Mircea Geoana: Solutia pentru majorarea salariilor profesorilor este respingerea ordonantei, nu motiunea de cenzura a PD-L

de Marius Mihaiescu     HotNews.ro
Miercuri, 29 octombrie 2008, 13:42 Actualitate | Politic


Parlamentul trebuie sa se pronunte imediat asupra ordonantei privind amanarea cresterii salariilor profesorilor, a declarat miercuri liderul PSD, Mircea Geoana, care a avertizat insa ca legea poate fi amendata astfel incat unele salarii foarte mari sa fie majorate din surse extra-bugetare.

"In Parlament se pot, conform legii, introduce si amendamente la aceasta lege. Ar fi bine ca pentru salariile foarte mari (precum cele ale profesorilor universitari, n.r.) sa se gaseasca formule de majorare din veniturile extrabugetare ale universitatilor", a spus Geoana, la finalul unei intalniri cu sindicatele.

Liderul PSD s-a declarat optimist ca Senatul va reusi sa dezbata ordonanta Guvernului in cursul saptamanii viitoare, urmand ca apoi sa intre in dezbaterea Camerei Deputatilor.

"Singura cale pentru a putea sa reinstauram domnia legii si sa scapam de domnia bunului plac a acestui guvern este ca Parlamentul sa se pronunte neintarziat asupra ordonantei de urgenta care amana, ironic, aplicarea legii pentru 1 aprilie", a explicat el.

In conditiile in care cele doua Camere vor dezbate rapid ordonanta, motiunea de cenzura depusa de PD-L nu-si mai are rostul, a continuat Mircea Geoana, lasand sa se inteleaga ca PSD nu va sustine acest demers.

"Consideram ca motiunea de cenzura nu este necesara in conditiile in care Parlamentul se poate pronunta asupra acestei ordonante. Noi oferim o solutie concreta de majorare a salariilor, iar PD-L se ocupa doar de scandal politic si incearca sa acumuleze puncte electorale si sa amane alegerile", a sustinut presedintele PSD.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















1558 vizualizari

  • +3 (5 voturi)    
    Uite si cardasia PSD/PC/PNL/UDMR... (Miercuri, 29 octombrie 2008, 13:49)

    FSHO [anonim]

    Ia interesati-va sa vedeti cat a primit colegiul in care candideaza Geoana de la guvernul rusinii nationale. Sa vedeti ce multi bani are pentru cumparat voturi si fraudarea alegerilor !!!! A primit la dabuleni cat tot judetul Arad. Ce ziceti, aradeni?
    • +2 (2 voturi)    
      mi se pare penibil (Miercuri, 29 octombrie 2008, 14:37)

      Alex [anonim] i-a raspuns lui FSHO

      nu vreau sa dau dreptate la nimeni fiindca ma indoiesc ca are cineva.
      Privind de sus lucrurile pare totalmente absurd modul in care tara este condusa.
      1. Presiunile sindicale, absolut justificate ca intotdeauna ...in apararea clasei muncitoare, apar numai in ultimile 3-4 luni dintr-un mandat de 4 ani.
      2. Cand Primul ministru vrea sa dea bani la bugetari nu vrea presedintele, cand vrea presedintele nu vrea primul ministru (pensii v.s. profesori) ...in ambele cazuri FMI si organismele internationale spun idea e proasta iar PSD ca e una buna.
      3. Toti, dar absolut toti, de la romanul de rand, functionar la un ghiseu, la presedintele tarii, sunt nemultumiti de toti ceilalti si perfect impacati cu actele proprii.

      ...de trait, traim cum traim. Se pare ca se poate si asa. Vedem o viata mai buna in vest si una mai proasta in est, evident tanjim dupa prima, dar ca natie ne comportam la fel de infantil ca si un copil care neavand parinti mananca zilnic numai biscuiti si nu se duce la scoala ca sa se joace.
      Viata (din pacate pentru noi) e in mare parte previzibila si ca atare e foarte probabil ca calitatea natiei sa ajunga similara cu a adolescentului care copil fiind nu a primit o educatie si nici o minima ingrijire a proriei sanatati.
      ...iar noi si copii nostrii vom putea trai in masura in care natia ne-o permite.
      • +3 (3 voturi)    
        Stii ce este cel mai grav? (Miercuri, 29 octombrie 2008, 15:57)

