USR-PLUS acuză un blat al liberalilor lui Cîțu cu PSD: „Echipa câştigătoare are un nou membru: Marcel Ciolacu”

de D.D.     HotNews.ro
Luni, 6 septembrie 2021, 14:20 Actualitate | Politic


Marcel Ciolacu votează la motiunea de cenzura
Foto: AGERPRES
Purtătorul de cuvânt al USR PLUS, Ionuţ Moşteanu, a declarat luni, la finalul şedinţei Birourilor permanente reunite ale celor două Camere, că pentru prima dată în ultimii 31 de ani este refuzat dreptul de a depune o moţiune de cenzură.

"Cei de la PSD şi PNL au boicotat această şedinţă. (...) Am văzut - şi asta a confirmat, dacă mai era nevoie, după tot ce s-a întâmplat în ultimele zile - că dincolo de declaraţiile domnului Ciolacu, de fapt vedem că de astăzi 'echipa câştigătoare' are un nou membru, domnul Marcel Ciolacu. Pare că a fost recrutat de domnul Cîţu şi singura dânsului misiune este să îl protejeze pe acesta cât mai mult la Palatul Victoria", a arătat el într-o declaraţie de presă susţinută la Palatul Parlamentului.

USR PLUS a transmis luni că Biroul permanent reunit "a fost boicotat a treia oară" de către membrii PSD.

"Boicotând a treia oară şedinţa Biroului permanent reunit de stabilire a calendarului moţiunii de cenzură, Marcel Ciolacu a confirmat că are comandă dublă şi că nu-şi doreşte cu adevărat demiterea lui Florin Cîţu. Pe scurt: a pus PSD la remorca domnului Florin Cîţu. Tergiversările şi contradicţiile PSD-ului, înţelegerile pe sub masă ale lui Marcel Ciolacu cu Florin Cîţu ne arată, o dată în plus, că propriile interese ale PSD primează în faţa interesului românilor. România are nevoie de un prim-ministru care să guverneze responsabil. Florin Cîţu nu este acest prim-ministru", au postat reprezentanţii USR PLUS pe Facebook.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















9909 vizualizari

  • -62 (88 voturi)    
    cat tupeu pe userei.. (Luni, 6 septembrie 2021, 14:30)

    Ismail Paine de circ [utilizator]

    .. sa-i acuze pe altii ca fac blaturi cand ei fac aliante cu dacopatii. in tunelurile dacice cu voi!
    • +43 (63 voturi)    
      ce s-au activat repede (Luni, 6 septembrie 2021, 14:44)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui Ismail Paine de circ

      postacii pnl si psd...

      ti se umfla pipota in tine cand vezi cum pot colabora partidele astea cand vine vorba de distrugerea romaniei!!!
    • -16 (40 voturi)    
      USR vrea sa plece Cîțu sa vina unu de al lui Barna (Luni, 6 septembrie 2021, 14:47)

      Rower [utilizator] i-a raspuns lui Ismail Paine de circ

      Daca PSD-ul votează moțiunea USR, de înlăturarea a lui Florin Cîțu, atunci are doar de pierdut deoarece se va reface alianța PNL-USR-UDMR (poate și cu AUR) iar guvernul va fi tot al lor dar cu alt premier. PSD-ul nu câștigă nimic.
      • -24 (40 voturi)    
        PSD nu are interes, USR s-a blocat singura (Luni, 6 septembrie 2021, 16:28)

        animatron [utilizator] i-a raspuns lui Rower

        Conducerea foarte mediocra a progresismului romanesc pare sa fie "surprinsa" ca exista o colaborare subterana intre alte partide.

        Asta dupa ce USR-ul a demonstrat ca e capabila sa se alieze cu absolut oricine o poate ajuta sa ramana la putere, inclusiv cu asa zisi "inamici" politici ca AUR (partid nationalist).

        In momentul in care USR, din nepricepere, si-a epuizat cartile de jucat si a intrat in relatie toxica de dependenta cu AUR si PSD, s-a legat singura de maini si picioare.

        Acum Barna si restul de acolo nu mai pot produce decat declaratii, nu mai au nici o optiune realista decat sa se "predea" premierului sau sa se supuna judecatii anticipatelor, altfel e sigur ca vor fi expulzati de la putere.

