Cititorii HotNews.ro ii intreaba pe Cristian Diaconescu, candidatul PSD la Primaria Capitalei si pe Miron Mitrea

de D.T.     HotNews.ro
Joi, 17 aprilie 2008, 14:25 Actualitate | Politic


Cristian Diaconescu promite ca va schimba fata Bucurestiului
Foto: Rompres
Duminica, 20 aprilie, la postul BBC Romania, va avea loc o discutie intre Dan Tapalaga si Cristian Diaconescu, candidat PSD la Primaria Capitalei si Miron Mitrea, director de campanie. Cititorii HotNews.ro sunt invitati sa le adreseze intrebari celor doi. Ca in fiecare saptamana, cele mai interesante teme, idei sau  intrebari sugerate de cititori se vor regasi in “Discutia Saptamanii”.

Programul va fi transmis in fiecare duminica pe BBC incepand cu orele 18 00, pe frecventele 88 FM Bucureşti, 93.9FM la Timişoara, 88.4FM la Sibiu, 96.9FM la Constanţa si 97,2FM la Constanţa.  Continutul disctuiei va fi publicat duminica si pe site-ul Hotnews.

Emisiunea este realizata de Dan Tapalaga, jurnalist la HotNews.ro. 








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















1126 vizualizari

  • +1 (1 vot)    
    Este adevarat dle Cristian Diaconescu? (Joi, 17 aprilie 2008, 14:57)

    Radu [anonim]

    Evenimentul zilei spune:
    „Preocupat de formarea politică“
    În justiţie, Diaconescu a debutat în 1983, ca avocat stagiar la Găeşti. Cu un an înainte fusese cooptat în Partidul Comunist, dar calitatea de membru nu a primit-o gratuit. Conform unei fişe a Ministerului Justiţiei, era urmarea logică a „activităţii apreciate pozitiv“ şi a „rezultatelor bune în organizaţia UTC“.
    Contactat de EVZ, Cristian Diaconescu a negat că ar fi deţinut funcţii pe linie politico-ideologică. Totuşi, dosarul său reţine că a fost „secretar adjunct cu probleme politico-ideologice al biroului A.S.C. pe an de studii de facultate“. În plus, „ca avocat stagiar este apreciat ca un element preocupat de formarea politică“.
    Nici după ce a ieşit din avocatură şi a devenit judecător, Cristian Diaconescu nu şi-a neglijat devenirea ideologică. Când funcţiona la Judecătoria Sectorului 4, din Capitală, actualul deputat era „permanent preocupat de pregătirea politică şi profesională, fiind cursant al Universităţii de Marxism din cadrul Cabinetului Municipal de Partid“. Episodul e menţionat în fişa de apreciere aferentă anului 1988, cu un an înaintea Revoluţiei.
  • 0 (0 voturi)    
    Discutia saptamanii (Joi, 17 aprilie 2008, 15:08)

    Ioan [anonim]

    Daca ar fi ales, Dl. Diaconescu ar fi dispus sa citeasca la sfarsitul mandatului, la un post TV/radio, la o ora de maxima audienta, promisiunile facute in campanie electorala?
  • 0 (0 voturi)    
    Intrebare... (Joi, 17 aprilie 2008, 15:17)

    Opposite [anonim]

    N-am mai pus niciodata vreo intrebare prin intermediul hotnews.ro dar intuiesc ca ele se posteaza la comentariu asa ca...

    <<Domnule Diaconescu, imaginea dumneavoastra a fost foarte bine sintetizata de un articol scris mai demult in Cotidianul - cred -, articol cu titlul "Pesedistul cinstit" si in care erati prezentat ca un soi de om bun la toate care curata la nevoie imaginea partidului prin renumele sau de om neimplicat in mizeriile din PSD. Intrebarea mea ar fi, ca primar general din partea PSD, in ce masura credeti ca va puteti distanta de "presiunile" (ca sa nu spun "traficul de influenta") la care veti fi supus de catre organizatia PSD Bucuresti, condusa Vanghelie? Credeti ca puteti fi echidistant fata de primarii de sector si sa faceti in asa fel incat sa primeze interesul bucurestenilor indiferenti la culoarea politica?

