După 30 de ani de politică, Tăriceanu își încearcă norocul la Primăria Capitalei pentru prima dată

de DG     HotNews.ro
Joi, 6 august 2020, 11:41 Actualitate | Politic


Calin Popescu Tariceanu
Foto: INQUAM Photos / Octav Ganea
Liderul ALDE, Călin Popescu Tăriceanu, va candida la Primăria Generală a Capitalei, au decis, joi, membrii Biroului Politic al formațiunii.

”Nu există niciun candidat liberal la Primăria Capitalei. Nicușor Dan nu are un profil liberal, faptul că e susținut de PNL e cu totul altceva. Sunt semne de întrebare dacă PNL mai e partid liberal sau nu. Eu zic că nu. (...) De 30 de ani, Bucureștiul are un electorat liberal care are dreptul la reprezentare”, a declarat Tăriceanu.

Liderul ALDE a mai susținut că experiența pe care a acumulat-o ca prim-ministru și președinte al Senatului este ”extrem de utilă pentru a construi o strategie pentru București”.

Pe de altă parte, el și-a argumentat candidatura prin ”datoria” pe care o are față de colegii de partid.

Decizia a fost luată cu unanimitate de voturi.

Hotărârea Biroului Politic al ALDE a fost luată după ce negocierile cu PSD pentru formarea unei alianțe pentru București au eșuat.

Până în prezent și-au mai anunțat candidatura Gabriela Firea (PSD) și Nicușor Dan, susținut de PNL și USR.

La alegerile locale din 2016, ALDE l-a desemnat drept candidat la București pe Daniel Barbu care a obținut sub 3%. La acel scrutin, la nivel național, ALDE a obținut puțin peste 6%.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















10670 vizualizari

  • +74 (76 voturi)    
    Haha (Joi, 6 august 2020, 11:45)

    reiand [utilizator]

    Nu știam că-Călin e poreclit și "membrii Biroului Politic al formațiunii".
    • +25 (29 voturi)    
      toti care au intrat in fibrilatie cu Basescu (Joi, 6 august 2020, 12:42)

      t_beriu [utilizator] i-a raspuns lui reiand

      candidat la primarie, chill. Si Firea va avea concurenta pe Tariceanu, ba chiar si pe candidatul lui Fonta + Negoita = love.
      Astept cu interes candidatul partidului lui Turnatorescu-Voiculescu, ca sa fie circul circ!
      • +17 (17 voturi)    
        Lasa-i sa vada si ei ce credibilitate au (Joi, 6 august 2020, 13:27)

        rov [utilizator] i-a raspuns lui t_beriu

        Si moliceanu si basescu, sa candideze si ilici, de ce nu ?!?
        sa vina si fratii Karamazov...
        • +15 (15 voturi)    
          Melescanu nu candideaza ? (Joi, 6 august 2020, 14:47)

          inmono [utilizator] i-a raspuns lui rov

          .
          • +5 (5 voturi)    
            Tariceanu renunta la imunitatea parlamentara? (Joi, 6 august 2020, 22:00)

            ty [utilizator] i-a raspuns lui inmono

            Sa vezi si sa nu crezi . . .
      • +3 (3 voturi)    
        N-au esuat, asta e manevra: (Joi, 6 august 2020, 22:55)

        UnOarecare [utilizator] i-a raspuns lui t_beriu

        "Hotărârea Biroului Politic al ALDE a fost luată după ce negocierile cu PSD pentru formarea unei alianțe pentru București au eșuat."

        ca poate mai ciugulesc 3 voturi de la aia care l-ar fi votat pe ND, sunt mana`n mana cu cei de teapa lor: corupti si incompetenti de la PSD.
    • +4 (6 voturi)    
      După 30 de ani de politică ? (Joi, 6 august 2020, 18:18)

      NicolaeA [utilizator] i-a raspuns lui reiand

      După 30 de ani de politică ? Si eu care credeam ca dupa 100 !
  • +37 (41 voturi)    
    :-) (Joi, 6 august 2020, 11:47)

    Godzillagrrr [utilizator]

    Intarâta-i, drace ��
    • +6 (6 voturi)    
      tariceanu mai bine (Joi, 6 august 2020, 16:33)

      varavara [utilizator] i-a raspuns lui Godzillagrrr

      isi incerca norocul la loto, acolo ar fi avut mai mari sande de castig decat la primaria capitalei.
  • +41 (61 voturi)    
    Bun, rupe voturi de la Firea (Joi, 6 august 2020, 11:50)

    emil bobu [utilizator]

