Senatorii au respins propunerea legislativă a USR de modificare a Codului penal şi Codului de procedură penală privind confiscarea extinsă

de N.O.     HotNews.ro
Marţi, 11 august 2020, 20:04 Actualitate | Politic


Spaga
Foto: Agerpres
Senatul a respins, marţi, propunerea legislativă, iniţiată de parlamentari USR, referitoare la modificarea Codului penal şi a Codului de procedură penală pentru lărgirea cadrului de aplicare a confiscării extinse a bunurilor provenite din acte de corupţie sau activităţi criminale, relatează Agerpres.

În favoarea raportului de respingere a propunerii legislative au votat 116 senatori "pentru", şi 12 "împotrivă" (USR).

Propunerea USR prevede, printre altele, introducerea unui criteriu de apreciere constând în diferenţa dintre venituri şi "standardul de viaţă" al persoanei condamnate, ca indicator de ilegalitate; posibilitatea includerii averii persoanelor asupra cărora condamnatul are influenţă în calculul standardului de viaţă; posibilitatea aplicării confiscării speciale bunurilor transferate către orice terţ dacă acesta ştia sau trebuia să ştie că scopul transferului era evitarea confiscării; eliminarea limitei de 5 ani pentru dobândirea bunurilor confiscate; lărgirea aria infracţiunilor supuse confiscării extinse; obligativitatea instituirii măsurilor asigurătorii.

"România aşteaptă ca infractorii, hoţii, cei care profită de corupţie să fie pedepsiţi şi, mai ales, ca ţara să nu mai fie prăduită. Ce a fost furat să se întoarcă acolo de unde a fost furat. Prea mulţi hoţi şi corupţi au făcut ceva puşcărie doar pentru a se întoarce la viaţă de huzur pe banii celor de care şi-au bătut joc. Propunerea USR aduce cu adevărat România la standardul european, eliminând piedici din calea confiscării extinse. Dar, mult mai important, această lege este necesară pentru că nu mai vrem ca o serie de mătuşi Tamara şi copii de 6 luni să fie proprietari de case şi terenuri provenite din furt şi din corupţie", a afirmat senatorul Radu Mihail la dezbaterile din plen.

USR aminteşte, în expunerea de motive a propunerii legislative, că România avea termen în octombrie 2015 ca să îşi pună în acord legislaţia penală cu Directiva europeană 2014/42/UE privind îngheţarea şi confiscarea instrumentelor şi produselor infracţiunilor săvârşite în Uniunea Europeană. Acest lucru nu s-a întâmplat, ceea ce a generat deschiderea procedurii de infringement faţă de România.

Propunerea legislativă va fi dezbătută de Camera Deputaţilor, for decizional în acest caz.









Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















10879 vizualizari

  • +38 (50 voturi)    
    45 Miliarde euro s ar putea recupera de la P$D (Marţi, 11 august 2020, 20:08)

    un domn [utilizator]

    Miza Este Clara !

    Cine Voteaza P$D in 2020 TOATA Familia Lui E Neam de Hotzi !
    • +6 (12 voturi)    
      Nu (Marţi, 11 august 2020, 21:55)

      ala_mic [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      sunt hoti decat o minoritate din votantii lor. Cei care au un interes direct. Restul sunt....prosti.
    • +1 (11 voturi)    
      de unde ai tu cifrele astea (Marţi, 11 august 2020, 23:03)

      Adry@n [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      Adica ar fi bine sa se recupereze, dar pentru asta trebuie sa fie date sentinte cu executarea bunurilor si eu nu am vazut bani stransi nici cand s-a cerut restituirea prejudiciului. Cum ai adus tu 42 de miliarde in discutie? Sunt in conturile PSD miliarde de euro?
      Hotii nu tin banii la vedere, asa ca nu stiu cum vehiculati voi sume! Dragnea avea in offshoreuri, prin tot felulul de paradisuri. Nici acum nu se stie unde se duc banii din Teldrum, ba in brazilia ba in alte tari bananiere.