        FSHO [anonim] i-a raspuns lui Alex

        Incepuseram si noi sa o ducem mai bine, sa se formeze o clasa de mijloc si, deodata, datorita incapatanarii lui Tariceanu de a ramane la guvernare cu numai 20% sustinere in parlament, PSD a preluat controlul si guvernarea si, prin impunerea politicilor sale nesabuite populiste de stanga, a dat peste cap totul. Ne vor prinde criza financiara si recesiunea fara scut. Cutia Pandorei a fost deschisa, miscarile sindicale vor culmina cu o greva generala cu consecinte imprevizibile.
    • +2 (2 voturi)    
      problema este alta (Miercuri, 29 octombrie 2008, 17:45)

      sucaa [utilizator] i-a raspuns lui FSHO

      pe care geonica uita s-o spuna :)
      dar se apropie.
      bugetul pe 2009 facut de pnl este cu 9% nu cu 50%. daca psd-ul nu voteaza bugetul atunci guvernul cade automat.
      daca-l votezeaza demonstreaza ca ei dau bani ca da bine la bobor, nu ca i-ar interesa vreun pic.

      doar daca pnl-ul nu schimba bugetul inainte sa-l prezinte-n parlament la "rugamintile" prostanacului :)

      apropo, stie cineva cand este programat votul bugetului pe 2009?
      • +2 (2 voturi)    
        corect, multumesc... (Miercuri, 29 octombrie 2008, 20:11)

        FSHO [anonim] i-a raspuns lui sucaa

        nu stiam si asta. Este si mai revoltator.
  • +5 (7 voturi)    
    Transparent dl geoana (Miercuri, 29 octombrie 2008, 13:52)

    ion [anonim]

    Geoana ne spune printre randuri:
    - Vrem ceva, dar nu plecarea guvernului, poate o repunere in discutie a legii, s-o modificarm pe ici pe colo....
    Cu GUVERNUL avem o intelegere la alegeri ne sustinem (cum zice Base netransparent), au dat banii la ai nostri (dar nu au ajuns inca acolo) si trebuie sa ne respectam ....
  • +5 (7 voturi)    
    Vot la misto!!! (Miercuri, 29 octombrie 2008, 13:53)

    carmen [anonim]

    Pai Geoana, voi oricum ati votat legea la misto, ca daca stiai ca-i creezi atatea probleme amicului Tariceanu, n-o mai votai, fir-ar sa fie!!! Super meserias, sa lasati parlamentul sa fie presul de sters picioarele lui Tariceanu :))). Da' te lasa Tari sa mai stai in super vila de protocol vreo 2 ani, pe declaratia asta, nu?
  • +2 (6 voturi)    
    Pe 1 Aprilie este ziua lui Geoana ? (Miercuri, 29 octombrie 2008, 13:56)

    Ovidiu [anonim]

    avem un singur partid in opozitie si 6 la putere si toate il acuza pe singurul partid din opozitie...


    Daca va uitati, PNL, PSD, PC, PRM toate sunt pline de fosti securisti, colaboratori, secretari si oameni care au avut functii inainte...

    De ce nu se unesc toti intr-un partid comun, care sa se numeasca..

    Partidul Comunist Roman.. ???.
    • -3 (9 voturi)    
      De parca PDL-ul ar fi mai curat (Miercuri, 29 octombrie 2008, 14:22)

      mihai [anonim] i-a raspuns lui Ovidiu

      Cred ca si daca ne uitam la PDL vom gasi destui fosti securisti si alti fosti comunisti, chiar mai multi decat in PNL.

