​INTERACTIV Cum s-a schimbat votul românilor în ultimii cinci ani? Rezultatele din fiecare oraș și comună: Prezidențiale 2019 vs Prezidențiale 2014 vs Parlamentare 2016

de Victor Cozmei     HotNews.ro
Joi, 14 noiembrie 2019, 7:00 Actualitate | Politic


Rezultate Prezidentiale 2019 vs 2014
Foto: Hotnews
În 2014, după turul I al alegerilor prezidențiale, Victor Ponta, candidatul PSD, obținea victoria în nu mai puțin de 2.265 de orașe și comune din țară, Klaus Iohannis reușind să se impună doar în 707. Cinci ani mai târziu, Klaus Iohannis reușea să câștige în peste 1.800 de localități, cu Viorica Dăncilă (PSD) învingătoare în aproape 1.100 de orașe și comune din toată țara. Schimbarea de culoare a localităților din țară după votul majoritar se vede la fel de bine și dacă sunt comparate rezultatele de la prezidențialele de acum cu cele de la parlamentarele din 2016, când PSD-ul lui Liviu Dragnea învingea în peste 2.300 de comune și orașe.

Prezidențiale 2019 (Turul 1) - UAT-uri adjudecate prin majoritatea voturilor:

Klaus Iohannis - 1.855
Viorica Dăncilă - 1.090
Kelemen Hunor - 220
Mircea Diaconu - 9
Theodor Paleologu - 5
Alexandru Cumpănașu - 1

Prezidențiale 2014 (Turul 1) - UAT-uri adjudecate prin majoritatea voturilor:

Victor Ponta - 2.265
Klaus Iohannis - 707
Kelemen Hunor - 206
C.P Tăriceanu - 3
Elena Udrea - 3

Parlamentare 2016 - UAT-uri adjudecate prin majoritatea voturilor:

PSD - 2.368
PNL - 538
UDRM - 254
ALDE - 20
USR - 3
PMP - 3

INTERACTIV - Rezultate alegeri prezidențiale pe UAT - orașe și comune: 2019 (stânga) vs 2014 (dreapta)


>> Click pe comune/orașe pentru a afla câte voturi și ce procentaj a obținut fiecare dintre candidați (informații disponibile în tab-ul „Data” pe mobil).

>> Mută cursorul vertical (linia) în stânga și în dreapta pentru a vedea fiecare hartă în parte. Prezidențiale 2019 (stânga) vs Prezidențiale 2014 (dreapta).

>> Folosește mouse-ul sau butoanele + și - pentru a schimba nivelul zoom-ului pe hartă. Pe mobil funcționează „pinch-to-zoom”.

>> Închide legenda cu butonul „^” de dedesubt pentru a vedea comparația mai bine (desktop).


Vrei să vezi aplicația interactivă mare? Click aici (se deschide în tab separat)
---

INTERACTIV - Rezultate alegeri în orașe și comune: Prezidențiale 2019 (stânga) vs Parlamentare 2016 (dreapta)


>> Click pe comune/orașe pentru a afla câte voturi și ce procentaj a obținut fiecare dintre candidați
(informații disponibile în tab-ul „Data” pe mobil).

>> Mută cursorul vertical (linia) în stânga și în dreapta pentru a vedea fiecare hartă în parte. Prezidențiale 2019 (stânga) vs Parlamentare 2016 (dreapta).

>> Folosește mouse-ul sau butoanele + și - pentru a schimba nivelul zoom-ului pe hartă. Pe mobil funcționează „pinch-to-zoom”.

>> Închide legenda cu butonul „^” de dedesubt pentru a vedea comparația mai bine (desktop).


Vrei să vezi aplicația interactivă mare? Click aici (se deschide în tab separat)

NOTĂ: Hărțile se pot încărca uneori mai greu din cauza numărului foarte mare de informații.



Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















58090 vizualizari

  • +15 (25 voturi)    
    Priviti Harta Colorata (Joi, 14 noiembrie 2019, 7:23)

    un domn [utilizator]

    Avem Sansa Istorica sa trevem P$D in ilegalitate cel tarziu in 2024, mai exact sa nu treaca pragul electoral pentru Parlament in Acel Moment!
    Amin !
    • -1 (1 vot)    
      corect nu corectitudine politica (Vineri, 15 noiembrie 2019, 18:18)