      Nu inteleg cine iti da +, daca vad o stire de genu Dragnea a furat 500miliarde euro, nu iti dau plus doar pentru ca nu am cum sa cred minciuna. Da Dragnea a furat si inca mult, dar nu500 miliarde.
      Asa ca revin de unde suma asta scoasa din burta.?
  • +34 (38 voturi)    
    !!! (Marţi, 11 august 2020, 20:09)

    nlln [utilizator]

    Sa voteze o lege care s-ar putea sa le lase rudele in pragul saraciei?
    Niciodata!

    Confiscarea extinsa este un lucru minunat, de nepus in practica cu actuala configuratie parlamentara.
  • +34 (40 voturi)    
    Deci senatorii PSD ALDE UDMR ProRo PNL (Marţi, 11 august 2020, 20:19)

    UnOarecare [utilizator]

    iubesc hotia, mita, coruptia, spaga, ciubucul si foloasele rezultate din ele?
    • +20 (22 voturi)    
      Alina Gorghiu este Troll P$D (Marţi, 11 august 2020, 21:47)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui UnOarecare

      Oare a votat cu ambele maini ?
  • +24 (28 voturi)    
    Hot la hot nu se poate (Marţi, 11 august 2020, 20:21)

    Ion_RoaitaDA [utilizator]

    N-ai sa vezi hot sa prinda hotul, nu?
  • +22 (34 voturi)    
    Deci votam USR (Marţi, 11 august 2020, 20:23)

    UnOarecare [utilizator]

    daca nu mai vrem hotie si impostura in toata organizarea statala
  • +27 (33 voturi)    
    Sparlamentul PUSCARIABILILOR (Marţi, 11 august 2020, 20:32)

    BernierC [utilizator]

    Iata dovada cea mai clara ca suntem condusi de hoti, borfasi, corupti, mafioti, interlopi, criminali. Nu-i nimic, pana la urma, va fi odata un moment zero, atunci cand se va lua la puricat toata fauna care s-a perindat prin acest Sparlament al Coruptiei si Rusinii Nationale, inca de la infiintarea sa. Si se va aplica tuturor prezumtia de VINOVATIE. Si, chiar daca vor ajunge la 90 de ani si peste, sa-i ajunga totusi mana lunga a legii si sa-i condamne la executare, la alegere: spanzuratoare, glont, otrava, scaun electric, ghilotina, stalpul caznelor. Toti coruptii de acolo se incadreaza la subminarea economiei nationale si crime iimpotriva umanitatii, n-au sanse la prescriere!
    • +4 (8 voturi)    
      dream on (Marţi, 11 august 2020, 23:56)

      fl0rin [utilizator] i-a raspuns lui BernierC

      nu c-as tine sa te trezesc din visele roz, dar nu va fi nici un moment zero. n-a fost niciodata, si nici de-acum incolo nu va fi. motivele sunt prea adanc inradacinate in fibra, in esenta acestei natii. nu avem nici pe departe acea masa critica de oameni onesti, muncitori si competenti care sa rastoarne mersul natural al lucrurilor. si nici nu ne indreptam in directia in care masa oamenilor de genul asta sa creasca numeric. chiar dimpotriva.
  • +26 (30 voturi)    
    Chiar... (Marţi, 11 august 2020, 20:33)

    ElDiablo [utilizator]

    ... își imaginau cei de la USR că propunerea lor va primi vot favorabil? Ori sunt, naivi, ori sunt masochiști.E ca și cum ai pune niște infractori să voteze dacă vor să facă pușcărie sau nu. E clar că ăia care au votat pro respingere ori au comis deja toate infracțiunile care ar putea genera confiscarea extinsă, ori au în plan să le comită în viitor și se protejează anticipat. Până una alta, tot ce vom obține va fi să plătim sancțiunile primite în urma declanșării de infringement.
    • +12 (16 voturi)    
      cred ca tu esti ala naiv (Marţi, 11 august 2020, 23:58)

      fl0rin [utilizator] i-a raspuns lui ElDiablo

      evident stiau ce se va intampla. dar au transmis un mesaj electoratului. o actiune simpla, pentru ei win-win: ori se adopta legea si intrau in istorie (probabilitate infima), ori nu se adopta dar toata lumea vedea negru pe alb care-s taberele in clasa politica.
      • -1 (7 voturi)    
        Chiar... (Miercuri, 12 august 2020, 9:26)

