Raportul PSD privind guvernarea: Romania este astazi ca un Citroen condus de un sofer prost

de A.N.     HotNews.ro
Luni, 19 mai 2008, 11:20 Actualitate | Politic


Mircea Geoana
Foto: AGERPRES
 documente
PSD considera ca "Romania este astazi ca un Citroen condus de un sofer prost". In raportul celor patru ani de guvernare de dreapta, social-democratii sustin ca "am avut patru ani de incompetenta si confuzie". In prezentarea documentului, facuta astazi de presedintele PSD, Mircea Geoana, se afirma ca "guvernul actual este schiop insa in realitate acesta este si ciung", adaugand: "prin raportul nostru, noi spunem ca trebuie ca trebuie schimbare".

PSD a pregatit acest raport timp de mai multe luni, prin vizite in teritoriu, sustinand ca "oamenii percep prezentul cu disperare si viitorul cu deznadejde".

Iata cateva dintre cele mai importante declaratii facute de presedintele PSD, Mircea Geoana, la prezentarea raportului celor patru ani de guvernare de dreapta:


  • am avut patru ani de incompetenta si confuzie
  • guvernul actual este schiop insa in realitate acesta este si ciung: nu are decat o mana de luat, nu pe cea de dat
  • guvernul din ultimii 4 ani este cel mai prost guvern din ultimii 20 de ani
  • Romania este astazi ca un Citroen condus de un sofer prost, fara directie si fara frane, si a carui instructor de sofaj seamana mai degraba cu cetateanul turmentat
  • administratia locala a fost colonizata cu mii de incompetenti
  • avem un sef de santier pe ruinele Educatiei, iar la Agricultura, toti ministri au avut orbul gainii
  • Traian Basescu a fost un presedinte-cacealma, fiind presedintele cel mai bun de gura al Romaniei 
  • in loc sa conduca tara, Traian Basescu organizeaza Porti Deschise ca o starleta aflata la final de cariera
  • Basescu a fost perfect inutil pentru cei multi. Acesta a intretinut si cronicizat tensiunea politiciasnita. Practic, Traian Basescu a fost doar presedintele PD-ului
  • in timp ce pensionarii cereau majorarea pensiilor, Basescu se certa cu Tariceanu
  • prin raportul nostru, noi spunem ca trebuie schimbare
  • consideram ca actuala guvernare este una ratata
  • este o guvernare care a facut ca bogatii sa fie mai bogati si saracii mai saraci
  • dupa patru ani de zile avem o explozie a inflatiei
  • impozitele incasate nu s-au intors in infrastructura, servicii publice si alte ajutoare
  • deficitul bugetar s-a dublat din cauza politicii inconsecvente
  • avem o inflatie care a explodat reducand totodata puterea de cumparare
  • deficitul comercial a crescut de patru ori in 4 ani
  • Romania nu indeplineste decat doua criterii de adoptare a euro
  • Romania se afla in cercul vicios al salariilor mici
  • platim preturi europene si avem salarii romanesti
  • suntem ultimii in Europa la numarul de kilometri de autostrada construiti
  • Romania este pe ultimul loc din Europa la competitivitate economica si este cea mai "egoista" tara in privinta protectiei sociale






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















1975 vizualizari

  • +6 (6 voturi)    
    Zau? (Luni, 19 mai 2008, 11:40)

    chianti [anonim]

    Si cine a tinut in palme acest guvern de un an si 3 luni? E vreun alt partid in afara de PSD?
    • +4 (6 voturi)    
      PSD = canalii (Luni, 19 mai 2008, 12:33)

      Razvan (360romania.eu) [anonim] i-a raspuns lui chianti

      Nu imi place deloc Tariceanu (eu sunt pro-Basescu), dar decat sa il vad pe Iliescu din nou in prima linie as vota Tariceanu 10 ani de azi inainte daca nu as avea alta optiune.

      PSD-ul nu este o alternativa cat timp nu se desparte de criminali ca Iliescu. Pardidele care il sustin pe Iliescu in politica acorda girul lor moral stalcirii in bataie a tinerilor din Piata Universitatii. Eu unul nu voi uita niciodata ce a facut Iliescu in Piata Universitatii si sper ca nici romanii sa nu uite.

      Pentru mine este mai acceptabil un hot ordinar in parlament decat un personaj ca Iliescu pentru ca un hot ordinar nu poate da Romania inapoi cu o decada indiferent cat fura (sistemul cat de cat functioneaza si la noi, nu suntem chiar ca in Somalia).
  • +7 (9 voturi)    
    PSD (Luni, 19 mai 2008, 11:50)

    Gabi M [anonim]

    Daca PSD nu ar fi mimat opzitia si nu ar fi sustinut acest guvern putea sa faca acest bilant.Fiind aliatul de facto al PNL+Udmr au mare tupeu acesti PSD-isti.
  • -3 (5 voturi)    
    Mi-e rusine ca sunt roman (Luni, 19 mai 2008, 11:50)

    George [anonim]

    Raportul prezentat de PSD pare o critica de bun simt, necesara pentru a arata tuturor faptul ca dupa 4 ani in care ni s-a promis ca vom trai mai bine, traim cel putin la fel ca in guvernarea Nastase. Ce e insa grav, este faptul ca suntem tara membra a UE si imi doresc ca noi, tinerii Romaniei, sa beneficiem de aceleasi conditii de care beneficiaza si tinerii din Ungaria, Polonia sau Austria.

