sondajele astea platite de PSD si PDL nu fac 2 bani.
    Intre Geoana si Basescu exista o asemanare: amandoi cauta sa si imbogateasca partidele.
    ce il deosebeste pe Antonescu: demnitatea, hotararea si libertatea. Nu este un slugaci , asa cum e Geoana si nici un farsor cum este Basescu.
    E tocmai bun de presedinte.
    • +2 (8 voturi)    
      Nu, nici vorba... (Vineri, 16 octombrie 2009, 22:47)

      Cristi [anonim] i-a raspuns lui katrina

      Cum sa fie Crin Chucky Antonescu un slugaci? Dublul repetent, profesorasul ratat, chiulangiul sef al parlamentului, gargaragiul isteric n-are , nu-i asa?, cum sa fie slugaciul nimanui. Asa ceva nu e posibil in cazul lui Chucky "independentul" de toate grupurile de interese din tara asta. Hahahahaha!!! Daca nu s-ar simti atat de puternic mirosul de petrol din puturile liberalului-socialist Dinu Patriciu mai ca as fi fost tentat sa fiu de acord cu tine. Insa nu pot. De ce? Simplu. Pentru ca Chucky pute a petrol de te trazneste. Chiar si pe costumele pe care le poarta individul se intrezaresc o multime de pete de petrol, ca sa nu mai zic ca din buzunarele de la pantaloni aproape ca-i ies teancurile de euro si dolari pe care i-a castigat cu gargara aia penibila de cartier marginas pe care a invatat-o in facultatea aia unde a repetat doi ani pana s-o termine cu chiu cu vai. Adevarat e ca PNL nu e un partid bogat... Saracii bogati din PNL!!! Esti jalnic amice. Doamne cat de jalnic esti. Apropo, vezi ca ti s-au tocit rau de tot pantalonii in genunchi.
      • +2 (4 voturi)    
        Antonescu versiunea demo (Sâmbătă, 17 octombrie 2009, 8:17)

        gamma [utilizator] i-a raspuns lui Cristi

        L-a pus pe Olteanu la BNR !!!! Oare cate miscari de-astea o sa faca daca o sa fie presedinte full ?
        Voi cei cu PNL , de care vreti sa scapati mai mult , de Basescu sau de PSD ? Argumentati va rog .

        Oricum nu conteaza , Geoana o sa iasa , o incununare a inteligentei acestui popor . Iar guvernarea o sa fie de stangadreapta ca aia din 2007, dar pe criza .
  • -1 (3 voturi)    
    doi rahati (Vineri, 16 octombrie 2009, 22:18)

    eroan [anonim]

    din aceeasi oala de laturi.

    http://www.trilulilu.ro/Sesinho/a872aec1da2fba

    asta e Romania de azi!
    • -1 (1 vot)    
      formidabil! (Sâmbătă, 17 octombrie 2009, 0:25)

      srpc [utilizator] i-a raspuns lui eroan

      va recomand tuturor sa ascultati acest cantec! zugraveste perfect situatia in care ne aflam si defineste binisor cauzele!
  • +1 (5 voturi)    
    manipulare grosolana (Vineri, 16 octombrie 2009, 22:23)

    Tudor Barladeanu [anonim]

    Manipularea cu ajutorul sondajelor inaintea unui eveniment de o asemenea importanta este “super-folosita”.
    Spre exemplu, se stie ca :
    1. Directorul executiv al CSOP este domnul Andrei Musetescu, unul dintre consultantii PD-L in privinta strategiei de campanie. Cum tovarasul Traian Basescu si-l doreste foarte tare pe Mircea Geoana in turul al doilea, se pot explica foarte usor rezultatele ultimului sondaj CSOP.
    2. CURS-ul este o companie aservita PD-ului ce a fost condusa pana in martie 2007 de catre actualul consilier prezidential Sebastian Lazaroiu.
    3. Domnul VLADIMIR PASTI, unul dintre membri fondatori ai INSOMAR-ului şi primul director al acestuia, actualmente membru in Consiliul Director al Institutului, este un fost ideolog comunist, un fost profesor de socialism ştiinţific si apropiat colaborator al lui Ion Iliescu. El a şlefuit, în 2008, in calitate de consilier special de campanie, mesajele electorale ale candidatului Sorin Oprescu. Evident ca domnul Pasti ii va oferi sprijinul in continuare. De asemenea, este cunoscut faptul ca domnul Alin Teodorescu, unul dintre fondatorii IMAS-ului, este consilierului domnului Oprescu.