        ElDiablo [utilizator] i-a raspuns lui fl0rin

        ... asa? Trebuia să ne arate USR taberele... Că după 30 de ani noi n-am reuşit să ne dăm seama ce înseamnă clasa politică în România. Mai degrabă au depus iniţiativa legislativă, din calcul politic, pentru imagine, cu scopul de a obţine nişte voturi în plus la alegeri. E mai plauzibil.
        • +2 (4 voturi)    
          s-avem pardon (Miercuri, 12 august 2020, 13:14)

          fl0rin [utilizator] i-a raspuns lui ElDiablo

          dar la cum arata acum parlamentul as zice ca cel putin 80% din cei care au votat n-au inteles absolut nimic.
        • +3 (5 voturi)    
          Aveti dreptate, ce rost are sa depui initiative (Miercuri, 12 august 2020, 13:41)

          UnOarecare [utilizator] i-a raspuns lui ElDiablo

          parlamentare bune...mai bine faci legi de amnistie pt infractori cum a facut PSD ALDE ...
  • +19 (25 voturi)    
    pai, doamne fereste... (Marţi, 11 august 2020, 20:33)

    PaiataNationala [anonim]

    ...ar ramine pesedei si neamurile lor in c00r-ul gol! Cred ca nici Haysam pritenul ciolacului nu ar vota asa ceva! Pai...chiar acum cind sunt alungati de la borcanul cu miere! Cu toate ca daca s-ar duce la Nastaseminalunga sa cerseasca citeva miliarde ar fi Ok ...
  • +20 (26 voturi)    
    coruptii din psd, alde, pro romania (Marţi, 11 august 2020, 20:34)

    bokila1 [utilizator]

    sunt aceiasi din vremea ui dragnea si cu aceleasi prioritati....sa scape hotii de puscarie si sa ramana cu banii furati
    • +16 (16 voturi)    
      coruptii.... (Miercuri, 12 august 2020, 0:01)

      mamenervat [utilizator] i-a raspuns lui bokila1

      dar pe aia din PNL, de ce nu-i enumeri printre corupti? Ca doar si ei au respins propunerea....
  • +26 (28 voturi)    
    Pai era de asteptat , (Marţi, 11 august 2020, 20:51)

    kokos [utilizator]

    in afara de USR+ , toate partidele sunt aceeasi mizerie! Toate partidele din Senat , inclusiv pnl , s-au coalizat impotriva USR+ si au votat impotriva confiscarii averilor dobandite de 30 de ani prin furt si hotie. Ultima noastra sansa ca sa scapam de hoti si corupti sunt alegerile din decembrie si singura varianta de vot este USR+!
  • +24 (26 voturi)    
    Tineți-i minte la alegeri (Marţi, 11 august 2020, 20:56)

    Jolly Roger [utilizator]

    Și nu numai ca și partid, ci și ca ”oameni”!
    Când îi vedeți pe afișe cu ”pentru mai bine”, ”cu speranta” etc, cu toate titlurile și cuvintele alea alea pompoase - sa va amintiți numele si fețele lor și ce anume au votat și făcut până acum!

    Eventual și când îi veți vedea pe stradă, la cumprături, etc!
  • +24 (28 voturi)    
    Deci? Mai aveti dubii? (Marţi, 11 august 2020, 21:09)

    sfarleaza [utilizator]

    Singurul partid care propune legi impotriva hotilor. Dar legile nu trec in parlament din cauza cui?
    De « fara penali in functii publice s’a ales praful, tot din cauza marlanilor pesedisti, penelisti, udemeristi si satelitilor lor
  • +16 (22 voturi)    
    "senatul" lor ca nu al meu........ (Marţi, 11 august 2020, 21:17)

    mamenervat [utilizator]

