Traian Basescu este presedintele Moldovei, crede Washington Times

de M.M.     HotNews.ro
Luni, 27 aprilie 2009, 18:43 Actualitate | Politic


Cotidianul american Washington Times l-a confundat pe Traian Basescu cu Vladimir Voronin, potrivit unei note postata la sectiunea Embassy Row, in editia electronica.

"Iulian Fota, consilierul pentru securitate nationala al presedintelui Moldovei, Traian Basescu, va sustine un discurs la German Marshall Fund of the United States despre 'realitatile si repercusiunile tulburarilor din Moldova'", scrie Washington Times.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















1482 vizualizari

  • 0 (12 voturi)    
    Concluzii (Luni, 27 aprilie 2009, 19:00)

    sso [anonim]

    Asta e o dovada ca:
    1) WP este un "prestigios cotidian", cu oameni scoliti la univ. din top 100
    2) Pentru ei, suntem ca un paduche pe linga un elefant muribund, as zice (era sa zic licurici, dar locul e ocupat}
    • -2 (10 voturi)    
      USA nu e o tara din cornul Africii ? (Luni, 27 aprilie 2009, 19:27)

      Eneas [anonim] i-a raspuns lui sso

      dupa cum arata presedintele lor sunt in mod cert negrotei Massai crescatori de vite pentru Washington Times !eu cand va spun ca ziaristii sunt printre cei mai interesanti oameni -folosesc toata octomana -8 zile din 8 - pentru a se instrui .....
    • +5 (7 voturi)    
      WT vs. WP (Luni, 27 aprilie 2009, 19:35)

      cucul [anonim] i-a raspuns lui sso

      He, he, Washington Times nu e Washington Post, precum nici Voronin nu e Basescu. Mult zgomot pentru nimic. Inainte sa tzipati atat vedeti si dumneavoastra profilul ziarului WT.
    • +1 (13 voturi)    
      Pe buna dreptate il confunda pe marinar (Luni, 27 aprilie 2009, 19:37)

      Frankie [utilizator] i-a raspuns lui sso

      La urma urmei e un simplu marinar care vorbeste pe la tv sfatuit de consilieri...
      • -3 (13 voturi)    
        unde traiesti ma? (Luni, 27 aprilie 2009, 20:21)

        Dragos [anonim] i-a raspuns lui Frankie

        fi tu marinar si sa ajungi presedinte. vorbiti din borcan unii. frankie nu mai bine plantezi tu un pom? te plimbi prin parc? iti pierzi timpu pe aici...
      • -3 (11 voturi)    
        unde traiesti ma? (Luni, 27 aprilie 2009, 20:21)

        Dragos [anonim] i-a raspuns lui Frankie

        fi tu marinar si sa ajungi presedinte. vorbiti din borcan unii. frankie nu mai bine plantezi tu un pom? te plimbi prin parc? iti pierzi timpu pe aici...
    • +1 (1 vot)    
      . (Marţi, 28 aprilie 2009, 13:10)

      Mda [anonim] i-a raspuns lui sso

      daca NOI NU avem facultati in top 100 si tot NOI NU ne-am facut cunoscuti, e vina americanilor? ;) da, pt ei suntem o tara din lumea a 15-a. facem ceva in privinta asta? NU! dam vina pe altii? DA! asa isi justifica poporul roman prostia in care traieste ;)
  • +6 (12 voturi)    
    Unire (Luni, 27 aprilie 2009, 19:01)

    io [anonim]

    ...Si uite'asa ne mai apropiem un pas :)
  • +7 (9 voturi)    
    previziune? (Luni, 27 aprilie 2009, 19:01)

    Ciprian [anonim]

    O fi vorba de o previziune? Poate ziaristii aia americani stiu ceva ce noi nu stim. :-)
    • +5 (5 voturi)    
      :-) (Marţi, 28 aprilie 2009, 8:34)

      laur006 [anonim] i-a raspuns lui Ciprian

      Gura pacatosului adevar graieste ... :-)
  • +6 (8 voturi)    
    Confuzie nefireasca! (Luni, 27 aprilie 2009, 19:05)

    Gramatik [anonim]

    Nu stiu cum au putut sa-l confunde pe dl Presedinte Traian Basescu cu dl. Presedinte Voronin. O fi plecat confuzia de la limba utilizata de cei doi presedinti?
    • +2 (8 voturi)    
      Poate de la orientarile politice asemanatoare... (Luni, 27 aprilie 2009, 21:35)

      bgd [utilizator] i-a raspuns lui Gramatik

      In fond...amandoi doresc acelasi lucru...putere deplina.
  • +7 (7 voturi)    
    :) (Luni, 27 aprilie 2009, 19:10)

    ailaic [anonim]

    In curand, in curand..
  • -3 (7 voturi)    
    Destepti (Luni, 27 aprilie 2009, 19:22)

    Gion [anonim]

    Au dezactivat rubrica de comentarii la cate injuraturi si-au luat de la cititorii romani.
    • +2 (2 voturi)    
      . (Marţi, 28 aprilie 2009, 13:12)

      Mda [utilizator] i-a raspuns lui Gion

      pai ce stiu si romanii sa faca...
  • +4 (10 voturi)    
    Milcov si Prut (Luni, 27 aprilie 2009, 19:22)

    Ilie [anonim]

