BEC: Prezenta la vot la ora 18:00 -  34,48% la nivel national, 25,90% in Bucuresti

de D.G.     HotNews.ro
Duminică, 30 noiembrie 2008, 19:32 Actualitate | Politic


 documente
(30 Nov 2008) PDF, 833KB
Prezenta la vot la nivel national pana la ora 18:00 a fost de 34,48%, potrivit estimarilor Biroului Electoral Central. Prezenta la vot in mediul urban a fost de 30,43% iar in mediul rural, de 40,06%. Prezenta la vot in Bucuresti a fost de 25,90%.

Date privind prezenta la vot  in Bucuresti:
  • Sectorul 1 -29,86 %
  • Sectorul 2 - 29,66%
  • Sectorul 5 - 26,11%
  • Sectorul 6 - 25,51%
  • Sectorul 4 - 23,73%
  • Sectorul 3 - 22,23%.

Judetele in care s-a inregistrat cea mai ridicata prezenta la vot:

    * Teleorman - 47,06%
    * Vrancea - 43,17%
    * Ilfov - 41,72%
    * Neamt - 41,31 %

Judetele in care s-a inregistrat cea mai redusa prezenta la vot:

    * Timis - 26,50 %
    * Covasna - 28,27%
    * Arad - 30,07%
    * Sibiu - 29,54%
    * Brasov cu 30,64%.





















3983 vizualizari

  • +7 (7 voturi)    
    Romanii (Duminică, 30 noiembrie 2008, 19:35)

    un roman [utilizator]

    Poporul care is bate joc de el insusi, si dupa aceea sta si isi plangede mila.

    Ii compatimesc pe cei care incearca totusi sa faca ceva si care se lovesc ilnic de nepasarea majoritatii oilor mioritice.
    • +4 (4 voturi)    
      Ma scuz pentru greselile de ortografie (Duminică, 30 noiembrie 2008, 19:46)

      un roman [utilizator] i-a raspuns lui un roman

      Sunt mult prea enervat de nepasarea celor multi si saraci cu duhul.
    • -7 (9 voturi)    
      ciocu mic! (Duminică, 30 noiembrie 2008, 19:48)

      anomimus [anonim] i-a raspuns lui un roman

      pnl, cea mai buna campanie, numai minciuni dar cu cap zise. psd, penibili insa uleiu si zaharu merg bine. pdl, penibili, fara cap si coada, fara mesaj, fara nimic. basescu isi primeste rasplata pentru 4 ani de scandal cu colegii patriciu si ilici si pentru incercarea de a construi partidul-stat cu ratatii videanu si blaga. esueaza.

      Mai nea Votache, voteaza tu cu cine te reprezinta dintre loserii astia si nu mai da sfaturi. scoate-ti soacra in piata universitatii si dansati acolo, nu pe net.
      • 0 (2 voturi)    
        Cea mai pertinenta idee (Duminică, 30 noiembrie 2008, 19:55)

        Dragos Stefan [utilizator] i-a raspuns lui anomimus

        Desi sustin votul sa fiu sincer nu pot sa neglijez aceasta parere obiectiva a vietii politice romanesti.
      • +3 (3 voturi)    
        Bai Geoana (Duminică, 30 noiembrie 2008, 19:55)

        un roman [utilizator] i-a raspuns lui anomimus

        Ai grija cum vorbesti poate te zic la toavara educatoare de la grupa din care faci parte, ca nu cred cai nivel mai ridicat de grupa mijlocie, de la gradinita PSD-ului.
        • -2 (2 voturi)    
          pe de laturi (Duminică, 30 noiembrie 2008, 20:05)

          anonimus [anonim] i-a raspuns lui un roman

          din pacate nici nu iti dai deama cat de departe esti cand ma confunzi cu prostanacu. din pacate pdl va insemna de maine ,,pe de laturi.,, psd si pnl vor face guvernul de cacao al romaniei de maine. poate intra si pdl ca (din pacate) sunt talpes de ciolan
      • +3 (3 voturi)    
        (Duminică, 30 noiembrie 2008, 20:02)

