Tăriceanu: Anul 2020 să fie anul lui ”fără incompetenți în funcții publice! ”

de DG     HotNews.ro
Marţi, 31 decembrie 2019, 15:47 Actualitate | Politic


Calin Popescu Tariceanu
Foto: INQUAM Photos / Octav Ganea
Președintele ALDE, Călin Popescu Tăriceanu, comentează, marți, pe Facebook, că 2020 ar trebui să fie ”anul fără incompetenți în funcții publice", având în vedere că 2019 a stat sub semnul formulei ”fără penali în funcții publice”.

”Iată că trece și anul 2019! Un an important, cu două rânduri de alegeri și cu 30 de ani de la Revoluția română! Un an în care democrația a fost pusă la încercare și a funcționat, dovadă fiind soluțiile politice rapide găsite la criza politică din partea a doua a anului ", a scris Călin Popescu Tăriceanu.

În condițiile în care anul viitor vor fi două rânduri de alegeri, locale și parlamentare, senatorul susține că ALDE se va asigura că justiția nu se va întoarce "înapoi la anii de abuzuri!".

"Puteți conta pe mine, puteți conta pe colegii mei din ALDE, că vom face tot ce ne stă în putință să aducem în fața dumneavoastră oameni cu experiență și competență care să vă poată reprezenta la nivel local sau național. (..) Să dea legi drepte care să poată fi înțelese de toți! Să fie pavăză în fața oricăror încercări de limitare a drepturilor și libertăților românilor, oriunde trăiesc, muncesc sau studiază ei! Să se asigure că justiția nu se întoarce înapoi la anii de abuzuri!", mai susține Tăriceanu.

Inspirat de campania fără penali în funcții publice susținută de USR, formațiune pe care Tăriceanu a criticat-o în repetate rânduri, liderul ALDE lansează sloganul "fără incompetenți în funcții publice".

"Anul 2019 a fost anul lui «fără penali în funcții publice». Haideți să facem din anul 2020 anul lui «fără incompetenți în funcții publice»! La mulți ani, România! La mulți ani, români!", încheie liderul ALDE.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















2968 vizualizari

  • +16 (18 voturi)    
    lol (Marţi, 31 decembrie 2019, 15:52)

    Adrian_1234 [utilizator]

    uite cine vorbeste
    • +2 (2 voturi)    
      Înțeleg că ... (Miercuri, 1 ianuarie 2020, 12:04)

      AEV [utilizator] i-a raspuns lui Adrian_1234

      Înțeleg că ”Fără penali și fără incompetenți în funcții publice nu intră în discuție”!! Avem de ales între una sau alta, Tăricene!??
    • +2 (2 voturi)    
      noi vrem abuzuri ... (Miercuri, 1 ianuarie 2020, 15:37)

      VaseaV [utilizator] i-a raspuns lui Adrian_1234

      impotriva oamenilor politici care vin in parlament pentru interesul propriu material sau interesul partidului in detrimentul societatii romanesti !
  • +15 (17 voturi)    
    Romanica,, (Marţi, 31 decembrie 2019, 15:56)

    arpi [utilizator]

    Da daca face referire la el atunci e ok.. Da nene Tari trebuiesti bagat la racoare , si recuperat prejudiciu...
  • +14 (16 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Marţi, 31 decembrie 2019, 16:03)

    [anonim]

    • 0 (2 voturi)    
      Și noi ce mai citim pe Hotnews? (Miercuri, 1 ianuarie 2020, 11:22)

      Con_stan_tin [utilizator] i-a raspuns lui

      Hotnews dă faliment dacă nu mai sunt penali și hoți în politică. Avem noroc că lumea încă votează hoți și penali... pentru a avea ce citi și comenta.
  • +14 (16 voturi)    
    Sa fie primit! (Marţi, 31 decembrie 2019, 16:03)

    imi_pasa_de_romania [utilizator]

    In sfarsit... nu ma asteptam sa dmeisionezi, dar bravo, admir initiativa ta. Ca a ta, doresc si a multor altii.

    Bravo din nou, draga incompetent corupt! Iti doresc sa traiesti mult si sa fii sanatos ca ai multe de platit, ai facut mutle fapte "bune" care trebuie rasplatite pe masura si m-as speria daca ai pati ceva inainte. Fereasca...
  • +17 (19 voturi)    
    Lol (Marţi, 31 decembrie 2019, 16:04)

    mitg [utilizator]

    Adica anunta ca se pensioneaza si se retrage din viata publica?
  • +14 (20 voturi)    
    Fără ALDE? (Marţi, 31 decembrie 2019, 16:05)

    Tayen [utilizator]

    Și o să munciți la privat????
  • +17 (19 voturi)    
    daaa (Marţi, 31 decembrie 2019, 16:18)

    robert.b [utilizator]

    Sa inteleg ca-si da demisia si se retrage la manastire? Desi nu stiu de ce l-ar primi acolo, ca nu stie sa faca nimic...
    Sau a mai tras o flatulatie si a semanat cu o declaratie, numai buna de prins din zbor de gazete si de dat la prostime?
  • +14 (16 voturi)    
    Pai sa dai... (Marţi, 31 decembrie 2019, 16:19)

    Sthelian [utilizator]