    Trebuie sa se faca ceva pentru noi, tinerii. Nu mai punem botu' la minciuni cu care am fost pacaliti in 2004.
    • +4 (6 voturi)    
      Rusine la rusine (Luni, 19 mai 2008, 12:40)

      Razvan007 [utilizator] i-a raspuns lui George

      Mai bine iti este rusine pentru ca te-a apucat rusinea asa fara nici un motiv.

      Un motiv de rusine personala, nu nationala ar fi daca ai crede minciunile celor de la PSD. Daca ai vota din nou un Nastase si un Iliescu in prima linie, atunci ai avea de ce sa iti fie rusine.
      • -2 (4 voturi)    
        Bine bine! (Luni, 19 mai 2008, 13:48)

        Alex oarecare [anonim] i-a raspuns lui Razvan007

        Sunt de accord ca PSD-ul a fost o adunatura de jeguri! dar raportul indiferent de cine este intocmit! ADEVRA SPUNE!!!!
        si voi sustinatorii lui Basescu vreau sa-mi spuneti macar un singur lucru ce a realizat!
        Unul macar! sau macar un singur dosar finalizat la DNA!
        Din cate vad DNA-ul nu a finalizat niciodata nici un dosar si a avut rol doar de reglat conturi politice!!

        Deci HUUA : PSD / PD / PNL / ETCP toti o adunatura de lepre avizi dupa avutii!

        Concluzie! Ar trebui sa ne fie rusine de ce am ajuns! De cum ne calcam unii pe ceilati in picoare doar ca sa supravietuim, cum am ajuns sa ne comportam, cum a ajuns ca cinstea si onoarea si bunul simt sa fie etichetat ca fiind pentru fraieri!
        • +4 (6 voturi)    
          Ce a facut Basescu ? (Luni, 19 mai 2008, 14:43)

          Razvan007 [utilizator] i-a raspuns lui Alex oarecare

          Problema asta cu ce a facut Basescu este o problema reala a natiei romane care dupa 2 presedinti cu o prestatie foarte slaba plus 45 de ani comunism pur si simplu nu mai inteleg care este rolul presedintelui.

          Dupa mine, presedintele are 2 atribute importante. Repet, 2 atribute, nu 5 atribute nu 10 sau 20 ci doar 2:
          1) politica externa;
          2) sa vorbeasca despre ce nu merge in tara;

          Atat si nimic mai mult. Nu comentez ce a facut Iliescu si Constantinescu la politica externa, dar la punctul 2 al fisei de post NU AU FACUT NIMIC.

          Presedintele nu are functii executive, presedintele nu imparte bani, presedintele nu face legi.

          Daca ceva nu merge la DNA uita-te la legile care sunt facute in bataie de joc, uita-te la oamenii propusi de putere samd. Nu-i mai lasa pe altii sa iti arunce praf in ochi cu DNA-ul. Presedintele nu are nici o atributie in ceea ce priveste eficientizarea DNA-ului.

          Presedintele are la fel de multe atributii executive in privinta DNA asa cum ai si tu. Sa ataci presedintele pe chestia asta este exact ca si cum alta persoana te-ar acuza pe tine personal de mersul slab al DNA-ului.

          Veste proasta: ai sa vezi in viitor si mai multi infractori scapati de DNA. Pai cum asa ? Foarte simplu: ai vazut ce prevede noul cod penal la capitolul interceptari telefonice ? Arunca o privire pe legislatia care trebuie sa vina si atunci ai sa intelegi de ce DNA-ul va avea in curand foarte putine parghii impotriva infractorilor cu bani din parlament.

          Singurul politician care a vorbit coerent si deschis despre aceste probleme este Basescu. In chestiunile privind codul penal sau deciziile CCR (spre exemplu cu necesitatea avizului parlamentului pentru anchetarea parlamentarilor cand Constitutia spune clar altceva) Basescu este ca o extensie a mea. Daca as fi fost in locul lui Basescu nu as fi schimbat 1 cuvant din discurs si astea nu sunt singurele subiecte unde sunt complet de acord cu presedintele Basescu.
        • +1 (3 voturi)    
          Opinie (Luni, 19 mai 2008, 15:17)

          gabifm [utilizator] i-a raspuns lui Alex oarecare

          Parerea mea este ca de acum in colo va realiza si mai putin din cauza PARLAMENTULUI! Modificari legislative de ultima ora ale celor 322 care ii protejeaza din ce in ce mai mult.
          Sunt convins ca NU este vina lui Basescu; el chiar crede in ceea ce vrea sa faca dar nu are cum.
      • +1 (1 vot)    
        @Razvan (Luni, 19 mai 2008, 19:51)

        George [anonim] i-a raspuns lui Razvan007

        Ti s-a parut ca am scris undeva ca as vota Nastase sau Iliescu. Inainte sa faci judecati de valoare, te sfatuiesc sa incepi prin a citi exact ceea ce scrie in post-ul meu. Din contra...am spus clar ca nu e nicio diferenta intre guvernarea Nastase si guvernarea Tariceanu I sau II.
        In loc sa privesti postarea mea din perspectiva constructiva (adica ca dupa 4 ani in care ni s-a promis ca vom trai bine....avem numai circ politic...indiferent ca este vb despre PSD sau despre PD-L sau PNL) tu ai decis ca e mai bine sa fi taietor in carne si sa faci niste atacuri ad personam care nu te avantajeaza. Imi e rusine ca traiesc intr-o tara in care opiniile nu sunt respectate de catre cei ca tine....si imi e rusine ca traiesc intr-o tara in care nu pot sa ma bucur de conditii civilizate. Imi e rusine ca am fost mintit pe fata acum 4 ani si am votat niste politicieni cel putin la fel de corupti si de necinstiti ca cei din PSD.
        • 0 (0 voturi)    
          Fara mustrari de constiinta (Marţi, 20 mai 2008, 4:33)

          Razvan007 [utilizator] i-a raspuns lui George

          “Ti s-a parut ca am scris undeva ca as vota Nastase sau Iliescu.”