    Nu mai plangeti bucuresteni, s-ar putea sa aflati si voi placerea apei calde, sa fiti in rand cu lumea civilizata pentru prima data.
    • -35 (49 voturi)    
      cel mai bine (Joi, 6 august 2020, 12:14)

      iomvv [utilizator] i-a raspuns lui emil bobu

      e sa ramai tu in noroiul tau de acasa si sa nu mai vorbesti neintrebat. Totusi sunt discutii de oameni mari aici ....
      • +18 (24 voturi)    
        sa nu plangi (Joi, 6 august 2020, 12:27)

        Captain Obvious [utilizator] i-a raspuns lui iomvv

        ai IP de voluntari
        • -18 (22 voturi)    
          veche ....... (Joi, 6 august 2020, 12:55)

          iomvv [utilizator] i-a raspuns lui Captain Obvious

          oricum daca te socotesc dupa frustrare pari din zona aia a teritoriului romanesci unde oamenii sunt cu mintea in urma cu 5 minute .... de aia ziceam si de noroi .... stii ce zic ???
    • +13 (17 voturi)    
      Ideea candidaturii (Joi, 6 august 2020, 12:45)

      Ephemeris [utilizator] i-a raspuns lui emil bobu

      e sa rupa voturi de la dreapta, dar sa speram ca votantii vizati nu sunt chiar inepti sa cada in capcana PSD-ului
  • +26 (34 voturi)    
    Am auzit ca nu doar mastile s-au scumpit, (Joi, 6 august 2020, 11:50)

    Astazi [utilizator]

    dar lumanarile asijderea. Deci ponderare dragule
  • +38 (48 voturi)    
    Iată un alt cadavru politic care vrea să (Joi, 6 august 2020, 11:51)

    Rescator [utilizator]

    fie Primarul Capitalei,pentru a desăvârși dezastrul
    produs de Firuța Șmenarovna.Cred că a primit
    ordin de la Kremlin,via Narâșkin.Va lua 0,01%.
    • +6 (8 voturi)    
      Asa de mult ? (Joi, 6 august 2020, 13:55)

      Kecske [utilizator] i-a raspuns lui Rescator

      Poate inca un 0 dupa virgula, ca tot nu are nici o valoare.
  • +33 (41 voturi)    
    Nemaipomenita poza! (Joi, 6 august 2020, 11:53)

    alibaba_zeul_meu [utilizator]

    Pare si el uimit.
    • +6 (6 voturi)    
      Da! incredibil. (Joi, 6 august 2020, 13:36)

      2ni [utilizator] i-a raspuns lui alibaba_zeul_meu

      Da, am mai spus in RO de mai multe ori. De-a lungul timpului.

      Am crezut ca naivul ca o vad pe ultima, cea mai tare. Fals!
  • +20 (38 voturi)    
    De ce ... (Joi, 6 august 2020, 11:55)

    ElDiablo [utilizator]

    ... nu. Au votat bucurestenii o cititoare de pe prompter care a dus capitala pe cele mai inalte culmi de progres si civilizatie, asa ca, de ce n-ar vota si o fosila vie care sa desavarseasca opera predecesoarei.
  • +25 (35 voturi)    
    Foarte bine” (Joi, 6 august 2020, 11:57)

    sipu [utilizator]

    o alegere” inspirata , intra in competitie cu sarma in KR .
  • +23 (43 voturi)    
    Tariceanu crede ca ne pacaleste ca e de dreapta (Joi, 6 august 2020, 11:59)

    Boham [utilizator]

    PSD e disperat ca Nicusor Dan are cateva procente in plus fata de Firea Pandele (Antena 3) si l-au trimit pe Tariceanu la inaintare sa mai fure niste voturi de 'dreapta'
    • +6 (14 voturi)    
      ... (Joi, 6 august 2020, 12:48)

      tirolez [utilizator] i-a raspuns lui Boham

      o sa ia de la Nicusor, dar cu siguranta mai multi de la psd, nostalgicii "ne-a marit pensia maica". Astia sigur o votau pe Firea. Pagube mai mari o sa faca Basescu, votantii lui sigur nu o votau pe Firea.
      • +4 (6 voturi)    
        Basescu doar daca o pune pe udrerea (Joi, 6 august 2020, 13:24)

        rov [utilizator] i-a raspuns lui tirolez

        suptprimar sau viceprimar cu se mai spune...
    • +3 (11 voturi)    
      liberalul candideaza (Joi, 6 august 2020, 12:48)

      natbl73 [utilizator] i-a raspuns lui Boham

      dupa ce i-au esuat negocierile pu pisdeaua

      deci de la cine ia voturi ?
      • +5 (7 voturi)    
        De la nimeni. (Joi, 6 august 2020, 14:01)