    Eu cred ca nu.>>
    • +1 (1 vot)    
      bineanteles ca "nu" (Joi, 17 aprilie 2008, 22:03)

      Iri [anonim] i-a raspuns lui Opposite

      Cum sa se distanteze? Cum sa fie echidistant?A demonstrat ca nu stie sa spuna "nu" lui Geoana, Mitrea et. comp., cand i-au dat ordin sa candideze la primarie.Desi..... in multe emisiuni tv. a negat ca va candida la primarie!!!! Asta spune tot: adica, va face tot ce-i poruncesc sefii din PSD.
  • +2 (2 voturi)    
    Intrebare (Joi, 17 aprilie 2008, 15:20)

    Acolosha [utilizator]

    Este adevarat ca dl. Diaconescu este "iepurele" psd in aceste alegeri, adevaratul candidat fiind Oprescu? (care a demisionat pentru a atrage cateva voturi in plus de la acei multi bucuresteni care nu pot vota pe cineva din partidul condus de cel ce a adus minerii sa planteze flori). Eu cred ca daca Oprescu intra in turul 2 va fi sustinut si oficial de catre psd, iar daca va castiga se va intoarce imediat in partid.
    • 0 (0 voturi)    
      Vezi... (Joi, 17 aprilie 2008, 15:27)

      Opposite [anonim] i-a raspuns lui Acolosha

      ...cazul "Vanghelie independent".
  • +1 (1 vot)    
    intrebare intrebatoare (Joi, 17 aprilie 2008, 15:50)

    Popescu Marius [anonim]

    Am sa-i adresez domnului Diaconescu aceeasi intrebare pe care i-a adresat-o Andrei Gheorghe sia nume Daca nevasta dumnealui mai este anchetata???Poate de aceasta data ne si raspnde pentruca lui Andrei nu i-a raspuns....
  • +1 (1 vot)    
    Este adevarat dle Cristian Diaconescu? 2 (Joi, 17 aprilie 2008, 16:19)

    Radu [anonim]

    Evenimentul Zilei zice:
    Sublocotenent la trupe de Securitate
    Potrivit documentelor aflate în posesia EVZ, Diaconescu a intrat în rândurile PCR în aprilie 1982. Înainte de Revoluţie, traseul social-democratului a bifat însă şi legături cu Securitatea, funcţii UTC, cursuri aprofundate de marxism şi aprecieri superlative despre ambiţia şi pregătirea sa ideologică.
    Astfel, într-o autobiografie, scrisă de mână şi datată 20 decembrie 1983, Cristian Diaconescu dă referinţe exacte despre împrejurările în care s-a intersectat cu Securitatea: „Între anii 1978-1979, mi-am satisfăcut stagiul militar ca militar cu termen redus la U.M. 0835 trupe de securitate“.
    Un document al Direcţiei de organizare, control, personal şi învăţământ din Ministerul Justiţiei menţionează şi gradul cu care Diaconescu a fost lăsat la vatră, în ’79 - cel de sublocotenent.
    Liderul PSD priveşte episodul cu detaşare. Nu dă amănunte şi se rezumă la a susţine că a făcut „doar instrucţie de front“.
    • 0 (0 voturi)    
      Vorbe-n vant (Vineri, 18 aprilie 2008, 10:44)

      Josan [anonim] i-a raspuns lui Radu

      Radu,
      si eu am facut armata la Securitate. Dupa ce am luat la facultate, acolo ne-au repartizat. E acelasi lucru cu a fi facut armata la vanatori de munte, desi "vanatori de munte" suna mai bine. A fi facut armata la Securitate nu inseamna absolut nimic, iar gradul de sublocotenent venea automat, la terminarea facultatii. Asa ca ceea ce scrie mai sus este un mod de a spune, de ce n-ai ma sapca sau de ce ai lasat lumina aprinsa in frigider.
      Poate tu esti prea tanar ca sa intelegi acest lucru sau cel de la Evenimentul a fost platit de cineva sa scrie insinuarile alea prostesti. Poate ai vrut sa-i faci de ras pe cei de la Evz?