          Ti s-a parut tie ca te-am acuzat de asa ceva ? Te sfatuiesc si eu sa citesti ce scriu ca sa nu vorbim asa degeaba.

          Ai vorbit de rusine nationala. Ti-am spus ca nu sunt de acord cu conceptul de rusine nationala (care este o aberatie in opinia mea) si ti-am dat un exemplu de ce ar fi o rusine personala (din punctul meu de vedere).

          “Imi e rusine ca traiesc intr-o tara in care opiniile nu sunt respectate de catre cei ca tine...”

          Mai omule ? Tu ai mai postat vreodata pe un forum ? Un forum de discutii presupune ca tu spui ceva, iar altii pot sa te contreze. Un forum *nu* este un spatiu pentru un monolog. Daca vrei monolog, fa-ti un blog, dezactiveaza comentariile si ai rezolvat.
          Daca nu sunt de acord cu ce scrii asta nu inseamna ca nu iti respect opinia.

          “Imi e rusine ca am fost mintit pe fata acum 4 ani si am votat niste politicieni cel putin la fel de corupti si de necinstiti ca cei din PSD.”

          Daca abordezi politica cu atitudinea asta mai tot timpul ai sa votezi aiurea. Politica este stiinta compromisului si a manipularii. Mereu vor exista oameni prosti care trebuie manipulati intr-o directie sau alta. Daca toti oamenii ar avea un IQ de 150 si ar fi corecti, nu ar mai fi nevoie nici de politica, nici de stat si nici de legi.

          Misiunea ta *nu* este sa alegi politicianul care nu minte, ci pe cel mai bun politician in relatia cu ceilalti politicieni. Pentru mine, cel mai bun politician la momentul actual este Basescu si oamenii care il sustin, pentru tine poate fi altcineva. Voteaza politicianul care ti se pare cel mai bun si lasa mustrarile inutile de constiinta pentru ca nu te vor duce nicaieri.
    • 0 (0 voturi)    
      daramite (Luni, 19 mai 2008, 12:41)

      gigel [anonim] i-a raspuns lui George

      la minciunile cu care am fost pacaliti in 1990.

      http://www.youtube.com/watch?v=Cbe3VSlAOTI
  • +6 (8 voturi)    
    (...) (Luni, 19 mai 2008, 11:55)

    Emma Heart [utilizator]

    IPOCRIZIE numele tau e PSD.
  • +6 (8 voturi)    
    si voi ce ati facut ? (Luni, 19 mai 2008, 11:57)

    solitaire [anonim]

    Pai si de ce n-ati votat nici o motiune de cenzura sa dati jos guvernul papagalilor ?
  • +4 (6 voturi)    
    cata nerusinare.... (Luni, 19 mai 2008, 12:06)

    judex [anonim]

    Dar ei, care conduc Romania d 18 ani (!! direct si 7 indirect) ce au facu? Hai sa vedem:

    - am avut 18 ani de incompetenta si confuzie, hotie si coruptie (si mai avem inca; iar daca nu mai avem, lasa ca venim noi inapoi)
    - guvernele PSD si sprijinite de PSD au spoliat tara, au blocat dezvoltarea si ne-au tinut in afara lumii civilizate
    - de exemplu, guvernul din ultimii 4 ani este cel mai prost guvern din ultimii 20 de ani
    - Romania este astazi o tara a gunoaielor si tiganizarii, care, in nici un domeniu, nu seamana a tara europeana
    - administratia locala a fost colonizata cu mii de incompetenti
    - Ion Iliescu este tatal hotilor si coruptilor, fiind presedintele cel mai bun de gura al Romaniei
    in loc sa conduca tara
    - prin raportul PSD, noi spunem ca trebuie schimbare, adica sa venim noi inapoi sa furam iar si Romania sa fie data afara din UE si sa intre in CIS
    - consideram ca actuala guvernare, sprijinita de noi, este una ratata, este o guvernare care a facut ca bogatii sa fie mai bogati si saracii mai saraci
    dupa patru ani de zile avem o explozie a inflatiei
    deficitul bugetar s-a dublat din cauza politicii inconsecvente
    - avem o inflatie care a explodat reducand totodata puterea de cumparare, deficitul comercial a crescut de patru ori in 4 ani, Romania nu indeplineste decat doua criterii de adoptare a euro
    - Romania se afla in cercul vicios al salariilor mici
    platim preturi europene si avem salarii romanesti
    suntem ultimii in Europa la numarul de kilometri de autostrada construiti, datorita faptului ca noi, PSD-ul am adus-o in starea asta, nefacand nimic pentru romani timp de 18 ani.

