Traznai electorale

Candidatul PSD in Covasna: Voi sta cu ochii pe UDMR ca pe butelie

de Luminita Parvu     HotNews.ro
Joi, 6 noiembrie 2008, 15:45 Actualitate | Politic


Presedintele PSD Covasna si totodata candidat pentru Camera Deputatilor, Horia Grama, promite solemn alegatorilor ca, daca intra in Parlament, "va sta cu ochii ca pe butelie pe UDMR". Grama a declarat, miercuri, in cadrul unei conferinte de presa, ca va face tot posibilul sa impiedice punerea in practica a autonomiei pe criterii etnice, relateaza Agerpres.

Social-democratul Horia Grama candideaza pentru Camera Deputatilor in colegiul uninominal Intorsura Buzaului. "Pentru ca este adeptul respectului si tolerantei", Grama a declarat ca va sanctiona orice initiativa a UDMR "menita sa conduca la infaptuirea autonomiei pe criterii etnice ori care va leza identitatea nationala sau demnitatea romanilor".
 
"Romanii si maghiarii din tara ar trebui sa invete lectia de democratie data de americani, care au ales in fruntea natiunii un cetatean de culoare. Americanii au demonstrat ca nu conteaza culoarea, rasa sau etnia, ci competentele si calitatile fiecarui individ", a declarat Horia Grama.

Grama sustine ca, in spiritul acestei lectii, pe viitor, ar fi posibil ca un roman sa fie ales in fruntea Consiliului Judetean Covasna, chiar daca judetul este locuit preponderent de maghiari.



















352 vizualizari

  • +2 (2 voturi)    
    Nu pricep (Joi, 6 noiembrie 2008, 15:55)

    ion [anonim]

    Numai daca-i ales isi face datoria?? Se considera fara obligatii fata de popor daca nu intruneste un nr de alegatori ???
    • -1 (1 vot)    
      Ma Ionica... (Joi, 6 noiembrie 2008, 19:01)

      Maria [anonim] i-a raspuns lui ion

      Omul nu are datorii de deputat daca nu e ales, ori daca nu are suficienti alegatori nu e ales si n-are decat obligatiile tale, de cetatean obisnuit. Va face si el pt. tara ce faci tu pentru ea! Presupun ca tu faci ceva pt. ea sau doar o injuri?
      • +1 (1 vot)    
        Frumos (Vineri, 7 noiembrie 2008, 10:08)

        Adrian Flutur [utilizator] i-a raspuns lui Maria

        :) Cam asa si e.Oricum zilnic in drumul spre casa trec pe langa reprezentantele a doua partide din sectorul 4.Ce trist si enervant e ca in ultimele 6 luni am vazut atatia smecheri si masini si atata agitatie numai cand e campanie.In rest nu face nimeni nimic pentru oamenii idn comunitatea lui,din cartierul lui,orice,curatare de parcuri,o initiativa din asta.Asa ca da,daca esti in partid ai putea sa te pretezi si la initiative din astea nu sa te agiti doar din 4 in 4 ani.
  • 0 (0 voturi)    
    ungur presedinte al romaniei? (Joi, 6 noiembrie 2008, 17:00)

    ceferistul [anonim]

    tov. Grama, dupa logica matale exemplul american spune mai degraba ca ar trebui sa punem un ungur la Cotroceni.
    cred ca ai baut ceva...

    hai totusi sa iti facem hatarul, dar punem si noi o conditie: sa fie negru ungurul ala!
    • 0 (0 voturi)    
      Logica buna (Joi, 6 noiembrie 2008, 19:05)

      Paszkany [anonim] i-a raspuns lui ceferistul

      Daca UDMR e o asociatie care promoveaza valori si competente, poate ca domnul Grama, chiar daca e roman (adica un "strain" pentru unii secui mai retarzi) merita mai mult decat un maghiar sa ajunga sef in Covasna. Sau crezi ca inteligenta din regiune s-a adunat numai prin UDMR? Eu stiam ca la udemeristi s-au adunat mai ales taietorii de paduri si comerciantii de cherestea (sa traiti domnu Verestoy ca mult bine mai faceti secuimii si padurilor din Harghita:)).
      Sau poate cei de la UDMR sunt sectanti si rasisti etnic si nu accepta decat un maghiar sef la CJ Covasna? Ca romanii nu au avut probleme sa aiba prefect maghiar prin Oltenia :)
  • 0 (0 voturi)    
    ochii pe butelie? (Joi, 6 noiembrie 2008, 17:05)

    ceferistul [anonim]

    stimate tov. grama, vorba asta cu butelia nu dovedeste decat ca esti inca cu mintea la vremurile in care voi comunistii ne dadeati gazul cu portia. cati dintre cei mai tineri de 35 ani crezi ca au idee despre ce vorbesti?
    • 0 (0 voturi)    
      Butelia Ciucului (Joi, 6 noiembrie 2008, 19:08)

      Levente [anonim] i-a raspuns lui ceferistul

      Mai cheferistule, Grama zice bine, se adreseaza la oameni din zone electorale unde 80% din incalzire e cu sobe pe lemne si cu butelii. Cam cati secuieni crezi ca si-au tras teava de gaz pe varful muntilor?
      Iar daca sunt tineri care nu stiu cum functioneaza o butelie de gaz, mai vad si ei la tv de sinucigasii islamici care tot sar cu butelii in brate prin Pakistan si Irak.
      Asa ca pricepe toata lumea de ce trebuie sa fii atent la o butelie, altfel risti sa ai probleme. Asa si cu UDMR.
    • 0 (0 voturi)    
      haha (Joi, 6 noiembrie 2008, 19:31)

      MirceaA [utilizator] i-a raspuns lui ceferistul

      PSD-istul a furat butelia si de aia sta cu ochii pe ea.
    • 0 (0 voturi)    
      cefereul deraiat (Joi, 6 noiembrie 2008, 22:50)

      andrei [anonim] i-a raspuns lui ceferistul

      mai chefere, camarade, daca tu nu stii ca mai exista cam 60% din populatie care foloseste butelii, si ca astea pot exploda, e o problema ata, personala! credeai ca gazul curge din perete?
  • 0 (0 voturi)    
    foaaarte bineeee!! (Vineri, 7 noiembrie 2008, 12:01)

    cetateanu [anonim]

    Adica de ce il punetzi la rubrica ,,traznai,,?
    Stim deja ca Joe Biden, viitorul vice american este un apropiat al lobby-ului maghiar din SUA!
    Asa ca omul are mare dreptate. Vin vremuri dificile pt. Romania!