Donald Tusk: I-am propus lui Klaus Iohannis să fie preşedintele Consiliului European, a refuzat

de Redactia     HotNews.ro
Miercuri, 4 martie 2020, 13:07 Actualitate | Politic


Tusk și Iohannis
Foto: Presidency.ro
Donald Tusk, preşedintele Partidului Popular European şi fost preşedinte al Consiliului European, a declarat, miercuri, la ceremonia în care preşedintele Klaus Iohannis a primit premiul "Coudenhove-Kalergi", că anul trecut i-a propus şefului statului, pe care l-a catalogat „un politician excepţional”, să fie preşedinte al Consiliului European, dar că acesta a refuzat, transmite Agerpres.

Donald Tusk a rememorat, la ceremonia organizată la Palatul Cotroceni, trei imagini pe care le are cu preşedintele Klaus Iohannis.

Prima imagine evocată de fostul preşedinte al Consiliului European a fost de la summitul de la Sibiu, când preşedintele Iohannis le-a propus liderilor europeni să meargă către oamenii adunaţi în Piaţa Mare.

"Klaus Iohannis este un politician excepţional. Românii îl urmează chiar dacă le spune adevărul şi nu îi manipulează în niciun fel sau poate exact din cauza aceasta îl urmează. El apără valorile care au fost respinse de mulţi. În ziua de astăzi este nevoie de curaj pentru aşa ceva şi de multe ori îl condamnă pe un asemenea om la o singurătate politică. El a găsit cheia către inimile lor, nu a cedat tentaţiei, provine dintr-un orăşel şi dintr-o minoritate etnică şi prezintă şi puncte de vedere ale minorităţilor, a reuşit să construiască un sprijin durabil al majorităţii", a mai spus Tusk.

Un alt moment rememorat de Donald Tusk a fost o reuniune a Consiliului European în care a existat o dezbatere aprinsă despre migraţie.

"Ca de multe ori în asemenea situaţii, îi dau cuvântul lui Klaus. Vocea sa, modul de a expune raţionamentul, atitudinea sa şi modul decisiv în care vorbeşte readuc calmul. Preşedintele Iohannis, ca şi muzica, are darul de a linişti animalul sălbatic, cum spune Shakespeare", a afirmat fostul preşedinte al Consiliului European.

Un alt moment a fost întâlnirea dintre cei doi de acum aproape un an, când i-a propus lui Iohannis să fie preşedintele Consiliului European.

"Imaginea numărul trei. Sunt cu preşedintele Iohannis acum aproape un an şi discutăm cine ar fi să ia cârma instituţiilor europene, discuţia noastră este sinceră şi discretă. Nu e nimeni la mine în birou în afară de noi doi. Îi spun cu mare convingere că ar fi un nemaipomenit preşedinte al Consiliului European. Preşedintele Iohannis zâmbeşte cordial, îmi mulţumeşte pentru această propunere şi după o vreme adaugă: 'Ştii ceva, Donald, eu mai am ceva treabă de făcut în România, aşa că, te rog, nu lua în consideraţie candidatura mea'", a declarat Tusk.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















8330 vizualizari

  • +14 (48 voturi)    
    Respect Domnule Președinte... (Miercuri, 4 martie 2020, 13:18)

    reiand [utilizator]

    Superb. Nu realizăm ce președinte excepțional avem. Mai bun ca om de stat decât oricare lider european în momentul de față. Păcat că avem tendința asta de a ne ponegri și canibaliza oamenii de valoare, de a-i târî în mocirla presei de canal.
    • +5 (25 voturi)    
      eu cred (Miercuri, 4 martie 2020, 13:59)

      panduru [utilizator] i-a raspuns lui reiand

      ca, totusi, 66% dintre romani isi dau seama, din moment ce l-au votat!
      • +1 (15 voturi)    
        66% dintre romani, hai mai nene si mai (Miercuri, 4 martie 2020, 15:37)

        xrogo [utilizator] i-a raspuns lui panduru

        taie ca macaie, 66% dintre romanii care s-au prezentat la vot, badie!
      • +8 (14 voturi)    
        l-au votat ca sa nu iasa veorica (Miercuri, 4 martie 2020, 16:26)

        linarel [utilizator] i-a raspuns lui panduru

        nu era alta alternativa

        dar el nu are ce cauta in functia de Presedinte ... e mult prea mic si total nepregatit pt o astfel de functie
    • -5 (7 voturi)    
      Recunosc ca eu as fi acceptat pe loc (Miercuri, 4 martie 2020, 16:21)

      bancher [utilizator] i-a raspuns lui reiand

      nici nu mai stateam la discutii.
  • -18 (44 voturi)    
    LOL. " modul clar si incisiv in care vorbeste .... (Miercuri, 4 martie 2020, 13:24)

    linarel [utilizator]

    gluma zilei , ficusul vorbind atat clar cat si incisiv....
    am certitudinea ca astia sunt din alt film..

    acolo ficusul trebuie sa si lucreze ceva , nu doar sa doarma toata ziua ...greu cu munca dupa ce-i obisnut sa doarma cu deceniile
  • -2 (18 voturi)    
    De ce a refuzat Iohannis? (Miercuri, 4 martie 2020, 13:30)

    Ionutz (OT) [utilizator]

    ....
  • -27 (45 voturi)    
    Normal ca a refuzat (Miercuri, 4 martie 2020, 13:36)

    ww [utilizator]

