Liderul UDMR, despre atacurile lui Iohannis: Ne-a făcut dușmanii României, ceea ce nu suntem. Nu vrem să furăm Ardealul

de DG     HotNews.ro
Sâmbătă, 12 septembrie 2020, 12:29 Actualitate | Politic


Kelemen Hunor
Foto: Agerpres
Liderul UDMR Kelemen Hunor a reluat criticile la adresa lui Klaus Iohannis pentru incidentul privind proiectul autonomiei Ținutului Secuiesc, afirmând că nu a primit scuze din partea șefului statului nici acum. El a invocat manipularea, dar și faptul că Iohannis ”a luat în batjocură limba maghiară”. Kelemen a calificat o ”idioțenie” acuzația șefului statului privind așa-zisele înțelegeri de culise dintre liderul PSD Marcel Ciolacu și UDMR pentru a ”fura Ardealul”.

Liderul UDMR mai spune, într-un interviu acordat Agerpres, că nu a mai discutat cu președintele din luna martie.

”Nu, nu am avut nicio discuţie din martie. Ultima dată am vorbit cu şeful statului în luna martie. Acele declaraţii erau inacceptabile, fiindcă nu aveau nicio acoperire cu "furatul Ardealului". Cum spunea un clasic în viaţă: "Idioţenie". Cel care spune aşa ceva nu are dreptate, minte, manipulează. Şi a fost şi rămâne în continuare o problemă, fiindcă a venit de la acest nivel. A luat în batjocură limba maghiară, ceea ce iar este inacceptabil. Ne-a făcut pe noi, într-un fel, duşmanii României, ceea ce nu suntem. Nu vrem să furăm Ardealul, nu vrem să facem rău nimănui şi, sigur, a aruncat această sămânţă a urii într-o perioadă când nu era nevoie de aşa ceva, fiindcă lumea era şi este preocupată de altele”, a comentat Kelemen.

El a mai spus că poate înțelege tentativa președintelui de a abate atenția de la rezultatele "minunate" ale "guvernului său", dar nu recurgând la astfel de acuzații.

”Nu poţi ca preşedinte al României, care eşti la vârful ierarhiei statului şi, dincolo de acest lucru, ai şi informaţii dacă se întâmplă ceva, eşti tu responsabil, şi nu poti să faci doar o luptă politică din astfel de teme. Şi s-a demonstrat că nu existau nici informaţii, nu a existat nici măcar o astfel de intenţie. Nu poţi să faci o astfel de declaraţie. N-am avut nicio discuţie cu preşedintele Iohannis din martie. Şi nici scuze n-am auzit”.

Pe 29 aprilie, președintele Klaus Iohannis a lansat un atac extrem de dur la adresa PSD, acuzând partidul că vrea "să dea Ardealul ungurilor" și spunând că este incredibil ce înțelegeri se fac în Parlament.

Iohannis a susținut o scurtă declarație de presă, exclusiv pe tema proiectului de lege care acordă autonomie administrativă Ținutului Secuiesc, proiect adoptat tacit de Camera Deputaților. El a lansat un atac dur la adresa PSD și a spus că, atât timp cât el va fi președinte, o astfel de lege nu va exista.

În scurta sa declarație, Iohannis a făcut și două referiri în limba maghiară: Jo napot kívánok, PSD / Jo napot kívánok, Ciolacu (n.r. - Bună ziua, PSD / Bună ziua, Ciolacu). ”Oare ce v-a promis liderul de la Budapesta, Viktor Orbán, în schimbul acestei înțelegeri?”, mai spunea șeful statului.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















3753 vizualizari

  • +15 (27 voturi)    
    Nu (Sâmbătă, 12 septembrie 2020, 13:06)

    Jar [utilizator]

    vreti sa furati Ardealul,da' dusmanii Romaniei sunteti?!
    • +5 (9 voturi)    
      Ar frea ei (Sâmbătă, 12 septembrie 2020, 18:24)

      sipu [utilizator] i-a raspuns lui Jar

      dar NU SE POATE .................... trancaneala” inainte de alegerii
  • +17 (29 voturi)    
    Taaaaaaaci ungure ! (Sâmbătă, 12 septembrie 2020, 13:21)

    KTerinca [utilizator]

    Cea mai mare bucurie ar fi sa nu va mai vad in Parlament la iarna.
  • +25 (35 voturi)    
    ba da! (Sâmbătă, 12 septembrie 2020, 13:22)

    Rebecka [utilizator]

    Concubinajul vostru cu psd este cea mai buna dovada ca SUNTETI inamicii acestei tari!Mai buna dovada nici ca exista.Iar asta cu Ardealul e alta poveste...........
    • -2 (14 voturi)    
      PNL are nevoie de UDMR (Sâmbătă, 12 septembrie 2020, 13:39)