    Tot inainte tovarasi ! Va prostim noi iar, fiti fara grija ! Mai intai va prostim cu Oprescu si, apoi, va bagam noi mintile in cap ! Civilizatie si prosperitate va trebuie ? UE si NATO ? Dar CIS nu e bun ????
    • -3 (5 voturi)    
      aproape tonomat (Luni, 19 mai 2008, 13:12)

      sigur [anonim] i-a raspuns lui judex

      tinere, cred esti unul dintre cei mai inflacarati activisti portocalii. pacat ca nu faci si tu un ban cinstit din asta...

      tine-o tot asa, esti cel mai tare.
  • -1 (1 vot)    
    s-au basicat ca le ia vilele castigate cu sudoare (Luni, 19 mai 2008, 12:06)

    anonymus [anonim]

    doua lucruri super afacut Tariceanu :
    1.ii da afara din case pe politicienii PSD (inclusiv pe Geoana cel Viteaz)care nu au nici de unele ,nici de altele, fiind oameni de stanga ,care traiesc din pomana Statului
    2.va crea compania integrata de electricitate ,acum cand in toata Europa companiile de electricitate se unesc pt a face fata colosului rus :firme spaniole se unesc cu cele germane , austriece cu franceze .,etc
    nu puteam supravietui cu companii de 3000-6000 MW cand in Europa vor ramane doar cei care au mai mult de 20.000 MW .
    Succes , d-le Tariceanu !
    • +2 (2 voturi)    
      CAND? (Luni, 19 mai 2008, 15:20)

      gabifm [utilizator] i-a raspuns lui anonymus

      Cand i-a scos din case? N-ai aflat ca s-a amnat si mai mult se "trece" pe la tribunal! Tu chiar credeai ca va face ceva Tariceanu?
  • +5 (5 voturi)    
    psd (Luni, 19 mai 2008, 12:07)

    dan [anonim]

    cine va impiedica sa-i luati permisul,acestui sofer???sau va da ceva SPAGA???cred ca la asa ceva va pricepeti.....
  • +2 (6 voturi)    
    Votati!!!! (Luni, 19 mai 2008, 12:22)

    Transilvanian man [anonim]

    Votati in consecinta sau tov ilici bombonel motocicleanu ssmd va vor face viata "superbisima"
    MI-E RUSINE CA SUNT ROMAN SI SUNT CONDUS DE OAMENI FARA COLOANA VERTEBRALA !!!!
    • 0 (4 voturi)    
      dar de marinareni, (Luni, 19 mai 2008, 13:09)

      replica [anonim] i-a raspuns lui Transilvanian man

      bordurieni, parcarieni, asfaltareni samd, nu ti-e rusine ca esti condus?
      • 0 (0 voturi)    
        Dar voua nu va e rusine? (Marţi, 20 mai 2008, 7:44)

        Un roman anonim [anonim] i-a raspuns lui replica

        Chiar sunteti mandrii de partidul lui Mirciulica prostanacul si Vanghelie care este?
  • +5 (5 voturi)    
    Pe bune? (Luni, 19 mai 2008, 12:44)

    Andrei [anonim]

    Sefu',
    Da' matale in parlament ce-ai pazit 4 ani la un guvern ultra minoritar? De ce nu i-ai luat carnetelu' din prima? Sau cumva iti placea si matale?
    Hai zi pe bune acum, tu chiar crezi toate porcariile care le-ai scris acolo? Chiar ne crezi retarzi, ca nu ne-am prins pana acum cum sta treaba?
    Ce naiba... ... asa ziceam si eu!
    Ca sa va explic eu cum sunteti voi PSDistii. In fata multimii sunteti bomboane. Individual sunteti niste jigodii.
    Duceti-va si asezati-va vis-a-vis de Autogara Obor unde este un punct de prezenta PSD al unei doamne plina de zel, sa vedeti cum va ia la ture si va jicneste ca-i deranjati "sectia de votare". Sa vedeti cum va ia la ture ca stati pe spatiul "alocat PSD" si va besteleste si va face cum nu va puteti imagina.
    Astia-s PSDistii de fapt.
    Dupa experienta asta... baieti... stiti cand o sa va mai voteze lumea?
    Baieti.. de voi sa mai aud abia pe lumea ailalta!
  • +6 (6 voturi)    
    .... (Luni, 19 mai 2008, 12:48)

    make21 [anonim]

    Tare prost mai e asta de duduie.Atata timp cat ei guverneaza tara din spate tot ei comenteaza.Oricum o specie sper pe cale de disparitie acest prostanac care nu stie ce vb
  • +3 (3 voturi)    
    rusine ! (Luni, 19 mai 2008, 12:49)

    sarac si umilit [anonim]

    am ajuns mai rau ca inainte de ..89,uni au privilegii
    alti cu saracia pe cap...
    • 0 (0 voturi)    
      cine a ajuns mai rau???? (Luni, 19 mai 2008, 13:10)

      dorinteodor [anonim] i-a raspuns lui sarac si umilit

      domnule sarac si umilit,
      si eu am fost sarac si umilit dar asta a fost de muuult, inainte de '89. nu stiu daca meritul este sau nu al guvernului actual, dar eu nu prea am obiectii mari contra modului de conducere a tarii de catre guvern. psd-ul amesteca cu nerusinare problemele tarii cu ceea ce face sau ar fi putut face guvernul. nu este guvernul vinovat de toate relele. politica guvernului este insa corecta de a sprijini pe cei cu bani. asta dintr-un motiv foarte simplu: cei care au bani trebuie sa aiba si mai multi ca sa plateasca salariile. daca cei bogati ramin fara bani, cei care sufera nu sit ei ci cei care sint salariatii lor, adica noi toti....
      • 0 (0 voturi)    
        re: (Marţi, 20 mai 2008, 11:01)

        boogeyman [anonim] i-a raspuns lui dorinteodor

        Ma baiatule, imi faci impresia ca ai gindit mult al naibii chestia asta.... :)) Oricum, n-aveam de ce sa rid azi, deci da-i inainte....
  • +4 (4 voturi)    
    mare adevar ai grait... (Luni, 19 mai 2008, 12:55)

    nevermind [anonim]