    si lista poate continua

    Cert e ca, asa cum spunea si Bruno Stefan, presedintele BCS, in fruntea Asociatiei Sociologilor s-au cocotat “sociologii securisti si activistii comunisti”.
    • -2 (8 voturi)    
      Bravo! (Vineri, 16 octombrie 2009, 23:02)

      vio [anonim] i-a raspuns lui Tudor Barladeanu

      Elegant si la obiect!

      Ceva imi spune ca vei aduna multe minusuri si injuraturi. Plus acuzatii "dovedite" ca esti de-al mogulilor, Patriciu, Grivco etc.
  • +5 (7 voturi)    
    Interesant pe cine a scos INSOMAR vinovat (Vineri, 16 octombrie 2009, 22:58)

    http://romaniacanthink.wordpress.com [anonim]

    Cica INSOMAR a realizat ca Basescu e vinovat ca PSD a decis sa iasa din guvern si apoi sa-l demita. De parca Basescu l-a pus pe Ministrul de Interne sa ia la misto alegerile din Romania ca o sa fie fraudate si sa minta ca deja s-a asigurat ca toate microbuzele sunt inchiriate.. Era tocmai datoria lui sa se asigure ca asta nu se intampla!! daca era angajat la un privat cum sunt atatia era dat afara in suturi si nici nu-i mai platea nici un ban patronul.

    Votati si voi aici de ce credeti ca a picat guvernul Boc:
    http://romaniacanthink.wordpress.com/2009/10/16/opereta-politica-made-in-romania/
  • -3 (5 voturi)    
    Lasati-va de aburit poporul pe banii poporului ! (Vineri, 16 octombrie 2009, 23:11)

    emma tomescu [anonim]

    nu se mai poate, cu aceste sondaje dictate, menite sa inflameze electoratul ! romanii nu se mai lasa fraieriti, au luat leapsa 20 de ani, gata cu balciul desertaciunilor. Oprescu il va invinge pe Basescu, in turul 2, orice magii veti face, voi, cei platiti sa deformati realitatea. tara nu are nevoie de prostanaci, marinari unsi cu alifiiile minciunii, crini care se insoara prin strainatate, ca Romanica noastra nu-l mai incape. Romania are nevoie de un doctor, si de milioane de doctori sociali, ca sa vindecam tara asta vitregita. ne-ati incalecat, intoxicat, dar nu va mai rabdam mult. feriti-va de furia poporului, bagatele ce sunteti.
  • -2 (4 voturi)    
    Sondaje stravezii (Vineri, 16 octombrie 2009, 23:16)

    Ion Caraiman [anonim]

    Ei, sa fim seriosi! In opinia mea, sondajele sunt doar frectii la picior de lemn. Pe mine nu m-a intrebat nimeni, si sunt multi altii care n-au fost intrebati. Sorin Oprescu are sanse mult mai mari decat arata sondajele. Indiscutabil, Oprescu va iesi presedinte!
  • +3 (5 voturi)    
    sondaje (Vineri, 16 octombrie 2009, 23:53)

    srt [utilizator]

    Mi se rupe de sondajele lor. Eu stiu cu cine votez.
  • -2 (4 voturi)    
    65% (Sâmbătă, 17 octombrie 2009, 0:14)

    mos ene [anonim]

    In turul 2 se va crea in electorat majoritatea de 65% . . Base + gargaragii pdl au reusit sa-si indeparteze elctoratul psd si pnl care se va reuni in turul 2 in spatele unui singur candidat (+ udmr). si bine fac decat un dictator tip sud american mai bine o democratie damboviteana. Procentul la alegeri e in titlu.
    • +1 (1 vot)    
      ERONAT (Sâmbătă, 17 octombrie 2009, 11:38)

      cohan [utilizator] i-a raspuns lui mos ene

      Cine il voteaza pe Crin Antonescu, in turul 2 ori nu se duce la vot, ori il voteaza pe Basescu. In nici un caz cu Geoana.
      • +1 (1 vot)    
        ERONAT 2 (Sâmbătă, 17 octombrie 2009, 15:58)

        vio [anonim] i-a raspuns lui cohan

        Tu de unde stiiu? Ca doar votezi cu Base!?