        Cum de s-au trezit useristii in situatia de a depinde de bunavointa dnilor Simion si Ciolacu ?!
        Sa raspunda conducerea partidului !
        • +18 (26 voturi)    
          nu este surpriza (Luni, 6 septembrie 2021, 18:02)

          gio13 [utilizator] i-a raspuns lui animatron

          colaborarea PNL - PSD, dar trebuie devoalata si vazuta de toata lumea, ca asa e frumos. USR nu are nici o dependenta nici fata de AUR nici fata de PSD. Cei de la AUR au semnat deja motiunea iar de PSD nu este nevoie, pot sa voteze in plen cum vor, nu este obligatoriu ca aceasta motiune sa si treaca, poate sa nu treaca, Guvernul Citu fiind tinut in viata cu sprijinul PSD. Deci cam astea sunt cele 2 cai. Nici macar tentativa asta penibila de a bloca motiunea, sfidand dreptul Constitutional a 117 parlamentari de a depune motiune nu este o solutie, este mai degraba un narav gen Ciordache.
          • -6 (12 voturi)    
            În politică colaborările sunt de conjunctură. (Luni, 6 septembrie 2021, 18:29)

            asavreau [utilizator] i-a raspuns lui gio13

            Cum este colaborarea USR Plus și AUR. Sau asta nu se pune ?Vrei nu vrei, rezultatul alegerilor obligă la colaborări.
        • +2 (2 voturi)    
          dar stai (Luni, 6 septembrie 2021, 20:37)

          transpenibilus [utilizator] i-a raspuns lui animatron

          Te-au inviat, Tutancanimatroane?
    • +22 (34 voturi)    
      Explica is tu ce alianta a facut? (Luni, 6 septembrie 2021, 14:57)

      imi_pasa_de_romania [utilizator] i-a raspuns lui Ismail Paine de circ

      Ca a semnat? Si cand PNL a initiat motiunea de cenzura impotriva lui Dancila si au semnat pesedisti? Aia era alianta cu PSD? Atunci PSD a semnat ca sa pice PSD? Sau ca sa pice Dancila?

      Deic pe bune, macar nu mai minti. Fii egal pentru toti. Dupa ce ca arunci numai ura si venin, mai si minti si esti ipocrit.
      • -18 (24 voturi)    
        cat poti sa fie unii de imbecili (Luni, 6 septembrie 2021, 15:59)

        ..13 [utilizator] i-a raspuns lui imi_pasa_de_romania

        incat sa se uneasca cu Haur care nici macar nu reprezinta o suma mar mare de voturi in parlament???

        crezi tu ca PSD-ul o sa voteze o motiune contra PNL-istului Citu ca sa vina un alt penelist sau poate chiar acelasi si sa reuneasca fortele intr-un nou guvern????

        Una este sa te aduni cu pesedistii ca sa fie daramat un gubern si alta este sa te aduni cu sovieticii..

        Aia, #ciumarosie, au intotdeauna un numar in parlament ce poate sa fie folosit in cazul in care UDMRistii nu se riscau sa se alinieze cu PNListii pentru daramarea gubernului pesede...

        Jocurile politice sunt interesante si mai abitir usor de incurcate ca niciodata!

        Barna la parnaie in curand!
        • -4 (10 voturi)    
          Poate erau aliați. (Luni, 6 septembrie 2021, 18:30)

          asavreau [utilizator] i-a raspuns lui ..13

          Și acum se dau de gol.
      • -17 (25 voturi)    
        eu dau egal in toti, stai linistit.. (Luni, 6 septembrie 2021, 16:03)

        Ismail Paine de circ [utilizator] i-a raspuns lui imi_pasa_de_romania

        .. doar ca acum le-a venit randul la userei, care s-au aliat cu dacopatii. intreaba-l pe facebook pe Danutz cat a stat la taclale cu Simion.
      • -9 (11 voturi)    
        memorie (Luni, 6 septembrie 2021, 17:28)

        Titus1 [utilizator] i-a raspuns lui imi_pasa_de_romania

        singura alianta semnata e aia cu pnl! hahahahaha!
    • +20 (28 voturi)    
      Situatie de fapt (Luni, 6 septembrie 2021, 16:03)

      Caligula [utilizator] i-a raspuns lui Ismail Paine de circ

      Asta e rezultatul jocului incoerent a lui Catu.

