PSD iniţiază o lege menită să susţină producţia naţională de automobile şi electrocasnice

de V.M.     HotNews.ro
Duminică, 28 iunie 2020, 17:02 Actualitate | Politic


Stefan Radu Oprea
Foto: Agerpres
PSD a depus în Parlament un proiect de lege care vizează relansarea industriei auto şi a celei de electrocasnice din România, a anunţat senatorul social-democrat Radu Oprea, duminică, într-o conferinţă de presă.

Proiectul de lege a fost iniţiat de către deputaţii Lia Olguţa Vasilescu şi Simona Bucura şi asumat de către toţi parlamentarii PSD din Argeş, Dâmboviţa, Dolj, Satu Mare, a precizat Radu Oprea, citat de Agerpres.

Iniţiativa legislativă prevede „dublarea până la 910 milioane lei a bugetului de stimulare a înnoirii parcului auto naţional, beneficiarii programului primesc şi o bonificaţie suplimentară de 1.000 de lei dacă optează pentru cumpărarea unui autoturism din producţie internă; majorarea până la 310 milioane lei a bugetului Programului naţional de înlocuire a echipamentelor electrice şi electronice uzate cu unele mai performante din punct de vedere energetic; majorarea până la 210 milioane de lei a bugetului programului privind reducerea emisiilor de gaze cu efect de seră în transporturi prin promovarea vehiculelor eco; menţinerea primelor de casare şi a eco-tichetului la nivelul actual; menţinerea voucherului valoric diferenţiat pe tipuri de echipamente de uz casnic la nivelul actual. Toţi banii vor fi asiguraţi din Fondul Naţional de Mediu, care va avea o valoare suplimentară de până la 780 de milioane de lei”, a precizat senatorul PSD.

În opinia senatorului Oprea, „ar fi o iresponsabilitate ca actualul Guvern PNL să nu sprijine şi să nu aplice de urgenţă acest proiect de lege. Nimic nu poate fi mai important decât salvarea industriei ţării şi asigurarea locurilor de muncă”.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















2507 vizualizari

  • +7 (15 voturi)    
    Mai bine... (Duminică, 28 iunie 2020, 17:20)

    veganu [utilizator]

    ar folosi banii pentru montarea de prize pentru masini electrice, inclusiv la parcarile rezidentiale. Daca locuiesti la bloc si iti iei electrica nu ai cum sa o incarci.

    O idee buna ar fi ca taxi-urile (incl. uber etc.) sa fie obligati sa foloseasca masini electrice. Daca in Tirana, Albania isi permit, sigur ne permitem si noi.
  • +13 (17 voturi)    
    psdistii (Duminică, 28 iunie 2020, 17:35)

    sile1 [utilizator]

    Au dormit in bocanci cat au fost la guvernare,ani buni de zile,au neglijat industria romaneasca care s-a dus pe apa sambetei sub nasul lor iar acum ,dintro data,i-a apucat grija s-o incurajeze !!

    Se aproprie alegerile si vor sa mai prosteasca pe unii mai slabi de inger.
    Mare-i jigodismul la romani !
  • -7 (13 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Duminică, 28 iunie 2020, 18:08)

    [anonim]

    • +6 (12 voturi)    
      Ador (Duminică, 28 iunie 2020, 19:38)

      fdaniel [utilizator] i-a raspuns lui

      Ador faptul că ne scrieți acest mesaj de o înaltă încărcătură patriotică de pe un telefon făcut la Electroaparataj, sau Electromagnetica, sau Tehnoton.
      Nici nu mai vorbesc de televizorul Dvs. care NU e Samsung, așa cum îi stă bine unui rromân verde adevărat ....
      • 0 (0 voturi)    
        Comentariu sters de utilizator (Marţi, 30 iunie 2020, 10:00)

        [anonim] i-a raspuns lui fdaniel

  • +8 (10 voturi)    
    Ura! Salvatoare de la patria! (Duminică, 28 iunie 2020, 20:20)

    DomnuTrandafir [utilizator]

    A aparut.
    Salvează Romania la economie si in special la industrie.
    Făcută praf de ei in 30 de ani.
    O lege la fel de buna ca legea pensiilor!
    Fara sursa de finantare!
  • +2 (2 voturi)    
    Mihai Viteazul si turcii (Duminică, 28 iunie 2020, 20:53)

    radu222 [utilizator]

    Si zicand aceasta, ia o barda-n mana,
    Iute stange-n jurui armia romana
    Si cu ea de-a valma, far'sa zabovesca,
    Sfarma si respinge armia turceasca.
    ........................................................
    Iar Mihai Viteazul, dupa doua ceasuri,
    Nalt-o manastire si trei parastasuri.