        Eu voi vota cu Antonescu in turul 1 si daca nu ajunge el in turul 2 voi vota cu Geoana. Care-i problema ta?
  • +7 (9 voturi)    
    SALUT! (Sâmbătă, 17 octombrie 2009, 0:17)

    cata [anonim]

    eu sunt cata si votez cu Base.voi cu cine votati?
    • -3 (7 voturi)    
      Cu altul! (Sâmbătă, 17 octombrie 2009, 1:54)

      ov [anonim] i-a raspuns lui cata

      Matale votezi cu Base! Chiar daca ne da citate din constitutie la televizor (si acolo scrie ca un Presedinte nu poate dizolva Parlamentul in ultimele 6 luni de mandat), dar sustine ca va face chestia asta in calitate de "presedinte in functie", nu de eventual nou presedinte ... Daca Vanghelie are ceva probleme cu gramatica limbii romane, sa inteleg ca altcineva are probleme cu buchisitul literelor?
      • +5 (7 voturi)    
        Daca votezi cu altul, ce cauti aici? (Sâmbătă, 17 octombrie 2009, 2:03)

        zexe [anonim] i-a raspuns lui ov

        Ma, nene, esti din sectorul cinci? Du-te frate la Vanghelie al tau si lasa-ne cu manelele de la antenele lui Voiculescu. Ia-l pe Geoana de mana si du-te sa comentezi la Realitatea. Asta este un site liber de comunisti.
        • +1 (3 voturi)    
          Mai munceste! Ca esti pe alta campie ... (Sâmbătă, 17 octombrie 2009, 2:21)

          ov [anonim] i-a raspuns lui zexe

          Poate Vanghelie este al matale ... Ca si comunistii!

          Sa inteleg ca acest site este al unora care se imbata cu apa rece sau a unora care inca sper ca mai gandesc?

          Sau revenim la anii 90: "Noi muncim, nu gandim!"
    • 0 (8 voturi)    
      SALUT! (Sâmbătă, 17 octombrie 2009, 1:56)

      ZEXE [anonim] i-a raspuns lui cata

      Eu sunt zexe si votez cu Basescu, de asemenea, Mai voteaza cineva cu Base? Hai sa facem carnatul mare, să crape parlamentarii opozitiei, Geoana, Crin, si Oprescu de invidie!
      Chiar in aceasta pagina, sa votam toti cei care il sustin pe Base.
      • -3 (7 voturi)    
        Salut carnatul! (Sâmbătă, 17 octombrie 2009, 2:27)

        ov [anonim] i-a raspuns lui ZEXE

        Il salut! Dar unde este?

        Noroc ca acum nu se pune problema ilegalistilor! Ca v-ati fi mandrit ca altii cu 800 de ilegalisti din care au iesit 4 milioane de membrii de partid!

        Asa si cu Base! Reales la al 14lea congres!
        • -1 (3 voturi)    
          minusurile ... (Sâmbătă, 17 octombrie 2009, 3:10)

          ov [anonim] i-a raspuns lui ov

          Mda! Unii fac efortul de a-mi da minusuri!

