Mircea Geoana: Alianta PSD-PC va desfiinta AVAS daca ajunge la guvernare

de Alina Neagu     HotNews.ro
Marţi, 18 noiembrie 2008, 18:21 Actualitate | Politic


Mircea Geoana
Foto: AGERPRES
Presedintele PSD, Mircea Geoana, a declarat, marti, ca, in cazul in care Alianta PSD+PC va ajunge la guvernare, va desfiinta Agentia de Valorificare a Activelor Statelor si va infiinta o structura care sa gestioneze atat activele statului, cat si banii publici. Mircea Geoana a precizat ca viziunea PSD+PC asupra guvernarii implica reducerea drastica a numarului de agentii guvernamentale si a cheltuielilor publice. El a mentionat ca, in evaluarea PSD, prin aceste masuri se pot economisi, in primii doi ani de guvernare, aproape 2% din PIB, potrivit Mediafax.

Liderul PSD a adaugat ca AVAS ar trebui desfiintata si a mentionat ca social-democratii intentioneaza sa infiinteze o structura care sa gestioneze intr-o formula mai eficienta banii publici, structura care sa fie supusa, semestrial, controlului Guvernului.

Mircea Geoana a mentionat si intentia PSD de a reorganiza regiile si companiile nationale si de a modifica legislatia cu privire la parteneriatul public-privat. "Suntem interesati in gasirea resurselor pentru a putea avea venituri suplimentare la buget. Prea multa clientela politica, prea multa capusare, prea putine resurse", a apreciat liderul PSD.



















795 vizualizari

  • +5 (7 voturi)    
    Iar astia??????? (Marţi, 18 noiembrie 2008, 18:37)

    Tudor [anonim]

    Nu stiu cum reusesc sa cumpere voturi de fiecare data!Daca faci un sondaj real nu ar lua mai mult de 15%.E satula lumea de comunisti.

    Mergeti la vot sa scapam de PSD-istii astia.Daca nu mergem, reusesc iar sa cumpere voturi in zona rurala si ...:((((((((
    • -3 (3 voturi)    
      mergi tu la vot! (Marţi, 18 noiembrie 2008, 19:12)

      Nicky [anonim] i-a raspuns lui Tudor

      Mergi tu la vot prietene, eu nu vrea sa fiu complice cu actuala clasa politica! Nu vrea sa-i tai beregata dimenata idiotului ala din oglinda!
      • +3 (3 voturi)    
        atunci nu injura (Marţi, 18 noiembrie 2008, 21:58)

        marius [anonim] i-a raspuns lui Nicky

        pai daca nu votezi sa nu te mai prindem injurind guvernantii. nu te implici, deci nu mai ai ai nici un drept. altii vor vota si pt tine si 4 ani il vei vedea pe sus mentionatul la tv. degeaba te vei enerva atunci. stiu ca nu prea e de ales, insa incercam cu raul cel mai mic.
      • +2 (2 voturi)    
        nu mergi de frica? (Marţi, 18 noiembrie 2008, 22:00)

        The Wisest Fool [anonim] i-a raspuns lui Nicky

        Oricum esti complice, daca ti se pare atat de josnica actuala clasa politica si nu faci nimic pentru a o schimba esti precum Pilat din Pont spalandu-si mainile in lighean...curat doar in ochii tai...
  • +3 (5 voturi)    
    Planul Secret al PSD in cazul in care vor castiga (Marţi, 18 noiembrie 2008, 18:45)

    Ovidiu [anonim]

