VIDEO Bogdan Olteanu: Exista si varianta opozitiei

de Marius Mihaiescu     HotNews.ro
Marţi, 2 decembrie 2008, 12:11 Actualitate | Politic


PNL este dispus sa discute constituirea unei majoritati parlamentare in jurul planului de relansare a cresterii economice propus de Guvernul Calin Popescu Tariceanu, a declarat marti liberalul Bogdan Olteanu.

In acest caz, liberalii vor fi cei care vor trebui sa conduca guvernul, a spus presedintele Camerei Deputatilor.

In caz contrar, cel care propune programul de guvernare trebuie sa propuna si primul ministru, a continuat Olteanu, avertizand ca, pentru PNL, "exista si varianta opozitiei".






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















2850 vizualizari

  • +3 (3 voturi)    
    Olteanu... (Marţi, 2 decembrie 2008, 12:30)

    Zeus [anonim]

    Ma oftic daca intra in Parlament Dl. Olteanu.
    • +1 (1 vot)    
      PNL joaca la cacealma (Marţi, 2 decembrie 2008, 12:37)

      un cetatean [anonim] i-a raspuns lui Zeus

      Ei doresc sa obtina functia de presedinte al Camerei Deputatilor pentru Tariceanu si cateva ministere importante pentru liberali in urma negocierilor cu PDL.
      • +3 (3 voturi)    
        Nu cred (Marţi, 2 decembrie 2008, 12:47)

        Dan [anonim] i-a raspuns lui un cetatean

        Asta numai in cazul in care Tariceanu intra in parlament. Nu mai e asa sigur.
  • +1 (1 vot)    
    cine e omul? (Marţi, 2 decembrie 2008, 12:35)

    vvv [anonim]

    si in ce calitate mai vorbeste la cit a scos la alegeri
  • +1 (1 vot)    
    santaj marlanesc (Marţi, 2 decembrie 2008, 12:37)

    gigi [anonim]

    Iata pana unde a fost iubirea de tara a penelistilor: pana la putere si bani, logic. Santaj mizerabil pt ciolanul lui Tariceanu si Patriciu.
  • +2 (2 voturi)    
    AUZI... (Marţi, 2 decembrie 2008, 12:38)

    CIOMBE [anonim]

    Ia mai stati in opozitie! Ce tupeu aveti! Ajunge cu tampeniile lui C.P. Tariceanu si ale prostului de Orban si varu'Jean!
  • +3 (3 voturi)    
    Da !? (Marţi, 2 decembrie 2008, 12:44)

    anonim [anonim]

    Da .. inteligent ... dar ce se intimpla daca PD-L -ul se supara pe ei si "recruteaza" citiva parlamantari de la partidele rivale, se aliaza cu UDMR si face singur guvernul ?????
    Asa ca ciocu mic ... domnule Olteanu ca s-ar putea nu numai sa nu intati la guvernari ci si sa pierdeti o gramada de parlamentari ....
  • +2 (2 voturi)    
    Tariceanu (Marţi, 2 decembrie 2008, 12:45)

    Dan [anonim]

    Tocmai am auzit la TV ca Tariceanu NU intra in parlament la diferenta de 18 voturi fatza de nr .de care avea nevoie. E doar un zvon titusi. Dar ar rezolva multe probleme cu ideile trasnite ale liberalilor petrolisti.
  • +2 (2 voturi)    
    doamne ajuta (Marţi, 2 decembrie 2008, 12:45)

    liberalu [anonim]

    sa stati in opozitie pina la calendele grecesti
    • -1 (1 vot)    
      PNL opozitie = PSD putere :) (Marţi, 2 decembrie 2008, 13:03)

      Anonim [anonim] i-a raspuns lui liberalu

      Oare chiar asta iti doresti?
      • +2 (2 voturi)    
        guvern (Marţi, 2 decembrie 2008, 13:21)

        liberalu [anonim] i-a raspuns lui Anonim

        pdl+udmr+minoritati=guvern minoritar,care in toamna provoaca anticipate si trasi de basescu ajung la 60 procente
        • 0 (0 voturi)    
          Wishful thinking :) (Marţi, 2 decembrie 2008, 13:38)

