Cîțu nu este de acord cu taxa de solidaritate pentru marile companii, propusă de PSD și UDMR: Nu cred că își are rostul

de L.P.     HotNews.ro
Marţi, 7 decembrie 2021, 12:22 Actualitate | Politic


Florin Citu
Foto: Captura video
​Președintele PNL, Florin Cîțu, a declarat marți, la Senat, ​că nu se justifică o taxă de solidaritate, chiar dacă UDMR și PSD o susțin. UDMR a avansat ideea instituirii unei „taxe de solidaritate” care să fie aplicată companiilor ce înregistrează o cifră de afaceri de peste o sută de milioane de euro pe an, iar PSD susține această propunere. Discuțiile pe această temă au fost reluate în Coaliție după învestirea noului Guvern.

„Din punctul meu de vedere, nu susțin astfel de taxări (suprataxare cu 1% din cifra de afaceri a marilor companii, n.red.). Bineînțeles că am susținut asta în coaliție (...) Așa pe hârtie pot să scriu multe. Ea nu se justifică în context economic, am avut economia închisă 2 luni, bugetul a fost susținute de astfel de companii. Nu-și are loc astfel de taxă. Ea este susținută de partenerii din coaliție, dacă și premierul este de acord. Este vorba de impozitarea pe cifra de afaceri vs impozitarea pe profit”, a declarat Florin Cîțu.

Președintele PNL a mai spus că ministrul Finanţelor Publice nu a venit, luni, în şedinţa coaliţiei, cu o variantă de buget pe 2022. Cîțu a mai precizat că deficitul bugetar a fost asumat, fiind o strategie pe care au discutat-o cu Comisia Europeană şi cu partenerii internaţionali.

Reamintim că liderul UDMR, Kelemen Hunor a avansat în luna noiembrie, ideea instituirii unei „taxe de solidaritate” care să fie aplicată companiilor care înregistrează o cifră de afaceri de peste o sută de milioane de euro pe an iar PSD susține această propunere. Discuțiile au fost reluate în Coaliție după învestirea noului Guvern.

Și președintele PSD, Marcel Ciolacu a reluat idea și declarat public recent că PSD nu renunţă la ideea introducerii unei taxe de solidaritate care să reprezinte 1% din profitul marilor companii.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















1282 vizualizari

  • +4 (10 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Marţi, 7 decembrie 2021, 12:44)

    [anonim]

  • +3 (11 voturi)    
    ... (Marţi, 7 decembrie 2021, 12:46)

    mihai_mi [utilizator]

    Solidaritate cu cine? Cu specialii? Distrugeti economia ca sa va tineti in puf pe voi si pe clientela politica!
  • +6 (12 voturi)    
    Logica in Romania (Marţi, 7 decembrie 2021, 13:00)

    CogitoErgoSum. [utilizator]

    Hai sa ii pedepsim pe astia care muncesc, ca sa fim solidari cu cei care stau si nu fac nimic..

    In acelasi timp, firmele care nu isi platesc TVA sunt ignorate (poate nu intamplator) si astfel acesti politicieni de carton isi indreapta privirea tot catre cei corecti..

    Sa vedeti voi cum or sa se mute firmele din Romania (cam cum s-au mutat romanii cu inmatricularea auto in Bulgaria).
  • +5 (9 voturi)    
    1% din ce? (Marţi, 7 decembrie 2021, 13:03)

    Tessian [utilizator]

    1% din cifra de afaceri sau 1% din profit. Sunt numere foarte foarte diferite. 1% din cifra de afaceri ar fi dezastruos pentru companiile cu marja de profit mica si ar duce la o crestere a preturilor de parca inflatia nu e si asa destul de mare.
  • +2 (10 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Marţi, 7 decembrie 2021, 13:08)

    [anonim]

  • +5 (7 voturi)    
    nu inteleg (Marţi, 7 decembrie 2021, 13:10)

    Xorciser [utilizator]

    1% e taxa pe profit (cum apare in final ca a declarat Ciolacu) sau pe venit (cum apare in restul articolului)?
    • 0 (4 voturi)    
      Ciolacu are 1,5 neuroni. Habar n-are de nimic. (Marţi, 7 decembrie 2021, 14:43)

      danduta [utilizator] i-a raspuns lui Xorciser

      Ma si mir cum de nu ne-am dus dra.cului de rapa cu asa "politicieni", 7 la snop?!
  • +2 (4 voturi)    
    rolul UDMR (Marţi, 7 decembrie 2021, 16:08)

    sareta [utilizator]

    UDMR a bagat batul prin gard .Ne ajuta sa alungam investitorii spre Budapesta
  • -1 (3 voturi)    
    Normal! Catu le-a luat banii deja si a uitat... (Marţi, 7 decembrie 2021, 16:20)

    mike123 [utilizator]

    Catu le-a luat deja banii - imprumutati de la banci - si a uitat sa platesca, dar acum plateste tot poporul roman!