    - desfiintarea Ministerului de Justitie, eventual privatizare;
    - desfiintarea DNA;
    - scoaterea tarii din Ghearele UE;
    - transformarea CNA in Ministerul de Propaganda, care sa aprobe/cenzureaza stirile;
    - intrarea in Comunitatea Statelor Independente sub tutela Rusiei;
    - extinderea dreptului de imunitate la toti cei 20 milioane de romani ramasi in tara;
    - desfiintarea Codului Penal;
    - in 24 de ore de la castigarea alegerilor sa fie legalizat furtul;
    - legalizarea averilor care nu pot fi justificate pentru a evita birocratia cu mostenirile de la diverse matusi si unchi.
    - eliminarea din viata politica a celorlalte partide;
    - clonarea lui Ion Iliescu in 15-20 exemplarea, cate unul pentru fiecare Minister;
    - acordarea de prime de cate 20-30.000 euro, pentru fiecare roman care se intoarce in Romania, pentru fiecare vizita de peste o saptamana, dar nu mai mult de 3 prime pe an, pe cap de capshunar.
    - locuinte pentru tinerii casatoriti;
    - ajutor social de 1000 de euro, pentru persoanele care nu lucreaza;
    - ridicarea la patrat a pensiilor;
    • -3 (3 voturi)    
      hai sictir (Marţi, 18 noiembrie 2008, 21:35)

      Asocialu [anonim] i-a raspuns lui Ovidiu

      hai sictir mai cretinule. tu crezi ca vita aia de bashila la care tii atat de mult e in stare sa gandeasca atat de departe pe cat o face Geoana? iti spun eu, Bashila nu gandeste mai departe de fundul sticlei de "uischi". mai bine te duci si te impusti in cap de pe acum, inainte sa apuci sa te reproduci
      • -1 (1 vot)    
        poate e liberal (Miercuri, 19 noiembrie 2008, 10:48)

        dedeiu [anonim] i-a raspuns lui Asocialu

        te-ai gandit la asta?
      • 0 (0 voturi)    
        Ai uitat rezultatul referendumuluii? (Miercuri, 19 noiembrie 2008, 15:10)

        Krypton [anonim] i-a raspuns lui Asocialu

        Sau poate ca socul ti-a fost asa de mare ca ti s-a rupt filmul? Dar nu dispera, pe 30 se mai repeta odata. Poate de data asta nu mai uiti ce vrea massa.
  • +3 (5 voturi)    
    Iarasi Geoana? (Marţi, 18 noiembrie 2008, 18:46)

    sicktir [anonim]

    Iarasi Geoana, fratilor, iarasi asta cu tractoare cu GPS si gloante facute din litza de cupru? Pai asta spune tampenii si cand doarme. Si cand aud ca propune si infiintarea unei nu stiu ce structuri menite sa gestioneze mai bine banul public ma trec fiori de groaza. Daca PSD propune o structura e clar ca a mai ramas ceva nefurat. Pai mai shoshonarilor, n-ati furatara destul 18 ani? Vreti acum sa o faceti sub nume noi? Si cine vorbeste de clientela? Geoana, cu clica de lacuste rosii? Ma mir cum de nu plezneste naibii de atata ipocrizie individul. Ca prostia, din pacate, n-a omorat pe nimeni, nici macar pe aia care debordeaza de ea, vorba lui Iliescu, dar ipocrizia... cine stie?! Eu mai sper, nu stiu voi...
  • +2 (2 voturi)    
    iarasi gioana (Marţi, 18 noiembrie 2008, 18:58)

    dexter [anonim]

    Pai nu statea intr-o casa , de pe vremea cand era ministru si i-a zis AVAS-u mucles din casa , ca nu mai esti demnitar si acuma mai sta si saracu , pana isi gaseste o alta casa? Pai de aia are oftica pe AVAS!
  • +3 (5 voturi)    
    De ce sa fie doar Ungaria in rahat? Votatz PSD! (Marţi, 18 noiembrie 2008, 18:59)

    Aurolac geonist [anonim]

    Geona nu se va multumi doar sa radieze din agentii, va crea si altele noi:
    -Agentia Nationala pt. Explorarea Spatiului Cosmic din Cosmos (cu cosmonauti formati de NASA, e sigur, a vorbit Geoana deja)
    -Agentia Nationala pentru Promovarea GPS-ului la Tractoare si Deputati
    -Agentia Nationala Ecologica Patriotica "Satu si Reactoru"
    -Agentia Nationala pentru Conservarea Patrimoniului Uman Politic (special pt. Iliescu, bagat in formol, in fotografie puteti vedea cam ce simte Geona cand vede o poza cu Iliescu:))))
  • 0 (2 voturi)    
    Noua agentie (Marţi, 18 noiembrie 2008, 19:21)

    stefan v [anonim]

    Va fi condusa de Adrian Nastase, avand drept adjuncti pe Viorel Hrebengiuc si Oprisan.