    Nene mircea, geoana se scrie cu G de la gogoman sau cu P de la prostovan?.
    Nu te mai da mare cocos ca fac gainile lu nastase numai oua limpezi de cand esti sef de partid...
    Ma uit pe lista cu defecte ale guvernarii actuale si constat ca nu e nimic schimbat fatza de 1990, 91, 92...s.a.m.d.
    Matale ai dreptate! Numai ca ai uitat sa spui ca suntetzi cu totzii partasi la dezastrul in care se afla Romania.
    Mai baga niste lecitina la micul dejun ca te-a cam lasat memoria.
    Totzi suntetzi o apa si-un pamant.
    Si ca sa nu tzi se aplece cand debitezi prostii, serveste si matalutza putina lamaie...Cu lamaie prostovane, cu lamaie...
  • +3 (3 voturi)    
    geoana si securitatea (Luni, 19 mai 2008, 13:02)

    daniel [anonim]

    Indarjirea lui Geoana de a "propune" saptamanal, prin glumite simpliste, lozinci bine tintite, ma duce cu gandul la acea directie a fostei securitati (care a functionat bine mersi si in timpul mineriadelor si altor momente in care era nevoie de experienta ei) care se ocupa exact cu acest lucru: producerea de lozinci, bancuri (da, bancuri cu Ceausescu si anti-sistem - foarte utile pentru a vedea cine le promoveaza mai departe) si alte d-alea.
  • +2 (4 voturi)    
    Jigodii rosii (Luni, 19 mai 2008, 13:05)

    Horia Sinescu [anonim]

    In 2004 abia puteam sa-mi achit lunar datoriile si sa mai am ceva de cheltuiala. In ultimii patru ani am schimbat doua masini noi, si am pus si 6000 de euro in cont la banca, ma gandesc din nou sa schimb masina si am acelasi servici ca si in 2004.
    Frati Romani eu traiesc mai bine cu un impozit de 16 % si cu concurenta care este acum pe piata. Eu imi doresc Porti deschise nu Zile de nastere serbate la "Palatul Regal".
    Economia duduie iar Tariceanu si acest guvern schiop, ciung şi prost asa cum este a reusit sa aduca cu fostii PSD-isti din consiliile locale sprijiniti de noii colonistii adusi in consiliile locale cel putin 100 de firme care fac industrie, fata de ceea ce se discuta de PSD ca Rominia ar avea sanse doar in programare, agricultura si turism.
    Sper ca PSD sa nu obtina iar voturi de la prostimea care nu intelege nimic din ceea ce inseamna economia reala si sper sa nu aibe mai mult de 20 % din obtiunile celor ce vor vota.
  • 0 (2 voturi)    
    ARDEALUL i a ales (Luni, 19 mai 2008, 13:06)

    Prostilor [anonim]

    ardelenilor voi erati cu pnl&co spalati va cu ei pe cap de buoi...
    • +2 (2 voturi)    
      Invata... (Luni, 19 mai 2008, 13:35)

      un ardelean [anonim] i-a raspuns lui Prostilor

      ... Sa scrii PSDistule (sau esti vreunul de a lui Gigi ?), si apoi mai discutam.
  • +3 (3 voturi)    
    Culmea tupeului! (Luni, 19 mai 2008, 13:16)

    Lucian [anonim]

    Hai ca de data asta chiar m-am enervat. Auzi, sa acuze guvernul de "explozia inflatiei"! Pai, mai draga musiu Geoana, inflatia a fost cauzata chiar de masurile populiste pe care PSD le-a impus guvernului, cum ar fi cresterea pensiilor cu 50%. Dealtfel PSD s-a amestecat atat de des si de grosolan in treburile executivului incat mentionatele esecuri ale guvernarii, daca exista, i se datoreaza in mare masura. Si inca ceva: cum naiba au devenit saracii "mai saraci" cand salariul mediu pe economie a ajuns la aproape 400 de euro, cifra la care nici nu visau in 2004? Inca o chestie: amintiti-va cat era un euro in Decembrie 2004, la sfarsitul guvernarii PSD. Peste 40000! Cat e acuma?
  • +4 (4 voturi)    
    PSD= HOTII (Luni, 19 mai 2008, 13:35)

    lucian motzul [anonim]

    PSD voi a-ti distrus Romania hotilor si
    banditilor in frunte cu criminalul de ILIESCU CARE A ADUS MINERI DE A OMORIT OAMENI ,la fel la revolutie , ma PROSTOVANE de pamana ai fost in USA ca nu sa prins nimic de tine sleahta de LICHELE bine va etichetat DL Liceanu,romani s-au desteptat nu va mai voteaza iar la parlamentare sinteti gata.
  • 0 (2 voturi)    
    Mai interesant ar fi raportul PSD dupa alegeri! (Luni, 19 mai 2008, 13:56)

    martin [anonim]

    Nu are rost sa repet argumentele care s-au spus mai sus in sensul ca PDSR (numit incorect PSD dupa numele furnicii Cunescu) este vinovat pentru majoritatea tarelor din raport, prin sprijinul total dat guvernului PNL tariceano- patrician ,prin obligarea aceluiasi guvern la masuri populiste care au zdruncinat profund economia si totul pentru evitarea alegerilor anticipate.
    Ce ati realizat se va vedea dupa alegeri, dar pana una alta ,ati rechemat in ajutor pe Nastase, Mitrea, Cozmanca, Michi Spaga, vesnicul Hrebenciuc, Oprisan, Mazare etc (doar pe Mischie l-ati pierdut) si ati reinnoit alianta cu marele Partid Conservator Umanist Roman (initialele spun totul), care probabil o sa v-o traga a 3-a oara, dar a inceput sa va placa.
    Nu cred ca guvernul PNL, desi prieten, o sa va mai lase sa corectati creator alegerile, dorind sa faca el insasi asa ceva. La pomeni electorale se pare ca se vor pricepe si altii (Becali cica da whisky, si pana si caricatura de PNT Milut si Pavelescu te plimba cu microbuzele, etc).
    Asa ca eu cred ca va fi un partid mai mic dupa alegeri si nu stiu cine o sa stinga lumina dupa congresul de dupa. Ar fi nevoie in Romania de un partid de stanga,dar voi nu sunteti in stare !
  • +1 (1 vot)    
    ce nenorociti (Luni, 19 mai 2008, 14:37)