      A treia posibilitate pe care o socotesc cea mai probabila este aceea ca vrei sa intoxici cu buna stiinta. Foarte probabil ca tu sa fii un securist veritabil.
      • 0 (0 voturi)    
        @Josan (Vineri, 18 aprilie 2008, 13:50)

        Radu [anonim] i-a raspuns lui Josan

        Si marmota invelea ciocolata in staniol...
    • 0 (0 voturi)    
      Adevarat, dar fara nici o relevanta (Vineri, 18 aprilie 2008, 15:34)

      Maximlemetru [anonim] i-a raspuns lui Radu

      Ceea ce nu stiti dumneavoastra (sinteti ori prea tinar, ori prea rauvoitor) e ca, pe vremea aia, baietii faceau armata inainte de facultate si erau trimisi la gramada. Ca sa intelegeti mai bine: si Mircea Cartarescu a facut la Securitate. Aia era o arma, nu un instrument politic. Faptul ca nu stim la ce folosea acea arma e alta poveste. Va asigur ca nici tinerii nu stiau. La "Securitate erau trimisi cei de la Drept, filologii etc. Dar baietii faceau ce facea orice terist: alergau de le sareau capacele cu lopatica atirnata de tur si cu arma saltind pe spate.
      Of, cel mai usor e sa vorbesti fara sa stii!
      • 0 (0 voturi)    
        Sanchi (Vineri, 18 aprilie 2008, 20:32)

        Dicu [anonim] i-a raspuns lui Maximlemetru

        Nu stiam de unde pute asa a cazarma secu. Mai rasfirati baieti mai rasfirati.
  • +2 (2 voturi)    
    dezamagire brusca (Joi, 17 aprilie 2008, 16:19)

    flo [anonim]

    M-am bucurat cand am aflat ca veti candida dvoastra de la PSD, si nu Vanghelie sau cineva asemanator lui, pentru ca ma asteptam sa ridicati nivelul acestei campanii si, in loc sa se arunce cu invective si strigaturi ca in obositoarele campanii electorale obisnuite, sa se discute pe bune despre problemele orasului asta, cu proiecte concrete si viabile puse pe masa.
    Am fost foarte dezamagit privind lansarea de la Romexpo: ati adoptat acelasi discurs gaunos si isteric a la Vanghelie. Sa stiti ca bucurestenii s-au saturat in primul rand de politicianism zgomotos si populist si nu o sa castigati prea multe voturi cu atitudinea asta. Va recomand cu toata sinceritatea sa ramaneti ceea ce sunteti, pentru ca bucurestenii vor un primar pe model european, in stilul lui Liviu Negoita, de pilda, care nu candideaza, din pacate. Daca intrati in jocul asta balcanic-electoral, riscati sa deveniti un personaj la fel de ridicol ca dl Geoana.
  • -2 (2 voturi)    
    la lupta fratii mei (Joi, 17 aprilie 2008, 16:23)

    dorin [anonim]

    s-ar putea sa fie cam greu pentru diaconescu daca nu-si da jos manusile, o sa-l linsheze miseiicei manjiti cu toate alifiile.. pacat, politica romaneasca are nevoie de cat mai multi ca el.
    • 0 (0 voturi)    
      La ciolan fratilor ca e loc de ros (Joi, 17 aprilie 2008, 19:20)

      Stan [anonim] i-a raspuns lui dorin

      Politica romaneasca este plina de cei ca el. De aceea sunt probleme ca sunt prea multi ca el.
  • -2 (2 voturi)    
    credit (Joi, 17 aprilie 2008, 16:24)

    elefantul roz [anonim]

    singurul candidat care-mi inspira incredere este cristian diaconescu pentru ca nu are buce in cap gen: vila din modrogani, bordura de la basescu si lista poate continua
    • +1 (1 vot)    
      ??? (Joi, 17 aprilie 2008, 19:13)

      Dan [anonim] i-a raspuns lui elefantul roz

      Zici "nu are buce in cap"?
      Esti convins? Eu cred ca are "buce in cap". Convinge-ma ca ai dreptate.
  • 0 (0 voturi)    
    sa se faca ceva (Joi, 17 aprilie 2008, 16:25)

    georgica [anonim]

    astept ca diaconescu sa rezolve problema traficului si a cainilor maidanezi!
    • +1 (1 vot)    
      Va face sigur, avere. (Joi, 17 aprilie 2008, 19:16)

