DOCUMENT PSD a lansat un proiect de buget alternativ / Ciolacu: Vrem să se ştie care este alternativa la austeritatea propusă de această guvernare. Îi invităm să ne plagieze

de L.P.     HotNews.ro
Miercuri, 27 ianuarie 2021, 18:49 Actualitate | Politic


Marcel Ciolacu, președinte PSD
Foto: PSD
PSD a prezentat, miercuri, un proiect alternativ la bugetul de stat. Marcel Ciolacu susține că social-democraţii au elaborat o propunere de buget de stat deoarece au vrut ca populaţia să cunoască alternativa la "austeritatea" propusă de actualul Guvern. Astfel, PSD promite ca pensia minimă să fie de 1000 de lei, creșteri de salarii și un program de ”patriotism economic”.

„Am fost întrebați care este rostul acestui <Buget alternativ>. De ce am depus atâta efort, dacă nu avem majoritate în Parlament pentru a trece un astfel de buget. Știu. Pare ciudat. Este pentru prima oară în ultimii 30 de ani când Opoziția prezintă un buget alternativ față de proiectul guvernului. Dar cetățenii trebuie să cunoască adevărul! Să știe care este alternativa la austeritatea propusă de această guvernare! Oamenii nu ne-au votat doar să-i criticăm pe cei care conduc acum România. Oamenii ne-au votat să venim cu soluții. Iar noi punem astăzi în dezbatere publică soluții concrete pentru creșterea nivelului de trai al românilor”, afirmă Marcel Ciolacu.


Liderul PSD susține că bugetul alternativ este făcut pentru oameni, nu pentru clientela politică. Ciolacu a mai spus că bugetul alternativ are ca obiective stoparea COVID-19, vaccinarea populaţiei, investiţii în capital uman, în infrastructură şi o relansare a economiei. Ciolacu a subliniat că bugetul nu include noi taxe şi impozite, dar cele existente trebuie să fie plătite de toată lumea.

„Ţinta principală a bugetului alternativ e de a veni cu venituri de 374 miliarde din construcţia PIB al României. Astăzi mai este o premieră. Pentru prima oară în ultimii 30 de ani, până pe 25 ianuarie nu a fost publicată execuţia bugetară a anului anterior pe 2020. Deja s-a depăşit legea cu 2 zile de către tandemul Cîţu-Orban. Aveau această obligaţie, dar ţinând cont că PSD e cel mai mare partid din România avem nişte cifre din execuţia bugetară pe 2020, iar tandemul Cîţu-Orban şi-au propus pe 2020 venituri de 360 miliarde şi au realizat 320 de miliarde”, a mai spus Ciolacu.

Liderul PSD invită Guvernul Cîțu să plagieze bugetul alternativ al PSD.

„Invităm guvernul să ne plagieze bugetul. N-ar fi pentru prima oară când ne plagiază soluțiile. Dar e ok, dacă, astfel, oamenii au de câștigat. În același timp, prin prezentarea bugetului construit de PSD, demontăm minciuna Guvernului <Nu se poate>. Le arătăm că se poate!”, adaugă social-democratul.

Obiectivele principale ale bugetului construit de PSD pentru 2021:
  • 1. Stoparea răspândirii virusului Sars Cov 2, vaccinarea populației și creșterea capacității sistemului de sănătate prin investiții în capitalul uman și infrastructura din domeniul medical.
  • 2. Revenirea economică sustenabilă prin investiții masive din toate sursele de finanțare, prin consum crescut și prin stimularea exporturilor.
  • 3. Bani mai mulți la buget. O mai bună administrare și colectare a taxelor și impozitelor existente. Prin stoparea furturilor și prin raționalizarea cheltuielilor nejustificate. Prin criterii de performanță în instituții publice și companiile de stat, nu prin tragerea la sorți a acestor funcții. Prin prioritizarea investițiilor. Prin digitalizarea marilor sisteme publice.
  • 4. Stimularea muncii și creșterea veniturile angajaților cu salarii mici și medii – până la 6000 lei salariu brut lunar. Facilități pentru firmele care măresc substanțial veniturile angajaților. Practic, continuarea măsurilor PSD pentru ieșirea din cercul vicios al salariilor mici și consolidarea clasei de mijloc. Plus, un Pachet de Stimuli pentru creșterea natalității. Pentru că este un must, nu un moft!
  • 5. Siguranța locurilor de muncă. Propunem programe consistente de sprijin pentru Companii mari și IMM. Toate condiționate de menținerea și crearea de noi locuri de muncă.
  • 6. Patriotism economic. Un program de relansare a producției – Fabricat în România. Propunem programe și măsuri pentru refacerea unor industrii competitive, nu vânzarea celor mai importanțe companii ale statului român, pe nimic, acum în pandemie.
În proiectul prezentat, social-democrații ar aloca mai mulți bani către Sănătate-30%. Educație - 18% și Investiții - 18% și ar tăia de la bugetul Parlamentului. fondul de rezervă al premierului și acțiuni generale - ministerul Finanțelor.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.