    A [anonim]

    PSD sunt niste jeguri demagoage. Hai sa fim seriosi, cum poti sa spui ca e cel mai prost guvern din ultimii 20 de ani dupa 4 ani de crestere economica sustinuta, reduceri de taxe, investitii straine imense si cate altele.
    Intr-adevar, daca sunt probleme, sunt mai curand datorita PSD-ului care a profitat de faptul ca guvernul e minoritar si a fost la mana lui ca sa impuna masuri proaste gen cresterea nesustenabila a pensiilor, amenintand cu motiuni de cenzura, doar-doar si-o rupe guvernul gatul. Niste demagogi parsivi, ar merita sa nu mai apuce nici 10%.
    Iar dupa parerea mea si PD-L ar trebui taxati, pentru ca trebuiau, in ciuda orgoliilor, sa sustina programul ADA pt care au fost votati in momente gen cresterea pensiilor cu 50%, nu sa vrea cu orice pret sa rupa gatul PNL si sa lase PSD sa-si impuna conditiile ...
    • +2 (2 voturi)    
      Atentie! (Luni, 19 mai 2008, 15:27)

      gabifm [utilizator] i-a raspuns lui A

      Basescu a spus clar ca nu e momentul cresterii pensiilor din doua motive: inflatie si lipsa fonduri. VEDETI CA A AVUT DREPTATE?
      • 0 (0 voturi)    
        da ... (Luni, 19 mai 2008, 17:46)

        A [anonim] i-a raspuns lui gabifm

        Da, dar PDL a zis ca voteaza orice motiune de cenzura impotriva lui Tariceanu, nu ?
  • +3 (3 voturi)    
    cine minte? (Luni, 19 mai 2008, 15:00)

    alandala [anonim]

    Din cate stiu,PSD tot a aratat pisica "cu motiunea de cenzura" guvernului , in functie de interese.dar in rest i-au sustinut.
    Trebuiau sa dea jos guvernul si sa treaca ei la anticipate si guvernare daca sunt atat de viteji.
    Cand au fost la putere,10 ani, nu au facut nimic decat sa ingrase conturile unor baroni locali.
    Mi se par niste ipocriti si niste lasi.

    De ce au sustinut guvernul in acesti 4 ani, daca nu erau de acord cu ce face acesta?
  • +3 (3 voturi)    
    Penibil! (Luni, 19 mai 2008, 15:13)

    gabifm [utilizator]

    Daca Basescu este "starleta" ca a organizat cu rost acest eveniment (porti deschise) atunci Iliescu a fost ospatar pentru ca erau porti deschise de ziua lui de nastere si onomastica.
    In ceea ce priveste raportul in integralitatea sa este o gluma buna: CINE SUSTINE ACEST GUVERN? Se aude acolo in spate domnule Geoana? De ce nu raspundeti. Va spun eu: PSD-ul cu toate fortele sale (adica Iliescu, Hrebenciuc, Mitrea, Nastase, etc.)
    Sunteti penibil in analiza care o faceti. SI NOI LOCUIM IN ROMANIA. NU AM PLECAT NICAIERI IN ULTIMII ANI. SI NICI PROSTI NU SUNTEM. ESTE GUVERNUL PSD EXCLUSIV PENTRU CA PNL-UL SINGUR NU AVEA CUM SA-L SUSTINA.
  • +1 (1 vot)    
    care pe care (Luni, 19 mai 2008, 15:21)

    Nautilus [anonim]

    1. Guvernul Tariceanu e schiop si ciung, in timp ce Guvernele PSDiste au avut 2 maini stangi si picioare de lut :)
    2. Administratia locala a schimbat miile de dinozauri incompetenti ai epocii PSDiste cu altii la fel de incompetenti dar macar proaspeti :)
    3. Pensionarii au cerut majorarea pensiilor si sub Nastase, si au primit praful de pe toba. Cand Citroneanu a avut grija sa faca bani de pensii, PSDul pretinde ca el e autorul - asa cum in Epoca de Aur dupa fiecare constructie reusita se spunea ca a fost datorita "indicatiilor pretioase" ale Carmaciului :)
    4. Bogatii au devenit mai bogati si saracii mai putin saraci, fiindca salariile au crescut (doar ca multi nu vreti sa recunoasteti ca sa nu vi se ceara bani de catre "prieteni" :))
    5. Inflatia s-a umflat ca un cozonac cu ceva praf de copt, dar n-a explodat. Euro era 4,2 RON in 2004 fata de 3,6 acum
    6. PSD stie ca salariile sunt mici si vrea sa le micsoreze si mai mult prin impozitare, ca sa nu-i faca invidiosi pe pensionari, care sunt alegatorii lor :P :))

    ~Nautilus
  • +3 (3 voturi)    
    Diletanti (Luni, 19 mai 2008, 15:30)

    The Wisest Fool [anonim]

