Guvern: Plecarea lui Melescanu de la Aparare nu afecteaza summitul NATO

de D.G.     HotNews.ro
Miercuri, 13 februarie 2008, 11:19 Actualitate | Politic


Inlocuirea lui Teodor Melescanu de la Ministerul Apararii nu va afecta pregatirile pentru summitul NATO, iar persoana propusa, Radu Stroe, are "capacitatea de a asigura continuitatea in domeniul apararii", se arata intr-un comunicat al Executivului. Aceasta este replica la comunicatului Presedintiei, in care se arata ca declaratiile premierului legate de schimbarea ministrului Apararii "creeaza confuzie pe plan intern si extern si aduc prejudicii credibilitatii Romaniei", in contextul pregatirilor pentru summit-ului NATO care va avea loc la inceputul lunii aprilie.

In comunicatul Guvernului se mai arata ca propunerea pentru nominalizarea celor doi ministri are la baza analiza "atenta si responsabila" a capacitatii fiecaruia de a conduce domeniile Justitiei, respectiv al Apararii, "tinand seama si de prioritatile de etapa pe cele doua domenii". Documentul mai arata ca, prin plecarea lui Teodor Melescanu de la conducerea Ministerului Apararii nu vor fi afectate in nici un fel obiectivele si desfasurarea activitatii ministerului, "Radu Stroe avand capacitatea si pregatirea pentru a asigura continuitatea pe domeniul apararii".

"In ceea ce priveste participarea Ministerului Apararii la organizarea summitului NATO ce se va desfasura la Bucuresti la inceputul lunii aprilie, trebuie precizat ca inlocuirea ministrului nu va afecta pregatirile pentru acest eveniment, care au fost deja convenite cu mult timp dinainte, sub niciun aspect, logistic, conceptual, ca agenda sau format de participare", mai arata, in replica, Guvernul.

 Acelasi comunicat precizeaza ca decizia privind propunerea actualului ministru al Apararii ca viitor ministru al Justitiei "nu este o hotarare de circumstanta, ea fiind rezultatul unei analize atente si responsabile".

Totodata Guvernul a anuntat ca premierul Tariceanu va inainta catre Presedintie propunerile de numire a ministrilor Apararii si Justitiei dupa publicarea in Monitorul Oficial a deciziei Curtii Constitutionale in cazul Norica Nicolai.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















759 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    Si oricum era un incompetent nu?... (Miercuri, 13 februarie 2008, 11:27)

    Vlad [anonim]

    Poate fi numita elena udrea ca tot isi da doctoratul in stiinte militare
  • +1 (1 vot)    
    Plecati mai bine cu totii (Miercuri, 13 februarie 2008, 11:36)

    Tina [anonim]

    Mai bine plecati cu totii de la guvernare, ca nu va afecta Romaniei si oamenilor cu nimic. Ba din contra...
  • 0 (0 voturi)    
    Oare? (Miercuri, 13 februarie 2008, 11:42)

    Idiotu [anonim]

    Plecarea lui Tariceanu& Co va afecta summitul NATO? . Nu cred. Si asa nu fac nimic, doar se cearta.
  • -1 (1 vot)    
    Normal (Miercuri, 13 februarie 2008, 11:54)

    Andrei [anonim]

    Mi se pare normal ca domnul Basescu sa ii numeasca urgent pe cei doi in functie. Romania nu este jocul dumnealui si cetatenii nu accepta sa fie tarati intr-o prostie.
    Va provoca o criza in cele doua domenii daca isi mentine ambitia prosteasca si pune interesele personale inainte de cele ale statului roman.
    • +1 (1 vot)    
      Melescanu (Miercuri, 13 februarie 2008, 12:29)

      Liviu [anonim] i-a raspuns lui Andrei

      Nu este normal sa-i numeasca URGENT ! Cetatenii(din care Dvs nu faceti parte) nu gandesc a fi tarati intr-o prostie! Doar de catre Guvernul "Patriciu-Tariceanu-Iliescu"....interesele personale se "vad" f.f.bine in agatarea cu orice pret de guvernare a defunctului(pe viitor) PNL...
      Altfel,numai de bine
    • 0 (0 voturi)    
      Andrei, (Miercuri, 13 februarie 2008, 12:57)

      Victor [anonim] i-a raspuns lui Andrei

      Cum sa numeasca urgent,cand nici PNL nu a facut totul oficial si asteapta inca MO cu comentariile
      CC d.p.d.v a N.Nicolai?
      Basescu a spus ca nu este de acord,(argumentand de ce),dar nu a spus ca nu-l va numi.
      Ne trezim cu toti sa dam ordonanta de urgenta si sa-l
      prostim pe Basescu,cand noi suntem mai prosti decat el!
  • +1 (1 vot)    
    Mai intelege cineva ceva? (Miercuri, 13 februarie 2008, 11:56)

    Cetateanul turmentat [anonim]

    Melescanu a fost numit interimar la justitie, unde nu a pierdut timpul si si-a adus contributia la lupta contra anticoruptiei prin taraganarea ajungerii dosarelor celor opt fosti sau actuali ministri suspecti de una-alta la parchet.