        Ovidiu [anonim] i-a raspuns lui anomimus

        Daca tu nu participi la vot pentru ca te oftica Basescu atunci esti un idiot. Nu e vorba de cine cistiga si cu cit. E vorba de cit de mult te respecti pe tine insuti. Am participat la fiecare scrutin de dupa revolutie, si de fiecare data am stiut ca e degeaba, dar am fost de fiecare data. Si cind nu o sa mai pot de scirba, tot o sa merg si o sa anulez votul. Ne asteapta social democratia de Dabuleni, pentru ca timpitii ca tine au stat acasa, si nu au gasit echivalentul ca durata a unui stat pe buda sa puna un vot.
        • -4 (4 voturi)    
          multumesc (Duminică, 30 noiembrie 2008, 20:20)

          anonimus [anonim] i-a raspuns lui Ovidiu

          mi-am anulat votul in vara. acum sunt la munte unde iti doresc sa ajungi si tu cand nu o sa mai fi asa ofticat ca iar esti in somaj. craciun fericit si tie si familiei care probabil (abia) te mai suporta.
          • 0 (0 voturi)    
            loool (Duminică, 30 noiembrie 2008, 20:41)

            Ovidiu [anonim] i-a raspuns lui anonimus

            Efectiv m-ai spart...Doamne ce cretini...
    • -5 (5 voturi)    
      (Duminică, 30 noiembrie 2008, 20:00)

      cojoc [anonim] i-a raspuns lui un roman

      care ti se par a fi diferentele dintre ei, pt a vota pe unul sau pe altul. ai venit tu civicul din cercelari sa tragi un popor la raspundere si mai mult decat atat sa dai si solutii sa pui si probleme. se duc la vot plictisitii, naivii si idealistii... si din fericire sunt din ce in ce mai putini.
      • +2 (2 voturi)    
        Parerea mea... (Duminică, 30 noiembrie 2008, 20:20)

        un roman [utilizator] i-a raspuns lui cojoc

        este ca romanii nu prea stiu pe ce criterii sa-si aleaga conducatorii.
        Romanii nu prea isi bat capul cu ce se intampla in cei 4 ani dintre alegeri, ei se trezesc cu o luna inainte de alegeri ca nu stiu ce sa faca.
        Problema este ca oamenii nu se implica in viata politica si civica a tarii, ei nu se simt ca fiind responsabili pentru ce se intampla, ci prefera pur si simplu sa creada ca daca nu voteaza atunci nu au nici o responsabilitate pentru ce va urma.
        Imi pare rau sa spun ca romanii sunt pur si simplu la nivelul de adolescenti, in cel mai bun caz, unii chiar la nivel de gradinita in ceea ce priveste asumarea raspunderii pentru propriullor viitor si pentru cel al copiilor lor.

        Eu nu pot sa va spun ce sa votati, pentru ca nu suntem toti la fel.

        Dar pot sa va spun ca sunt destule motive pentru a vota pentru reprezentantii unui partid sau al altuia, si chiar si pentru a nu vota pentru un anumit partid.

        cred ca a venit momentul ca fiecare sa decida ce vrea in viitorul sau si sa -si asume aceasta decizie si reposnabiliatatea aferenta prin votul ce trebuie dat azi.
      • 0 (0 voturi)    
        iarta-i ca habar n-au (Duminică, 30 noiembrie 2008, 20:25)

        anonimus [anonim] i-a raspuns lui cojoc

        lasa-i ca nu stiu ca la pdl era si talpes, iar in sectorul 3 a candidat razvan ionescu fostul presedinte al tineretului psd dinaintea lui ponta
    • +1 (1 vot)    
      Mioriticii (Duminică, 30 noiembrie 2008, 20:16)

      radu.b. [anonim] i-a raspuns lui un roman

      Mdaa, chiar sub nivel de Africa la constiinta civica. Schelaie 4 ani ca niste javre si pe urma nu se duc la vot. Niste tembeli.
    • 0 (0 voturi)    
      am incercat si eu (Duminică, 30 noiembrie 2008, 20:48)