    ...exemplu.
    Fii primul ce-si da demisia din senat pe motiv de incompetenta.
    Ce crezi? E o idee buna? Sau "o gluma buna", vorba unui "clasic" in viata?
  • +13 (17 voturi)    
    ce perfect ti se potriveste motociclene !!! (Marţi, 31 decembrie 2019, 16:20)

    mnicku [utilizator]

    ...
    Amin
  • +14 (16 voturi)    
    Cine vb. (Marţi, 31 decembrie 2019, 16:33)

    Stef_and [utilizator]

    El cu turma lui de refugiati?!?
  • +13 (15 voturi)    
    deja (Marţi, 31 decembrie 2019, 16:35)

    zigot [utilizator]

    prin schimbarea presedintelui senatului este un incompetent mai putin (e adevarat ca si actualul este la fel de valoros, poate mai putin gomos).
  • +13 (17 voturi)    
    Pai este simplu: (Marţi, 31 decembrie 2019, 16:42)

    feroviarul123 [utilizator]

    Da-ti demisia!
  • +13 (17 voturi)    
    Sa nu mai asteptam... (Marţi, 31 decembrie 2019, 16:46)

    Pierrotlefou [utilizator]

    ... si sa incepem chiar cu tine.
    Fara incompetentii de la ALDE in politica!
    Si sa ajungeti sub 5%
    • +10 (12 voturi)    
      Imi plac comentariile voastre! (Marţi, 31 decembrie 2019, 20:14)

      Zache58 [utilizator] i-a raspuns lui Pierrotlefou

      Din ce citesc aici (comentariile acestor tineri)constat ca Romania mai poate spera la un viitor frumos!
      LA MULTI ANI 2020!||||||
  • +13 (15 voturi)    
    De acord Căline. (Marţi, 31 decembrie 2019, 16:51)

    asavreau [utilizator]

    Sper că nu te consideri competent.La mulți ani !
  • +12 (14 voturi)    
    asa .... (Marţi, 31 decembrie 2019, 16:57)

    asada [utilizator]

    ...sa fie !!! Dar si fara lichele si borfasi in politica !!!!!
  • +12 (16 voturi)    
    Pai tu (Marţi, 31 decembrie 2019, 17:09)

    kofa [utilizator]

    ar trebui sa pleci primul.Esti si penal si incompetent..
  • +9 (13 voturi)    
    Io as zice s-o rezolvam prima data (Marţi, 31 decembrie 2019, 17:21)

    fat.cat [utilizator]

    Pe asta cu penalii. Ca majoritatea dintre ei intrunesc oricum si criteriile de eligibilitate pt incompetenta maxima. Redundant si cu bad timing tov. Tariceanu, as usual. Hai sa zicem si noi ceva, sa nu se zica ca n-am zis. Un simplu “An Nou fericit!” era suficient. Sau, si mai bine, sa fi tacut dracului din gura. Nu-i simteam lipsa.
  • +15 (17 voturi)    
    Bun mesaj (Marţi, 31 decembrie 2019, 17:22)

    Jolly Roger [utilizator]

    Dar a uitat sa aduage ”...drept urmare sunt primul care imi dau demisia”!
  • +13 (15 voturi)    
    Esti (Marţi, 31 decembrie 2019, 17:27)

    unins [utilizator]

    cel mai tare profet! ALDE va fi sub 5% si! La anul si la multi ani!
  • +15 (17 voturi)    
    Amin (Marţi, 31 decembrie 2019, 17:50)

    titu_maior [utilizator]

    Adica anul fara tine in vreo functie? Sa te auda Cel de Sus!
  • +14 (16 voturi)    
    si cu toate jigodiile politice in puscarie (Marţi, 31 decembrie 2019, 17:56)

    rov [utilizator]

    as adauga
  • +13 (17 voturi)    
    Marș ! (Marţi, 31 decembrie 2019, 18:01)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Politruc ordinar si incompent, inhaitat cu horii si care fuge de Justitie. Un gunoi acest CPT
  • +14 (18 voturi)    
    Fara (Marţi, 31 decembrie 2019, 19:27)

    Coco_papagal [utilizator]

    Penali in functii publice.
    Incompetenta o mascati usor cu masterate si doctorate luate pe branci!
  • -16 (18 voturi)    
    Ba ejti nebun... (Marţi, 31 decembrie 2019, 19:35)

    Gigi Kent [utilizator]

    Cum naiba? De abia ce il votara poporul roman pe Iohannis. Il suspendati?
  • +14 (18 voturi)    
    Deci ? (Marţi, 31 decembrie 2019, 19:47)

    Akylas [utilizator]

    Tăriceanu: Anul 2020 să fie anul lui ”fără incompetenți în funcții publice! ”

    Pai in situatia asta, da-ti demisia in urmatoarele 4 ore, cat mai e 2019, bosorogule ! Familistul traditional si complicele PSD la distrugerea Romaniei trebuie sa ajunga urgent langa partenerul lui de nebunii, craiul de Teleorman !!!
  • +5 (5 voturi)    
    mai rai decat incompetentii (Miercuri, 1 ianuarie 2020, 10:32)

    nedumeritul [utilizator]

    Mai toxici decat incompetentii sunt oamenii necinstiti, incorecti care sunt manati de ura dusmanie si razbunare