    Unde erati puisorilor in 2017 cand se vorbea ca Mecedes vrea sa vina in Romania, iar Bosch incepuse lucrarile la o fabrica de electrocasnice la Simeria. Cand ati venit voi la guvernare, s-au dus toti incotro au vazut cu ochii
  • +2 (2 voturi)    
    Repetenții și plagiatorii în acțiune (Duminică, 28 iunie 2020, 21:16)

    Fisherman [utilizator]

    Auziți minune: ”reducerea emisiilor de gaze cu efect de seră în transporturi prin promovarea vehiculelor eco românești”
    Adică o flotă de camioane de transport, create și produse în România, care să circule pe minunatele autostrăzi din România folosind combustibil ”eco” !
    Cred că mai ”eco” ar fi să-i trimitem pe psd-iștii ăștia la coșul de gunoi al istoriei, prin vot !
    Ăștia nu au auzit de principiile termodinamice, ei nu știu că ”nimic nu se pierde, nimic nu se câștigă ci totul se transformă”.
    Motoare eco de producție internă ? Chiar ne cred proști psd-iștii ăștia...
    Asta este o ultimă încercare a unui partid populat cu incompetenți de a obține capital electoral într-o zonă care a fost, este și îi va fi întotdeauna inaccesibilă.
  • +1 (1 vot)    
    bravo, buna initiativa (Luni, 29 iunie 2020, 0:29)

    Ademordna [utilizator]

    Industria locala trebuie sprijinita, cred ca toata lumea e de acord. Si nu doar auto si electrocasnice, toata.
    Iar cea mai buna masura ar fi destructurarea mafiei PSD care o sufoca de 30 de ani confiscarea miliardelor de euro furate de PSDisti in toata aceasta perioada si asanarea bugetului de stat de toata capusareala firmelor de casa, angajatilor pe pile care nici nu se sinchisesc sa vina la lucru etc.
    A, nu e asta in lege? Doar mai multi bani de la cetateni catre niste firme alese pe spranceana? Hai mah, aproape ca speram...
  • +2 (2 voturi)    
    RAHAT ! (Luni, 29 iunie 2020, 2:26)

    danmarian [utilizator]

    Acest cuvant reprezinta rezultatul asteptat al proopunerii celor doua MATRACUCE ! Pai in Romania avem o industrie auto - cele doua firme Renault si Ford SUNT prezente si lucreaza ! Cat lucreaza ? Cat CERE PIATA nu cat vor martacucele PSD - Industria ajutatoare - cea care produce elemente - echipamente pentru producerea de automobile este - la randul sau - legata de productia de automobile in Europa - respevtiv TOT DE CERERE !
    Propunerae MATRACUCELOR PSD ? Iiar o cheltuiala de parale din buget ! De ce PSD - care tot mananca RAHAT ca sprijina - pana-n pod - cum zice romanul - industria autohtona = romaneasca nu sprijina comenzile masive de tramvaie - troleibuse sau trenuri de metrou ? Avem o buna experienta !! Trenuri de metrou de pe vremea lui Ceausescu INCA CIRCULA !!! Tramvaie - pate si de pe vremea lui Dej INCA CIRCULA - Ba si troleibuse fabricate in Romania INCA CIRCULA !! De ce madam Firea - primar al Bucurestiului - n-ar mai fi fost si MATRACUCAA asta - cumpara din TURCIA ? N- a auzit de ASTRA Arad ? Sau .... "parandaratul" functioneaza NUMAI LA TURCALETI ? De ce in caietele de sarcini pentru achizitii masive guvernamentale sau ale primariilor NU SE INTRODUCE OBLIGATORIU prevederea si PUNCTAJUL CUVENIT - nu de ochii lumii, asa cum procedeaza smecherii PSD - PENTRU FABICAT IN ROMANIA !?? Sau asta nu merge la PSD - unde FURTUL - CIUBUCUL si MITA sunt DE BAZA ??? Martacuce PSD-iste ! V-am dat - mura-n gura - solutia de ajuta industri romaneasca - FARA CHELTUIELI SUPLIMENTARE si INUTILE de la buget (Ca voi doua numai la "aruncat parale pe feerreasra" stiti a face ! Mars la treaa serioasa - sau mars la .... "lada de gunoi a istoriei" cum ziceau inaintasii vostri = comunistii !
    Cat despre electrocasnice - eu zic sa le uiati deocamdata ! Cine are nevoe va cumpara -cine NU - va mai astepta - Oricum industria electrocasnicelor este in mana strainilor si cei care lucreaza in aceasta industrie sum platiti cam cu salariul .... minim pe economie ! Vom fi in avantaj !