      In plus, sa nu uitam, PDL-ul este mostenitorul FSN-ului si al PD-ului, care a facut totul posibil pentru a ingropa partidele istorice, si in cazul PNTCD-ului a si reusit. Acum incearca si cu PNL-ul. Sper ca totusi de data asta nu va merge.
      • +1 (1 vot)    
        este mai curat (Miercuri, 29 octombrie 2008, 17:40)

        sucaa [utilizator] i-a raspuns lui mihai

        pe exemple daca vrei.

        si-n plus, pdl-ul vine din pd si pld unde pd-ul a pastrat doar numele. nu mai regasesti niciunul in conducerea actuala care a plecat atunci din fsn.

        e usor sa te iei doar dupa nume dar lucrurile stau alfel.
  • +4 (4 voturi)    
    de ce nu s-a gandit inainte de o propune? (Miercuri, 29 octombrie 2008, 13:57)

    sg [anonim]

    Bine l-a poreclit Ilici, prostovanul!
    Vorbeste inainte sa gandeasca.
    Vrea sa fie prim-ministru? Sa-l vedem cum aplica o lege a salarizarii echitabila, in plina criza mondiala!
    Si cum da cate 20 000 euro celor care se intorc in tara sa lucreze!
  • +2 (2 voturi)    
    si incepe campania electorala... (Miercuri, 29 octombrie 2008, 14:02)

    liviu [anonim]

    sau razboiul politic, ca in romania tot aia e
  • +4 (4 voturi)    
    Draga Geoana (Miercuri, 29 octombrie 2008, 14:04)

    treebeard [utilizator]

    Parlamentul trebuie sa analizeze si sa respinga urgent ordonanta guvernului, astfel incat Tariceanu sa aiba timp sa dea o noua ordonanta de urgenta care sa anuleze respingerea.
  • +4 (4 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Miercuri, 29 octombrie 2008, 14:10)

    [anonim]

  • +3 (5 voturi)    
    Geoana = Prostanac (Miercuri, 29 octombrie 2008, 14:11)

    none [anonim]

    Deci motiunea de cenzura a PD-L, care, in caz de succes, ar duce la alegeri anticipate, e facuta ca sa amane alegerile. :)) Prostanacule, esti tare!
  • +2 (6 voturi)    
    Dezamagire (pamflet) (Miercuri, 29 octombrie 2008, 14:19)

    Aph [anonim]

    Pana mai ieri eram un sustinator infocat al domnului Geoana. Astazi insa m-a dezamagit, si-a aratat adevarata fata. Il sprijin 100% pe Voiculescu, din pacate el este cel care dovedeste ca lasa dracului interesele politice si se gandeste totusi la soarta tarii.

    As fi vrut sa fie Geoana, dar a preferat discursul demagogic. Asta il va costa un lucru poate infim pentru el si partidul lui ... votul meu.
  • +2 (2 voturi)    
    la munca pomanagiilor! (Miercuri, 29 octombrie 2008, 14:34)

    goguta [anonim]

    huuuooo!
    voi psd-ul manipulati sindicatele!
    nu va intereseaza de soarta tarii asteia decat la burdihanele voastre va gandit!
    e mare setea de putere !
  • +3 (3 voturi)    
    ideea (Miercuri, 29 octombrie 2008, 14:53)

    men [utilizator]

    cred ca cea mai buna idee pentru geoana ( prostanacu ) ar fi sa faca 11 sau de ce nu 12 case, ca sa fie mai ,, tare ,, decat nastase..........si sa aiba acelasi succes ( cadere )
  • +1 (5 voturi)    
    Geoana/Tariceanu (Miercuri, 29 octombrie 2008, 15:06)

    Boldor Eugen-DEJ [anonim]

    REGRET dar, domnul GEOANA este la fel de vinovat ca si Tariceanu daca PSD nu ar fi sustinut in ultimii ani acest guveren de corupti PNL era istorie la aacesta ora..DAR cum spune o vorba veche: cine se aseamana se aduna..
  • 0 (0 voturi)    
    salar minim (Vineri, 31 octombrie 2008, 11:33)

    bobi [anonim]

    Parinti mei castiga salariu minim pe economie dupa 30 de ani de munca si probabil mai sunt multi ca ei probabil cel putin cati profesori sunt in tara.
    Profesori traiesc mizer cu mult mai mult si parinti mei o sa "traiasca bine" cand euro si ptreturile vor cresete cu 15-30% dataorita cresteri salariilor profesorileo.
    Pacat ca nu avem lideri si oameni care sa organizeze mitinguri impotriva cresteri salariilor profesorilor sa se vada cata lume este impotriva si cate voturi vor pierde sustinand tampenia asta cu marirea salariilor, poate s-ar mai calma.