      Sideriu [anonim] i-a raspuns lui georgica

      Asteapta frate. Eu cred insa ca astepti degeaba, el are alte treburi mult mai importante.
  • +1 (1 vot)    
    Este adevarat dle Cristian Diaconescu? 3 (Joi, 17 aprilie 2008, 17:04)

    Radu [anonim]

    Evenimentul Zilei spune:
    "Soţia, o „activistă disciplinată“
    Simţul răspunderii pe linie de partid nu era însă o trăsătură izolată, specifică doar tânărului Diaconescu. Tatăl său, Mihai, activa ca avocat încă din 1954. Despre Diaconescu senior, la 28 decembrie 1983, preşedintele Colegiului de avocaţi Dâmboviţa nota: „Tov. avocat Diaconescu Mihai a obţinut rezultate foarte bune în activitatea politică, obştească şi profesională“.
    Nici soţia liderului PSD, Mariana Diaconescu, nu făcea excepţie de la regulă. O fişă din 1985 punctează esenţialul: „membru de partid, este activistă la CC al UTC. (...) Este apreciată ca o activistă disciplinată şi conştiincioasă“.
    Absolventă de ASE, Mariana Diaconescu a fost preşedinta Eximbank. Ea a intrat şi în atenţia DNA, pentru un prejudiciu de câteva milioane de euro, pe care l-ar fi produs băncii pe care a condus-o."
    • -4 (4 voturi)    
      Ofticatule (Joi, 17 aprilie 2008, 17:21)

      oschy [anonim] i-a raspuns lui Radu

      La cine in mapa profesionala inceputa de dinainte de 1989 nu scria asa ceva.
      Poate in dosarele lui Base sau Stolo pe care le-au ars si nu le mai vede nimeni.
  • +1 (1 vot)    
    Este adevarat dle Cristian Diaconescu? 4 (Joi, 17 aprilie 2008, 17:20)

    Radu [anonim]

    Evenimentul Zilei spune:
    "JUSTIŢIE COMUNISTĂ
    Judecător în procesele „la faţa locului“
    Un episod aparte îl reprezintă participarea la procesele „la faţa locului“. Sala de judecată părăsea tribunalul şi judecătoria şi se muta la sate. Acuzaţi, miliţieni, procurori, grefieri, judecători şi public se înghesuiau în perimetrul căminului cultural. Spectacolul era astfel asigurat. Potrivit dosarului profesional al liderului PSD, numai în 1987, „în cadrul activităţii de prevenire, tov. Diaconescu Cristian a realizat 124 de acţiuni, participând la 56 de procese judecate la faţa locului“.
    Pentru liderul social-democrat amintirile de atunci nu sunt neapărat cele mai plăcute din carieră şi spune că la astfel de procese erau trimişi tinerii. În plus, „era un stres la final, când poliţia pleca cu condamnaţii, iar noi - procurorul, grefierul, judecătorul - rămâneam singuri“, a povestit acesta pentru EVZ.
    Public adus cu arcanul. Totuşi, Silviu Curticeanu, fostul şef al Cancelariei CC al PCR din perioada 1982-1989, descrie o atmosferă mult mai năucitoare şi afirmă că judecătorii erau aleşi pe criterii politice. Curticeanu a fost mâna dreaptă a lui Nicolae Ceauşescu, pe zona de legislaţie. Cancelaria sa aviza toate decretele emise în acea perioadă. Iată, deci, ce scria Curticeanu în cartea sa, „Meditaţii necenzurate“, apărută anul trecut: „Desfăşurate în tot felul de localuri improvizate, cu săli arhipline şi oameni aduşi cu arcanul, procesele la faţa locului aparţineau teatrului absurd, menirea lor fiind să aibă un pronunţat rol «preventiveducativ », nu prin justeţea hotărârii, ci prin marea şi nejustificata severitate a pedepselor aplicate. (...) Alegerea magistraţilor desemnaţi să soluţioneze acest gen de cauze, de regulă pe criterii politice, sâcâiala frecventă şi de cele mai multe ori isterică a inspectorilor judecătoreşti au influenţat deseori pronunţarea unor pedepse deosebit de severe cu neglijarea impusă deliberat a particularităţilor fiecărui caz în parte“.
  • 0 (0 voturi)    
    DL. DIACONESCU (Joi, 17 aprilie 2008, 18:28)

    george [anonim]

