Ludovic Orban: Luni aprobăm în PNL un proiect de colaborare cu PMP în consiliile județene și locale

de V.M.     HotNews.ro
Duminică, 4 octombrie 2020, 21:06 Actualitate | Politic


Ludovic Orban
Foto: Agerpres
Premierul Ludovic Orban a anunțat duminică seară, la România TV, că PNL va aproba luni, în Biroul Politic Național, un proiect care prevede colaborarea cu PMP în consiliile județene și locale din țară, inclusiv în Consiliul General al Municipiului București.

„Chiar dacă au avut candidat propriu, noi am anunțat că suntem deschiși acestei colaborări. Noi mâine aprobăm în Biroul Politic Național un proiect de colaborare cu PMP în consiliile județene și consiliile locale la nivel de țară și, implicit, va fi și la nivelul Bucureștiului. PMP este aliat cu noi la guvernare”, a spus Ludovic Orban la RTV, potrivit agenției Mediafax.

Premierul a anunțat că un viceprimar al Capitalei va fi de la PNL, iar altul de la USR-PLUS.

„Cealaltă alianță, cu USR-PLUS, e deja stabilită. Am stabilit coordonatele înțelegerii în momentul în care am hotărât să îl susținem pe Nicușor Dan. Asta e înțelegerea: un viceprimar de la USR-PLUS, unul de la PNL. De asemenea, la sectoare, ideea de bază e un număr de viceprimari egal”, a mai spus Orban.

Acesta a precizat că scopul acestor alianțe este „să formăm majorități, să guvernăm împreună”.










Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















5588 vizualizari

  • -21 (35 voturi)    
    aha (Duminică, 4 octombrie 2020, 21:12)

    cucuveauamov [utilizator]

    deci partidul Albacazapada (zis si Usr) il va lua de mana pe Petrov si ne vor conduce pe inaltele culmi ale democratiei
    • +13 (21 voturi)    
      ??? (Duminică, 4 octombrie 2020, 21:39)

      imi_pasa_de_romania [utilizator] i-a raspuns lui cucuveauamov

      Nu confunda USR cu PNL.
    • +7 (19 voturi)    
      vrei sa spui PNL (Duminică, 4 octombrie 2020, 21:40)

      cristi_an [utilizator] i-a raspuns lui cucuveauamov

      ca methnele pesediste nu le sunt straine
    • +1 (3 voturi)    
      wow (Duminică, 4 octombrie 2020, 21:53)

      transpenibilus [utilizator] i-a raspuns lui cucuveauamov

      Cum ai reusit o astfel de contorsiune logica? E incredibil chiar si pentru cineva de pa partidul Rosucaciuma (zis si psd)
    • 0 (2 voturi)    
      Basescu-Petrov e deja mort politic (Duminică, 4 octombrie 2020, 23:15)

      Rahan5 [utilizator] i-a raspuns lui cucuveauamov

      ,,Pomana Finala de dupa Parastas" va fi la Alegerile Parlamentare.
    • -1 (1 vot)    
      PSD e clar infricosat de USR (Duminică, 4 octombrie 2020, 23:48)

      emil bobu [utilizator] i-a raspuns lui cucuveauamov

      fiindca USR e un partid de oameni cinstiti, care nu pot fi cumparati.

      In rest, placute suedeze pentru toti PSDistii.
  • -1 (3 voturi)    
    si ne oficial se vor face si aliante cu PeSeeDee (Duminică, 4 octombrie 2020, 21:57)

    Je__ [utilizator]

    ca doar nu-s prosti PNL-istii sa devina vioara a 2 a pe esicherul de dreapta al electoratului
  • -1 (3 voturi)    
    salutare, neica, si noroc! (Duminică, 4 octombrie 2020, 23:14)

    revo [utilizator]

    O sa te manance Basescu pe paine, Orbane. Parca nu l-ai cunoaste, nu stii ce-i poate pielea. Ori esti prost, ori esti strans cu usa.

    Alianta asta, PNL-PMP, este doar pentru a izola si distruge USR+, in niciun caz nu este opozitie la PSD. Termenul este destul de scurt, dar cu siguranta vor reusi sa-l duca sub 5%.
    Pe urma, vor face o mare si frumoasa famiglie, cu partidul mama si tata, PSD. In fond, ce ma mai mir: de-acolo au venit, sangele apa nu se face.

    Cam asta a fost. Dracu' mai iese sa va voteze, otrepelor!
    • 0 (0 voturi)    
      cum ziceam... (Luni, 5 octombrie 2020, 10:03)

      revo [utilizator] i-a raspuns lui revo

      "Noi deja avem suspiciuni majore și o încredere redusă în cuvântul lui Ludovic Orban".

      Base joaca tare: forteaza decapitarea lui Orban, merge la santaj, afirma ca isi va face propriile jocuri si isi va urma propriile interese - adica, alianta cu PSD pentru continuarea unei frumoase si fructuoase relatii, inceputa acum 4 ani, in consilii.
  • 0 (10 voturi)    
    USL nu moare (Duminică, 4 octombrie 2020, 23:42)

    Lu48 [utilizator]

    USL 2 !!!!
  • 0 (2 voturi)    
    lărgire (Luni, 5 octombrie 2020, 0:04)

    Ademordna [utilizator]

    Pe gaura pe unde intră PSD, PMP întoarce tancul.
    Orban caută alternativă la USR. Știe că atunci când USR-istii (și electoratul) se vor prinde ca au de-a face cu PSD lite se va rupe alianța lor.
  • 0 (2 voturi)    
    Fara dl. Mihail Neamtu, va rog. (Luni, 5 octombrie 2020, 1:08)

    Prostu' satului [utilizator]

    .
  • +1 (1 vot)    
    da (Luni, 5 octombrie 2020, 3:28)

    iqwe [utilizator]

    petrov...pdl....pnl...tot aia
    e bine..
  • +1 (1 vot)    
    vai de fundul PNL-ului (Luni, 5 octombrie 2020, 3:45)

    ..13 [utilizator]

    Se inhaita cu cacealmistii de la PMP.

    Ei bine de asta o sa fie scorurile altfel in parlamentare.
    Cu cat mai repede cu atat mai bine.
  • -1 (1 vot)    
    O, da (Luni, 5 octombrie 2020, 7:16)

    Incomod3 [utilizator]

    eu mi-am luat floricele si urmaresc situatia cu atentie si preocupare :).... Idiotii care ii sustin inca, vor fi primii loviti.... o sa ne distram... PNL, PMP, USR... sunt reprezentate toate patologiile :) :)
    • 0 (2 voturi)    
      Mare... (Luni, 5 octombrie 2020, 8:59)

      Nonidem [utilizator] i-a raspuns lui Incomod3

      Mare dreptate aveti:doar PSD e sanatate curata!
      • -1 (1 vot)    
        Sa stii ca da (Luni, 5 octombrie 2020, 12:17)

        Incomod3 [utilizator] i-a raspuns lui Nonidem

        fata de restul... vorbim prin comparatie, altfel nimeni nu e sanatos :)