Orban: Decizia lui Iohannis de a-l desemna pe Cioloș, o cacealma. Nici PNL, nici alte partide nu vor susține învestirea unui guvern Cioloș

de Redactia     HotNews.ro
Marţi, 12 octombrie 2021, 11:28 Actualitate | Politic


Discurs Ludovic Orban
Foto: Captura Facebook
Decizia președintelui Klaus Iohannis de a-l desemna premier pe Dacian Cioloș este o cacealma, pentru că nici PNL, nici alte partide nu vor susține învestirea unui guvern Cioloș, spune fostul lider al PNL Ludovic Orban.
  • "Din păcate, decizia de ieri a președintelui este mai degrabă o cacealma care nu numai că nu are ca obiectiv rezolvarea crizei, ci duce la adâncirea acesteia
  • E evident pentru orice om care cunoaște situația politică din România că, în ciuda bunelor intenții ale lui Dacian Cioloș și Dan Barna, decizia e una care nu ține cont de principiul loialității constituționalității și de desemnare un premier care să aibă șanse să fie învestit.
  • Vă spun de acum că nici PNL, nici alte partide nu vor susține învestirea unui guvern Cioloș (...)
  • Mă îndoiesc că preşedintele, deşi formal şi-a îndeplinit atribuţia desemnării premierului, nu pot să cred că nu este conştient că Cioloş nu are nicio şansă să formeze o majoritate", a declarat Orban.
El a lansat un atac dur la adresa PNL, care a mers la Cotroceni fără o propunere de premier, vorbind despre "gașca demolatoare care l-a impus pe Florin Cîțu la conducerea PNL și se cramponeaza de Florin Cîțu, neîntelegând că acesta nu mai are nicio șansă de a forma o majoritate parlamentară".
  • "Aş putea spune că, dacă în privinţa PSD e pagubă în ciuperci că nu au venit cu o propunere, în ceea ce priveşte PNL, decizia de a nu se prezena cu o propunere de premier este o decizie care practic a pus PNL în situţia de a nu avea o propunere şi a nu pune pe masa preşedintelui oportunitatea de a desemna un premier PNL (...)
  • Sunt convins că în spatele acestei cacealmale se ascunde decizia ca la a doua propunere să fie desemnat Florin Cîțu", a mai spus Orban.
Ludovic Orban spune că unica soluţie este refacerea coaliţiei PNL-USR -UDMR, cu sprijinul minorităţilor naţionale și că "era la îndemnînă desemnarea unui premier din partea PNL, altul decît Cîţu, o persoană onorabilă, care să se bucure de încrederea partenerilor de guvernare".






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















10858 vizualizari

  • +12 (20 voturi)    
    Lol (Marţi, 12 octombrie 2021, 11:32)

    mitg [utilizator]

    De cand nu mai e la butoane a inceput Orban sa fie ultra frecventabil.
    • -6 (16 voturi)    
      Ludovic Orban (Marţi, 12 octombrie 2021, 13:44)

      Rahan5 [utilizator] i-a raspuns lui mitg

      este la butoane foarte mari. In interiorul PNL Orban are acum cea mai Inalta Functie Oficiala in Statul Roman a unui PNL-ist.
      Catu nu e decat un ,,interimar pe faras".
      Cariera politica a caraghiosului de Catu (zis si ,,Hotul Fondului de Rezerva") este practic terminata.
      • -9 (11 voturi)    
        S-a anuntat recent ca iese (Marţi, 12 octombrie 2021, 15:11)

        Rahan5 [utilizator] i-a raspuns lui Rahan5

        gruparea lui Ludovic Orban din PNL.
        Deci trebuie botezat noul partid.
        Sa-i zicem: Partidul National Conservativ Liberal = P.N.C.L.

        1) ,,National" nu poate fi marca inregistrata proprie a altor partide, deci nu sunt probleme in sensul asta.
        2) Pot sa fie unele probleme cu ,,Felix" Voiculescu care a avut inregistrat numele de ,,Conservator". Deci numele ,,Conservativ" evita problema asta. Mai ales ca se refera la un ,,Consevatorism al Liberalilor" si nu ,,Conservator" la ,,modul general" cum e la Felix Voiculescu. Dar cel mai important: Felix Voiculescu a preluat si el numele de la ,,Partidul Conservator" din anii 1900.
        Daca Romania avea Autoritati Statale Rezonabile (in anii 2000) nu-l lasa pe Voiculescu sa faca magaria cu preluarea numelui unui Partid Istoric de talia ,,Partidului Conservator". De fapt numele a fost ,,un cadou" al Premierului Adrian Nastase catre Felix Voiculescu (via Priboi).
  • -6 (24 voturi)    
    Președintele insusi (Marţi, 12 octombrie 2021, 11:40)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    e o cacialma fabricata in retortele de la Grivco
  • +1 (13 voturi)    
    cacealmaua(bluffing) e o strategie valida... (Marţi, 12 octombrie 2021, 11:44)

    demaGOGU [utilizator]

    ...in poker, si in politica!

    daca esti jucator, stii sa o contracarezi, daca nu, nu.
  • 0 (24 voturi)    
    . (Marţi, 12 octombrie 2021, 11:48)

    asx [utilizator]