          Cam asa-i cand nu ai alte argumente! Frica de a privi viata oamenilor de zi cu zi si, mai ales, aspiratile lor!
          • 0 (0 voturi)    
            Din pacate, asta este o deficienta.... (Sâmbătă, 17 octombrie 2009, 10:59)

            Batranul rege Lear [anonim] i-a raspuns lui ov

            a sistemului folosit de Hotnews. Ar fi mult mai edificator daca ar putea fi vazute toate comentariile, inclusiv cele notate cu minus. Aceste notari, cu plus sau minus, sunt foarte subiective si nu inteleg ratiunea Hotnews de a promova un astfel de sistem. Dar, este dreptul lor sa foloseasca ce sistem vor pe forum-urile lor.
    • +1 (9 voturi)    
      SALUT! (Sâmbătă, 17 octombrie 2009, 2:20)

      Andrei [anonim] i-a raspuns lui cata

      Ma numesc Andrei si votez si eu cu Basescu
      • -1 (7 voturi)    
        SALUT! (Sâmbătă, 17 octombrie 2009, 3:42)

        blec-bierd [utilizator] i-a raspuns lui Andrei

        Ma numesc Sergiu si votez cu Super - Base !
  • +4 (6 voturi)    
    HotNews (Sâmbătă, 17 octombrie 2009, 0:24)

    Felix Motanul [utilizator]

    Eu zic sa se uite la voturi si la comentarii pe HotNews ca aici se vede atmosfera adevarata din tara, nu la antene sau realitati!
  • +2 (8 voturi)    
    ...TALIBANII PSD/PNL... (Sâmbătă, 17 octombrie 2009, 1:30)

    Felix [anonim]

    ...disperati...
    • +5 (11 voturi)    
      Salut sustinatorii Presedintelui Basescu (Sâmbătă, 17 octombrie 2009, 3:08)

      stela [anonim] i-a raspuns lui Felix

      Toata fam. mea, 5 persoane, votam Basescu
      • +2 (2 voturi)    
        voi vota basescu, pentru prima data (Sâmbătă, 17 octombrie 2009, 9:47)

        cipri_ [utilizator] i-a raspuns lui stela

        Am avut multe ocazii sa merg la vot, n-am mers niciodata.
        Dar de data aceasta ma duc, fiindca acesti "suspecti" ca sa nu zic altceva de la psd si pnl chiar merita asa o lectie pe masura.
        Vreau sa-i vad din nou cum mor de ciuda ca nu le ies calculele din nou si ca e basescu din nou presedinte.
  • +3 (5 voturi)    
    O tara ratata, in faliment in desfintare. (Sâmbătă, 17 octombrie 2009, 3:41)

    Dan B.Charles [anonim]

    Romania este o tara unde majoritatea oamenilor sunt niste ratati, ignoranti,puturosi si deosebit de prosti.Pentru o farfurie de fasole cu carnati sau transformat in sclavii DICTATURI PARLAMENTARE COMUNISTE.Dictatura bestiei ceausescu a fost schimbata cu dictaura Iliesca,Voiculescu,Vangelie oratorul, si armata de securisti-comunisti.Milioane de oameni au plecat si milioane de romani vor abandona blestemu si infectia umana care se cheama COMUNISM. PSD+PNL+UDMR = partidul comunist roman.Furt,jaf,talharie si GENOCID impotriva NATIUNI ROMANE.
  • +3 (5 voturi)    
    ma gindesc (Sâmbătă, 17 octombrie 2009, 7:39)

    miruna [anonim]

    am votat basescu, aveam de gind sa votez pe altcineva dar pe cine???? cum se pune problema la tv ce fac!! ???? nu ma convinge nimeni dintre candidati actuali ,cu exceptia unuia( basescu) toti sunt manipulati , nu au forta ...........este palaria prea mare la fel ca la constantinescu........ as fi preferat pe cineva in genul isarescu, croitoru dar acestia sunt prea cu bun simt......ma mai gindesc.
  • +1 (3 voturi)    
    UN LUCRU E CLAR (Sâmbătă, 17 octombrie 2009, 8:00)

    cohan [utilizator]

    crin nu ajunge in turul doi.
    sa-i fie rusine!
    Trebuia sa-l lase pe Taruiceanu sau pe altul.
    Sau de ce nu pe K. Johannis. Treaba aia cu independenta, ca de fapt i-au propus dar n-a vrut el sa candideze la prezidentiale, e subreda rau.
  • +1 (1 vot)    
    funny (Sâmbătă, 17 octombrie 2009, 8:52)

    vala [anonim]

    trebuie sa comand un sondaj de opinie ... poate's ca si presedinte si eu habarnam ... ( era o poveste ... )
  • -4 (10 voturi)    
    iesiti la vot sa scapam de base din primul tur (Sâmbătă, 17 octombrie 2009, 9:15)