.*.


4237 vizualizari

  • +26 (34 voturi)    
    bulshit... (Miercuri, 27 ianuarie 2021, 19:05)

    qwerasdf [utilizator]

    marca psd, pentru fraieri
    • +18 (22 voturi)    
      " patriotism economic" (Miercuri, 27 ianuarie 2021, 19:30)

      IOSCA [utilizator] i-a raspuns lui qwerasdf

      Da' pana acum ce mama saraciei au facut? Ar trebui sa fii tampit sa plagiezi bugetul astora facut pe genunchi cu iz de campanie electorala.
      • +4 (4 voturi)    
        Mai Ciolac, (Joi, 28 ianuarie 2021, 9:06)

        John M. [utilizator] i-a raspuns lui IOSCA

        De ce n-ati adus voi prosperitate in tara cand l-ati avut pe Ponta prim-ministru si aveati toata puterea pe care si-a dorit-o vreun partid vreodata???!!!
      • +5 (5 voturi)    
        prostia (Joi, 28 ianuarie 2021, 9:14)

        nahir [utilizator] i-a raspuns lui IOSCA

        e imposibil de plagiat iar pesedacii ne demonstrează că are și o infinitate de variante.
  • +27 (33 voturi)    
    Cunoastem... (Miercuri, 27 ianuarie 2021, 19:16)

    Andreas1256 [utilizator]

    ...alternativa voastra tovarasi, altfel n-am fi ajuns la austeritate.
    • -18 (20 voturi)    
      Daaaaa, astia sunt vinovati pentru austeritate! (Miercuri, 27 ianuarie 2021, 19:54)

      newlook [utilizator] i-a raspuns lui Andreas1256

      Daaaaa, exact pesedoii, exact astia sunt vinovati pentru austeritate! hahahaha

      Nu bre, conform tuturor statisticilor de pe planeta, pesedoii ti-au dat APOCALIPSA cresterii economice, a PIB, a salariilor si bunastarii. Evident ca nu ti-a placut APOCALIPSA bunastarii; ai votat invers; ai votat austeritatea.

      Austeritate iti dau astia pe care i-ai votat. Ei sunt la putere, n-ai aflat? Tot ei ti-au promis si caluse si catuse cand vin la guvernare! Ti le vor da si pe alea; poate chiar personal! Sau, tu credeai ca (,) calusele si catusele sunt pentru alti, nu pentru tine? Hahahaha!
      • +8 (12 voturi)    
        daca esti platit... (Miercuri, 27 ianuarie 2021, 23:59)

        festina [utilizator] i-a raspuns lui newlook

        pentru ce aberezi, mai ai o scuza.
        Daca esti sincer, esti pierdut iremediabil:)
    • -17 (21 voturi)    
      Lol (Miercuri, 27 ianuarie 2021, 19:59)

      HP [utilizator] i-a raspuns lui Andreas1256

      Austeritatea este tot timpul din partea dreptei.

      Tot. Timpul.

      Si inainte sa imi spui placa aia clasica de tipul "pai dreapta nu are ce face decat sa impuna austeritatea, dupa ce stanga e la putere", iti reamintesc ca PSD nu a aplicat masuri de austeritate niciodata, de la an la an.

