Nu inchide ochii pe 30 noiembrie! Suna la 0800 070 100 si semnaleaza orice neregula din ziua votului!

de Redactia     HotNews.ro
Miercuri, 26 noiembrie 2008, 15:32 Actualitate | Politic


Pe 30 noiembrie mergi la vot sa iti alegi reprezentantii in Parlamentul Romaniei. Votul tau este liber, egal si secret, dar tu poti sa faci mai mult pentru a-l proteja impotriva unor eventuale abuzuri. Nu lasa neregulile sa treaca neobservate!  

Asociatia Pro Democratia (APD) iti pune la dispozitie, duminica, 30 noiembrie, intre orele 06:00 -22:00, numarul de telefon cu apelare gratuita 0800 070 100 pentru a semnala neregulile si pentru a cere informatii legate de procesul de votare.

Tel Verde a aparut ca un instrument de sprijin pentru procesul de observare derulat de APD. Numarul 0800 070 100 a devenit un mijloc direct de comunicare si a permis atat cetatenilor cat si autoritatilor sa primeasca informatii sau sa sesize neregulile intalnite.  

Implica-te si participa in procesul de observare a alegerilor din 30 noiembrie. Suna la 0800 070 100 daca observi nereguli in sectiile de votare sau ai nevoie de mai multe informatii despre vot.

Vezi care sunt cele mai frecvente nereguli observate



















798 vizualizari

  • 0 (2 voturi)    
    bullshit (Miercuri, 26 noiembrie 2008, 15:47)

    j [anonim]

    am un amic care spune ca stie ep cineva care a votat data trecuta de 10 cu psd si a fost trecut pe lista doar o data. sunr sigur ca s-a intamplat si la celelalte partide la fel.
    adica, cand base a strigat hotii la vot, de ce nu stim pe niciunul in puscarie? pentru ca toti sunt hoti!
    mi-e sila!
  • +1 (3 voturi)    
    Prima neregula este incalcare Constitutiei prin (Miercuri, 26 noiembrie 2008, 16:05)

    Ovidiu [anonim]

    conditionarea dreptului de vot de rezidenta:

    a doua neregula este ca Societatea Civila doarme...
    Somn Usor...

    ARTICOLUL 36

    Dreptul de vot

    (1) Cetatenii au drept de vot de la varsta de 18 ani, impliniti pana in ziua alegerilor inclusiv.

    (2) Nu au drept de vot debilii sau alienatii mintal, pusi sub interdictie, si nici persoanele condamnate, prin hotarare judecatoreasca definitiva, la pierderea drepturilor electorale.
    • 0 (0 voturi)    
      probleme? :) (Duminică, 30 noiembrie 2008, 12:42)

      sorinel [anonim] i-a raspuns lui Ovidiu

      Nu exista posibilitatea daca tu esti la Timisoara sa-ti aduca lista de candidati de la Iasi, cu Ionica si Petrica de acolo. Ar insemna ca in fiecare punct de votare sa se afle listele tuturor celorlalte sectii. (scump si nepractic)
      O solutie de reparatie pt cei care chiar nu pot fi la locul de domiciliu in ziua alegerilor e un fel de votare anticipata, cam cum e in America. Adica sa-ti poti vota candidatii o perioada de 2 sapt inainte daca vrei, nu neaparat in ziua respectiva.
      Desi majoritatea n-au chef sa voteze nici daca vii cu urna la ei si te rogi de ei sa stampileze ceva...asa ca asta cu departe de casa e un moft.
  • 0 (0 voturi)    
    DEGEABA! (Miercuri, 26 noiembrie 2008, 17:54)

    Duck of Hazzard [anonim]

    Votam de 19 ani iar EI sunt tot mai bogati si mai aroganti.Culmea tupeului este ca dau legi pe care TOT EI NU LE RESPECTA!
    A cazut comunismul dar dreptul de proprietate este incalcat in Romania! Pamanturile sunt date in arenda de catre ADS la marii baroni iar proprietarii de drept se uita la acestia cum "cresc"in topul bogatilor.Ce rusine,ce penibil!
  • 0 (0 voturi)    
    dreptate (Miercuri, 26 noiembrie 2008, 22:58)

    ioana [anonim]

    Ai mare dreptate cei cu pamntul au fost PSD si sa facut toti peste noapte PNL. Ca doar sunt o gasca si striga pe cei care au stat singuri
  • 0 (0 voturi)    
    s-a prabusit dl Base ...pe antena (Miercuri, 26 noiembrie 2008, 23:16)

    telespectatoru intamplator [anonim]

    CE NU INTELEG ESTE de ce PDL-UL ESTE IN CONTINUA DEFENSIVA SI NU SE COMPORTA CA UN EVENTUAL RESPONSABIL AL CONDUCERII TREBILOR TARII.DOMNUL GEOANA O FACE, MANAT PROBABIL DE LA SPATE DE DOMNUL HREBENCIUC.(A SE VEDEA REACTIA GEOANA-PSD LA ARESTAREA UNOR ZIARISTI DIN REPUBLICA MOLDOVA).DL. GEOANA PARCA ERA DEJA PREMIER...dealtfel mizeaza pe fostele functii pe care deja le-a detinut.REACTII PE ECONOMIE, POLITICA EXTERNA, POLITICA LOCALA SI NATIONALA...FRICI RASPANDITE IN ADVERSARI SI INDEMNURI CATRE HAITA PROPRIE...mult mai vizibile...acum pe ultima parte a campaniei electorale.Daca vrea sa guverneze, PDL-ul trebuie sa iasa cu ceva asemanator...fara sa exagereze...
    • 0 (0 voturi)    
      la mzl s-a facut campanie electorala cu sms-ul in (Duminică, 30 noiembrie 2008, 10:18)

      gabi_doncea [anonim] i-a raspuns lui telespectatoru intamplator

      la mizil-campanie electorala in ziua votarii prin sms!!!
  • 0 (0 voturi)    
    nereguli c12 (Duminică, 30 noiembrie 2008, 13:36)

    alex [anonim]

    aproape de intrarea in scoala unde sunt sectiile 415-420, colegiul 12 dep., sectorul 3, str. muscatei cred, este un mare banner cu candidatul pdl petrescu care da mana cu negoita. mi se pare revoltator in conditiile in care si asa in acest colegium in afara de petrescu nimeni altcineva nu si-a facut campanie adevarata. sunt jocurile facute ptr el oare ?
    bannerul e vizibil perfect ptr cei care vin sa voteze fiind la intersectia a doua stradute si e pus practic in curtea unui cetatean unde se afla si sediul unei firme de paza... de verificat datele.
    am sesizat aspectul singurului observator pe care l-am gasit in sectie dar nu cred ca va face ceva.