      Omul nu vrea sa guverneze cu USR, dar nu are in parlament sprijin pentru un guvern minoritar. Ca sa guverneze, are nevoie sa formeze acest sprijin, iar asta nu se poate fara PSD. PNL-ul e la mana lui Ciolacu, iar acum e nevoie de putin timp ca el sa puna conditiile. Fara USR, intr-o forma sau alta, vom avea USL2. Asta e situatia.
    • +20 (22 voturi)    
      A existat o intelegere intre PNL si PSD (Luni, 6 septembrie 2021, 16:46)

      CetateanLogat [utilizator] i-a raspuns lui Ismail Paine de circ

      "Alfred Simonis, liderul grupului PSD din CD, a PROPUS modificarea ordinii de zi, în urma unei solicitări a lui Fenechiu, liderul grupului PNL din Senat, care solicita verificarea autenticităţii semnăturilor. Simonis a PROPUS ca la punctul 1 să fie înfiinţarea unei comisii de anchetă. La pct. 2, ca solicitarea să fie formulată de Fenechiu, iar la pct. 3 să fie moţiunea de cenzură."

      Membrii PSD au participat la dezbaterea punctului 1 DUPA CARE AU PARASIT SALA, chiar inainte de inceperea dezbaterii punctului 2 - adica verificarea autenticităţii semnăturilor. Au luat aceasta decizie CU TOATE CA acest punct 2 a fost PROPUS chiar de catre PSD, impotriva obiectiilor lui Ludovic Orban.

      Ludovic Orban a propus ca verificarea semnaturilor sa nu fie decuplata de dezbaterea calendarului motiunii de cenzura, acestea apartinad aceluiasi subiect: motiunea de cenzura. El a spus ca verificarea semnaturilor se poate face foarte usor, prin contactarea celor care au semnat, care vor confirma - sau nu - validitatea semnaturilor depuse. Aceasta propunere de bun simt a fost respinsa de catre PNL si PSD.

      Dupa ce punctul 2 a cazut la vot (in absenta PSD), membrii PNL AU PARASIT SI EI SALA.

      PSD nu avea nevoie de abordarea separata a verificarilor semnaturilor de dezbaterea calendarului motiunii de cenzura. Acest luctru este evident: PSD a parasit sedinta INAINTEA punctului 2, in care se verificau semnaturile. PSD a fi parasit sala inainte de orice dezbatere pe tema motiunii de cenzura - SI DACA cele doua ASPECTE ALE ACELUIASI SUBIECT - MOTIUNEA DE CENZURA - ar fost dezbatute la acelasi punct de pe ordinea de zi. Doar PNL avea de castigat din abordarea separata a verificarii semnaturilor. Cu toate acestea, deputatul PSD Alfred Simonis a fost cel care a PROPUS separarea artificiala a celor doua aspecte legate de motiunea de cenzura. Singura concluzie logica a acestui comportament ilogic al PSD-ului este ca a existat o intelegere intre PNL si PSD pe acest subiect.

      https://bit.ly/3h5nDpc
    • -14 (16 voturi)    
      acum 7 zile erau si ei in echipa castigatoare (Luni, 6 septembrie 2021, 17:27)

      Titus1 [utilizator] i-a raspuns lui Ismail Paine de circ

      eu inteleg sa oamenii se mai si cearta, dar sa te schimbi la 180 de grade in mai putin de o saptamana si sa urli la cei care nu fac ca tine --- denota labilitate maxima. (freud, lacan, francoise dolto, alo? sau sa ne spuna un gramsci care-i treaba, ca-i pe sufletul lor). nu erau ei cel mai tare membru din echipa castigatoare? nu au fost ei atatea luni cel mai tare si vocal membru din echipa castigatoare? e drept, si psd e in echipa castigatoare, doar ca e cel mai flasc membru.
    • -11 (15 voturi)    
      USR Plus se ceartă cu toți. (Luni, 6 septembrie 2021, 18:25)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui Ismail Paine de circ

      Și vor să câștige !
  • +12 (42 voturi)    
    bai... si voi pampalai... (Luni, 6 septembrie 2021, 14:31)

    qwerasdf [utilizator]

    daca ati lucrat in privat, ati fi stiut ca la multe "produse / servicii" se face beta-testing

    nu v-ati pus si voi intrebarea elementara "cum poate fi atacata motiunea?" "sunt toate semnaturile 100% conforme cu textele lor stupide"?