      20 de miliarde doar anul asta. Unde s-au dus ?
      • +3 (5 voturi)    
        tu (Joi, 28 ianuarie 2021, 9:38)

        martel55 [utilizator] i-a raspuns lui HP

        cate imprumuturi faci sa le lasi mostenire copiilor ca sa iti cumperi tu acum obiecte pe care nu ti le permiti?cam asta a fost reteta asa zisei "cresteri economice" intre 2016-2019
        • +3 (5 voturi)    
          degeaba incerci (Joi, 28 ianuarie 2021, 11:46)

          bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui martel55

          La specimene gen HP sau niuluk degeaba le explic cu cifre. Eu stiu ca pesedeul da la oameni si ceilalti nu. Pentru ei nu conteaza de unde da PSD-ul, important e sa dea. Mentalitate tipica de bugetar.
        • -5 (7 voturi)    
          Lol (Joi, 28 ianuarie 2021, 12:19)

          HP [utilizator] i-a raspuns lui martel55

          Reteta a fost cresterea pe consum, ca in toate tarile de pe glob.

          Si a mers perfect.

          Dreapta e cancer, deal with it.
          • +1 (1 vot)    
            cresterea pe consum e una (Joi, 28 ianuarie 2021, 17:09)

            AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui HP

            Aberatia cu "wageledgrowth" nu a functionat nicaieri in lumea asta.
            Dreapta inseamna responsabilitate.
          • 0 (0 voturi)    
            exact (Joi, 28 ianuarie 2021, 19:30)

            bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui HP

            "wageledgrowth" visul umed al oricarui om lenes.

            Exact cum ne explica Olguta, ca finanteaza cresterile de salarii la bugetari din credterea de impozite colectate datorita maririi acelor salarii

            Ca dupa aia sa vedem ca finantarea venea din taierea tuturor investitiilor, din confiscarea fondurilor de reparatii ale companiilor nationale, din scaderea contributiilor la pilonul 2 de pensii (chiar cu tentativa de desfiintare).

            Si apropos coane, strategia asta a fost inventata de americani pe vremea cand ei consumai din productia interna si puteau tipari cati dolari voiau ca tot nu se devalorizau pentru ca dolarul era singura moneda de referinta la nivel mondial. Noi, care consumam din import, nu facem decat sa ajutam economiile altor tari marind salariile.
  • +17 (25 voturi)    
    PSD a cheltuit bugetul ca sa ne cumpere tacerea (Miercuri, 27 ianuarie 2021, 19:26)

    emil bobu [utilizator]

    Asta a facut PSD in anii Dragnea, a dat bugetul tarii pe post de spaga, ca sa fure Dragnea si sa nu fie pedepsit.

    Deci PSD are credibilitate zero, tara ar fi stat bine, daca PSDistii n-ar fi existat niciodata, acest cancer al tarii.
  • +11 (13 voturi)    
    Un buget paralel (Miercuri, 27 ianuarie 2021, 20:12)

    imi_pasa_de_romania [utilizator]

    Si aveau tupeu pe vremea Mustaciosului sa ne explice ca noi suntem "statul paralel". Astia sunt paraleli cu realitatea...
  • +11 (15 voturi)    
    Daca va uitati in (Miercuri, 27 ianuarie 2021, 20:29)

    Costi888 [utilizator]

    Slide ul cu venituri veti vedea ca exista o diferenta totala de 50mld de lei in plus fata de anul 2020. Uitati va apoi sa vedeti veniturile din 2019 si 2020 (care apropo, e tot un estimat) si veti vedea o dif de doar cateva milioane. Deci, unde apar aia 50 mld de lei? Ce s a schimbat atat de brusc (in plina pandemie) de vom avea mai multe incasari la bugetul statului!?
    As fi curios sa vad si bugetul real, cel aprobat.. doar asa, de fun. Cel putin pe venituri, la modul OPTIMIST era un buget de 354 mld. De unde a mai pus din pix PSD inca 20??
    • +3 (3 voturi)    
      am putea ghici (Joi, 28 ianuarie 2021, 11:05)