        Kecske [utilizator] i-a raspuns lui natbl73

        Nu a intrat in parlament decit dupa niste manevre ciudate (a candidat pe la Timisoara, parca) care i-au unflat numarul de voturi ca sa intre la limita. In Bucuresti nu ia nici un vot. Ia doar banii de la Guvern pentru campania electorala. Unde s-a mai auzit asa aberatie, Guvernul sa plateasca campaniile electorale ?
      • +5 (5 voturi)    
        Tăriceanu-i liberal cum sunt eu tractor. (Joi, 6 august 2020, 15:33)

        asavreau [utilizator] i-a raspuns lui natbl73

        Adică cine-l călărește,aia este Tăriceanu.
  • +29 (39 voturi)    
    Sa moara si capra veciunului (Joi, 6 august 2020, 11:59)

    Doru1963 [utilizator]

    Ce individ sinistru. Stie ca n-are sanse, dar vrea sa faca doar rau altora sa nu castige.
    • +25 (31 voturi)    
      Curat sinistru! (Joi, 6 august 2020, 12:18)

      Zache58 [utilizator] i-a raspuns lui Doru1963

      Se va face de ras.Cine sa mai bage de seama o sluga a PSD-ului?Cine doreste stanga,voteaza direct PSD, nu un bosorog fara pic de credibilitate.Macar dupa experienta asta va iesi pe usa din dos a politicii romanesti.Du-te la pensie Taricene.
  • +22 (28 voturi)    
    s-au activat toti ratatii (Joi, 6 august 2020, 12:04)

    cristi_an [utilizator]

    care mai de care
  • +36 (42 voturi)    
    Primar (Joi, 6 august 2020, 12:10)

    Ccoto [utilizator]

    In loc de primar, mai bine ar candida ca primat, la muzeu la Antipa.
  • +19 (27 voturi)    
    Bucuresti - cimitir elefanti (Joi, 6 august 2020, 12:10)

    DomnuTrandafir [utilizator]

    Candidati Unul si unul!
  • +23 (31 voturi)    
    hehe (Joi, 6 august 2020, 12:17)

    transpenibilus [utilizator]

    ASTA e dovada de cat de DISPERATI sunt PSD.
    E clar ca pierd si o stiu si ei. Au zis sa mai traga un loz cu Tariceanu ca cine stie...
    • +7 (11 voturi)    
      Disperati, disperati dar (Joi, 6 august 2020, 14:03)

      Kecske [utilizator] i-a raspuns lui transpenibilus

      chiar asa. Sa parieze pe un cal mort ?
  • +16 (22 voturi)    
    nicio sansa (Joi, 6 august 2020, 12:31)

    piticu_enigmatic [utilizator]

    omu asta n-a castigat niciodata nimic ori si-af acut partid ori a fost numit...poate Badea sa-l voteze ca e fanu lui. Unii or sa intrebe da cine e Badea? Exactly.
  • +15 (17 voturi)    
    Da, sa candideze... (Joi, 6 august 2020, 12:38)

    prompt [utilizator]

    ...dar pe mine sa nu conteze!
  • +15 (19 voturi)    
    ”Aș fi vrut să avem o alianță largă...” (Joi, 6 august 2020, 12:38)

    Jolly Roger [utilizator]

    ”Aș fi vrut să avem o alianță largă, dar proiectul e nerealizabil...”
    ”... sunt prea multe guri care cer posturi și pomană.
    În plus, daca nu ies eu și cu marinarul să mai rupem din voturi, vrâncioaica nu prinde nici podiumul!” își zise baiazid în barbă...
  • -22 (26 voturi)    
    psd sau pnl : aceeasi mizerie (Joi, 6 august 2020, 12:41)

    icarag [utilizator]

    psd si pnl se aliaza sa nu vina un om integru , nou ,sa le strice socoteala.
    • +11 (13 voturi)    
      Pe asta de unde ai scos-o? (Joi, 6 august 2020, 12:54)