    Buna seara tuturor, la ce te puteai astepta din partea primilor si celor mai mari beneficiari ai coruptiei, parlamentarii PSD/PNL? Doamne, abea astept alegerile....
  • +15 (21 voturi)    
    clar! (Marţi, 11 august 2020, 21:18)

    toni_uk [utilizator]

    ....ma intreb daca e destul de clar si pentru votantii PSD?!
  • +15 (19 voturi)    
    scuze pt comentariul alterior (Marţi, 11 august 2020, 21:21)

    toni_uk [utilizator]

    nu am citit atent nr de voturi pt respingere :)

    rectificare:...clar si pentru votantii PNL+PSD?!
  • +16 (22 voturi)    
    desigur (Marţi, 11 august 2020, 21:27)

    2304 [utilizator]

    absolut normal, doar nu credeati ca o sa voteze asa ceva, ce naiba, sa nu poata fura si ei ca omu' cinstit, dimpreuna cu familioanele lor... La conducerea Romaniei se afla niste clanuri exact ca si cele mult vehiculate in ultima perioada
  • +16 (24 voturi)    
    wow (Marţi, 11 august 2020, 21:27)

    zavalitaa [utilizator]

    Propunere curajoasă... absolut toate partidele politice au votat împotrivă ! Desigur, argumentat !
  • +6 (10 voturi)    
    cum sa voteze hotii (Marţi, 11 august 2020, 22:22)

    zigot [utilizator]

    din parlament(coruptia este clar hotie) sa li se confiste
    prada;
    cum sa valideze magistratii(care fac si aplica legile)
    anularea pensiilor speciale;
    aceiasi mizerie!
  • +5 (9 voturi)    
    la furat inainte (Marţi, 11 august 2020, 23:11)

    liviu_ [utilizator]

    ura ura!

    inca o dovada ca parlamentul este PLIN de infractori!

    este ca o infestare de gandaci de bucatarie. singura problema e ca nu exista insecticid pt parlamentarii hoti intr-o tara in care justitia nu finctioneaza!
    • +1 (5 voturi)    
      exista (Miercuri, 12 august 2020, 8:35)

      anonim3 [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      Prezenta mare a alegatorilor la alegeri. Reduce drastic numarul gandacilor in Parlament.
  • +2 (6 voturi)    
    Chiar daca se vota cine sa o aplice ? (Miercuri, 12 august 2020, 1:22)

    Koczka [utilizator]

    Corupgia este atât de masiva încât existau puține șanse să fie aplicată. In primul rand ar fi fost introduse atâtea amendamente de neprihăniții parlamentari din cam toate partidele încât ar fi fost practic inaplicabilă. Ulterior alegerilor legea ar fi fost contestată la CFR de către Avocatul Poporului iar Curtea ar fi declarat-o integralnsau pe ici și colo adică în articolele esențiale că fiind neconstituțională. Și cu ce ar mai fi rămas din ea Curtea Suprema ar fi elaborat un RIL in care i-ar fi instruit pe judecători cum sa nu o aplice. Procurorii nu s-ar mai fi obosit sa instrumenteze astfel de dosare pentru că legea nu i-ar fi ajutat. Și prin absurd daca ar mai fi existat decizii definitive și irevocabile, executorul ANAF nu ar mai fi avut ce sa confiște. Și pentru că nesimțirea aleșilor e mare nici nu s-au mai o obosit sa o aprobe pentru că pensia aia specială e aproape și cine știe ce s-ar mai putea întâmpla după terminarea mandatului. Nici în justiția divină nu prea sunt șanse să se producă minunea pentru că am uitat să menționez albiturile de o care s-ar fi rugat pentru integritatea materială a averilor ilicit dobândite.
  • +4 (6 voturi)    
    Înseamnă că (Miercuri, 12 august 2020, 8:52)

    Mitrica [utilizator]

    toți cei care au votat împotrivă sunt hoți și și-au ascuns banii furați pe la copii sau rude, altfel de ce ar fi votat împotrivă ?
    • +3 (5 voturi)    
      Sunt Acele Persoane (Miercuri, 12 august 2020, 9:23)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui Mitrica

      Nu putem spune Cetateni doarece au Furat Cetatea sau au Fraternizat cu Hotzii Cetatii