    Avand in vedere imaginea favorabila a intelectualului Diaconescu,nu credeti ca ati avea o sustinere mai mare a bucurestenilor daca ati iesi (definitiv )din PSD? Nu credeti ca dl. Oprescu va avea un avantaj fata de dvs. procedand asa?
    • +1 (1 vot)    
      Cum sa iasa ? (Vineri, 18 aprilie 2008, 8:17)

      Just [anonim] i-a raspuns lui george

      cand de la inceput e mana-n mana cu Mitrea si nu numai.
  • +2 (4 voturi)    
    Propunerile PSD (Joi, 17 aprilie 2008, 18:48)

    sandu [anonim]

    Dupa ce ne-a amenintat cu niste candidaturi de genul vanghelie sau mitrea, psd ne ademeneste pe fata cu diaconescu cristian si pe laterale cu oprescu ;
    Votatii si veti avea ce meritati dragilor
    • -3 (3 voturi)    
      alegerea (Joi, 17 aprilie 2008, 19:49)

      george [anonim] i-a raspuns lui sandu

      Nu sunt nici bucurestean,nici politician sau simpatizant PSD,dar,din pacate,intre candidaturile anuntate dnii Oprescu-Diaconescu atrag de departe electoratul existand reala posibilitate ca ,de data asta ,Bucurestiul sa treaca in administrarea PSD,mai ales daca iesirea din PSD a dlui Oprescu ar fi formala.Eu insa cred cu tarie ca dl Oprescu de mult timp astepta o ocazie
      ca asta sa iasa din PSD.Altfel,ca sa nu intre PSD la administrarea Bucurestiului ,ar trebui sa se dea voturile ..cui ?.. poate Gusa,cu Lavinia dupa el sau poate candidatului PRM,ca,oricum,Blaga nu trece primul tur...dar ,cum spuneam ,cei doi atrag
      de departe electoratul.
  • 0 (0 voturi)    
    Diverse...probleme. (Joi, 17 aprilie 2008, 20:44)

    Mihai [anonim]

    -Cum intentioneaza sa rezolve problema traficului si a locurilor de parcare in general si in zona centrala a Bucurestiului in special!?
    -Ce masuri va lua impotriva abuzivismului imobiliar din Bucuresti!?
    -Cum se va implica in redimensionarea si modernizarea retelei de canalizare a orasului, veche de un secol!?.
    -Are in atentie programe de constructie a locuintelor(cu adevarat)sociale!?
    -Cum va face sa reziste si sa evite marile presiuni facute de mafiotii imobiliari si firmele de orice profil privilegiate,abonate la contracte supraevaluate pe banii contribuabililor(sa nu spuneti ca nu exista asa ceva)!?
    -Cum si cind va fi reabilitat si revalorificat centrul istoric al Bucurestiului!?
    -Are in vedere relocarea la periferie a "Hipermarketurilor" di oras generatoare de haos rutier si aglomeratie!?
    -Cum crede ca ar trebui sa fie relatia "cetatean-administratia si servicii publice",in termeni de transparenta,logistica, dinamism si eficienta !?
    -Nu crede ca ar fi mai util sa se infiinteze baze sportive si de agrament si parcuri pt. copii,decit sa se demoleze,defriseze si construiasca mai mult sau mai putin abuziv pe locul celor vechi,care si asa erau putine!?

    - Nu ma supar daca vor avea...generozitatea sa raspunda intrebarilor,toti candidatii la primul fotoliu al primàriei generale!
  • +6 (6 voturi)    
    Nu sunt ce par a fi (Joi, 17 aprilie 2008, 22:40)

    Bucuresteanul [anonim]

    Votandu-l pe Diaconescu, Bucurestiul va fi "administrat " de mitrea, nastase, hrebenciuc, iliescu...Atat de rau ati ajuns bucuresteni ? Acest psd care conduce Guvernul, din opozitie? Dupa ce intre 2000-2004 s-au impotrivit la toate proiectele pentru bucuresteni, au suprimat sursele de finantare...Votati-l pe Diaconescu pentru Parlament pentru ca acolo se fac legi dar crezandu-l in stare sa administreze un buget si o capitala il supraestimati. De altfel a si recunoscut ca nu va renunta la cravata si nu-si va pune cizme de cauciuc. Si atunci ce va face cand va ploua si se vor inunda strazile si pasajele....
  • 0 (0 voturi)    
    urbanism (Vineri, 18 aprilie 2008, 8:22)

