Ciolacu: Deși matematic nu avem numărul de voturi, părerea noastră e că moțiunea de cenzură va trece / De câte voturi mai are nevoie PSD

de C.D.     HotNews.ro
Luni, 20 ianuarie 2020, 14:24 Actualitate | Politic


Marcel Ciolacu
Foto: Facebook
Marcel Ciolacu crede că moțiunea de cenzură împotriva Guvernului Orban va trece, chiar dacă în acest moment „matematic nu avem numărul de voturi”.

„Am justificat de ce depunem această moțiune, de ce strângem semnături de la PSD și UDMR, se încalcă o linie roșie a democrației. Acest lucru nu e permis nimănui, indiferent de jocurile politice și de socotelile politice, pe cine avantajează. În acest moment depunem moțiunea. Părerea noastră, chiar dacă matematic nu avem numărul de voturi, va trece această moțiune”, a declarat luni șeful interimar al PSD, Marcel Ciolacu.

El a precizat că pentru a trece moțiunea de cenzură mai este nevoie, matematic, de 6-7 voturi.

Întrebat despre discuții pe această temă cu Pro Romania, el a răspuns că „nu avem niciun semnal” de la partidul lui Victor Ponta.

Guvernul Orban își asumă răspunderea pentru alegerea primarilor în două tururi. Potrivit legii, în termen de trei zile de la angajare, parlamentarii pot depune moțiune de cenzură. Dacă moțiunea de cenzură trece, guvernul este demis, iar legea pe care și-a asumat răspunderea e respinsă.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















7915 vizualizari

  • +11 (13 voturi)    
    22 01 2017 - 22 01 2020 - Coliva si Feshtile (Luni, 20 ianuarie 2020, 14:43)

    un domn [utilizator]

    pentru P$D ! cate 6 sau 7 de fes !
  • +12 (18 voturi)    
    tupeu de borfas (Luni, 20 ianuarie 2020, 14:44)

    liviu_ [utilizator]

    "se încalcă o linie roșie a democrației" - aham.... nu a facut asta psd vreo 3 ani de zile la practic orice lege propusa si nu era nici o problema?!
    unde erai atunci tovarase ipocrit?!
  • -15 (15 voturi)    
    nu este cazul de motiune (Luni, 20 ianuarie 2020, 15:21)

    cucuveaua mov [utilizator]

    trebuie doar sa nu asigurati cvorumul cand vor sa-si asume raspunderea
    • +7 (7 voturi)    
      Oricum din Toamna (Luni, 20 ianuarie 2020, 16:05)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui cucuveaua mov

      P$D sau fără P$D chiar nu mai contează !
      Cine pupa Parlamentul din partea P$D in 2020, este ultima oară !
    • +5 (5 voturi)    
      Pentru ce ii platitim pe parlamentarii nostri? (Luni, 20 ianuarie 2020, 16:27)

      ty [utilizator] i-a raspuns lui cucuveaua mov

      .
      • -8 (8 voturi)    
        dar pe aia din csm de ce ii platim (Luni, 20 ianuarie 2020, 16:52)

        cucuveaua mov [utilizator] i-a raspuns lui ty

        sau doar aia au dreptul sa boicoteze?
        daca au majoritate nu au nevoie de prezenta psd
  • 0 (0 voturi)    
    cade guvernul => anticipate si psd nu doreste (Luni, 20 ianuarie 2020, 20:34)

    hidra-z [utilizator]

    Marea supriza ar fi ca la motiune sa voteze PNL si in acest fel cade guvernul si avem anticipate. Anticipatele inseamna ca parlamentarii isi reduc singuri perioada in care iau bani. UDMR a si precizat data anticipatelor. Chiar daca pica cele doua turui de scrutin punctul este marcat si dupa anticipate o noua configuratie politica poate sa faca multe. Fac cinste cu apa daca am dreptate!