PNL anunță oficial că Mihai Chirica este candidatul partidului la Primăria Iași

de V.M.     HotNews.ro
Sâmbătă, 7 martie 2020, 19:34 Actualitate | Politic


Mihai Chirica
Foto: Facebook
Biroul Politic Județean al PNL Iași a votat, sâmbătă, candidatura lui Mihai Chirica la Primăria Iașului, anunță Mediafax. Fostul social-democrat a fost susținut de 28 de membri, trei s-au abținut și doi au votat „împotrivă”. Pentru președinția CJ Iași este susținut ministrul Mediului, Costel Alexe.
Potrivit unor surse din partid, 28 de membri ai BPJ au votat „pentru”, trei s-au abținut, iar doi au votat „împotriva” candidaturii lui Mihai Chirica la Primăria Iași, din partea PNL.

„În urma depunerii adeziunii pentru dobândirea calității de membru, primarul municipiului Iași, Mihai Chirica, a fost cooptat, conform statutului, în cadrul Biroului Politic Județean al PNL Iași.

Totodată, membrii BPJ au aprobat candidatura președintelui PNL Iași, Costel Alexe, pentru funcția de președinte al Consiliului Județean Iași, precum și candidatura primarului Mihai Chirica pentru Primăria municipiului Iași, urmând ca aceste candidaturi să fie validate în Biroul Politic Național al Partidului Național Liberal" au anunțat reprezentanții PNL Iași, printr-un comunicat de presă.

Decizia de sâmbătă va fi validată pe 21 martie, într-o ședință a Comitetului Director Județean.

Într-o postare pe pagina sa de Facebook, primarul Iașului a anunțat și el că va candida din partea PNL.

„Ca primar ales al municipiului Iași, toate proiectele Iașului și ale Moldovei sunt permanent în atenția mea. Nu de fiecare dată am găsit sprijinul necesar pe plan național pentru realizarea acestor proiecte. În acest an, atât România, cât și Iașul se află într-un moment de răscruce, care este o oportunitate unică pentru schimbarea în bine a societății noastre! Și aici mă refer la alegerile locale și parlamentare", a anunțat Mihai Chirica.

Actualul primar al Iașului a precizat și motivul pentru care în ultima vreme l-a susținut pe președintele Klaus Iohannis.

„Nu de fiecare dată clasa politică a confirmat așteptările românilor, dar sunt convins că trebuie să adunăm toate energiile creatoare la un loc pentru a reuși așezarea societății românești pe calea normalității europene. Acesta este motivul pentru care, de mai bine de trei ani, am fost un partener constant al proiectelor președintelui României , garantul normalității acestei țări. Am luat act de invitația expresă a președintelui PNL, Ludovic Orban, șeful Guvernului României, de a fi susținut drept candidat la Primăria municipiului Iași de către PNL. Nu putem clădi o Românie normală fără o democrație reprezentată în Parlament de către partidele politice", a anunțat Chirica.

Astfel, susține Chirica va avea ocazia să realizeze proiectele Iașului precum Autostrada Unirii, Șoseaua de Centură a Iașului, extinderea Aeroportului Internațional Iași, noul stadion și sala polivalentă, dar și Spitalul Regional de Urgență.

Chirica, despre decizia de a candida din partea PNL: „Nu putem alerga ca niște lupi singuratici într-o junglă”


Primarul Iașului, Mihai Chirica, ales din partea PSD, apoi devenit independent, a declarat mai sâmbătă, pentru Mediafax, că decizia de a candida din partea PNL a fost una firească, „venită pe un traseu de mai multă vreme”, deoarece „nu putem alerga ca niște lupi singuratici într-o junglă”.

„Discutăm de aproape 3 ani de zile, de când ne căutăm o matcă în care să putem să ne continuăm proiectele pentru Iași și pentru regiunea de Nord-Est. Am trecut și prin Asociația „Moldova se dezvoltă” pe care am finalizat-o. Dorința noastră a fost de fiecare dată să repunem Iașul și Moldova pe harta proiectelor prioritare ale guvernărilor prezente și viitoare”, a declarat Mihai Chirica referitor la decizia sa de a candida din partea PNL.

Acesta este de părere că decizia „a venit într-un context favorabil și pentru România”, care se află „la o răscruce de drumuri”.