    unu-doi [anonim]

    se poate, se prea poate.
    enerveaza-ne bine, basescule !
    • +1 (1 vot)    
      roagate (Sâmbătă, 17 octombrie 2009, 9:39)

      cipri_ [utilizator] i-a raspuns lui unu-doi

      da, enerveaza-te bine, tare de tot, cine stie poate iti ajuta :)))))
      Asa face si geoana cu crin, sa tot enerveaza, numai ca nu plang de ciuda, dar tot nu le ies calculele. Va da basescu curand motiv de nervi :-))

      Cum zici? Sa iesim la vot?
      Roagate sa nu iesim noi cu adevarat la vot, ca apoi ti se duc pe apa sambetei gloriosii tai parlamentari :-))
      Pacat ca nu s-au dus suficienti la referendum pentru votul uninominal (chiar daca cei care au mers au ales cu vreo 80% pentru), ca acum saracul Pnl s-ar fi luptat sa intre cumva cu chin cu vai in parlament.

      Asa ca roagate sa nu iesim la vot.
    • 0 (0 voturi)    
      ce minune (Sâmbătă, 17 octombrie 2009, 10:55)

      Istvan [anonim] i-a raspuns lui unu-doi

      prost nascut in zodia prostanacului, mai rar asa ceva
      intreba sondajele sa vezi cum de a fost posibil asa ceva
  • +2 (2 voturi)    
    Nici un sondaj nu este adevarat.... (Sâmbătă, 17 octombrie 2009, 9:31)

    Batranul rege Lear [anonim]

    s-a vazut caracterul lor manipulator la ultimele alegeri parlamentare.
    Ceea ce vad romanii in present sunt urmatoarele:
    1. PSD a plecat de la guvernare in mod las si da vina pe PDL.
    2. In parlament si in realitatea exista o cardasie anti-Basescu intre PSD/PNL/PC si UDMR, care nu se da in laturi de la nimic.
    3. Cardasia sus-numita a dat jos un guvern care incerca sa faca ceva reforma, cu riscul de a duce tara in colaps, "din foarte mare dragoste fata de romani".
    4. Cardasia clameaza o majoritate in parlament dar se teme sa admita sau sa respinga un guvern de specialisti cu care va veni premierul desemnat in parlament, un premier de exceptie, de care Romania nu a avut parte dupa 1990.
    5. Politicianism impins la extreme, in dispret fata de interesele adevarate ale romanilor.
    6. Niste sobolani rozalii, tuciurii si kgb-isti sfideaza pe romani si isi bat joc de ei de 20 ani si raman nepedepsiti.
    Vom vedea la alegeri parerea romanilor. Sondajele sunt manipulatorii.
  • +3 (3 voturi)    
    Nesimtirea are un singur nume:PSD+Voiculescu (Sâmbătă, 17 octombrie 2009, 9:34)

    Ramona Suciu [anonim]

    Eu una,nu cred in sondaje.Pur si simplu sunt facaturi de partid.
    Sunt destul de sigura insa,ca Traian Basescu o sa fie viitorul presedinte,pentru ca romanii si-au cam dat seama cine vrea reforma statului cu adevarat.
    Geoana,Voiculescu,Vanghelie,iliescu,Antonescu,si care mai sunt in tabara comunista,au un singur interes:doborarea lui Basescu prin orice mijloace.Pentru asta sunt in stare sa mentina tara intr-un haos continuu.Pur si simplu nu le pasa.Ei se cred mai presus de orice.
    Faceti un exercitiu de imaginatie,si ganditi-va ca respectivii ar prelua putearea.Pe mine una,sincer va spun,ma trec fiori.
    Ganditi-va ca"trupa Geoana"au 90%din presa la picioarele lor.
    Daca tabara Geona,Voiculescu,preiau puterea,am da tara inapoi cu vreo 15 ani.
    90%din mass-media se inchina lui Voiculescu cu doua maini.Ziaristi vopsiti,care pentru o mana de bani,ar fi in stare sa-si linseze mediatic si propria mama,daca prin asta l-ar satisface pe Voiculescu.
    Pe o mare parte din ziaristi nu ar merita sa dai doi lei.
    Cred ca romanii nu sunt chiar atat de naivi.
    Asa domnule Geoana,sunteti praf.
    Ne vedem la vot.Avem si un referendum.
    Numai bine.
  • -1 (3 voturi)    
    Numai useri anonimi voteaza cu Basescu (Sâmbătă, 17 octombrie 2009, 9:45)

    peerLAN [utilizator]