    Ceea ce deja il descalifica pentru numirea definitiva in acel post.

    Nu se stie pentru ce motiv, se cere revocarea lui de la aparare, dar e considerat in continuare cel mai bun (dupa Chiuariu si Norica, evident) pentru justitie.

    Pentru aparare e scos din joben (era sa scriu citroen) Stroe, cel care a facut matrapazlacuri pe vremea cand era secretar general al guvernului, acum considerat cel mai bun (dupa Atanasiu si Melescanu, evident).

    Personal nu inteleg nimic, nu vad nici o logica, dar poate e din cauza ca-s eu turmentat (sau ma prefac?)

    Dar poate e normal sa fie asa: ce poti astepta de la unul ajuns prim-ministru dupa ce n-a fost in stare sa faca de mai mult de-o facultate de constructii (stim cu totii ce capacitati intelectuale aveau si au studentii de acolo) si care nu e in stare nici sa conduca o motocicleta, daramite un petrolier? De la o procuroare ratata? De la liderul chiulangiilor din parlament, care in loc sa dezbata legi si sa le voteze isi plimba frizura de Mireille Mathieu prin televiziuni? De la un betiv care minte cu seninatate ca n-a avut nici o problema cu nimeni in timp ce conducea masina?

    Niste ...!
    • 0 (0 voturi)    
      ce poti astepta (Miercuri, 13 februarie 2008, 12:23)

      the [anonim] i-a raspuns lui Cetateanul turmentat

      in afara de "gluma" absolut nejustificata despre capacitatile intelectuale ale inginerilor constructori români, pe care le cunosc bine si le apreciez, din cei peste 35 de ani de meserie adiacenta,
      continutul postarii tale e coerent ... inclusiv puncte-punctele de la final !
      ... mai luam una mica ??? :)
      • 0 (0 voturi)    
        Ok, am gresit... (Miercuri, 13 februarie 2008, 12:52)

        Cetateanul turmentat [anonim] i-a raspuns lui the

        cu aprecierile la adresa constructorilor - desi pe 2CV nu cred ca-l putem categorisi ca atare, daca ar fi fost in stare de ceva ajungea si el diriginte de santier, nu PM! ;)
  • +1 (1 vot)    
    Nu inteleg ! (Miercuri, 13 februarie 2008, 13:09)

    negru Jim pe plantatie [anonim]

    Asta ne ia de timpiti ,de prosti,suntem o tara africana in care oamenii nu au acces la informatii,nu vad ,nu aud c e se intimpla in jurul lor?In ce-s astia competenti,poate in dat la turloie lui Basescu .Cu ce is astia doi mai destepti ca un independent din punct de vedere politic?si sa nu-mi ziceti ca nu sunt oamnei d emarca si de o certa valoare in tara asta.Idiotul asta de prim ministru a pierdut sansa de a fi facut ceva pt tara si putea sa-i dea o replica lui Basescu buna,numind niste valori.Atunci da poate ii saream in apararea lui si nu alui Basescu.In schimb vad tot timpul cum imediat apare un articol care ii pune intr-o situatie proasta pe Liberali hopa apare cite un dulau forumist,care cica e impartial si scrie:betivul de Basescu,iresponsabilul,etc.Asa o fi dar daca asta e asa cum il catalogam pe domnii din guvern si clica lor?
  • +1 (1 vot)    
    guvernantii (Miercuri, 13 februarie 2008, 14:57)

    siderat [anonim]

    in viata mea nu am vazut indivizi mai lipsiti de bun simt
  • 0 (0 voturi)    
    Actiune impotriva interesului tarii (Joi, 14 februarie 2008, 16:02)

    Paraschiv [anonim]

    Cica inlocuirea lui Teodor Melescanu nu va afecta pregatirile pentru summitul NATO... Nici el nu crede asta. El stie totusi ca daca nu va afecta pregatirile, precis va afecta summitul. De necrezut. Cred ca a ajuns deja campionul Europei la schimbarea ministrilor impotriva interesului national. Incepand cu Monica Macovei si terminand cu aceasta ultima miscare, fiecare schimbare de ministru din cabinetul sau, s-a soldat cu comentarii negative la adresa tarii si ia inrautatit imaginea. Pina acum era vorba de imaginea vazuta in UE. Acum e vorba insa si de imaginea vazuta de NATO!
    Nu pot sa cred ca cineva poate fi chiar atat de incompetent. Inclin sa cred ca e santajat. S-a tot auzit in ultima vreme de amenintari primite de parlamentari cehi. Unii au primit cate un glont in plic! Asa ceva ar putea explica un comportament atit de straniu. Dar chiar daca a fost asfel amenintat, tot nu poate avea nici o scuza.