Anca Dragu: Voiculescu a început lupta împotriva corupţiei înrădăcinate în sistem. Nu ne putem clătina în faţa jocurilor politice

de Redactia     HotNews.ro
Miercuri, 14 aprilie 2021, 15:09 Actualitate | Politic


Anca Dragu
Foto: Hotnews
Preşedintele Senatului, Anca Dragu, afirmă că Vlad Voiculescu, ministrul demis al Sănătăţii, este cel care "a început lupta împotriva corupţiei înrădăcinate în sistem" şi că nu este momentul unei "clătinări" în faţa "jocurilor politice".
  • "Nu poţi face o reformă peste noapte şi nu poţi face o reformă în patru luni într-un sistem profund îmbolnăvit de corupţie timp de 30 de ani. În ultimii ani acest minister a fost condus de oameni urmăriţi penal sau de oameni care au fost obiectul jocurilor politice pentru câteva luni, ca mai apoi să fie schimbaţi.
  • Vlad Voiculescu şi-a asumat un parcurs pe care puţini l-ar fi putut ţine în frâu. A început lupta împotriva corupţiei înrădăcinate în sistem. Am fost şi voi fi tot timpul adepta proiectelor asumate pe termen lung susţinute prin consultare şi muncă în echipă.
  • Nu ne putem clătina în faţa presiunilor sistemului şi nu ne putem clătina în faţa jocurilor politice", scrie Dragu, pe Facebook.
Ea subliniază că "interesul tuturor este ca Ministerul Sănătăţii să poată livra cele mai bune soluţii pentru grija românilor în plină pandemie", iar "instabilitatea în interiorul acestei instituţii nu face decât să se răsfrângă ca un domino asupra tuturor cetăţenilor".









Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















2558 vizualizari

  • +1 (3 voturi)    
    hello redactia (Miercuri, 14 aprilie 2021, 15:18)

    Point [utilizator]

    poate ca o semnatura ar fi mai indicata.
    sa te ascunzi sub anonimat cand trebuie sa lupti pt
    patidul iubit,e lasitate.asumati-va directia si inclinarile
    cu mandrie.sunteti ceea ce sunteti,mai transparenti decat credeti,nimeni nu va ia calculatorul daca va declarati deschis preferintele.
    tot inainte,tovarasi
  • +7 (9 voturi)    
    normal (Miercuri, 14 aprilie 2021, 15:18)

    liviu_ [utilizator]

    schimbam orice, numai hotia TREBUIE sa supravietuiasca !
  • +2 (2 voturi)    
    Nu am vrut (Miercuri, 14 aprilie 2021, 15:23)

    Ben-Zen [utilizator]

    sa ma lansez in ipoteze fanteziste. Dan Barna imi confirma ca e adevarat.
  • +3 (15 voturi)    
    concret, ce a facut? (Miercuri, 14 aprilie 2021, 15:23)

    carmen_i [utilizator]

    Eu nu am vazut ca Voiculescu sa fi deranjat coruptia nici cu un milimetru. Cati manageri de spital a demis? cati funtionari corupti din minister au zburat? sau din DSPB? cate plangeri penale a facut ?
    Nici macar concluziile cu privire la incendiul de la Bals nu le-a prezentat.

    Poate Voiculescu o fi deranjat, dar in niciun caz pe tema de lupta anticoruptie.
    • +3 (7 voturi)    
      de acord (Miercuri, 14 aprilie 2021, 15:43)

      angrycloud [utilizator] i-a raspuns lui carmen_i

      exact la asta ma gandeam, de unde aura asta de reformator cand nu exista nimic in miscare care ar putea sa fie asociat cu el. sau nu stiu eu. cum a luptat cu mafia? poate un articol cu initativele lui de reforma ar clarifica asta, cred ca toti cititorii de pe hotnews care se inteapa aici ar putea sa se edifice

      as aprecia raspunsuri in loc de misto-uri dar cam stiu la ce sa ma astept.
      PS: nu sunt din tara si nici votant PSD
      • 0 (6 voturi)    
        e o lupta abstracta (Miercuri, 14 aprilie 2021, 16:10)

        tahomir [utilizator] i-a raspuns lui angrycloud

        la alt nivel, galactic, care nu se vede oricum, e foarte ezoteric. Lupta cu mafia e scuza celor care nu fac nimic, fie de lene( cazul lui VV), fie ca sunt incompetenti, (cazul lui VV), fie ca au alta agenda ascunsa (cazul lui VV), fie ca sunt prosti gramada (cazul lui VV)
      • +3 (3 voturi)    
        citeste cu atentie (Miercuri, 14 aprilie 2021, 16:38)

        c8 [utilizator] i-a raspuns lui angrycloud

        https://www.hotnews.ro/stiri-sanatate-24536933-cine-este-primul-manager-spital-schimbat-vlad-voiculescu-cum-fost-demis-nelu-tataru-repus-functie-dupa-cateva-ore-aceeasi.htm
    • +1 (5 voturi)    
      si-a pus un 'consilier onorific' (Miercuri, 14 aprilie 2021, 16:17)

      Mistrelutz [utilizator] i-a raspuns lui carmen_i

      care nu avea nici o legatura cu...'sistemul' impotriva caruia cica lupata .
      glumesc :))
      dar ai dreptate, nimic concret.si acum usr-plus se poarta exact ca niste copii carora li s-a luat o jucarie .
  • -2 (2 voturi)    
    In locul lui Barna eu m-as orienta spre Iohannis (Miercuri, 14 aprilie 2021, 16:09)

    Susufler0 [utilizator]

    si nu atat spre Catu !
    Desi e la ultimul mandat Iohannis are mult de pierdut daca nu ii cheama la ordine pe liberali si pe Catu pt ca isi doreste sa aiba realizari majore in ceea ce priveste combaterea Pandemiei si a crizei economice !
    Ori cu un guvern condus de Catu care ii are adversari acum si pe useristi, Iohannis o s-o dea in balarii !
  • +4 (4 voturi)    
    ? (Miercuri, 14 aprilie 2021, 16:14)

    gelu antigelu [utilizator]

    Daca chiar a deranjat coruptia din sistem, Voiculescu si USL - PLUS trebuie sa iasa in zilele urmatoare cu date concrete: care contracte manarite a incercat sa anuleze, cate penalitati la contracte nerespectate a solicitat, cati manageri incapabili a sanctionat/schimbat. Sa arate exact ce a incercat sa faca si n-a mai apucat. Da concret, pentru ca altfel se aplica faimosul citat din Adrian Nastase: ”Cei care stau toata ziua cu coruptia-n gura ...”
    Pentru ca, sa fii eterna speranta merge de cateva ori, dupa care nimeni nu te mai baga in seama pentru ca schimbi categoria ajungi la loseri si esti deja terminat.din punct de vedere politic.