    pe cine mai prosteste ciuma galbena ca nu si-a dat mana cu ciuma rosie?
    • +12 (22 voturi)    
      aham (Luni, 6 septembrie 2021, 14:44)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui qwerasdf

      exact tacticile psd....
    • +16 (32 voturi)    
      Greu cu beta testing (Luni, 6 septembrie 2021, 14:57)

      imi_pasa_de_romania [utilizator] i-a raspuns lui qwerasdf

      S-a mers pe buna credinta ca democratia va fi respectata. Dar greu sa o respecti cand te numesti "USL".
      • -8 (12 voturi)    
        Nu cred că-i democratic. (Luni, 6 septembrie 2021, 18:34)

        asavreau [utilizator] i-a raspuns lui imi_pasa_de_romania

        Să fii impertinent. Mai ales când ai nevoie de voturi. Amenințările și impertinența vor distruge USR Plus.
  • -22 (58 voturi)    
    Lipsa de maturitate. Politica si in general (Luni, 6 septembrie 2021, 14:33)

    andipetre [utilizator]

    Blat? Posibil. Dar mai degraba e, pur si simplu, ceea ce se pare ca useristii nu au inca maturitatea de a intelege: cand intri intr-o coalitie cu un partid (PNL) in timp ce in dicursul public ii acuzi pe toti politicienii, inclusiv cei din PNL ca sunt corupti, anacronici, inferiori, nu te poti astepta ca ei sa te sustina intr-un act, mai ales unul indreptat chiar impotriva lor! Esti ca un copil care, dupa ce ii da un fura ciocolata unui "prieten" il roaga pe acesta sa ii dea si bomboanele, de buna voie. Copii rasfatati, nematurizati inca.

    Cat despre PSD, serios? USR se astepta ca alunecosii din PSD sa sustina vreo actiune a lor, oricare ar fi ea? Cred ca pesedistii stau acum bucurosi, mananca popcorn si se uita la dezastrul in care USR se arunca singur, aliindu-se cu partidul infiltrat de rusi in parlament. Bravo, ati infrant!
    • +19 (37 voturi)    
      ce dezastru ma?! (Luni, 6 septembrie 2021, 14:43)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui andipetre

      ai baut gaz?!

      USR nu a vrut sa accepte FURTUL PE FATA din banii publici ... atat!
      din untul meu de vedere USR a castigat acum si oricine (si nu suntem putini) care isi da seama de blatu gretzos dintre pnl si psd o sa voteze usr sau aur . in ce procente ramane de vazut.
      • -9 (13 voturi)    
        stai asa (Luni, 6 septembrie 2021, 15:47)

        ..13 [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

        Si nu te grabi - dupa colt o sa apara altceva.

        cu grija si cu rabdare se trece marea!
        ce vezi este doar un val mic creat sa anime boborul

        dont worry - be happy!
        Tomorrow is another day, better than yesterday!
    • +13 (23 voturi)    
      De acord (Luni, 6 septembrie 2021, 14:47)

      AndreiGr [utilizator] i-a raspuns lui andipetre

      intr-un singur punct: PSD sta acum cu popcornul. II are la mana pe PNL si in 2024 or sa mature cu ei pe jos. In sfarsit Johannis are GUVERNUL LUI.
    • +23 (35 voturi)    
      asta e prima impresie (Luni, 6 septembrie 2021, 14:58)

      ploiesteanu [utilizator] i-a raspuns lui andipetre

      dacă te duci după fentă. De fapt USR a vrut altceva și a obținut întărindu-și astfel electoratul. Ce a demonstrat? Simplu, a demonstrat chiar și pentru ultimii neîncrezători că PNL = PSD.
      • -13 (21 voturi)    
        Matematica (Luni, 6 septembrie 2021, 16:24)

        Shaolin [utilizator] i-a raspuns lui ploiesteanu

        Dacă PNL=PSD și USR+PNL-Cîțu=LOVE înseamnă că

        USR+PSD=LOVE+Cîțu.
    • +21 (35 voturi)    
      BLAT 100% ! (Luni, 6 septembrie 2021, 15:03)

      Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui andipetre

      Simion a facut un lucru bun : a filmat astazi sedinta Birourilor reunite ale Camerei Deputatilor si Senatului, punand la dispozitie publicului dovada blatului dintre PNL si PSD !
      Din acest moment, consideratiile savante dar lipsite de substanta privind imaturitattea politica "si nu numai" (adica, ce ? useristii nu stiu sa minta si sa insele ca parlamentarii fostului USL ?) a politicienilor USR nu mai merita luate in discutie ! RAMANE BLATUL !
      Si e cel putin curios ca se trece asa usor peste el dar se judeca aspru activitatea USR, blocata tocmai de acest blat !
      • -5 (9 voturi)    
        Deci merge la guvernare ? (Luni, 6 septembrie 2021, 18:36)

        asavreau [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

        Bravo USR Plus.
  • -15 (25 voturi)    
    poporul inseamna norodul fara apa, canal... (Luni, 6 septembrie 2021, 14:40)

    demaGOGU [utilizator]

    ...drumuri decente, retele de tot felul (gaz, fibra optica) iara nu tagma #rezistentilor pe trotineta.

    chiar si pentru un taliban USR plus/minus AUR ar trebui sa fie evident ce interese apara PSD.
    • +17 (25 voturi)    
      Ce sa spun?! Iar PSD exact asta a dat poporului (Luni, 6 septembrie 2021, 15:43)

      Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

      la fiecare patru ani in preajma alegerilor : "drumuri decente", "retele de tot felul ( gaz, fibra optica)" . Retelele de apa si (chiar) de curent electric, le-ai uitat ? :)))))

      PS. Ai uitat sa spui si ce era mai important : ca le-a dat toate astea la pachet impreuna cu un kil de malai, de zahar si de ulei ! Culmea e ca uleiul, zaharul, malaiul au ramas in pungile inscriptionate PSD, dar ale naibii de retele de tot felul s-au facut nevazute !!!!! :)))))
  • +20 (34 voturi)    
    A facut un lucru bun Simion televizand Sedinta (Luni, 6 septembrie 2021, 14:54)

    Susufler0 [utilizator]

    Camerelor reunite ale Parlamentului , pt ca ACUM EXISTA DOVADA BLATULUI DINTRE PNL SI PSD !
    De fapt astazi PSD, intr-un mod mai sofisticat care aminteste de manarelile din trecut ale lui Hrebe, Guzganul rozaliu, a ajutat practic PNL incalcind voit lucrurile prin trimiterea discutarii problemei semnaturilor in plenul Parlamentului, indiferent de faptul ca Orban va continua procedura constitutionala, trimitand textul Motiunii Guvernului.
    Cunoastem acum cum stam : de o parte partidele anti-reformiste PSD, PNL si UDMR , de cealalta parte, USR, singurul partid reformist din Romania.
    • -20 (26 voturi)    
      deci ai stat pe transmisia lui Simion (Luni, 6 septembrie 2021, 15:43)

      ..13 [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

      si acum, mai devreme sau mai tarziu, o sa inveti sa vorbesti si ruseste - succes!

      PS
      Simion - matz fript - inainte de a ajunge in parlament mereu transmitea mane si uite asa si-a format un frumos electoral credul, needucatv si extrem de sensibil la familia traditionala si limba rusa...
      • +17 (27 voturi)    
        E stupid sa critici faptul ca m-am informat (Luni, 6 septembrie 2021, 16:19)

        Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui ..13

        despre desfasurarea sedintei Birourilor Permanente reunite a camerei Deputatilor si Senatului vizionand desfasurarea ei prin intermediul acestui site !
        Spre deosebire de tine eu stiu acum sigur ca PNL a facut blat cu PSD ! Avantajul de a fi informat ! Tu astepti sa citesti despre ce s-a intamplat acolo de la Catu si/ sau de la Marcel Ciolacu ?
        In ceea ce priveste invatatul limbii ruse, chiar nu te-ai plictisit de nerozia asta pe care o vanturi pe acest site de cel putin sapte ani ?