          CRadu25 [utilizator] i-a raspuns lui liberalu

          Vrabia malai viseaza, si "liberalii" portocalii guvern cum doresc ei. Hai sa fim seriosi, guvern minoritar poate exista doar cu sustinere parlamentara din partea PNL - care ar fi poate cea mai buna varianta pentru PNL la ora asta. Dar ma indoiesc adanc si profund ca alde Tariceanu sau Olteanu vor renunta usor la osciorul din mana contra ciolanul de pe gard :)
        • 0 (0 voturi)    
          :) (Marţi, 2 decembrie 2008, 13:50)

          Anonim [anonim] i-a raspuns lui liberalu

          1. Anul trecut parca era PNG + PDL ....
          2. Nu cred ca un guvern minoritar va trece... mai degraba vad varianta: Base suspendat + Guvern PNL + PSD
          3. Si cum crezi tu ca un partid aflat la guvernare va face 60% in 2009, an de criza economica, daca PD-L a reusit performanta sa scada in sondaje, in opozitie fiind?
          4. Ce fel de guvern fa fi acela minoritar si ce implicatii are pentru Romania un guvern-marioneta, fara sustinere in parlament in 2009, anul in care criza economica ne va lovi crunt.

          Ti-ai pus aceste intrebari?
  • +1 (1 vot)    
    Cine are TELEVIZIUNE are putere chiar sin opozitie (Marţi, 2 decembrie 2008, 12:48)

    psd.pnl.TV [anonim]

    Si din opozitie vor santaja cu TELEVIZORU

    Cine nu are TELEVIZIUNE nu exista, ergo, cine are televiziune are putere chiar daca e in opozitie
    • 0 (0 voturi)    
      Total Gresit (Marţi, 2 decembrie 2008, 13:23)

      lupu' singuratic [anonim] i-a raspuns lui psd.pnl.TV

      Hai s-o luam etapizat:

      1. PD-L e sustinut de Realitatea TV; In aceasta campaniei electorala si PNL a fost sustinut tot de Realitatea TV

      2. PSD&PC - sustinute de Antene

      Acum e corect.
  • +1 (1 vot)    
    jos psd (Marţi, 2 decembrie 2008, 13:12)

    selena [utilizator]

    Nu e indicat ca PDL sa se combine cu PSD iese rau ,tot mai bun e PNL-ul
  • +2 (2 voturi)    
    PDL + PSD ? ? ? (Marţi, 2 decembrie 2008, 13:31)

    Dragos Stefan [utilizator]

    Un punct comun al lor a fost majorarea salariilor profesorilor. Lucru contestat de penelisti. Tind sa cred ca un guvern majoritar (absolut) intre PSD si PDL cu premier din partea PDL l-ar calma foarte mult pe marinar, ar strange la un loc oameni cu experienta (Geoana, Nica, Sarbu) dar si tinereii din PDL.

    PNL-ul nu va ceda la propunerea premierului iar marinarul e clar ca nu se va intelege cu Moliceanu.
  • 0 (0 voturi)    
    OLTEANU (Marţi, 2 decembrie 2008, 13:46)

    gigel [anonim]

    HA HA HA , deja Liberalii se infig la cascaval !
    Poate e normal sa numeasca si priministrul tot de la ei , ca doar pun conditii !
  • 0 (0 voturi)    
    Daca PNL merge in opozitie.... (Marţi, 2 decembrie 2008, 13:54)

    judex1 [anonim]

    merge definitiv, pentru ca va avea soarta PNTCD. Apropo, domnii Milut si Pavelescu au mai candidat pe listele PNL? Da' madam Saftoiu ce-o fi facut?
    • 0 (0 voturi)    
      gresit... (Marţi, 2 decembrie 2008, 15:01)

      Anonim [anonim] i-a raspuns lui judex1

      PNTCD a fost un tap ispasitor pentru guvernarea CDR + PD.
      PNL inca n-a muscat din criza, dar un guvern PDL + PSD va musca din plin.... in plus o alianta cu PSD va fi catastrofala pentru PDL (mai tii minte aia cu "Ei cu ei si noi cu voi?").
      PDL + PSD = PNL in opozitie, dupa 4 ani de crestere economica => PNL la urmatoarele alegeri se va apropia lejer de 40%.
      PDL & Base vor disparea de pe scena politica daca se aliaza cu PSD-ul pe fata.

      Ideea cu PNL + PSD a fost ATAT de vehiculata, incat deja a fost inclusa in scorul electoral (eu de exemplu de asta nici nu am votat PNL), in schimb un PDL + PSD pare votantilor PDL de neconceput.