    Fil [anonim]

    Capitala a fost desfigurata de Ceausescu, iar dupa '89 de interese private care au dus la disparitia atator monumente si atator locuri care mai aveau o atmosfera si un stil caracteristic. Bucurestiul devine din ce in ce mai hidos, mai lipsit de personalitate.
    - in cazul in care veti fi ales, ce masuri intentionati sa luat pentru stoparea procesului criminal de desfigurare a capitalei ?
  • 0 (0 voturi)    
    @Cristian Diaconescu (Vineri, 18 aprilie 2008, 9:43)

    titei [anonim]

    Daca veti castiga alegerile si veti obtine primaria capitalei, cate milioane de euroi v-ati propus sa furati de la noi?
    • 0 (0 voturi)    
      Stiu eu (Vineri, 18 aprilie 2008, 13:56)

      Eu [anonim] i-a raspuns lui titei

      Vai ce intrebare e asta? Cat poate si el de mult ca baiat onest care stie multe limbi...
  • 0 (0 voturi)    
    Violenta in familie (Vineri, 18 aprilie 2008, 10:44)

    eu [anonim]

    1.Ce parere are d-ul candidat de violenta in familie si cauzele producerii acesteia.Este o problema de comunicare sau de stapinire de sine? Aceste calitati ar trebui sa se gaseasca la un viitor candidat la primarie?
  • 0 (0 voturi)    
    Probleme de rezolvat (Vineri, 18 aprilie 2008, 10:48)

    c [anonim]

    Cum intentionati, concret, sa rezolvati problemele traficului si a cainilor fara stapan in Bucuresti? Aceste doua chestiuni, in felul in care sunt administrate astazi, fac din Bucuresti un oras de ocolit si nicidecum o capitala europeana care sa merite vizitata. Oricat s-ar ilustra o administratie locala in alte proiecte, daca nu se rezolva acestea doua, Bucurestiul ramane un mare maidan. Va rog sa aveti in vedere si noua lege pentru protectia animalelor pentru ca animalele fara stapan sunt mai mult victimele noastre decat noi victimele lor. Deci care e formula potrivita avand in vedere datele problemei?
  • 0 (0 voturi)    
    Prostanacul numarul 2 (Vineri, 18 aprilie 2008, 10:52)

    gogu [anonim]

    Dom'le Diaconescu, vreti oficial titlul de "Prostanacul numarul 2" ?
  • 0 (0 voturi)    
    curiozitatea (Vineri, 18 aprilie 2008, 11:56)

    ciprian [anonim]

    sunt curios ce cauta o persoana ca dvs intr-un jeg de partid, nu pot sa va votez din cauza partidului cu toate ca sunteti unul din cei mai buni oameni politici de la noi
  • +1 (1 vot)    
    va mai sustineti afirmatia... (Vineri, 18 aprilie 2008, 12:16)

    daniel [anonim]

    ...ca "poporului ii ajunge ca voteaza o data la patru ani?".mai tineti minte in ce context ati facut-o?
  • 0 (0 voturi)    
    tuturor candidatilor (Vineri, 18 aprilie 2008, 13:56)

    Joe CZ Brno [utilizator]

    Ii felicit pe candidati pentru curajul de a candida.
    In speranta unei candidaturi pentru rezolvarea unor probleme, intrebarea este urmatoarea:

    Considerand faptul ca infrastuctura bucurestiului are un deficit de urbanizare mostenit taman din perioada comunismului care sunt planurile sau proiectele propuse pentru a remedia problema traficului de vehicule din Bucuresti in situatia in care deja acest aspect se apropie de limita haosului efectiv?