    Rambo-Maurul inca mai are de lucru pentru transformarea ireversibila a Romaniei in republica bananiera. Se asteapta revenirea pe cai mari a psd-alde (la asta lucreaza acum pnl+usr, daca nu v-ati prins) pentru a da ultimele lovituri justitiei si statului de drept, apoi luminatul presedinte poate pleca.
    Ma intrebam cu ce legenda, cu ce numire rasunatoare prin structurile NATO sau UE (gen Stolojan, Geoana, etc.) va fi scos din scena inainte de-si termina mandatul. Noul Hohenzollern va fi "prea valoros" pentru umanitate si pentru "civilizatia" occidentala ca sa mai aiba timp de pierdut prin Estul "salbatic".
  • -14 (24 voturi)    
    donald parea un om destept, (Miercuri, 4 martie 2020, 13:44)

    revo [utilizator]

    dar, pana la urma, adevarul iese intotdeauna la suprafata.
  • -11 (21 voturi)    
    Contează și cine te laudă. (Miercuri, 4 martie 2020, 13:48)

    bilbofil [utilizator]

    Prin comparație cu situația pe care Tusk a lăsat-o în Polonia și cu dezastrul campaniei și mai ales al negocierii Brexitului, Iohannis apare într-adevăr ca un mare politician democrat și cu competențe excepționale (adică în afara regulii stabilite de Tusk și de Junker - ciupitorul de obraji și cel care a discutat Brexitul cu „liderii altor planete”).
  • -12 (24 voturi)    
    O palarie prea mare (Miercuri, 4 martie 2020, 13:50)

    Fides [utilizator]

    Nu ar fi putut pleca in concediu. Si ce ne faceam daca in timp ce era lider pe acolo, ne facea si un bine, noua ca tara? Probabil ar fi fost o miza marunta, de exemplu sa ne bage in Schengen?
    Dar, hei de ce sa nu-si doreasca guvernarea sa?
    • +4 (8 voturi)    
      Cand esti presedintele Consiliului european (Miercuri, 4 martie 2020, 16:25)

      bancher [utilizator] i-a raspuns lui Fides

      uiti din ce tara vii si aperi interesele Uniunii europene ca o entitate de sine statatoare. Donald Tusk este polonez dar a refuzat in repetate randuri sa ajute Polonia incalcand principiile UE (motiv ptr care presedintii Kaczynski si Duda il injurau cu orice ocazie si cereau sa fie schimbat din functie). Asta inseamna sa ai coloana vertebrala, si nu sa te apuci sa faci matrapazlacuri si invarteli pe acolo.
      • +1 (1 vot)    
        Da clar uiti, amnezie, parca exista si diplomatie? (Vineri, 6 martie 2020, 12:55)

        Fides [utilizator] i-a raspuns lui bancher

        Tusk e urat in Polonia tocmai pt. ca a dovedit ca este fara coloana si a aruncat cu rahat in tara mama. Una e sa-ti ajuti diplomatic tara, alta sa tragi sfori ori sa faci invarteli cum presupui tu. La acel nivel interesele si avantajele se decid totusi la masa verde. Nu e nici o rusine in asta, ci doar calcule cu + si -.
        Ori poate, te gandesti ca Klaus ar fi posibil sa-si traga spuza doar pe turta lui? Precum face pe margimea guvernului meu, a sefului meu de asociatie, a portarului meu, a femei mele de serviciu, a aerului meu nepoluat...
  • +13 (35 voturi)    
    ca de obicei, (Miercuri, 4 martie 2020, 13:55)

    panduru [utilizator]

    un exceptional discurs al lui Donald Tusk.
    Oamenii de calitate se recunosc intre ei. In fond, calitatea unei tari depinde numai si numai de calitatea oamenilor care o populeaza. Bravo Tusk, bravo Johannis!
    • -2 (12 voturi)    
      Discursul este exceptional, pacat ca a (Miercuri, 4 martie 2020, 15:38)

      xrogo [utilizator] i-a raspuns lui panduru

      spus numai enormitati, dar totusi, ce frumos le-a spus!
  • -2 (16 voturi)    
    Donald Tusk: I-am propus lui Klaus (Miercuri, 4 martie 2020, 15:09)

    pelagragalbena [utilizator]

    Mare ghinion a avut aceasta tarisoara, dar nu este timpul trecut.

    P.S.
    sa il ia cu tot cu cele 5 case dintre care 2 SMENUITE.
  • -1 (11 voturi)    
    Klaus mai are tot timpul... (Miercuri, 4 martie 2020, 15:23)

    Cactus Jack [utilizator]

    ...prima oara sa scapa Tara de buruienile ciumei rosii, a lui motocicleanu si pisicutei, iar dupa 5 anisori va primi o functie de conducere in UE. Sunt curios la cati s-a oferit si cati au refuzat la Bruxelles aceasta fiunctie? Cu certitudine nici unul.
  • -3 (11 voturi)    
    Iohanis (Miercuri, 4 martie 2020, 17:10)

    Observatory [utilizator]

    este de departe cel inteligent personaj ales de poporul roman !
    Păcat ca in România nu
    Poți fi apreciat la valoarea reala : poporul vrea un roman nu sas !
    Dacă se pricepe la smekerii și furat poate fi un candidat perfect.
    Am spus de mult : “ nu s-a nascut încă un om care sa fie apreciat la valoarea reala” din acei foarte putini pe care ii avem ...
    Are 3 case, are doua licențe , are trei copii și nevasta , mașina șamd este imposibil sa satisfaci prostia proverbiala și recunoscuta mondial !