    Florin Georgescu va prelua conducerea BNR, CEC-ul va avea soarta Bancorex si Banca Agricola.
  • 0 (2 voturi)    
    geoana prostanacul (Marţi, 18 noiembrie 2008, 20:27)

    unul [anonim]

    asta e bun de pm in RO adica prostie cit cuprinde. Votati-l pensinarilor si dabulenestenilor ca asta sigur va face membrii pcr si va trimite in spatiu pe toti. Trebuie sa fi plecat nu cu pluta ci cu submarinul ala rusesc care explodeaza la 2 km sa il votezi pe prostu asta copil de secu facut la betie. unde dracu l-ati gasit si cine dracu l-a propus pe idiotul asta national. brava natie ma simt to mai congolez cu asta pm
  • 0 (2 voturi)    
    QED (Marţi, 18 noiembrie 2008, 21:44)

    Sfecleanu Marcelina [anonim]

    propunerile lui Geoana sunt corecte. de cand exista, AVAS nu a fost in stare sa gestioneze cum trebuie toate asset-urile mostenite. in plus, trebuie un control riguros din partea statului asupra privatizarilor ce mai sunt de facut, pentru ca sunt prea multi bani in joc.
  • 0 (2 voturi)    
    e corect (Marţi, 18 noiembrie 2008, 21:48)

    Shoncatele [anonim]

    e corect si normal ce propune Geoana. toti papagalii de pe forum de aici baga comment-uri legate de Geoana personal, ceea ce demonstreaza ca sunt prea tampiti sa priceapa o problema de economie nationala. ori sunt prea prosti, ori pre bine platiti ca sa se uite in alta parte si sa nu vada justetea evidenta a propunerilor liderului PSD.
    • 0 (0 voturi)    
      ... (Miercuri, 19 noiembrie 2008, 14:14)

      santiago [anonim] i-a raspuns lui Shoncatele

      De obicei nu stau sa polemizez cu papagali ca tine da ce spui tu acolo intrece orice limita a prostiei. Sa crezi ca vreunul din partidele existente in acest moment este capabil de o administratie eficienta (de vointa nu mai zic, nu e cazul) inseamna sa fii extrem de aerian si ca ar trebui sa locuiesti pe Luna.
      De prostanac n-are nimeni ce sa mai zica, la el e ca si cum s-ar injura singur, de fiecare data cand deschide gura. Eu unul am dubii ca omu e in stare sa-si lege singur sireturile la pantofi. Am intalnit multi oameni saraci cu duhul dar unul care sa emita atatea prostii ca omul asta n-am vazut. Votati-l, votati-l pentru ca pentru distrusi ca voi care la 30 de ani asteapta pensia de la stat e presedintele ideal.
  • 0 (2 voturi)    
    PSD rulz (Marţi, 18 noiembrie 2008, 21:51)

    Bulgaru Butonel [anonim]

    PSD cu Geoana in frunte e cel mai mare partid din tara asta. Dupa ce vor castiga alegerile, ne va fi mai bine la toti, o sa iesim din criza asta mai putin sifonati
  • 0 (0 voturi)    
    Citeste, gandeste-te si da-o mai departe (1)! (Miercuri, 19 noiembrie 2008, 12:34)

    Impotriva prostiei din tara [utilizator]