      Thor [anonim] i-a raspuns lui un roman

      sa-mi conving prietenii si colegii de facultate sa mearga la vot...dr uitaul la mine ca la un om care nu are treaba pe acasa
  • +2 (2 voturi)    
    Am votat! (Duminică, 30 noiembrie 2008, 19:44)

    Sicktir [anonim]

    Ca sa nu-mi mai aud vorbe pe aici, am fost si am votat, dar recunosc, doar dupa ce l-am vazut pe Micky Spaga facandu-si aparitia in camasa rosie la sediul PSD. E prea mult, fratilor! Base a gresit, face gafe, promoveaza tute blonde dar chiar sa-i vad iar pe Spaga, Manivela, Adelu, Varanu, dandu-ne lectii de democratie e prea de tot! Probabil ca o sa iasa PSD in fata, ca toti pensionarii n-au ratat votul azi. Basescu ar trebui sa-si dea seama ca are o problema - Ardealul, fieful lui prin traditie a fost la vot in proportie de 25%. Restul, care ar fi asigurat PDL o victorie facila, au refuzat sa mearga. Nenea Basescu, chiar nu te intrebi de ce?
    Oricum, abia astept sa-l vad pe Prostanac facand suprema dovada a prostiei sale incomensurabile ca premier. Pohta ce-a pohtit, in bezna mintii sale...
  • +2 (2 voturi)    
    vot!! (Duminică, 30 noiembrie 2008, 19:45)

    alex [anonim]

    suntem un popor de tot rasul...pt 10 lei sau o paine votam acuma pe oricine...fara sa ne gandim ca maine acelasi om o sa ne intoarca spatele....trist fff trist ne meritam soarta...mergeti la vot nu lasati mita electorala sa castige....si va castiga cel care a impins mai mult care a cumparat cele mai multe voturi...
  • +7 (7 voturi)    
    Felicitari... (Duminică, 30 noiembrie 2008, 19:49)

    kisaki [anonim]

    Ati lasat din nou expiratii si analfabetii sa decida pentru voi... Bravos natiune, la mai mare !
    • +5 (5 voturi)    
      Pensionari (Duminică, 30 noiembrie 2008, 20:04)

      Un tanar de 18 ani [anonim] i-a raspuns lui kisaki

      Majoritatea pensionarilor, a babelor si a mosilor, crescuti sistemul comunist au votat cu psd-ul. / In loc sa iasa tinerii la vot, au iesit toate babaciunile, babaciuni care imi decid mie viitorul. Eu asta am vazut la sectia de votare unde am votat (Sector 1). Asta este ne meritam soarta de "neputinciosi" si "lenosi"! Dar ascultati-ma, va veni vremea cand o sa regretati!
  • -2 (2 voturi)    
    ciocu mic! da' mic ma! (Duminică, 30 noiembrie 2008, 20:14)

    anonimus [anonim]

    REVIN pnl, cea mai buna campanie, numai minciuni dar cu cap zise. psd, penibili insa uleiu si zaharu merg bine. pdl, penibili, fara cap si coada, fara mesaj, fara nimic. basescu isi primeste rasplata pentru 4 ani de scandal cu colegii patriciu si ilici si pentru incercarea de a construi partidul-stat cu ratatii videanu si blaga. esueaza.

    Mai nea Votache, voteaza tu cu cine te reprezinta dintre loserii astia si nu mai da sfaturi. scoate-ti soacra in piata universitatii si dansati acolo, nu pe net.

    Va rog, cei care au aceeasi parere cu nea Votache - romanu, sa alerge prin blocuri sau pe valea prahovei dupa compatrioti, sa-i ia de la avion, sa ne lase. M-am saturat sa aleg raul cel mai mic. Cum dracu sa-l alegi? are cineva o idee pentru votu viitor? Ca m-am saturat si de geoana si de micky spaga si de adrian smenaru minune si de tariceanu alias paturiciu si de hopa mitica orban si de adriean bordura videanu si de militoiu de blaga.
  • 0 (0 voturi)    
    let bygones, be bygones (Duminică, 30 noiembrie 2008, 20:15)

    Katerincaru sef [anonim]