      Ephemeris [utilizator] i-a raspuns lui icarag

      din putul gandirii pesediste fieriste? Nicusor e (si) candidatul PNL, in caz ca nu ai aflat
    • -14 (16 voturi)    
      Ti-am dat minus... (Joi, 6 august 2020, 13:12)

      salvatore [utilizator] i-a raspuns lui icarag

      ... doar pentru ca am detectat usor o rautate hastagisto-useristo-securista. In principiu e corect ce spui, doar ca ai nimerit-o din greseala. PSD-ul cat si PNL-ul de azi umplut cu pedisti, se trag din FSN-ul anilor 90. Singurii liberali autentici, chiori, schiopi cum or fi ei sunt in ALDE. Dar trendul dat de securisti e sa-i umple de kkt. A se vedea postarile absolut imbecile de la articolasul asta al hastagistilor simbriasi agitati la maxim.
      • +6 (8 voturi)    
        Degeaba faci spume (Joi, 6 august 2020, 15:00)

        midufi [utilizator] i-a raspuns lui salvatore

        Ceea ce spui tu este exact citat din Gelu Voican, singurul ramas in preajma lui Ilici.
        Cat despre "postari imbecile", hmmm, as include si postarea ta, poate...
      • 0 (2 voturi)    
        Iar tradiceanu este .. (Vineri, 7 august 2020, 3:20)

        Alius [utilizator] i-a raspuns lui salvatore

        . cel mai liberal dintre liberali. Impreuna cu patriciu...
      • +2 (2 voturi)    
        Si ca tot vorbesti de securisti.. (Vineri, 7 august 2020, 3:22)

        Alius [utilizator] i-a raspuns lui salvatore

        .ia vezo cauta si ne spune si noua ce a fost tas'u lu' tradiceanu si mai povesteste-ne si despre marea iubire dintre tradiceanu si PSD.... Liberali adevarati!
  • +5 (15 voturi)    
    wooooooooow (Joi, 6 august 2020, 12:56)

    Ademordna [utilizator]

    In fine un candidat interesant pentru primaria capitalei.
    Ce cursa hazlie o sa fie, cu Firea, Basescu si acum Tariceanu. Parca mai era cineva... Nu conteaza, probabil ca era un candidat serios.
  • +4 (16 voturi)    
    Tariceanu la Primaria Generala (Joi, 6 august 2020, 12:57)

    Ibit [utilizator]

    S-a prostit la batranete .......
    • +10 (14 voturi)    
      mie imi (Joi, 6 august 2020, 13:14)

      zigot [utilizator] i-a raspuns lui Ibit

      pare ca a ramas neschimbat, deci nu la batranete.....
    • +12 (14 voturi)    
      Nu cred (Joi, 6 august 2020, 13:15)

      feroviarul123 [utilizator] i-a raspuns lui Ibit

      Asa a fost întotdeauna. Oricum daca nu apare si Dragnea catindat degeaba. Sau Meleșcanu... sau sa nu mai zic de Ponta.
    • +8 (10 voturi)    
      Eroare ! E din nascare ! S-a luptat doar cu (Joi, 6 august 2020, 13:44)

      deval [utilizator] i-a raspuns lui Ibit

      scoala, cartea,cunoasterea toata viata ! Un milog ciumat spoit cu un ton grav, tinuta (invatata la Apaca), lipsit de orice continut, aparent confuzat , care s-a asezat in 1989 la ghiseul pe care scria ''liberal '', ca dincolo era coada prea mare si nu avea cum sa primesca un loc ''in fata'', care credea el, i se cuvenea de drept!!!
  • +12 (14 voturi)    
    orbeste lumea ... (Joi, 6 august 2020, 13:30)

    nu conteaza cine zice [utilizator]

    de la jalnic a ajuns de batjocura ... da' mai are de coborat ...
  • +9 (11 voturi)    
    >>> (Joi, 6 august 2020, 13:37)

    chhe [utilizator]

    Daca Tariceanu a ales sa fie sluga, acum culege roadele. E dator vandut PSDului si l-au pus sa fure vreo 50-100 de voturi de la N. Dan. ))))))
  • +7 (13 voturi)    
    ALDE a pastorit poluarea cu pacura arsa in Bucures (Joi, 6 august 2020, 13:38)