      Erwin [utilizator] i-a raspuns lui Costi888

      1. s-a supraestimat cresterea economica.
      2. s-a supraestimat colectarea, inclusiv impozitarea economiei gri. Au luat caii verzi de pe pereti si i-au pus la caruta.
  • +15 (17 voturi)    
    minciuni (Miercuri, 27 ianuarie 2021, 20:34)

    Ilidia [utilizator]

    Din pacate mai sunt destui care cred minciunile acestui descreierat...A mai facut unul, Dragnea, un buget cu care se batea in piept pe la TVR si s-a ales praful....
  • +11 (13 voturi)    
    Inca o dezgropare facuta de ac.gropari abulici (Miercuri, 27 ianuarie 2021, 21:01)

    Plagarus [utilizator]

    Nefericita gloata,atarnata in acest partid de neispraviti.
  • +12 (14 voturi)    
    stim stim (Miercuri, 27 ianuarie 2021, 21:24)

    alex34 [utilizator]

    la voi totul e lapte si miere pe hartie si cand ajungeti la guvernare brusc nu mai sunt bani, apari gauri in buget, statul paralel nu va lasa sa oferiti laptele si mierea, dar 4 ani mai stati sa roadeti la ciolan si apoi hai la alegeri cu aceeasi vrajeala...
  • +13 (15 voturi)    
    Da' de ce 374 si nu 474 sau 574??? (Miercuri, 27 ianuarie 2021, 21:25)

    bogdan1477 [utilizator]

    Daca ne uitam la 2019 versus 2018, vedem crestere de la 295.264,7 la 321.131,4, si vorbim de un an fara covid, fara probleme economice mondiale, cu crestere economica generata de supraincalzirea economiei (cresterea consumului pe datorie). Iar voi vrei tin 2021 fata de 2020 sa aveti crestere de la 320 mld la 374 mld?!? Pe baza a ce? Care ar fi argumentele ca noi sa avem asemenea crestere cand horeca e inchisa iar europa catre care exportam la greu produse e in lockdown total in asteptarea efectelor tulpinii din UK?!?

    Asha, din pix, putem creste de la 320 la 700, ca doar nu costa nimic, dar ca sa va creada cineva ar trebui sa veniti si cu niste argumente, nu doar cu promisiuni...
  • +11 (13 voturi)    
    Vai de capul vostru ! (Miercuri, 27 ianuarie 2021, 21:57)

    Observatory [utilizator]

    Asta nu este partid , poate o Gașca de escroci cu cravate ....
    • +4 (4 voturi)    
      Ciolacu, un marlan, (Joi, 28 ianuarie 2021, 9:03)

      John M. [utilizator] i-a raspuns lui Observatory

      nici nu se oboseste sa poarte. E atat de prost incat crede ca asa se identifica electoratului sau de ceapisti care-i votau pana mai ieri, dar care sunt pe cale de disparitie.
  • +10 (12 voturi)    
    Cat de porc sa fii .... (Miercuri, 27 ianuarie 2021, 22:02)

    cristian.l [utilizator]

    Ce slanina groasa aveti mai porcilor dupa ce 30 de ani ati jefuit tara asta..... cate miliarde de euro ati scos in afara tarii .... nu va mai satura Dumnezeu.
    Aveti lozinci mai ceva decat Ceausescu cand ne spunea recordurile de grau si porumb la hectar....
    Pensii de 1.000 lei .... de ce ati infiintat minunatilor pensii speciale si nu ati marit la categorii sociale acolo unde era cazul ....
    Stiinta voastra de a face bugete fara surse de venit si pe baza de imprumuturi a adus tara unde suntem si nici cu astialalti nu ne laudam ca si ei sunt ca si voi....
    politicieni corupti si tradatori de tara.
    De ce nu votati o lege prin care sa spuneti ca orice bugetar care este prins ca a luat spaga i se confisca averea ...... a doua zi ar fi Parlamentul gol pusca ..... si nici picior de guvernant nu mai gasesti.
    • +6 (6 voturi)    
      Propunere legislativa: (Joi, 28 ianuarie 2021, 8:59)