    Mai bine o impacare dureroasa (PDL-PNL) decat o guvernare odioasa (PSD-PC-PNL).
    D-aia am votat PDL.
    • -1 (1 vot)    
      castigatori (Duminică, 30 noiembrie 2008, 20:25)

      tatae [anonim] i-a raspuns lui Katerincaru sef

      (PSD-PC-PNL). ai intuit perfect ce va fi.
  • +1 (1 vot)    
    mereti la vot daca nu vreti pensii! (Duminică, 30 noiembrie 2008, 20:24)

    kelu [anonim]

    eu am votat:
    - alb la senat
    - varujan pambuccian la deputati.

    So God help us!
  • +1 (1 vot)    
    poate vor de ciobani la oi tineri nostri de aceea (Duminică, 30 noiembrie 2008, 20:25)

    mikael [anonim]

    vor sà ajungà la sapà de lemn , vor sà-si ducà medicamentele in buzunar de acsà cind marg la spital sà mai dea si cite-o spagà ca sà inmatriculeze o masinà sà se milogeascà pe la autoritàtile locale dupà cite o hirtie desigur si cu spaga necesarà ,poate asa le place romanilor dacà nu dau spagà nu sint sànàtosi ,sau mai bine dà o spagà in stinga si in dreapta decit sà meargà la vot sà-si apere drepturile,
  • +1 (1 vot)    
    pacat (Duminică, 30 noiembrie 2008, 20:26)

    stefan [anonim]

    Acest popor e defect genetic...
  • +1 (1 vot)    
    vai de noi (Duminică, 30 noiembrie 2008, 20:27)

    bozo [anonim]

    buruiana aiai de buruiana care pina mai ieri in pupa-n fund pe vadim, intrebata fiind, intr-o emisiune pe realitatea, despre ce fel de parlament vom avea, a avut nerusinarea sa spuna ca vom avea unul dupa chipul si asemanarea poporului roman. refuz sa cred ca natia romana e o natie de pungasi, nesimtiti, profitori si neamuri proaste asa cum sunt burtosii aia de parlamentari. daca am dormi si noi sau am chiuli la locul de munca cum fac ei, daca am vota fara sa stim ce si cum cum fac iei s-ar duce de ripa tara asta definitiv. sa va fie rusine domnilor alesi - si nu mai conteaza culoare politica (de altfel nu prea mai exista decit pe hirtie) - NICIODATA nu va ginditi la binele tarii. prioritatile voastre sunt interesele si binele personal. nu mai cred, mi-am pierdut speranta ca vom avea niste alesi care sa puna interesele romaniei si-ale natiei pe primul loc.
    • 0 (0 voturi)    
      este absolut adevarat (Duminică, 30 noiembrie 2008, 20:46)

      meh [anonim] i-a raspuns lui bozo

      fiecare popor are conducatorii pe care ii merita.
      si DA, "natia romana e o natie de pungasi, nesimtiti, profitori si neamuri proaste asa cum sunt burtosii aia de parlamentari". sigur tu si cu altii nu va regasiti, dar asta pt ca nu faceti parte din majoritate. iar majoritatea romanilor, daca s-ar afla in locul parlamentarilor/guvernantilor, ar face exact acelasi lucru: si-ar umple buzunarele cu nesimtire si tupeu. si daca ii intrebi, multi recunosc sincer ca ar baga botu la cascaval.

      sunt sigur ca va cistiga PSD pt ca asta e poporul. si la cum e poporul, altceva nici nu merita.

      poate ca o sa imi iau voturi negative de la multi idealisti, patriotarzi sau oameni care inca neaga adevarul. cause they can't handle the truth. dar o data ce accepti adevarul si privesti realitatea cu ochii deschisi, the truth shall set you free. vei vedea si vei intelege ca daca ai o mentalitate vestica nu ai ce cauta in romania. iar daca vrei sa ai succes in romania, trebuie sa te cobori la nivelul lor. nu poti sa te lupti cu un porc fara sa te afunzi si tu in mocirla.
  • 0 (0 voturi)    
    TUTEA,,,, (Duminică, 30 noiembrie 2008, 20:41)