      Wheelwright [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      PSD trebuie amendata pentru orice ilgealitate, dar nu se poate ca un partid/viziune sa devina ilegalitate intr-o democratie.
      Nu am voatat niciodata cu PSD, iar cand PNL era in USL nu am votat.
      PSD trebuie sa ramana istorie pentru ca romanii nu mai sunt atat de idioti sa se lasa pacaliti, dar faza asta cu ilegalitate chiar ma enerveaza.
      PSD va scadea cand oamenii vor fi mai responasbili.
      Asistatii sociali nu vor disparea, si in SUA, toti asistatii sociali voteaza cu ... nu cu Trump sau democaratii ci cu iubitii televiziunilor din Romania, democratii.
      PSD nu trebuie sa dispara (poate aparea ceva mai rau), ci trebuie redus la o putere mica de decizie.
    • +1 (1 vot)    
      Dragi tovarasi ! (Duminică, 17 noiembrie 2019, 1:09)

      math_2 [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      Nu stiu daca putem scapa de tot de PSD dar putem sa ii scoatem treptat pe toti ticalosii de la butoane.
      Inca ceva.... mi se pare o manipulare grosolana in acest articol! Stiti de ce ?
      In mod greu de explicat ei nu prezinta situatia de la Europarlamentare ! De ce ?? Pentru ca USR PLUS a castigat o gramada de sectii in toate marile orase si in diaspora. Mai sus nu apare nimic aproape despre aceasta alianta. Prietenii stiu de ce.
  • +11 (19 voturi)    
    carpatii (Joi, 14 noiembrie 2019, 8:33)

    soloman [utilizator]

    treceți batalioane române Carpații! invers .Că e prea mult roșu dincolo
  • +3 (13 voturi)    
    ceva pozitiv s-a intamplat totusi... (Joi, 14 noiembrie 2019, 9:06)

    Coresponedntu [utilizator]

    Desi in ultimii ani au trecut Carpatii maneaua , rontaitul de seminte si dansatul din buric, atat de la E la V cat si de la S la N, iata ca a trecut si iluminismul (Scoala Ardeleana) de la N la S si de la V la E.... Bravos natiune !!!! Mai avem insa ceva de lucrat la subtierea cefelor si inaltarea fruntilor.... drumul e greu dar, langsam aber sicher.....
  • +7 (9 voturi)    
    Mai calm un pic (Joi, 14 noiembrie 2019, 9:06)

    adi_69 [utilizator]

    Singura analiza pertinenta va fi dupa turul II: cate voturi a avut in 2014 si cate va fi avut in 2019 in turul respectiv.
    Si tare imi e ca va fi pe un minus semnificativ. In 2014 a avut aproape 6,3 milioane.
    Ca sa ajunga la acest numar trebuie sa isi dubleze numarul de voturi din turul I...
    Daca nu va reusi sa se apropie cat de cat de acest numar de voturi (si cu strategia asta de "conservare" nici nu prea cred ca va reusi) , inseamna ca nu a avut, totusi, un mandat stralucit.
  • +1 (13 voturi)    
    . (Joi, 14 noiembrie 2019, 9:07)

    Sarmat [utilizator]

    Iar pana in 2024 cand romanii se vor fii convins ca PNL si PSD sunt amandoua mafia, harta va fii colorata in albastru portocaliul.
    • +3 (7 voturi)    
      Peneleul dispare cel târziu in anul de gratie 2028 (Joi, 14 noiembrie 2019, 9:54)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui Sarmat

      Foarte buna precizarea ta !
      Numirea lichelei burduja Jr la Stat arată ca peneleul nu vrea reforma !
      • +4 (6 voturi)    
        PNL nu dispare ininte de disprtia totala a PSD! (Joi, 14 noiembrie 2019, 11:33)

        Adrian Eftimie [anonim] i-a raspuns lui un domn

        Nu mai aburiti total!
        PNL nu dispare ininte de disprtia totala a PSD!
        Deci PSD dispare de mult sub 5 % pana o sa aiba PNL probleme!
        Asa ca nu fugiti dupa 2 iepuri ca nu prindeti nimic!
        • -3 (7 voturi)    
          te rog citeste Intaiul Comentariu (Joi, 14 noiembrie 2019, 13:22)

          un domn [utilizator] i-a raspuns lui Adrian Eftimie

          in care "estimez" ca in 2024 POATE disparea P$D daca in 2020 culege MAX 15 % in parlament, iar la urmatoarele parlamentare din 2028 in mod natural penele NU ar mai intra in Parlament, totul este sa vrem !

          am ani de zile in care asta spun pe Hotnews !
          NU mai votati nulitati ! ( inclusive de la useree0
          oamenii TREBUIE sa paseasca in fata Chiar si Independenti !

          nota bene : Diaconu si Paleologu au demonstrate ca se poate ! Chiar daca scorul lor este mic, pentru Parlamentare ar fi foarte bun !

          fiecare comunitate TREBUIE sa isi promoveze valorile NU lichelele din partide !
    • -2 (10 voturi)    
      important e sa dispara psd! (Joi, 14 noiembrie 2019, 12:27)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui Sarmat

      dupa aia ne ocupam si de pnl!
  • 0 (10 voturi)    
    Încet, încet... (Joi, 14 noiembrie 2019, 10:47)

    doar_un_mesaj [utilizator]