        PS. Am o intrebare ? De ce mai frecventezi HotNeews. ro daca tot ii consideri ai rusilor ?
  • +22 (30 voturi)    
    USL (Luni, 6 septembrie 2021, 15:05)

    sorin3 [utilizator]

    un singur cuvint sintetizeaza exact majoritatea politica de azi:
    USL
    • +2 (4 voturi)    
      Te rogi să fie, dar nu vrei (Luni, 6 septembrie 2021, 19:18)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui sorin3

      România nu va sta neguvernată, așteptând să-și rezolve orgoliile personale câțiva căpoși ajunși întâmplător în funcții guvernamentale. Situația va forța spre o alianță PNL+PSD,. cu AUR și USR Plus în opoziție.
      • 0 (0 voturi)    
        exact (Marţi, 7 septembrie 2021, 0:37)

        kostake [utilizator] i-a raspuns lui asavreau

        asa si trebuie . Daca trebuie sa fie un nou USL, fie primit si asta. Oricum, cu imaturii astia nu faci treaba
  • -10 (26 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Luni, 6 septembrie 2021, 15:07)

    [anonim]

  • +15 (23 voturi)    
    nu tine rusinarea pnlului (Luni, 6 septembrie 2021, 15:09)

    muvis [utilizator]

    Stiti ce e trist? Că în interior membrii știu asta și susțin asocierea cu psd. Trebuie să aibă pensia aia de primar, consilier. Si pentru asta dau orice la o parte. Si pe noi.

    Deci nu ține rusinarea pnlului, poate doar o constientizare mai mare a votantior, dar...la ce votanti telespactatori la tv detinte sau platite de infractori avem...
  • +13 (23 voturi)    
    Mda... (Luni, 6 septembrie 2021, 15:18)

    rsumy_ [utilizator]

    ... pe termen lung sustinatorii PSD vor migra la AUR si cei ai PNL, la USR+.

    Acum a castigat USL 2.0.
  • -9 (23 voturi)    
    Buna gluma, dar motiunea pare o gluma mai buna (Luni, 6 septembrie 2021, 15:32)

    CezarN [utilizator]

    Fara suparare, insa USR ar face bine sa lase mistourile si adune voturi daca poate, sa demonstreze ca are sustinere, altfel este o gluma aceasta motiune de cenzura.
    Eu as vrea sa cada Catzu (dar sa plece si USR cu ideologia lor de gen cu tot), insa, din pacate, cu glume subtiri nu se da jos guvernul.
  • -14 (24 voturi)    
    io stau si ma intreb (Luni, 6 septembrie 2021, 15:37)

    ..13 [utilizator]

    Cine sunt imbecilii din USR care tot lanseaza astfel de zvonuri??? Pot sa fie chiar pesedistii???

    USRPlus are si oameni de valoare dar unii, nu spui cine, sunt niste looseri cu acte perfect in regula.

    Vor unii USRisti sa arate ca nu sunt de stanga???
    Ca nu sunt ei cu Haur=huo???? Actele vorbesc!
  • -9 (15 voturi)    
    USR si-a tras teapa singur (Luni, 6 septembrie 2021, 15:44)

    cristian.l [utilizator]

    E ca la fotbal, poti sa joci fotbal prost si in minutul 91 sa castigi meciul cu un gol in prelungiri. Cam asa a facut Citu. Pai daca credeti ca Ciolacu e bou si sa nu marcheze acum pt toti primarii PSD si sa le ofere o parte din PNDL apai cei de la USR sunteti novici rau in politica, mai aveti multe de invatat. Doar nu credeti ca PSD-istii isi dorec un PNDL curat, fara acordare pe baza de clientela, sunteti zau naivi rau.
    Citu are ce sa le ofere, in schimb voi ce vreti sa oferiti proiecte curate, pe licitatii corecte, ba v-ati tampit rau de tot, ce fumati? Un lucru e sigur sunteti copilasi in politica si electoratul nu o sa aiba rabdare pana sa deveniti voi intelepti. Asta e, nu e suficient sa faci circ, trebuie sa gandesti ca la sah a 2-a, a 3-a , a 5-a mutare....... din pacate suferiti la asa ceva dupa cum s-a si vazut anul acesta de cateva ori v-ati pripit si ati luat decizii de incepatori.
  • -14 (22 voturi)    
    Ce comportament infantil! (Luni, 6 septembrie 2021, 16:04)

    Cataleya [utilizator]