    Hmm... Basescu, presedinte al Moldovei. In mod sigur, asta ar rezolva mare parte din problema basarabeana. Amintiti-va de Cuza...
    • +2 (6 voturi)    
      da, e singura solutie! (Luni, 27 aprilie 2009, 20:29)

      mircea [anonim] i-a raspuns lui Ilie

      ai gasit raspunsul, nu e o greseala, e o incercare a unor strategi...sa se incerce sufragiul popular in Basarabia...cu Basescu Presedinte!
      Apoi, vine si Unirea!
  • 0 (6 voturi)    
    asa, si? (Luni, 27 aprilie 2009, 19:24)

    sdfh [anonim]

    adevarul e ca seamana atat de mult ca si io ii mai confund.
  • -1 (9 voturi)    
    .. (Luni, 27 aprilie 2009, 19:24)

    Maxmind [utilizator]

    confuzia pleaca intotdeauna de la prostie.. si americanii nu se dezic.. daca ar fi cautat in google si tot ar fi stiut.. deci prostie si atat.. americani - are cineva pretentii?
  • 0 (6 voturi)    
    dada (Luni, 27 aprilie 2009, 19:29)

    raptor [anonim]

    americanii sunt cei mai ....ne-scolitzi ... oameni din lume....pe cine mai mira ca confunda treburi de astea ...bineee maaai.......
    • +1 (1 vot)    
      . (Marţi, 28 aprilie 2009, 13:14)

      Mda [utilizator] i-a raspuns lui raptor

      mai iesi si tu cu capul din borcan si lasa nationalismul
  • +4 (10 voturi)    
    confuzii peste confuzii (Luni, 27 aprilie 2009, 19:40)

    ionel [anonim]

    Nici cei de la W Post nici cei de la hotnews nu stau de loc bine cu documentarea.

    Iulian Fota este consilierul lui Traian Basescu! Deci nu l-au confundat pe Basescu cu Voronin, ci au gresit cand au scris "presedintele Moldovei" in loc de "presedintele Romaniei"!!!!

    E chiar asa de greu sa-ti faci meseria de jurnalist??
  • -1 (5 voturi)    
    luare de pozitie (Luni, 27 aprilie 2009, 19:40)

    ovibis [anonim]

    le-am semnalat eroarea prin email celor de la ziarul american, rugandu-i chiar sa verifice cu CIA daca nu ma cred ca Basescu e presedintele nostru,al Romaniei, nu al Rep. Moldova... sa vedem raspunsul... daca tin sau nu la acuratetea stirilor...
  • +3 (3 voturi)    
    cum......? (Luni, 27 aprilie 2009, 20:43)

    fredy lorentz [anonim]

    voi nu stiti? 99% din moldoveni il considera pe basescu presedintele lor; pentru urmatorii 5 ani; si un pic; serios, sondaj facut de mine...
  • +7 (7 voturi)    
    O greseala (Luni, 27 aprilie 2009, 20:43)

    Dolan [utilizator]

    E simplu. Fota e consilierul lui Basescu si s-a dus sa vorbeasca despre Moldova. Organizatorii probabil ca au facut o greseala, necunoscand politica zonei, asa ca au presupus ca daca Fota vorbeste despre Moldova inseamna ca Basescu e presedintele Moldovei.

    Voi daca erati organizatori si venea un consilier al presedintelui Boliviei care vorbea despre Columbia, stiati imediat care e numele presedintelui respectiv? Se mai intampla, daca nu-ti faci treaba cum trebuie...
  • +6 (8 voturi)    
    Bai este Washington Times nu Washington Post (Luni, 27 aprilie 2009, 20:45)

    peerLAN [utilizator]

    Washington Post este ziarul de renume, Washighton Times este un ziar local de duzina.
    • +1 (1 vot)    
      de (Marţi, 28 aprilie 2009, 12:53)

      baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui peerLAN

      renumele izvestiei, ca de-al pravdei se bucura nytimes.
  • -1 (5 voturi)    
    Greseala sa fie? (Luni, 27 aprilie 2009, 21:16)

    mircea [anonim]

    In fond nu e mare diferenta intre cei doi.
  • 0 (4 voturi)    
    posibil... (Luni, 27 aprilie 2009, 22:17)

    cristus [anonim]

    probabil ca jurnalistii americani au acces la lista comuna cu securistii din fostele tari comuniste...
  • +4 (6 voturi)    
    ... (Luni, 27 aprilie 2009, 23:10)

    ileana [anonim]

    N-ar fi rau....
    Poate reusim in toamna ceva in sensul asta...
  • -2 (2 voturi)    
    bine ma (Luni, 27 aprilie 2009, 23:26)

    cri [anonim]

    hmmmm daca am avea nu stiu cit petrol ar sti americanii si cind a fost intarcat base..dar spre norocul nostru nu e cazul si nu mai vin astia cu bomba se ne ''democratizeze mai bine ''..putinul care l-am avut l-am dat la altii.si saracia are latura ei buna(cred ca ne situeaza pe undeva pe linga somalia ca grad de interes)
  • -1 (3 voturi)    
    clovnul (Marţi, 28 aprilie 2009, 9:05)

    nastase [anonim]

    Da' ce Basescu a ajuns presedinte?De cand? Nu cred ca romanii sunt atat de nepriceputi sa-l aleaga ceva. E doar un clovn
  • 0 (0 voturi)    
    Gluma (Marţi, 28 aprilie 2009, 15:12)

    kronk [anonim]

    Cu Ungaria cum ramine?Ca tot e capitala Romaniei o data la Budapesta apoi la Sofia.Le muta americanii cum stiu ei geografie.Niste inculti domne.