Rareș Bogdan nu exclude să candideze pentru președinția PNL / Nu regret nimic din ceea ce am spus

de Redactia     HotNews.ro
Marţi, 19 ianuarie 2021, 20:41 Actualitate | Politic


​​Rares Bogdan
Foto: Facebook/ Rares Bogdan
Prim-vicepreședintele PNL Rareș Bogdan nu exclude o candidatură la președinția formațiunii, la congresul care va fi organizat în acest an. El mai spune că nu regretă nimic din ceea ce a afirmat despre liderul PNL, Ludovic Orban, și că "pentru moment" ceea ce a făcut "este suficient".

"Nu știu dacă voi candida. Pot să susțin pe cineva, nu neapărat (să candidez - n.r.). Nu exclud, dar în același timp pot să susțin pe oricine altcineva. Voi face parte dintr-o echipă, dar asta nu înseamnă că trebuie să fiu moț în fruntea echipei. Pot fi poziția doi, trei, patru cinci”, a declarat Rareș Bogdan la Aleph News, potrivit Mediafax.

El a ținut să precizeze că în interviul de duminică seară a vorbit despre susținerea lui Florin Cîțu în funcția de premier, nu pentru a deveni liderul PNL.

"E o bătălie pe termen lung. Alegerile nu sunt mâine. Ea o chestiune pe termen lung. (...) Nu regret nimic din ceea ce am spus. Am spus purul adevăr și cred că am realizat un prim pas - am reușit să arăt că există opoziție în partidul de guvernământ și am cerut democratizarea deciziilor. (...) Nu dăm înapoi. Pentru moment ce am făcut este suficient”, a adăugat prim-vicepreședintele PNL.

Reamintim că duminică seară Rareș Bogdan a lansat un atac dur la adresa liderului liberal, Ludovic Orban, pe care îl acuză că a condus și conduce dictatorial PNL, impunând decizii și ignorându-i pe ceilalți din conducerea partidului.

El a spus, într-un interviu pentru Aleph News, că Orban "a eșuat" în calitate de președinte al PNL și că nu ar mai trebui să conducă partidul.
  • "Cu excepția unui singur om, toți premierii care au ajuns la Palatul Victoria au ieșit de acolo trăncăniți la cap. Au ieșit de acolo cu capul umflat. La toți li se pare că fără ei universul nu mai funcționează, că sunt mesianici pentru România și pentru omenire și, cu excepția lui Emil Boc, restul s-au stricat la cap.
  • Ludovic Orban, din păcate, în loc să intre acolo și să rămână omul care a fost, la rândul lui, i s-a umflat capul. Și-a închipuit că e câinele alfa, lupul alfa, omul fără de care România nu merge înainte, el le știe pe toate", a acuzat Rareș Bogdan.
CITEȘTE ȘI: Imaginea de moment a luptei pentru putere în PNL: Liberalii caută un succesor pentru Orban, dar nu vor un blitzkrieg / Un nume, totuși, este vehiculat








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.















.*.


2563 vizualizari

  • -3 (7 voturi)    
    Noaptea minții ce-i în PNL-ul ăsta. (Marţi, 19 ianuarie 2021, 20:45)

    prec [utilizator]

    Chiar mi-ar place ca unul ca ăsta să ajungă președinte.
    • +3 (5 voturi)    
      Te bate si logica (Marţi, 19 ianuarie 2021, 21:51)

      alibaba_zeul_meu [utilizator] i-a raspuns lui prec

      si limba romana. Mergi la culcare!
  • +14 (14 voturi)    
    likeaua (Marţi, 19 ianuarie 2021, 20:51)

    DiDiRo [utilizator]

    cu pretentii de om educat si cult. Rahat, e doar un parvenit, un dinu paturica modern.
    • -7 (9 voturi)    
      O fi el likea (Marţi, 19 ianuarie 2021, 22:27)

      PowerIon [utilizator] i-a raspuns lui DiDiRo

      Dar e patriot national.
      Plus ca ce-i in gușa si-n capușa!

      Multi sunt numai gura de ei in PNL, de ce sa-si bata capul la negocieri Orban, pe cine ar fi putut pune ministrii?

      Vedem ce catastrofa e Campeanu, vrea sa inghesuie 35 de copii in clasa cu masca pe fata si cu profesori nevaccinati!
  • +9 (11 voturi)    
    Lol (Marţi, 19 ianuarie 2021, 21:04)

    HP [utilizator]

    Pai de aia ai si intrat in PNL, ca sa il preiei.

    Toti guristii ajung sa faca politica, acum 2 ani era neica nimeni, datator cu parerea pe TV, azi visezi la sefia PNL.