      John M. [utilizator] i-a raspuns lui cristian.l

      Toti bugetarii care ocupa o functie prin juramant sa primeasca pedepse duble in caz ca incalca legea.
    • -6 (6 voturi)    
      impotriva minciunii (Joi, 28 ianuarie 2021, 9:32)

      atc [utilizator] i-a raspuns lui cristian.l

      "bugete fara surse de venit si pe baza de imprumuturi"
      Vorbesti serios? Guvernul Orban- PNL, s-a imprumutat in 2020 cat cele PSD in cei 3 ani anteriori! Incearca alte lozinci, ca asta e prea gogonata!
  • +7 (11 voturi)    
    cam slab bugetul PSD (Joi, 28 ianuarie 2021, 0:07)

    cugetatorul [utilizator]

    eu as fi promis de doua ori mai mult, ca de pe banca chibitilor oricum nu ma doare gura...
  • +5 (9 voturi)    
    Din pix si de pe margine se poate orice, nataraule (Joi, 28 ianuarie 2021, 2:06)

    Susufler0 [utilizator]

    :((
  • +3 (7 voturi)    
    Hoțul te invită să-l furi. (Joi, 28 ianuarie 2021, 8:37)

    asavreau [utilizator]

    Ăsta-i Ciolacu și PSD.Ca să poți să-l furi trebuie să-l lași să fure.Expresia //vă rugăm să-l plagiați//este făcută cu bătaie spre hoțiile făcute de PSD prin diplome false de studii,care le-au permis obținerea de salarii foarte mari.Aducerea în derizoriu a cuvântului //plagiat//asta are rostul-să se stopeze orice anchetă privind studiile celor din PSD și salariile încasate.Hoțu-i hoț,dar este hoțul nostru ! Se bucură cineva de această soluție?
  • +5 (7 voturi)    
    Va cunoastem! (Joi, 28 ianuarie 2021, 8:54)

    John M. [utilizator]

    Pe cine credeti ca mai pacaliti?! Ia spune, pentru voi cat ati pus in buget sa furati ca in curand se ridica generatia 3-a de PSD-isti, mai cinici si mai lacomi ca cei dinainte. Daca Olgutza a luat 400,000 de euro la nunta ei, va imaginati cat va trebui sa adune fiul lui Nastase sau al lui Ponta si a multor altora din banda?!
  • +5 (5 voturi)    
    oare (Joi, 28 ianuarie 2021, 9:36)

    martel55 [utilizator]

    acesti indivizi traiesc in viaata perosnala tot asa pe datorie pe care s ao alse mostenire copiilor?pentru ei a cheltui atat cat caastigi inseamna austeritate?
    • +1 (1 vot)    
      corect... (Joi, 28 ianuarie 2021, 12:39)

      festina [utilizator] i-a raspuns lui martel55

      si nici macar nu se strange tare surubul (ca in urma crizei financiare din 2008), ca au calculat un buget cu deficit de 7% din PIB. E corecta abordarea, deficitul trebuie scazut esalonat, sa nu blochezi economia.

      Cei care voteaza PSD nu se gandesc mai departe de cateva luni/ 1 an ."Sa ne dea acum!" si dupa aia potopul.

      Ce conteaza ca deficitul urca la 10-12-15% din PIB ?

      Ce conteaza ca daca ai deficit urias nu te mai imprumuta nimeni, ca le e frica ca nu le mai dai banii inapoi?

      Pe Ciolacu sau pe votantii lui i-ar imprumuta vreo banca pe persoana fizica daca ar observa ca cheltuie ca iresponsabilii mult mai mult decat castiga?
      • +1 (1 vot)    
        Logica PSD (Joi, 28 ianuarie 2021, 18:50)

        ipolitic [utilizator] i-a raspuns lui festina

        Noi, adica Romania, trebuie sa fim la picior de egalitate cu prietenii nostri din vest. SUA are o datorie externa de 27.000 de miliarde, noi de ce am fi mai prejos? Cu cat datoram mai mult, cu atat devenim mai valorosi. Nu-i logic?
  • 0 (0 voturi)    
    Genial (Sâmbătă, 30 ianuarie 2021, 19:51)

    gemart [utilizator]

    Opozitia sa intocmeasca bugetul si puterea sa-l apopte. Iata o idee geniala de a guverna in armonie! Not really.