    Ipocrizie crasa din moment ce au sustinut si sustin actualul guvern.
  • +2 (2 voturi)    
    Boboru lu' Geoana (Luni, 19 mai 2008, 15:34)

    micra [anonim]

    Faina autocritica a facut PSDul. Problema e ca nu au zis negru pe alb, cu gura mare ca au vorbit despre ei insisi si boboru' va crede ca ii vorba doar de Tariceanu&Co...
  • +1 (1 vot)    
    psd (Luni, 19 mai 2008, 15:59)

    ilinca [anonim]

    in primul rand sunt partasi la ceea ce spun si apoi ei ce au facut? suntem dupa 20 de ani cam in acelasi loc.Daca a mers ceva se datareaza oamenilor care au muncit si IMM unde se munceste si care platesc impozite la greu.Nu au nici un merit nici psd dar nici pnl etc.L- am vazut pe un post de tv pe Nastase si ai lui .Sunt o rusine nu stiu cum mai au curaj sa iasa in fata.Mai nou nu stiu pe unde s au constituit in "cina cea de taina" un tablou din care psd-stii sunt diavoli nu ceea ce se cred.Nu mai scapam de ei (Iliescu Nastase Geoana etc.)?
  • +2 (2 voturi)    
    ia sa vedeti ce tocmai am citit... (Luni, 19 mai 2008, 16:27)

    judex [anonim]

    intrand pe site:

    Expertii Comisiei Europene se afla la Bucuresti in perioada 19-23 mai pentru a evalua reformele din Justie si, in special, stadiul luptei anticoruptie. Ministrul Justitiei, Catalin Predoiu, s-a intalnit astazi cu seful DNA si l-a asigurat de sprijin pentru continuarea luptei impotriva corupţiei. Romania a facut insa mari pasi inapoi. Marile dosare de coruptie s-au blocat in Parlament, cu concursul Curtii Constitutionale.

    Ca sa vezi ?! Oare, cei 322, acolitii, sustinatorii si namaitii lor, simt ceva ???
  • +1 (1 vot)    
    Guvernul Tariceanu nu este perfect (Marţi, 20 mai 2008, 8:24)

    romanul [anonim]

    dar nu a omorat oameni ,nu a pus la cale diversiuni de tipul teroristilor si mineriadelor.In 1997, cand PSDeul a predat puterea, in visteria Romaniei, mai erau 0,6 miliarde dolari ,economia romaneasca era jefuita si peste 80% lucra pe pierderi fiind distruse-jefuite si putinele intreprinderi ce lucrau cu profit inainte de 1989..Datoria externa ,era de peste 8 miliarde dolari ,iar datoria interna de peste 20 miliarde dolari.Politica externa ,era orientata catre CSI.Guvernarea CDR, nu cunosc din ce motive nu a prezenta in 1997 ,care era starea natiunii, la preluarea puterii.Revenind la putere PSDeul, a continuat politica de jaf .Vechii sefi ai psedeului si cei noi au continuat politica de jaf si furt ;pesedeul fiind catalogat din anii 90 ca cel mai corupt partid din Romania, lucru recunoscut de ion iliescu la ultimul lor congres .Organismele europene apreciaza ca cel mai corupt partid din U.E. ,este PSDEUL.Constitutia fesenista, model 2003, a fost conceputa ca prin C.C ,sa asigure protectia totala a mafiei comunist-psdiste si colaboratori .La predarea puterii in 2004, datoria externa, era de peste 30 miliarde euro, fara ca aceste fonduri sa se regaseasca majoritatea in investitii,programe de cercetare sau programe sociale.Iliescu si alti fesenisti-pesedisti vor fi judecati la CEDO, pentru diversiunea teroristii si mineriade.Cred ca societatea civila trebuie sa sprijine pe cei care au cerut judecarea la CEDO ,a criminalilor din 1989 si 1990.La PSD, a avut loc restauratia nu reforma.Societatea civila, sa condamne vehement politica fesenist-pesedista si sa nu mai permita revenirea acestor sacali in fruntea Romaniei.Societatea civila sa fie atenta la diversiuni de tipul Oprescu si altele de acelasi fel sau diferite.
  • 0 (0 voturi)    
    hotul striga hotul (Marţi, 20 mai 2008, 16:49)

    pirat [utilizator]

    Iar soferul e Geoana,care isi imagineaza ca conduce Romania.
  • 0 (0 voturi)    
    MILITEAN (Miercuri, 21 mai 2008, 9:36)

    GOGU [anonim]

    Geoana se afla in postura unui militean, care desi a trecut cu vederea trecerea pe rosu a soferului Tariceanu (in schimbul unei spagi electorale) striga in gura mare ca acest conducator auto este prost. Ca nu se pricepe la condus stim si noi. Nu intelegem de ce nu-i suspenda permisul!? Si asta de ani buni...
  • 0 (0 voturi)    
    fara cuvinte... (Miercuri, 21 mai 2008, 10:16)

    alexandra [anonim]

    bucurestiul a ajuns rau...si asta numai din cauza persoanelor care au fs la conducere...nu s-a facut nimic timp de ani de zile..toti candidatii promit acuma luna de pe cer/..ca or sa schimbe capitala in 4 ani..este imposibil sa faci acest lucru intr-un timp asa scurt...dar bine...le-ar face ..da le-ar face prost...eu zic sa votam diaconescu care a prezentat foarte clar cum sta situatia si cum o va rezolva...este cel mai sincer...
  • 0 (0 voturi)    
    Gyony-Papusarul (Miercuri, 21 mai 2008, 10:37)

    Oprescu Leonidas [anonim]

