Clasamentul europarlamentarilor: Un singur roman intra in Top 100 al celor mai activi

de D.G.     HotNews.ro
Joi, 23 aprilie 2009, 14:42 Actualitate | Politic


Cei mai multi europarlamentari romani au punctaje slabe atat pentru activitate, cat si pentru prezenta, potrivit unui clasament publicat pe site-ul www.parlorama.eu. Cel mai bine clasat roman este europarlamentarul Silvia-Adriana Ticau (PSD), care se situeaza pe locul 90 din 920. Cel mai prost plasat este Titus Corlatean (PSD), situat pe locul 916.

Studiul apare cu cateva luni inainte de alegerile europene din 4-7 iunie 2009 si ia in calcul trei mari criterii: prezenta la sedintele in plen, prezenta in comisiile specializate si gradul de implicare a fiecarui europarlamentar - prin intermediul rapoartelor, intrebarilor scrise si orale, declaratiilor scrise, avizelor sau rezolutiilor.

Potrivit clasamentului cei mai activi zece europarlamentari romani sunt urmatorii: Silvia-Adriana Ticau (PSE), Ovidiu Silaghi (ALDE), Gabriela Cretu (PSE), Silvia Ciornei (ALDE), Adrian Severin (PSE), Renate Weber (ALDE), Csaba Sogor (PPE-DE), Radu Podgorean (PSE), Maria Petre (PPE-DE) si Eugen Mihaescu. Ultimii 10 din clasamentul pe Romania sunt, in ordine: Vasile Dincu (PSE), Laszlo Tokes (Verzi), Dumitru Oprea (PPE-DE), Rovana Plumb (PSE), Daciana Sarbu (PSE), Catalin-Ioan Nechifor (PSE), Roberta Anastase (PPE-DE), Iuliu Winkler (PPE-DE), Sorin Frunzaverde (PPE-DE) si ultimul Titus Corlatean (PSE).






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















2411 vizualizari

  • +4 (4 voturi)    
    Deci restul parlamentarilor sunt...pasivi ? (Joi, 23 aprilie 2009, 15:21)

    georgica [anonim]

    Nu ma mir !
    La naiba ! Puii mei !
    • +3 (3 voturi)    
      da (Joi, 23 aprilie 2009, 15:32)

      lil [anonim] i-a raspuns lui georgica

      adica dorm in papuci. las' ca se duc eba si becali, atunci sa vezi activitate....
    • +1 (3 voturi)    
      subcultura..antijurnalism (Joi, 23 aprilie 2009, 15:49)

      pehash [anonim] i-a raspuns lui georgica

      n-ar strica putina atentie la detalii cand publicati astfel de articole. silaghi e pe locul 2 pt ca are prezenta 100% desi el a avut mandat doar cateva luni, timp in care n-a avut deloc activitate!

      clasamentul respectiv tine cont doar de prezenta la sedinte/comisii si numarul de ore petrecute la pupitru.. intrebari adresate etc.
      hai sa luam ceva mai relevant. ultima valoare, resolution proposals. toti au prezenta si pun intrebari, semneaza declaratii, dar hai sa vedem cati dau efectiv si solutii. de exemplu pe primul loc, adriana ticau are 0 resolution proposals. maximul e 328.. record de.. Pasqualina Napoletano, evident nu e romanca. romanii se pare ca nu au initiativa, doar raspund la provocari
    • +1 (3 voturi)    
      de cand pana cand mai vorbim de silvia ciornei? (Joi, 23 aprilie 2009, 16:04)

      cristi82 [anonim] i-a raspuns lui georgica

      ciornei nu mai este un membru al PE de la sfarsitul lui 2007...ce top e asta cu 920 parlamentari cand de fapt actualmente sun 785???
    • 0 (2 voturi)    
      O găluşcă (Joi, 23 aprilie 2009, 17:24)

      Menix [anonim] i-a raspuns lui georgica

      Vouă chiar nu vi se pare ciudat că oameni ca Dăianu, chiar şi Stolo sunt la fundu' clasamentului?!
    • +1 (1 vot)    
      Corlatean in afara de obraznicie nu are alta (Joi, 23 aprilie 2009, 20:15)

      Eneas [anonim] i-a raspuns lui georgica

      ..meserie certa decat pupincurist de partid !Cu astia defilam ...vai de tine biata Romanie
  • +1 (1 vot)    
    nu (Joi, 23 aprilie 2009, 15:45)

    Gigi Putere [anonim]

    Sa nu-i plateasca daca n-au activitate.
  • +1 (1 vot)    
    AFARA (Joi, 23 aprilie 2009, 16:00)

    BLABLA [anonim]

    sa ii dea afara pe toti cei care sunt fara activitate, inseaman ca merg degeaba acolo, de fap tnu chiar degeaba, pentru banutii buni care ii primesc; 3000 de euro cine nu ar vrea sa se plimbe si sa nu faca nimic.....prostii platesc altii nu fac nimic stiu sa dea doar din gura cand e vorba de alegeri
  • 0 (2 voturi)    
    mai ganditi-va cu cine votati la europarlamentare (Joi, 23 aprilie 2009, 17:35)

    pbc [anonim]

    dupa cum observ nici un PNL-ist in ultimii 10, dar 3 liberali europeni (ALDE) din care 2 de la PNL(din totalul de 6 europarlamentari) si unul de la PC(din totalul de2), sun printre cei mai activi 10 ceea ce inseamna ca macar oamenii astia inceaca sa faca ceva...

    P.S.1. Si nu sunt pnl-ist cum ar crede unii, ci am votat pana acum atat cu psd in 2000, alianta DA in 2004, in frunte cu basescu, iar acum imi dau seama ca toti sunt doar niste impostori, care nu stiu decat sa isi imbogateasca familiile lor si pe ei insusi.

    P.S.2. asa ca mai gantiti-va cu cine votati la europarlamentare.
    • 0 (2 voturi)    
      Liberali (Joi, 23 aprilie 2009, 20:33)

      Menix [anonim] i-a raspuns lui pbc

      @pbc: Initiatorul raportului de activitate este Flavien Deltort, fost asistent al europarlamentarului liberal italian Marco Capatto. Doar ca sa intelegi...
  • +1 (1 vot)    
    niste nerusinati (Vineri, 24 aprilie 2009, 10:58)

    Doina [anonim]

    Sa le fie rusine! Cata rea credinta trebuie sa ai, ca sa te duci acolo doar ca sa tai frunza la caini? E chiar atat de imposibil sa trimitem niste oameni de buna credinta, cu spirit de initiativa? Nu exista astfel de oameni in Romania? Am simtit o mare dezamagire citind acest articol !!!
  • +1 (1 vot)    
    372 (Vineri, 24 aprilie 2009, 11:07)

    eu [anonim]

    Conform acestui <a href="http://www.parlorama.eu/en/european-deputies-romania/838/Silvia-Adriana-%C5%A2ic%C4%83u.html">link </a>, europarlamentarul Silvia-Adriana Ticau este pe locul 372 si nu 90