    D-or [utilizator]

    Ei au avut si Energia si Mediul.
    Doar n-o sa uitam asta.
    • +1 (3 voturi)    
      Acum 90 zile (Joi, 6 august 2020, 17:24)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui D-or

      Ai spus PNl, acum Ald€, poti fi coerent ?
  • +13 (15 voturi)    
    Imi place la nebunie poza asta ! (Joi, 6 august 2020, 14:06)

    John M. [utilizator]

    Ea spune totul despre acest individ care se mira:
    De ce m-am nascut ?!
    Cine sunt eu?!
    Ce mai caut in politica?!
    • +7 (7 voturi)    
      De fapt a fost o paiata (decoy, bate, etc)... (Joi, 6 august 2020, 16:40)

      2ni [utilizator] i-a raspuns lui John M.

      care a smenit statul roman cu multi bani, de cand a aparut in regiune.

      Acum e un inger neprihanit, dezorientat, bag de seama. Poza nu este neaparat elocventa.

      Pare juvenil, ca un baietas care nu stie ce vrea, d-abia invata arta smenului la inceputul carierei.

      Este inocent, foarte dornic de democratie, si nu mai stie ce sa mai faca ca sa iasa basma curata si sa invete arta.

      A fost un escroc notoriu in continuu de cand il stiu, de 31 ani.

      SICTIR la maximum!
  • +7 (9 voturi)    
    Pe Tariceanu l-a refuzat PSD-ul (Joi, 6 august 2020, 14:46)

    inmono [utilizator]

    pentru ca s-a opus Voiculescu sa fie cooptat ALDE in alianta PSD-PPU. Asta scriu alte ziare gen g4media.

    E amuzant si sinistru cum se vede el liberal, cand sustinatorii lui urla pe Facebook de cand si-a anuntat candidatutra "votam PSD, votam ALDE" .. nimeni nu mai stie in cate partide si aliante a fost asta, ca si Melescanu.
  • +2 (6 voturi)    
    Semnal privind data alegeeilor (Joi, 6 august 2020, 15:48)

    Koczka [utilizator]

    Eu citesc aceasta candidatură că un semnal că vor fi în aceeași zi localele cu parlamentarele deși CCR a statuat că nu pot fi.
  • -3 (5 voturi)    
    Da, ar trebui aminate (Joi, 6 august 2020, 16:59)

    D-or [utilizator]

    Ar fi o prezenta extrem de scazuta care ar face posibila orice surpriza.
    • +4 (4 voturi)    
      hehe (Joi, 6 august 2020, 20:55)

      transpenibilus [utilizator] i-a raspuns lui D-or

      Pai numai voi mai pareti surprinsi de faptum ca #ciumarosie o ia in bot la vot si e desfiintata. Acuma ca ti-am zis nu mai poti invoca surpriza, deci linge-te pe bot.
  • +7 (7 voturi)    
    Singurul " liberal",viitor celibatar 4 X 5,senilat (Joi, 6 august 2020, 17:54)

    Plagarus [utilizator]

    Ce papusa gonflabila ne-a lasat bietul Amedeo
  • +2 (4 voturi)    
    Curiozitate (Vineri, 7 august 2020, 2:58)

    PureWhite [utilizator]

    Care sunt argumentele solide pentru care acest maimuțoi decalotat nu a dost impuscat in mijloculsteazii pana la aceasta data?
    Asta spune multe despre hotararea noastra ca popor...istoria noastra din ultima 100 de ani ne descrie perfect
  • +4 (4 voturi)    
    După aceasta știre (Vineri, 7 august 2020, 4:46)

    Observatory [utilizator]

    “Senzaționala”, mai urmează sa candideze și DraqNea , și primăria este cucerita de javre ..
  • +2 (2 voturi)    
    moliceanu (Vineri, 7 august 2020, 11:40)

    nalbaroiu [utilizator]

    alde moliceanu a luat bataie electorala peste tot pe unde si-a parcat motocicleta...numai la primarie nu....acum e cazul sa vada daca macar familia il mai voteaza......desi din poza se vede ca nu crede nici el ca e asa...
  • +2 (2 voturi)    
    taricene! (Vineri, 7 august 2020, 15:18)

    mos ion roata [utilizator]

    aici nu merge cu biletele roz!