    Useri care sunt scosi pe banda de acelasi om platit de la PDL, voteaza cu Basescu.
    Eu nu vad cum poti sa gandesti si sa votezi cu o persoana cu probleme mentale ca Basescu, care vrea sa dizolve parlamentul pentru ca nu e deacord cu ce dicteaza el; un dement total!
  • +1 (3 voturi)    
    vot (Sâmbătă, 17 octombrie 2009, 9:56)

    ion [anonim]

    si eu votez cu base!
  • 0 (2 voturi)    
    Geoala... (Sâmbătă, 17 octombrie 2009, 9:59)

    domino63 [anonim]

    poate iesi presedinte doar in visele sale erotice.
    Sau ala pepenilor.
    Sau cele ale INSOMAR.
  • 0 (0 voturi)    
    somnul ratiunii si lipsa informarii nasc aberatii (Sâmbătă, 17 octombrie 2009, 10:19)

    Mircea Comsa [anonim]

    Cateva comentarii, cu sens, sper, pentru cei care vor sa analizeze si nu sa se isterizeze.

    1. Exceptand faptul ca intreaba despre aceleasi lucruri (aproximativ, dar foarte probabil nu identic si nu in acelasi context) sau ca datele au fost culese intr-o perioada extrem de scurta (aceasta afecteaza calitatea esantioanelor), cele doua anchete difera pe mai multe dimensiuni, ceea ce reduce extrem de mult comparabilitatea datelor produse:
    - culegere telefonica vs fata-in-fata
    - acoperire a populatiei de interes: 80% vs 100% (teoretic)
    - perioade de culegere a datelor diferite (mai ales ca au avut loc evenimente semnificative)
    - volum diferit al esantioanelor de unde marje de eroare diferite si destul de mari (chiar presupunand ca au fost contruite simplu aleator, ceea ce evident nu e cazul pt cel f-t-f; in plus, unele procente sunt calculate relativ la sub-populatii, ceea ce duce la marje teoretice si mai mari)

    2. Chiar si asa, daca tinem cont de marjele de eroare (teoretice si ele + doar cu o probabilitate de 95%) rezultatele sunt foarte apropiate. Mai mult, dpdv statistic, sunt identice. Pe scurt, daca adunam cele doua marje de eroare calculate de institute (in realitate ele sunt mai mari pt ca avem o multime de alte erori) rezulta 7,5% (asta pentru distributii de tipul 50%-50%; pt alte distributii suma este ceva mai mica). Nicio diferenta dintre valorile produse de cele doua sondaje nu depaseste 7,5%. Prin urmare datele POT FI corecte, fara a fi nevoie sa introducem in ecuatie alte "variabile" (institute vandute si / sau incompetente, date falsificate, etc.).

    Concluzie: In contextul logicii si stilului jurnalistic titlul e de inteles. Dpdv stiintific cu siguranta nu corespunde adevarului.
  • -1 (3 voturi)    
    Manipulare (Sâmbătă, 17 octombrie 2009, 10:40)

    alex [anonim]

    HOTNEWS = ziarul PDL-ului...stergeti comentarii anti PDL, promovati comentariile PRO-Base...asa-i???
  • 0 (0 voturi)    
    Esti glumet, amice... (Sâmbătă, 17 octombrie 2009, 10:55)

    Batranul rege Lear [anonim]