„Nu putem face democrație fără partide politice, nu putem alerga ca niște lupi singuratici într-o junglă așa cum este viața politică de astăzi. De aceea va trebui să facem o echipă puternică. Nu tind să primesc funcții politice, nu le caut și, sigur că da, nu am nevoie decât de sprijinul acestor formațiuni politice prin care am trecut, așa cum am spus de fiecare dată, pentru proiectele ieșenilor și cele ale regiunii”, spune Chirica.

Despre echipa PNL Iași, Chirica spune că este una „frumoasă (...) chiar dacă au mai fost și dispute”.

„Persoanele care nu au înțeles ce ne dorim de la acest oraș probabil că vor înțelege pe parcurs și cred că putem să mergem mai departe”, a mai spus Mihai Chirica.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















3686 vizualizari

  • +16 (22 voturi)    
    Pe cine miră? (Sâmbătă, 7 martie 2020, 19:44)

    Tayen [utilizator]

    Dacă a analizat cineva, atent, comportamentul „liberalilor” din ultimii ani, acea persoană nu se miră.
    P.N.L.-ul, adevăratul P.N.L., a dispărut în anii 50.
    Ăștia de acum sunt o gașcă a securiștilor care au furat această denumire pentru a accede mai ușor la putere.
    • +8 (14 voturi)    
      „Liberali” câți vrei ! (Sâmbătă, 7 martie 2020, 20:10)

      Ochii_pe_voi [utilizator] i-a raspuns lui Tayen

      Mai moi, mai vechi, tineri, democrati, liberal-democrati, galbeni, portoalii, rosii, de toate soiurile si infiltrati de toate gunoaiele, cum e si primarul șpăgar Chiria M., groparul Iașilor
  • +13 (17 voturi)    
    Rusine, Orban (Sâmbătă, 7 martie 2020, 19:47)

    Cataleya [utilizator]

    Rusine PNL!
  • +4 (12 voturi)    
    penele (Sâmbătă, 7 martie 2020, 19:48)

    DiDiRo [utilizator]

    tot usele. In Iasi vor iesi, dupa acest pas pervers, pe locul 3 dupa USR si pesederea.
    • -1 (9 voturi)    
      Păi in sectoarele din Buc. cum o fi? (Sâmbătă, 7 martie 2020, 20:12)

      Ochii_pe_voi [utilizator] i-a raspuns lui DiDiRo

      Metisajul „liberal” (USL, PDL, ALDE si mai recent PSD) o va lua râu la vale in sondaje, in pofida sustinerii mediatice HN
  • +6 (12 voturi)    
    USL redivivus. (Sâmbătă, 7 martie 2020, 19:55)

    kkciosuldelahamangia [utilizator]

    .
  • +7 (15 voturi)    
    Uluitor ! (Sâmbătă, 7 martie 2020, 20:08)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Nu am cuvinte. PNL nu putea gasi un candidat mai bun la Iasi, fieful puscariasului uslaș Fenechiu. Succes !
  • +11 (15 voturi)    
    Vax! (Sâmbătă, 7 martie 2020, 20:17)

    Houthi [utilizator]

    Peneleilor,sunteți o rușine!Personal,nu vă voi vota.Sunteți niste fripturiști,care aleargă după ciolan.Am o greață!!!!
    • +2 (2 voturi)    
      Bodea - USR (Sâmbătă, 7 martie 2020, 22:41)

      Ochii_pe_voi [utilizator] i-a raspuns lui Houthi

      Daca va fi candidta al USR, aceasta otreapa de Chirica si gunoiaele „liberale” care au batut laba cu ei o vor lua peste bot. PNl = USL = PCR ne-a lamurit - politruci mincinosi, fara priincipii, imorali, inhaitati cu toti infractorii și șpăgarii.
  • +3 (11 voturi)    
    "Du-te și spune ciracilor dumitale, moș Chirica, (Sâmbătă, 7 martie 2020, 20:42)

    ww [utilizator]