    România scapă de lepra comunistă!
  • 0 (6 voturi)    
    Si Barna? (Joi, 14 noiembrie 2019, 11:35)

    FaraPenali [utilizator]

    Pai si Barna unde e, de ce nu este inclus?
    • +2 (6 voturi)    
      probabil (Joi, 14 noiembrie 2019, 12:26)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui FaraPenali

      pt ca USR nu exista in 2014 si au decis sa nu-l includa in aceasta comparatie
      • +3 (5 voturi)    
        hmmm (Joi, 14 noiembrie 2019, 12:52)

        NOTORIOUS [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

        dar ce Cumpanasu era in 2014???
        • +6 (6 voturi)    
          pentru că (Joi, 14 noiembrie 2019, 13:22)

          Mihai Spătariu [anonim] i-a raspuns lui NOTORIOUS

          Barna nu apare pentru că nu a câștigat nici un UAT
  • -3 (7 voturi)    
    BARNA de ce nu apare? (Joi, 14 noiembrie 2019, 12:04)

    NOTORIOUS [utilizator]

    se vede incaodata ca toate partidele si media incearca sa loveasca in USR. Este inclus Cumpanasu intr-o astfel de comparatie, dar nu Barna reprezentantul USR-ului. Asta e viitorul. Obisnuitiva toti trantorii din PSD, PNL, ALDE, PMP, ca mai devreme sau mai tarziu trebuie sa va duceti la munca sa prestati ceva cu adevarat!
    • +6 (6 voturi)    
      Barna nu apare (Joi, 14 noiembrie 2019, 13:23)

      Mihai Spătariu [anonim] i-a raspuns lui NOTORIOUS

      pentru că nu a câștigat nici un UAT.
      Cumpănașu e pe listă că a reușit cumva (nu știu cum) să fie pe primul loc într-o Unitate Administrativ Teritorială.
  • 0 (6 voturi)    
    S-a schimbat oare votul românilor? (Joi, 14 noiembrie 2019, 12:12)

    ww [utilizator]

    Sau doar ca PNL este perceput ca un PSD mai cu staif (mostenire de la FSN-Roman si PD-Basescu) iar Iohannis ca un avatar al lui Nastase Patru Case?
    Ar fi mult mai interesant sa vedem cati dintre cei care l-au votat pe Iohannis in 2014 l-au mai votat si in 2019, care sunt categoriile de varsta si profesionale, ce studii au si in ce domenii activeaza cei care il admira asa de mult.
    Caci pana nu imi explica cineva ce au Iohannis si PNL in comun cu dreapta, cu liberalismul si cu reforma, raman la convingerea ferma ca o mare parte din electoratul PSD a trecut printre votantii lui Iohannis si ai PNL. Doar asa se poate explica toleranta extrema pentru comportamentul lui Iohannis, pentru lipsa dezbaterii, pentru discursul retrograd (chiar nu sesiseaza nimeni ca faraonul antagonizeaza societatea cu discursuri vadimiste?), pentru lipsa reformelor si progresului. Tot asa se poate explica si cresterea in sondaje a PNL precum si conservarea procentelor lui Iohannis: o buna parte din electoratul captiv al PSD s-a emancipat si si-a cautat stapan nou. Doar nivelul asteptarilor a ramas acelasi. La fel ca PSD-Nastase, acum doar "europenii" si "pro-occidentalii" PNL-Iohannis mai pot garanta (desigur, cu o mana de ajutor de la versatii frati din PSD, vezi votul de la motiune) incremenirea perpetua a României.
  • 0 (6 voturi)    
    Tendinta este clara (Joi, 14 noiembrie 2019, 17:58)

    Mihail. [utilizator]

    In maxim 40-50 de ani, Barna o sa castige detasat.
  • +5 (5 voturi)    
    Deosebire (Joi, 14 noiembrie 2019, 18:02)

    Cheie primara [utilizator]

    Românii se mai înroșesc, se mai albăstresc, da ungurii sunt consecvenți. Rămân veșnic verzi.
  • +1 (3 voturi)    
    La fel ca si politicienii (Vineri, 15 noiembrie 2019, 8:36)

    briciu [utilizator]

    Si electoratul a migrat de la stanga la dreapta ca o turma de oi multi habar nu au de ce si cum !!
  • +2 (2 voturi)    
    Diferenta Etnica, neschimbata! (Sâmbătă, 16 noiembrie 2019, 4:06)

    Namaste [utilizator]

    cu tot amestecul coloristic actual, imposibil de sters diferenta etnica, nu doar ideologica, foarte bine vizibila in 2014!...
  • +3 (3 voturi)    
    Johannis in vremurile lui bune, cu aspect de texan (Sâmbătă, 16 noiembrie 2019, 10:24)

    hotnewsfil [utilizator]

    https://www.youtube.com/watch?v=d75I9BF7Wcw