    Doar ca daca Citu nu are sanse sa formeze o majoritate, va fi respins si el. Poate ca anticipatele nu mai sunt atat de improbabile. PSD le-ar vrea, AUR le-ar vrea, USR nu le-ar vrea dar ar face-o ca sa nu-si incalce promisiunea de a nu mai guverna sub Citu. PNL nu le-ar vrea dar Citu ar da foc la tara daca nu mai poate fi premier.
    • 0 (12 voturi)    
      su uite asa ultimul loc din UE ramane vesnic (Marţi, 12 octombrie 2021, 13:11)

      viziru [utilizator] i-a raspuns lui asx

      su uite asa ultimul loc din UE ramane vesnic al nostru .... asta generaza coruptie, saracie, degradare sociala, subdezvoltare ...... Romania ultima gaina rapciugoasa din aprozar ..... dar Catu e big time, Ciolacu e happy, Johannis e ingrijorat de pe terenu de golf, lui Barna ii mai deschide DNA un dosar, iar Kelemen nuimara ursii morti si copacii doborati ilegal ..... o fi bine o fi rau !!!!????
  • -2 (24 voturi)    
    Nimeni nu va mai putea spune ca USR se tine (Marţi, 12 octombrie 2021, 11:59)

    Susufler0 [utilizator]

    deoparte !
    Ciolos va renunta la mandatul incredintat de Presedinte in cateva zile, dupa ce va constata ca pe cei care mor de grija "boborului", de "dragii" lor romani, cum ii numesc in mod gretos ipocrit ii doare de fapt in fund de ei si nu sunt interesati decat de interesele lor politicianiste de grup !

    PS. Planul lui Iohannis de a distruge PNL continua, altfel ar fi desemnat un liberal, altul decat Catu sa formeze guvernul pe structura aliantei tripartite !
  • +7 (11 voturi)    
    Si eventual... (Marţi, 12 octombrie 2021, 12:03)

    lucianghe [utilizator]

    sa fi tu acela, mon cher Ludovic!
  • -2 (16 voturi)    
    lol (Marţi, 12 octombrie 2021, 12:04)

    liviu_ [utilizator]

    s-a trezit orban... :)

    normal ca e o cacialma... psd stie asta, pnl stie asta, aur stie asta, udmr stie asta, usr stie asta (doar ca nu are ce face)...
    • -6 (16 voturi)    
      USR putea sa nu faca nimic ! (Marţi, 12 octombrie 2021, 13:32)

      Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      Au ales varianta de a inchide gura celor care spun ca USR fuge de raspundere !
  • -8 (24 voturi)    
    Ce-mi plac penelistii si udemeristii (Marţi, 12 octombrie 2021, 12:32)

    imi_pasa_de_romania [utilizator]

    "Era la îndemnînă desemnarea unui premier din partea PNL, altul decît Cîţu, o persoană onorabilă, care să se bucure de încrederea partenerilor de guvernare".

    In tandem, ambele partide. Deci cand e premier de la USR nu e bine, dar cu aceleasi ministere, cand e premier de la PNL, atunci e bine. Logica de bezna mintii.
  • 0 (24 voturi)    
    Si totusi (Marţi, 12 octombrie 2021, 12:33)

    bogdan1477 [utilizator]

    Dupa ce PNL va refuza sa discue cu USR, va veni randul lor sa aiba propunere de premier, si sa caute parteneri de guvernare. Si atunci ma intreb unde ii va gasi. Daca se duc direct la PSD, se dau de gol. Cu un guvern minoritar Catu, nu au sanse sa treaca de vot in parlament. Daca propun alt premier, se fac de ras dupa ce au sustinut sus si tare ca "decat catu"
    • -14 (18 voturi)    
      Orban este orbit de furie. (Marţi, 12 octombrie 2021, 12:51)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

      Este cacealma moțiunea și dacă Cioloș nu este votat de majoritatea care a votat moțiunea, moțiunea nu există. Trebuie ca USR să declare asta și moțiunea dispare. După jocul ăsta Cioloș merită să fie prim ministru !
    • -6 (16 voturi)    
      Vor discuta de forma ! (Marţi, 12 octombrie 2021, 13:40)

      Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

      Iar PNL se duce (INCA) unde ii spune Iohannis sa se duca !
      Milica Constantinescu a distrus PNTCD nefacand nimic. daca era un adevarat om politic, participa la alegerile prezidentiale din 2000, altfel spus se sacrifica el (isi sacrifica imaginea) dar tracta PNTCD in Parlamentul Romaniei !

      PS. Dulapul rar vorbitor (Iohannis) se implica in mod exagerat in treburile PNL si e pe cale, in primul rand sa provoace o sciziune in partid iar mai tarziu va conduce PNL la un scor cu o singura cifra la alegerile parlamentare din 2024 !
      • 0 (0 voturi)    
        Asha e (Miercuri, 13 octombrie 2021, 9:34)

        bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

        Si poate e mai bine asha, sa avem pe dreapta doar USR, ca sa nu mai fie confuzia de acum, cand multa lume a votat cu PNL si a descoprit ca de fapt a votat tot un fel de PSD
  • 0 (6 voturi)    
    demisia ? (Marţi, 12 octombrie 2021, 12:42)

    Vic_Tor [utilizator]

    hai ba nene cu demisia de la Camera. ca atunci ii obligi sa negocieze si sa vedem real care sunt intelegerile in Parlament !