    ZiggyS [anonim]

    "Am facut 13 ani de puscarie pentru un popor de idioti" - Petre Tutea
  • 0 (0 voturi)    
    oare de ce in Ardeal ii prezenta asa mica?.... (Duminică, 30 noiembrie 2008, 20:45)

    Marius [anonim]

    pai poate fiindca Ardealu contribuie cel mai mult la Bugetu Guvernului....si tot Ardealu primeste cel mai putin inapoi.... bine k in Moldova drumurile is line toate asfaltate...de ce oare? ...pai fiindca cat o fost PSD la putere o facut drumurile din Moldova k acolo ii electoratu lor mai mare... in V pe und se intra in tzara... vai si amar de unele drumuri....numa promisiuni promisiuni si iar promisiuni...dar bine k iau banii de pe noi.... si in Arad... autostrada ii facuta sa treac prin aeroport si vor sa ia din pista.... mai poti sa zici cevA? INCOMPETENTA...vin aia din Bucuresti trag o linie far sa se uite sa vada si pe aci trece autostrada.... nu ai pe cine pur si simplu nu ai cu cine ...
  • 0 (0 voturi)    
    grav!! Ardealul se retrage (Duminică, 30 noiembrie 2008, 20:55)

    ioan timisoara [anonim]

    Fara Ardeal in Romania am fi asistat la 19 de ani de guvernare neintrerupta FSN-PSDR-PSD.
    Acum Ardealul se pare ca se resemneaza si se retrage treptat din procesul politic. Cred ca Ardelenilor le e greata de circul dambovitean.

    Chiar daca am votat si absenteismul mi se pare iresponsabil, absenteismul ardelenilor este un fenomen deosebit de grav, un semnal de alarma pt Romania. E un cartonas rosu aratat modului de a face "politica" pe Dambovita.

    Fara Ardeal PSD va guverna pe veci. In opinia mea, pt acest trend deosebit de grav sunt politicienii de 2 bani care si-au facut nevoile pe Ardeal (infrastructura, repartitia fondurilor bugetare etc), dar si circarii in frunte cu presedintele Basescu.
  • 0 (0 voturi)    
    refacerea vechii alinate! (Duminică, 30 noiembrie 2008, 21:11)

    din helsinki [anonim]

    cu 31 al PDL-ului si cu 21 al PNL-ului s-ar obtine o majoritate pentru a avea un guvern stabil. Stiu ca este multa ura intre aceste doua partide dar este si mai multa frica pentru oricare din ele doua sa faca o alianta cu PSD...in aceasta varianta si cei mai inversunati fata de Basescu stiu ca nu ar mai avea acces la grosul ciolan cu ar fi daca ar face alianta cu PDL....
    Eu am votat si sper ca pana la urma sa se refaca alianta D.A. Desi multi nu au fost la vot, dar asta este dorinta majoritatii romanilor.
    Un singur mare regret: ma trag dintr-o natie de mari lenesi!
  • 0 (0 voturi)    
    mhhm (Duminică, 30 noiembrie 2008, 22:17)

    Ileana Cosanzeana [anonim]

    Nici eu nu am mers la vot si is tare bucuroasa.
    Si daca mergeam aveam de ales intre vreo 5 hoti.
  • 0 (0 voturi)    
    Fugiti idiotilor (Duminică, 30 noiembrie 2008, 22:28)

    Piticu [anonim]

    BA,in noaptea asta la sediul PSD se dau aia 15000 de euro pentru cine vine in Romania.Asa ca ingarmaditi-va.
  • 0 (0 voturi)    
    pesede cruce pece (Duminică, 30 noiembrie 2008, 22:58)

    psd-isti [anonim]

    voi, cei care nu v-ati miscat c...l pana la sectia de votare sunteti reprezentati ai partidului care a castigat cele mai multe voturi. de fapt ai aliantei psd-pc. deci, nu va mai mirati ca sunteti asa ci priviti in continuare la emisiunile care va mangaie pe unde va place, pe antene si va da stari euforice, sunteti sportivi doar de gsp si ... atat.