    Din pacate, faci glume proaste.
  • -1 (1 vot)    
    sondaj murdar (Sâmbătă, 17 octombrie 2009, 11:14)

    un democrat [anonim]

    nu cred deloc in sondajul insomar eu stiu ca un asemenea sondaj s-a facut si la dambovita si arata cam asa: traian basescu - 57.3% , mircea geoana - 14.8% , crin antonescu - 12.1% etc restul nu mai conteaza. si vreau sa va mai spun ca acest sondaj s-a facut pe strada .nu cred ca poate cineva la ora actuala sa-l invinga pe base sunt prea slabi nu stiu decat sa acuze ,sa jigneasca ,sa arate cu degetul,nu au nicio un program pentru viitorul acestei tarii. pe ei ii intereseaza numai sa-i faca bine lui vantu, voiculescu, patriciu,hrebenciuc, nastase.....ati uitat unde este bogatia acestei tari ? va spun eu ,bogatia tarii se afla la ei la cei enumerati mai sus si la alti aliati ai lor nu uitati cum s-au facut privatizarile in timpul guvernarii psd condus de nastase.
  • +1 (1 vot)    
    sondaj telefonic pe 500 de oameni! (Sâmbătă, 17 octombrie 2009, 11:18)

    adr [anonim]

    Foarte tare sondajul CSOP... 500 de persoane, prin telefon... daca dintre ashtia au mai zis ca nu se duc la vot vreo 40%, inseamna ca ne dau rezultate pe un esantion 300 de persoane! E bine ca la astea nu se uita nimeni... lumea doar se da cu parerea despre ce nu intelege.
  • -1 (1 vot)    
    sondaj (Sâmbătă, 17 octombrie 2009, 11:19)

    bab [anonim]

    Care este motivul pentru care o televiziune particulara cum este realitateatv lanseaza un sondaj ?
    Dupa parerea mea , MANIPULAREA.
  • 0 (0 voturi)    
    intrebare (Sâmbătă, 17 octombrie 2009, 11:28)

    mariana [anonim]

    Oare noi cei multi nu am putea sa aplicam un super vot tip "geonel" si sa terminiam cu aceasta casta parlamentara imbacsita si anchilozata, plina de elefanti croiti pe un anume tipic.
    EX: Dl. Ghise ce frumos arata cu cravata de pionier, bascuta, trese de prim Pioner lanaga Poliana Cristescu; Dl. Hrebenciuc cand raporta de la Directia de Statistica Bacau realizarile epocii de aur, si exemplele pot continua. O da Dl. Vanghelie lucrand la cooperativa.....
    Cred ca ar fi foarte frumos daca ar fi organizata o sedinta parlamentar in memoriam anilor 80, avand ca ordine de zi"o zi de munca a alesilor nostrii din anul1989, sa zicem din sezonul vara/toamna". Cred ca ar fi minunat....
    PS. Daca stau sa ma gandesc, votam presedintele si votam si referendum, deci este supervot.
    Da votam Basescu, cu toate tarele pe care le are, dar cel putin stim ca a avut curajul sa sparga musuroiul si sa scoata sistemul ticalosit la lumina.
  • 0 (0 voturi)    
    Interesant ce scrie aici (Sâmbătă, 17 octombrie 2009, 14:08)

    Mihai Barbulescu [anonim]

    Foarte interesant ce au scris tipul de la Stiinta Azi aici:

    http://www.stiintaazi.ro/index.php?option=com_content&view=article&id=4233:matematica-distractiva-de-ce-sondajele-de-opinie-csop-si-insomar-despre-alegerile-prezidentiale-nu-se-contrazic-asa-cum-zice-presa&catid=153:matematica-distractiva&Itemid=116

    Dar la fel de interesant si comentariul lasat de Mircea Kivu la acest comentariu.
  • 0 (0 voturi)    
    nu e sondaj (Sâmbătă, 17 octombrie 2009, 15:58)

    alex.dumitrascu [anonim]

    Sub 1000 subiecti sndajele se supun teoriei esantioanelor mici. E o tampenie sa compari facatura CSOP(513) subiecti nu poate fi comparata cu un sondaj, sondajele fiind peste 1000 si rezultatele lor fiind garantate cu marja de eroare si probabilitate.(putem afirma cu probabilitate de x% va variabila este de y +- z%)
    Sub 1000 subiecti nu se pot face asemenea afirmatii.
    Excrocherie.
  • 0 (0 voturi)    
    >>>>>>>>>> (Sâmbătă, 17 octombrie 2009, 19:04)