    Auzita-ti voi de Zdreanta, cel cu ochii de faianta?, spunea o poezioara pentru copii in anii comunismului multilateral, bla, bla, bla, acum revine copilul Utecist Gyoana si o spune raportat la o anume varsta, dar cu aceeasi convingere. Revenind la normalul zilei, as spune ca, numai cine este Orb, prost, rau intentionat sau comunist nu recunoaste faptul ca Hoarda comunista cu al ei Jupan Ion, au Franat deliberat progresul Romaniei care dupa lovitura de stat din ``89, avea resursele, pozitia si avantajele unui stat fara datori, numai buna pentru a fi restructurat si pus pe progres. Cum Tupeul bolsevic si Nepriceperea la a conduce prosper, ii face pe unii de teapa lui ilici&company sa se Prostitueze in decurs de 18 ani postlovitura de stat, si o vor mai face atata timp cat romanii nu vor dori ca viata lor sa se schimbe in bine beneficiind totodata de sprijinul UE. Sper ca, macar, anul acesta acesti comunisti vor fi inlaturati prin votul popular si sa fie odata demascati si dusi acolo unde merita, iar Romania sa porneasca spre progres si civilizatie, asa cum merita, avand multe atuuri in fata vecinilor cat si in fata tarilo consacrate in bunastare, iar povestestile cu tenta de basm a lui Geona sa fie doar cuvinte de umplutura pe sticla unui televizor. Multumesc !
  • 0 (0 voturi)    
    Geoana (Miercuri, 21 mai 2008, 21:11)

    0bservator [anonim]

    Dupa ce i-a santajat pe liberali si s-a servit de ei nu e gentleman.le aplica procedeul comunistilor de debarasare a tovarasilor de drum.O fi citit oare cur54sul scurt de istorie alPC(b)?
    Unde ai ajuns tu Partid liberal ,partid national roman care ai faurit Romania Mare?
  • 0 (0 voturi)    
    Domnul Leonidas ,va felicit pentru pozitia (Joi, 22 mai 2008, 9:32)

    GRECUL [anonim]

    dumneavoastra,dar sunteti victima propagandei-diversiunilor comuniste.Diversiunea cu datoriile.Adevarul.RSR nu mai avea datorii.Dar pentru a aduce tehnic,tehnologic si ca infrastructura Romania, la nivelul minim al celor mai putin dezvoltate tari din Europa, in anul 1988 ,erau necesare investitii de 1700-2000 miliarde dolari.Noi aveam 3 miliarde +rezerva de aur=cu 845 milioane dolari.Total general=3,9 miliade dolari.Diversiunea cu lovitura de stat.In RSR, nici lideri comunisti, dar nici armata sau securitatea nu au pus la cale in 1989, o lovitura de stat.Actiunile din 1989 ,au inceput sub forma de demonstratii pentru drepturi sociale-economice si politice;aceste actiuni erau legale(art.28 constitutia RSR), si nu aveau caracter insurectional.Demonstrantii nu detineau arme si nicio institutie din sistemul national de aparare nu i-au sprijinit.Ordinele date au fost ilegale si cereau represiunea armata.Daca ordinele ilegale ar fi fost executate de subordonati in RSR ar fi murit sute de mii de oameni. Demonstrantii au determinat fuga lui ceausescu.Iliescu a fost omul care s-a autonumit sef al statului.El si nomenclatura au restabilit comunismul, care a fost dezechilibrat de demonstranti , iar prin vot restabilirea a fost consolidata.Romanii ,au votat cu 87% pentru comunismul romanesc, varianta perestroica Damboviteana.Pentru comparatie, lovitura de stat a avut loc in Bulgaria.
  • 0 (0 voturi)    
    Geony adu tirbusonul! (Vineri, 23 mai 2008, 15:38)

    Padureanu [anonim]

    Geony, adu mai bine tirbusonul sa desfundam romul, ca la politichie te pricepi mai putin! Pai situtia dezasrtruoasa in care se afla tara de 18 ani incoace, se datoreaza in primul rand partidului vostru care a fost 10 din 18 ani la putere, care a avut la dispozitie zece ani pentru a demonstra ce e in stare sa faca si n-a facut nimic. Nimic bun, vreau sa zic. Cand actualul guvern a preluat raspunderea, tara era intradevar ultima in Europa la autostarzi, infrastructura, competitivitate economica si printre ultimele la standard de viata. Acestea au fost rezultatele voastre! Si acum criticati guvernul, pecare voi l-ati tolerat si constrans sa faca numai ceia ce voi i-ati permis, ca nu a reusit in patru ani sa faca, ceia ce voi nici in zece n-atzi reusit? Mai bine ai parasi acest partid, mai bine l-ati desfiinta ca si-a pierdut complet credibilitatea, cum a-ti vazut si la referendum. A ajuns deja in situatia PCR-ului din 1989, cand raposatul Silviu Brucan zicea (bine zicea) ca PCR-ul este deja un cal mort. Adica nu mai poate folosi pentru a ajunge la putere. Si tot el a prezis atunci ca viitorul cal va functiona cel mult 15 ani. Si intradevar noua jmekerie comunistosecurista a functionat, dar cei 15 ani au trecut si voi calariti acum un cal mort. Trebuie inventat altul: scoateti-i la pensie pa aceia care in cei zece ani de guvernare n-au reusit nimic, da-ti afara cativa tzapi ispasitori, mai primeniti-va un pic, si poate ca functioneaza! Dar pina una alta ultimii patru ani au fost cei mai buni din istoria postdecembrista a tarii. Sunt anii in care s-a reusit condamnarea comunismului si primirea tarii in Uniunea Europeana ceia ce voi na-ti fi reusit.