    ... că, unde te-a scuipat baronetul pesedist, te-a sărutat Klaus-Hohenzollern Voda și ți-a șters rușinea."
    Traiasca Romania Mare, Roș-Albastra Uselista!
  • +2 (2 voturi)    
    RUSINE (Sâmbătă, 7 martie 2020, 22:39)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    ORBAN, daca mai treci prin iasi,nu vei fi huiduit, ci scuipat. Esti un gunoi infiltrat la „liberali” ca sa refaci USL si sa te asociezi cu toti golanii ca sa te apuci si tu de furat (asa cum ati mai facut, uslasi de ra#at)
  • +1 (1 vot)    
    Până aici mere urcioru la apă! (Duminică, 8 martie 2020, 0:26)

    constatator [utilizator]

    PNL ule, team votat dintotdeauna, dar acum eu,trebuie să văd dacă mai merg să votez ori, ba!
    Oricum, nu i mi târăsc galoșii prin România!
    Dar voi, nu sunteți cu nimic diferit de ciuma roșie!
  • +1 (1 vot)    
    Băi frate, cu ce au greșit strabunii,.. (Duminică, 8 martie 2020, 1:04)

    constatator [utilizator]

    noștri, care aveau mare încredere in vechii liberali s au țărăniști?
    Până au venit acești comuniști și au sucit mințile la progeniturile lor.
    Acum toate partidele din această țară sunt urmașii comuniștilor, nu mai au caracter, coloană vertebrală, dar cel mai important nu mai au viziune pt natiune, sunt /lefteri/, șpăgari ,nimicuri, care transced viziunea lor maselor și de aici imaginea României în lume!
    Suntem blestemați, doar o schimbare de atitudine spre binele națiunii este bine venită, din partea oricui!
    Și ne lipsesc oamenii cu caracter,inteligenți, care pot face diferența în situația actuală!
  • +1 (1 vot)    
    romania fara partide... (Duminică, 8 martie 2020, 4:25)

    Coco Whistle [utilizator]

    cel putin nu fara reguli clare inclusiv de etica monitorizate de organizatii non guvernamentale.partidele sint raul romaniei iar premiantii si-au dat joburi si pensie pe spinarea celor care mai spera...dar in viata asta nu e posibil..implicati-va daca vreti ca nepotii vostri sa mai aiba o sansa.
  • +4 (4 voturi)    
    PNL pregateste intoarecerea PSD pe cai mari (Duminică, 8 martie 2020, 11:55)

    Roman_Cetatean [utilizator]

    Numai prin aceasta miscare si cred (sunt sigur) ca PNL va mai cobora 10 % cel putin in intentiile de vot la alegeri (dupa ce deja a coborat 7). Evident, grosul celor 10 % se vor duce spre PSD.
    Simplu explicabil, dpdv psihologic, romanii vor zice:"pai cu ce e diferit PNL de PSD, nu vedeti ca l-au primit si sustinut pe Chirica, fost PSDist, caruia ii tot apar viloaie si firme pe numele copilului bebelus, soacrei, etc?". Si asa si este. Cum poti sa sustii pe cineva cu asa suspiciuni de coruptie, extrem de contestat si in Iasi, la el acasa?
    Devine f evident blatul PNL-PSD- probabil PNListii si-au dat seama ca nu au cum sa guverneze singuri dupa alegeri- cele cateva luni de guvernare din toamna pana acum au fost de test si au vazut ca sunt blocati cu succes din multe directii- cu USR/PLUS nu pot si nu vor sa se alieze ca lumea pt ca nu impartasesc acelasi set de valori, asa ca prefera sa mai prinda cumva cate un oscior de ros in urmatorii 4 ani, fie ca vb de locale sau de parlamentare, in umbra PSD...
  • +3 (3 voturi)    
    alegeri primari (Duminică, 8 martie 2020, 13:06)

    zaw [utilizator]

    D-le Orban L.urmeaza Olguta? Ha ha ha ha...
  • +2 (2 voturi)    
    Candidatul USL la primaria Iasului (Duminică, 8 martie 2020, 13:33)

    DanBruma [utilizator]

    Pentru cine credea ca vom crede ca USL a disparut dupa supararea dintre Crinut si Victoras!
  • 0 (0 voturi)    
    PNL ai dat iar cu (Duminică, 8 martie 2020, 15:46)

    paonipao [utilizator]

    mucii in fasole...!
    Orban spunea anul trecut ca nu se va mai repeta niciodata greseala cu USL...!
    Tocmmai se intampa sub ochii tai Orban prin primirea in PNL a ciracilor din PSD si ALDE!
    Cat de idioti puteti sa fiti, oare o mai fi loc ....?!