    Adica USR se aliaza cu extremistii antieuropeni de la hAUR ca sa dea jos guvernul proeuropean si pe Cîtu, dar totodata sunt indignati la culme ca, la randul lor, PNL-istii se aliaza cu PSD pt a rezista pe pozitii.
    Pe ce lume traieste Barna?
    USR-istilor o sa le iasa si pe ochi si pe nas aceasta manevra pe cat de abjecta, pe atat de periculoasa.
    • -1 (1 vot)    
      Bre cataline, (Marţi, 7 septembrie 2021, 2:41)

      yol [utilizator] i-a raspuns lui Cataleya

      Imparteala de semnaturi pt motiune, cu aur, nu-i tot una cu guvernatul si impartitul banilor impreuna cu psd, aproape 30 de ani, ca nu e….
  • +13 (19 voturi)    
    Echipa câștigătoare = încrengătură hoților pdl-ps (Luni, 6 septembrie 2021, 16:39)

    Addi [utilizator]

    Din 1990 și -au împărțit puterea și jefuirea acestei țări: foștii comuniști deghizați în fsn și apoi în PSD și PDL. Aceștia din urmă fura marele partid istoric de la adevărații liberali, ai lui Orban, sub înaltul patronaj de la Cotroceni. Corb la corb nu-și scoate ochii, așa că PSD nu le va scoate ochii partenerilor lor de hoții, doar din când în când schimba locurile mimând democrația. Politicienii care nu au legătură cu încrengătură aceasta trebuie sa se unească pentru a trimite la groapa istoriei furaciosii celor 40 de ani de tranziție. Vremea lor a trecut, sunt expirați de mult, valul schimbării care mătură scena politică de la Chișinău trebuie să facă același lucru și la București. Chisinau-Bucuresti a sosit ceasul schimbării!
  • +8 (18 voturi)    
    Scurt (Luni, 6 septembrie 2021, 16:43)

    Torquemada13 [utilizator]

    PNL = PSD ......... si invers. Votati ! -:)
    • -7 (15 voturi)    
      Si USR=hAUR (Luni, 6 septembrie 2021, 17:52)

      Cataleya [utilizator] i-a raspuns lui Torquemada13

      Poti sa votezi si invers si pe diagonala, ca tot aia e.
    • -4 (12 voturi)    
      Ce tare (Luni, 6 septembrie 2021, 18:05)

      redy [utilizator] i-a raspuns lui Torquemada13

      Frumos deci USR are nevoie de PNL ca sa treca motiune.
  • -4 (14 voturi)    
    Asa o fi. (Luni, 6 septembrie 2021, 17:45)

    Cataleya [utilizator]

    "echipa castigatpare" are un nou membru - pe Ciolacu.
    Dar voi l-ati cooptat in echipa voastra pe Simion.
    Care-i diferenta si cine e mai blamabil aici?
    Ati ajuns voi, USR-istii, sa cooptati un partid extremist in echipa, ca sa va dati jos propriul guvern.
    Dar ii acuzati de blat pe PNL si PSD ca incearca sa pastreze la guvernare, propriul vostru guvern?
    USR-istii nu prea mai par sanatosi la cap.
    Barna a vrut sa-i ia fata lui Ciolos si a bagat USR in cea mai abjecta si penibila situatie posibila.
    Capul face, capul tage.
    Sau, in cazul de fata, Barna face, USR trage....
    • +2 (4 voturi)    
      SR insistă cu Ciolacu. (Luni, 6 septembrie 2021, 19:23)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui Cataleya

      Nu știu ce le-a luat mințile dar Ciolacu câștigă din jocul USR. Și AUR câștigă datorită USR. Dacă situația va impune un guvern PNL-PSD, USR dispare. Unii vor pleca la alte partide, unii vor renunța la politică și unii vor muri de supărare.
      • 0 (4 voturi)    
        nu USR dispare (Luni, 6 septembrie 2021, 20:26)

        revo [utilizator] i-a raspuns lui asavreau

        PNL, cu siguranta - 4%.
        Pentru ca votantii lor din orase vor migra spre USR.
        • 0 (4 voturi)    
          Da, asa e. (Luni, 6 septembrie 2021, 21:26)

          Cataleya [utilizator] i-a raspuns lui revo

          Tot poporul PNL-ist se va inghesui pe pluta lui Barna ca sa migreze la USR :)
        • +1 (1 vot)    
          imaturi e putin spus (Marţi, 7 septembrie 2021, 0:41)

          kostake [utilizator] i-a raspuns lui revo

          Inca o dovada ca suntetu extrem de naivi. A zburat puiul cu ata puisor