    E clar ca in Romania nu mai exista valori care sa intre in politica.
  • +15 (15 voturi)    
    sincer (Marţi, 19 ianuarie 2021, 21:12)

    eugen111 [utilizator]

    Nu inteleg cum flacaul asta , un nimeni realizator de emisiune despre nimic , isi poate asuma dupa max un an de apartenenta la PNL , timp in care s a remarcat chiar mai putin ca in cazul in care ar fi continuat sa apara in emisiunea "despre nimic" , dorinta de a deveni presedinte al PNL !
    Nu zic ca Orban e cel mai capabil ...dar macar a stat alaturi de partid de "cand se trage cu arcul" ...nu a dezertat cand i a fost rau ..nu s a umflat in pene cand i a fost bine ...a fost un soldat sincer alaturi de partid mereu si atat !

    personal cred ca acest "jurnalist " , dupa parerea mea o copie ieftina a unor mari jurnalisti americani si aici asemanarea se opreste la felul cum "poza" in timpul emisiunii , sufera de sindromul FIREA

    repet , nu cred ca Orban e de neinlocuit ..dar or mai fi si altii in PNL care sunt mai indreptatiti ca acest "jurnalist"
  • +6 (8 voturi)    
    d'aia il ataca.. (Marţi, 19 ianuarie 2021, 21:27)

    Ismail Paine de circ [utilizator]

    .. pe orban, martalogu asta.. se viseaza la carma. inapoi la gunoi cu el!
  • +10 (10 voturi)    
    Un om periculos și fără simțul măsurii... (Marţi, 19 ianuarie 2021, 21:59)

    Tutea [utilizator]

    ... acest Rareș Bogdan. Cam aceleași calificative i-am acordat, de-a lungul timpului, lui Rareș Bogdan. Victor Viorel Ponta o să devină, în curând, doar o glumă pe lângă "batistuță". Acesta din urmă minte cu o naturalețe dezarmantă și este mult mai lacom și avid de putere decât Adrian Năstase sau Liviu Dragnea. Odată ajuns la putere, în PNL, RB va arăta cam ce poate face un individ lipsit totalmente de scrupule.
    PS. Invitarea lui Liviu Dragnea în emisiunea sa, "Jocuri de Putere", cu o zi înaintea alegerilor parlamentare din iarna lui 2016, n-a fost întâmplătoare. Rareș Bogdan a știut foarte bine că face un mare serviciu lui Liviu Dragnea și PSD! Doar așa, fostul lider PSD a putut să prezinte acea ZEVA politică numită program de guvernare iar prezența liderului PSD în platourile Realitatea Tv a contribuit decisiv la succesul zdrobitor al PSD, cu peste 45%! În acea seară, în mod conștient, Rareș Bogdan a oferit PSD peste 6-7 procente. Un individ extrem de periculos.
  • +9 (9 voturi)    
    Varianta fara fusta (Marţi, 19 ianuarie 2021, 22:19)

    VOX. [utilizator]

    A Gabrielei Firea.
  • +5 (5 voturi)    
    extrem de interesant (Miercuri, 20 ianuarie 2021, 0:16)

    revo [utilizator]

    pitifelnicul boit nu ar avea curaj sa deschida gura daca n-ar avea ordine precise. Un latrau oricand bun de folosit de cine il tine in lesa.

    Opozitie in interiorul partidului de guvernamant?! La doar cateva luni de la castigarea alegerilor? Ce-i aia? Opozitia trebuie sa fie strict impotriva PSD, oricand, pe toate paliere, la orice ora!

    Ce se intampla acum cu atacul la Orban si cu atacul aiuritor la adresa lui Gheorghita, responsabilul cu campania de vaccinare, arata intentia de destabilizare a guvernarii.
    Asta inseamna distrugerea rapida a PNL-ului si indepartarea de la guvernare, urmata de destramarea aliantei fragile cu USR-Plus, in Parlament.

    Deci stapanii din umbra ai Romaniei au hotarat ca PSD sa reia fraiele. De ce? Probabil ca e vorba despre bani, multi, multi bani la care, cumva, nu mai au acces.
  • +4 (4 voturi)    
    uite Șică (Miercuri, 20 ianuarie 2021, 9:32)

    nahir [utilizator]

    ce ți-ai băgat singur în partid. Bamblecul ăsta care nu se poate lăuda cu ceva, o marionetă, vrea să-ți ia locul. Așa fac viperele crescute la sân.
  • 0 (0 voturi)    
    D-l Raresh Bogdan (Miercuri, 20 ianuarie 2021, 11:53)

    mahnit [utilizator]

    A devenit dezagreabil