      Fides [utilizator] i-a raspuns lui Rebecka

      Daca dreapta castiga in iarna alegerile parlamentare, PNL si USR (poate din PMP) vor avea nevoie si de UDMR ca sa guverneze linistit.
      Guvernul Orban nu a cazut la motiunea fiind ajutat de UDMR.
      Domnul de la UDMR a iesit sa puncteze cat de important este pt. ca PNL sa formeze majoritatea alaturi de ei la Consiliile Locale si Judetene, dar mai ales sa pregateasca drumul pt marea iubire PNL+ USR+ UDMR. Si e un calcul bun facut de dreapta. Klaus o va garanta. Asteptati.
    • +14 (18 voturi)    
      ......ziceam adineauri (Sâmbătă, 12 septembrie 2020, 13:52)

      Rebecka [utilizator] i-a raspuns lui Rebecka

      ca treaba cu Ardealul este o alta poveste.....udmr-ul s-ar repezi si ar lua cu ambele maini ....Spre ghinionul lor,,strugurii sunt acri..
    • +11 (17 voturi)    
      Drept ii (Sâmbătă, 12 septembrie 2020, 14:22)

      Gicone [utilizator] i-a raspuns lui Rebecka

      Asa-i... te uiti la PSD, te uiti la UDMR... is la fel...
  • +21 (31 voturi)    
    Aceleasi minciuni nerusinate (Sâmbătă, 12 septembrie 2020, 13:35)

    Mihai II [utilizator]

    Presedintele nu a luat in batjocora limba maghiara, ci incercarea liderilor psd de a subordona interesele tarii, unei minoritati iredentiste si sovine.
    De ce le cereti maghiarilor din Romania sa nu invete si sa nu foloseasca Limba Oficiala a statului in care traiesc ?
    De ce mintiti pe la toate organizatiile intenationale ca sunteti persecutati, discriminati, ca nu aveti drepturi ?
    De ce nu respectati Ziua Nationala, Imnul, Steagul si simbolurile Romanesti ?
    De ce nu permiteti stabilirea unor Romani in zonele locuite de minoritatea maghiara ?
    De ce permiteti promovarea la scoala si in biserici a unor minciuni sfruntate privind istoria Transilvaniei ?
    De ce nu le spuneti maghiarilor ca din ultimii 500 de ani, 350 de ani Ungaria nici nu a existat ca stat (150 de ani a fost pasalic turcesc, iar 200 de ani a fost provincie Austriaca), 50 de ani a facut parte din Imperiul Austro-ungar, iar in ultimii 100 de ani a fost asa cum este si astazi ? Atunci de ce tot repetati minciuna privind Ungaria mare de 1000 de ani ?
    De ce niciunul din popoarele cotropite, aflate in componenta Inperiului Austro-ungar, nu a dorit sa ramana impreuna cu Austria sau cu Ungaria, dupa primul razboi mondial ? Pentru ca li s-au respectat drepturile de catre ocupanti ?
  • +19 (25 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Sâmbătă, 12 septembrie 2020, 13:46)

    [anonim]

    • +1 (3 voturi)    
      si (Duminică, 13 septembrie 2020, 8:05)

      mongolul [utilizator] i-a raspuns lui

      sa se vorbeasca doar limba maghiara.......
  • +15 (21 voturi)    
    Altceva nu știe? (Sâmbătă, 12 septembrie 2020, 13:49)

    Tayen [utilizator]

    Doar pe asta cu românii cei răi o știe Kelemenul? Cu ceva realizări economice nema? „Kakaia” realizări?
  • +15 (19 voturi)    
    vorbeste lumea ... (Sâmbătă, 12 septembrie 2020, 14:15)

    nu conteaza cine zice [utilizator]

    se pare ca de la urmatoarele alegeri se mai subtiaza si cu udemereu' asta ... si ne-om mai vedea de treburile noastre ...
  • -12 (14 voturi)    
    Citesc si recitesc comentarile de mai sus... (Sâmbătă, 12 septembrie 2020, 15:03)

    Cactus Jack [utilizator]

    ...si ajung la concluzia ca nationalistii sunt sovini, rasisti, cu mult egoism si rautate fata de minoritati. Johannis a dat apa la moara acestora, a primit critici vehemente in presa straina (vezi Spiegel/Germania; Aachener Zeitung) pentru iesirea lui necalculata.
    Bine a afirmat de Kelemen "declaratia a fost o idiotenie" de prost gust a lui Johannis,. Bruxelles cunoaste acuma realitatea, Aachen cunoaste. si-au dat seam ca Johannis nu merita premiul Karl. Ca sa nu se faca de rusina, poate(?) ca-l vor acorda anul viitor, Johannis daca ar avea demnitate, ar refuza destinctia. Presedintele e inca verde in politica europeana, a vrut sa puncteze si s-a trezit ca totul s-a reintors impotriva lui.- Are consilieri slabi, inconstienti, cu o ura impotriva ungurimii.
    Acuma cateva zile am fost in Secuime, multa saracie m-a intampinat. Oameni nemultumiti, resemnati de politica care nu da roade, fara eficienta si randament. A fost o gresela realgerea lui Johannis, dar era o alegere intre ciuma si colera. Votul a fost impotriva "frumoasei Veorica" si nu pt Johannis.
    • -2 (4 voturi)    
      Gandesti asa de simplist, (Duminică, 13 septembrie 2020, 8:09)