    Invincible [utilizator]

    iar plebea il da pe Vadim ;)
    • 0 (0 voturi)    
      Nimeni nu se intreaba de ce... (Sâmbătă, 17 octombrie 2009, 20:49)

      Cristi [anonim] i-a raspuns lui Invincible

      Exista o simbioza atat de armonioasa intre cele trei partide si cei trei lideri ai acestora? Foarte interesant e ca votanti lui Antonescu il vor vota pe Geoana in turul 2 iar cei ai lui Geoana, la randul lor, pe Antonescu daca acesta va ajunge in turul doi. Exista o singura explicatie. Asa zisii votanti ai "liberalilor" sunt defapt niste socialisti vopsiti. Asa cum s-au dovedit a fi si Tariceanu, Patriciu (care in toamna lui 2004 sponsoriza atat PSD-ul lui Nastase care i-a dat gratis Petromidia si Rompetrol), Crin Chucky Antonescu si altii din PNL. Cat despre votantii PSD-ului... Naivi, fraieri si agramati precum Vanghelie. Poate doar cativa oameni de buna credinta. Desi mi-e destul de greu sa cred si sa accept ca PSD-ul are votanti de buna credinta. Dar, nu-i asa?, trebuie sa accept ca democratia are slabiciunile ei.
  • 0 (0 voturi)    
    alegeri (Duminică, 18 octombrie 2009, 18:29)

    divina [anonim]

    Din sondajele privind iesirea PSD de la guvernare apare vinovat TBasescu. Cineva si-a pus problema ca este vinovat in sensul bun al cuvantului? Doamne Tie-ti multumim ca au plecat PSD-istii de la guvernare. Nu au facut altceva decat sa bage "bete-n roate" guvernarii BOC (un om de bun simt). Pe Boc nu-l vor, pe Croitoru nu-l vor, pe urmatorul (oricare ar fi el/ea) nu-l vor. Oare ce vor? E clar ca vor PUTEREA,
    Un sfat D-lui Basescu...puneti un preot Prim Ministru sa vedem ce vor face PSD-istii nici pe ala nu-l vor?...poate asa isi vor intoarce fata catre Dumnezeu ca asa cum au procedat din 1989 pana in prezent (sa nu mai vb de perioada anilor cand si-a instaurat stanga puterea in Romania ,care a desfiintat orice se numea CREDINTA IN DUMNEZEU) acesti oameni chiar nu au frica de Dumnezeu. Ma rog Bunului Dumnezeu sa iesiti invingator Domnule Basescu!!!
  • 0 (0 voturi)    
    si eu votez cu base... (Luni, 19 octombrie 2009, 9:14)

    luci [anonim]

    singurul om cu coloana vertebrala...
    in rest, toti sunt la cheremul mafiei, securistilor, comunistilor si vai mama noastra sa puna mana si pe presedintie acesti moguli...
    se vede clar ca este o majoritate contra lui basescu, care de 5 ani ii sicaneaza si incearca sa faca ceva in tara asta, nu conteaza cine sufera, important este sa dispara basescu, mafiotii se aliaza repede...vinovat de toate este basescu...
    cat de prosti ne cred?
    sau cat de prosti pot sa fie acesti oameni ?
  • 0 (0 voturi)    
    base (Marţi, 3 noiembrie 2009, 1:16)

    Irina [anonim]

    Si eu votez tot cu Base...si votez si pro referendum...sa mai scapam macar de jumate' din lichelele de deputati si senatori...ca au furat si-asa prea mult, dorm si se scarpina in nas la sedinte...In sfarsit ne-am trezit si noi sa urmam modelul american cu senatul. Ce atatea camere? Pretext ca sa fure mai multi, mai mult. Votez Base.
  • 0 (0 voturi)    
    sondaj (Sâmbătă, 21 noiembrie 2009, 9:17)

    mimi dragan [anonim]

    Romani exista si in afara granitelor.Pe ei nu ii intreaba nimeni cu cine voteaza?Oare de ce in proportie de 70 la suta il prefera pe Basescu?