    Va doresc inspiratie si curaj!
    • 0 (0 voturi)    
      Asa da (Vineri, 18 aprilie 2008, 14:42)

      Dan [anonim] i-a raspuns lui Joe CZ Brno

      Bravo Joe esti un roman adevarat ... impartial.
      Dar apropo crezi ca pe Diaconescu sau Oprescu sau Gusa sau Orban sau... ii intereseaza ce intrebi tu? Crezi ca ei nu pot dormi de grija rezolvarii problemelor pe care le au bucurestenii? Eu zic ca ei isi pregatesc portofelul sa-l umple cu euroi de la prostii care vor veni sa-i voteze.
  • 0 (0 voturi)    
    va pun si eu o intrebare ! (Vineri, 18 aprilie 2008, 18:00)

    ion roata [anonim]

    Domnule Diaconescu,cu trecutul dvs.profesional si politic m-am lamurit,ati cautat pe cat posibil sa va ascundeti aceasta activitati si pe undeva va dau dreptate,ati fost un credincios si devotat comunist si in justitie.Dar sa stiti ca am cunoscut avocati,procurori si judecatori fara sa fie ingenunchiati de comunisti.
    Si findca aveti mentor un fost activist sindical va intreb :Ce caracteristici trebuie sa indeplineasca o strada cu circulatie in ambele sensuri si cu doua alei pietonale alaturate ?
    intrebarea este pe marginea criticilor facute de Mitrea si dumneata pe seama ordurilor ocazie cu care m-am convins ca aveti in cap- tot asa de mult ca si Vanghelie.
  • 0 (0 voturi)    
    Judecator Buftea (Sâmbătă, 19 aprilie 2008, 21:04)

    BERIA [anonim]

    Sunt din aceasi generatie cu Dl Diaconescu si stiu cat era de greu sa prinzi repartitie in arile orase si mai ales ce presupunea sa fii promovat in diplomatie pe vremurile alea.
    Cei tineri nu pot banui resorturile ce l-au propulsat pe un abslovent de metalurigie - Geoana direct in Bucuresti ca stagiar si imediat dupa terminarea stagiului direct in diplmatie.
    Cei mai putin egali decat altii faceau pe putin 3 ani la Bocsa , Marsa , Bals sau Caransebes ca stagiari si dupa aia daca aveau ceva relatii prindeau cu greu un IMGB sau un 23 August.
    Cum se ajungea din judecator la Buftea in diplomantie fara a fi ofiter sub acoperire al DIE ?
    Poate ca Micki Spage va poate ajuta cu raspunsul..
    Prietenii stiu de ce...
  • 0 (0 voturi)    
    Vin jivinele (Sâmbătă, 19 aprilie 2008, 21:19)

    Dan Zara [anonim]

    D-le Diaconescu,
    In anul 2005,la un eveniment national PSD,ati tinut un discurs virulent impotriva dreptei din Romania care accedase la putere in decembrie 2004.Printre altele,v-ati referit la reprezentantii noii puteri in termenii" vin jivinele"si in general discursul Dvs a fost foarte potrivit celei mai negre perioade ale militantismului bolsevic.
    Cum explicati aceasta profesiune de credinta cu imaginea pe care o doriti de politician modern,european,echilibrat?Care este adevarata Dvs fata?
  • 0 (0 voturi)    
    Asa (Duminică, 20 aprilie 2008, 0:00)

    Dan [anonim]

    Dupa 1971 dreptul si filozofia erau ideologizate in Romania si trebuia sa ai dosar de cadre bun ca sa poti participa la admitere.
    • 0 (0 voturi)    
      Cristian Diaonescu (Duminică, 20 aprilie 2008, 12:50)

      Dan [anonim] i-a raspuns lui Dan

      1979-1983-Facultatea de Drept a Universităţii din Bucureşti;
  • 0 (0 voturi)    
    Schimbare... (Luni, 26 mai 2008, 1:16)

    Cornel [anonim]

    Mi-as dori sa ajunga primar,este un intelectual diplomat care se deosebeste cu mult fata adversarii sai,un politician modern, fara interese ,daca va castiga alegerile vom avea un primar de care am putea fi mandri,cel putin eu.M-am saturat de pupincuristii de pana acum,m-am saturat sa stau la unirii 20 min la un singur semafor si sa nu pot sa deschid geamul in Rahova pentru ca miroase a gunoaie.Vreau schimbare iar acea schimbare se numeste Cristian Diaconescu.