    Dar cine esti TU, cel care nu doresti sa mergi la vot?
    - esti pacientul scarbit de mizeria din spitale si de faptul ca, odata ajuns in spital, nimeni nu se uita la tine daca nu cotizezi. Si te gandesti ca sunt atat de multe lucruri de facut in sistemul sanitar, dar TU, esti prea mic, prea singur si prea bolnav pentru a face ceva, iar votul tau, oricum, nu va schimba nimic.
    - esti parintele care realizeaza ca, datorita sistemului precar de invatamant, este practic obligat sa isi mediteze pe bani grei copilul ani intregi, altfel acesta nu va prinde in veci o facultate sau un liceu bun. Si te gandesti la toate reformele care s-au implementat in invatamant in ultimii 20 ani si al caror rezultat a fost doar o confuzie generala. Si atunci, sa mai ai incredere in politicieni?
    - esti contribuabilul care astepta ore intregi la administratia financiara sa-si plateasca darile catre stat, iar cand, dupa ore intregi de nervi, ajunge la ghiseu, intalneste un functionar care il trateaza ca pe ultimul gunoi. Si gandesti resemnat, ca desi ai votat constant de la revolutie incoace, nimic nu s-a schimbat. Si atunci, ce rost are sa mai mergi si acum la vot?
    - esti soferul care pierde in fiecare zi doua ore in trafic, atunci cand se intoarce de la lucru seara si care, cat sta la semafor, se gandeste la cei 600 de km de autostrada promisi in 2004, din care s-au facut mai putin de 50. Iar asta te face sa fii mai decis ca oricand sa nu votezi.
    -esti unul dintre tinerii capabili care se gandesc sa emigreze, pentru ca, in Romania, se simte sufocat de jeg, de coruptie, de nepotism si de prost gust, iar daca oricum vrei sa pleci, ce rost mai are sa votezi?
    -esti, poate, unul dintre cei care mai au o farama de responsabilitate sociala si chiar doresti sa mergi la vot, dar cand te uiti la politicienii care candideaza in colegiul tau, te ia durerea de cap si iti propui sa stai acasa si tura asta de alegeri.
  • 0 (0 voturi)    
    Citeste, gandeste-te si da-o mai departe (2)! (Miercuri, 19 noiembrie 2008, 12:36)

    Impotriva prostiei din tara [utilizator]

    Esti tanar sau batran, esti de stanga sau de dreapta, esti fost securist sau tanar intelectual, esti poate un tonomat, esti „stupid people”, esti „mai animalule”, esti „tiganca imputita”, esti tot ceea ce ai fost facut sa fii in ultimii 20 de ani.

    TU, reprezinti cate putin din toti cei de mai sus si esti fiecare in parte.

    TU, esti unul dintre cei care considera ca merita mai mult, iar in 30 noiembrie vei avea de ales: sa mergi la vot, deci sa intri pe teren si sa joci - bine sau rau, dar sa joci, sau sa nu mergi la vot, sa stai pe margine si sa comentezi ce prosti jucatori avem. Insa cei care acum se gandesc sa stea pe margine uita un lucru: invingatorii au fost intotdeauna alesi dintre cei mai buni de pe teren iar looser-ii, au fost intotdeauna cei mai “buni” de pe margine. Iar daca pe teren, chiar jucand prost, poti castiga, cei care stau pe margine, pierd intotdeauna.

    TU, ce alegi: sa votezi, chiar cu riscul de a pierde, sau sa nu votezi, si sa pierzi sigur?

    In 30 noiembrie, EU voi intra pe teren si voi juca. TU?
  • 0 (0 voturi)    
    marite Geoana, (Miercuri, 19 noiembrie 2008, 18:02)

    egroeg [anonim]

    aveti o mare sansa sa intrati in istorie.... cu un plan de desfiintare a PSDlui,nu cu planuri si programe ca cele vanturate pompos si care,de fapt,sunt programe care sa-i ajute pe alde Nastase &co sa mai faca ceva avere.Chiar ii credeti prosti pe romani?...de fapt nu-i credeti ,doar asa ii considerati... si ati umbla,ipocriti cum sunteti,si in 4 labe numai sa va dea voturile...ca apoi...Dumnezeu cu mila.
  • 0 (0 voturi)    
    Concluzie (Miercuri, 19 noiembrie 2008, 18:54)

    george [anonim]

    Intrucat nu va ajunge la guvernare, alianta...aia a voastra... nu va desfiinta AVAS. (punct)