      John M. [utilizator] i-a raspuns lui Cactus Jack

      incat nici nu-mi vine sa-ti raspund desi sunt de meserie.
      Presedintele nostru e un om cult, cinstit si echilibrat. El nu e nici neamt, nici ardelean, e roman. Daca UDMR si PSD au reusit sa-l scoata din sarite pe un asemenea om, inseamna ca ati impins lucrurile prea departe si ar trebui sa va revizuiti atitudinile fata de tara noastra si de liderii ei. Doar nu credeti ca vom mai lasa vreodata garda jos cum am facut in 1940 din cauza celor doi schizo-narcisisti: unul la Bucuresti si celalalt la Berlin care ne-au ciopartit tara.
  • +10 (18 voturi)    
    Keletrotineta de Hunorcirc : (Sâmbătă, 12 septembrie 2020, 15:58)

    Rahan5 [utilizator]

    ,, Nu vrem să furăm Ardealul !"

    Iohannis nu se referit in nici o clipa la UDMR ci numai la Conducerea Ungariei si la PSD !. Iar acum Keletrotineta de Hunorcirc vorbeste de ,,noi" .
    Care ,,noi" ?. Pentru ca Iohannis nu s-a referit la nici un ,,voi" ! .
    Keletrotineta de Hunorcirc si UDMR-ul n-au treaba cu Ungaria.
    Nu e nici o dovada ca Iohannis s-a referit la UDMR !.
    Si cum Keletrotineta de Hunorcirc nu e deloc maghiar ca etnie, ci secui dupa mama si iudeu dupa tata, nu are nici un drept moral sa vorbeasca de poporul maghiar, si ca atare nici de Ungaria !.
  • +10 (18 voturi)    
    UDMR + PSD = LOVE! (Sâmbătă, 12 septembrie 2020, 18:02)

    V. Istina [utilizator]

    Si de aici se trage tot.

    Daca nu erati „dusmanii Romaniei“ nu sustineati atacurile asupra justitiei, aveati o viziune privind viitorul Romaniei, nu va straduiti de cand sunteti in Parlament doar sa puneti bete in roate oricarei strategii pe termen lung. Daca ati fi prietenii Romaniei nu ati inchide ochii la atitudinile sovine si aberante ale primarilor secui, nu ati tacea cand taberele de extremisti maghiari se antreneaza jucandu-se de-a soldatii in muntii Romaniei cantand nostalgici cantece despre Ungaria Mare, nu ati tacea cand Orban din Budapesta finanteaza numai activitati „autentic maghiare“ in Transilvania, si profund antiromanesti si iredentiste samd

    Si ati fi in plus si prieteni ai UE, daca nu ati face doar sa va aparati „coruptii vostri“, ca monstruosul si mafiosul PSD, fratele vostru mai mare, cea mai mare nenorocire pe capul Romaniei, un parazit urias care, daca ar putea ne-ar tine doar in subzistenta si ne trateaza zi de zi doar ca pe niste vite pe care o data la patru ani le prostesti cu promisiuni gogonete.

    UDMR-ul este un PSD al mafiotilor unguri. Deci de doua ori anti-romanesc!
  • +10 (16 voturi)    
    Solutie (Sâmbătă, 12 septembrie 2020, 22:34)

    mflorian [utilizator]

    E simplu: udemeristii sunt sub 5% din populatia cu drept de vot. Daca iesim cu totii la vot, indiferent pe cine votam, ungurii nu mai intra in parlament. Hai sa vedem, putem?
  • 0 (4 voturi)    
    deturnarea atentiei (Duminică, 13 septembrie 2020, 8:11)

    mongolul [utilizator]

    Kelemen uita ca presedintele s-a referit la Ungaria, nu la UDMR.

    In maghiarime exista doua curente: cea care cere tot Ardealul (alipit la Ungaria sau doar rupt de Romania; un Ardeal "independent", la cheremul lor) si cea care vrea doar autonomia etnica. Intr-o zona in care e bagat fortat si judetul Murres, desi e majoritar romanesc.
    Si acum, cei din UDMR o fac pe ungurii buni, care nu doresc tot Ardealul. Ei sunt modesti, doresc DOAR trei judete, dintre care unul majoritar romanesc.....
  • -1 (5 voturi)    
    Bre Kelemen? (Duminică, 13 septembrie 2020, 9:10)

    asavreau [utilizator]

    Ești cumva rudă cu COVID,că nu i-am auzit pe Johannis și Orban să vorbească decât de COVID?Sau te doare că nu te mai înjură nimeni,să ai ce spune și tu în campania electorală?Dacă era PSD ,mai aranjați câte o ciondăneală,mai ieșea Tudose să spună că spânzură pe cel care nu pune steagul unde trebuie și gata.Ați rezolvat campania electorală.Ungurii de frică,vă votează,că nu sunt mai deștepți ca românii.Voi îi speriați cu românii și PSD îi sperie pe români cu ungurii care fură Ardealul.Deci,Kelemen,chestia cu furatul este la PSD.Pentru PNL găsiți și voi alte lozinci.Ce v-ați prostit de la prietenia cu PSD,că nu mai știți să vorbiți?