Chirica nu a invitat-o pe Dăncilă la Sărbătorile Iașiului: „M-am ataşat de candidatura la preşedinţie a domnului Klaus Iohannis”

de C.D.     HotNews.ro
Vineri, 4 octombrie 2019, 17:21 Actualitate | Politic


Mihai Chirica
Foto: Hotnews
Primarul Mihai Chirica nu a invitat-o pe Viorica Dăncilă la niciuna dintre manifestările cu ocazia Sărbătorilor Iașiului pe motiv că „s-a atașat” de alt candidat la prezidențiale, mai exact de Klaus Iohannis.

Întrebat fiind de jurnalişti dacă premierul Dăncilă se află pe lista invitaţilor la Sărbătorile Iaşiului, primarul Mihai Chirica a replicat "nu". "Nu i-am trimis nicio invitaţie doamnei premier din două motive: nu pot să nu mă detaşez într-un mod evident, să am aceeaşi conduită pentru doi candidaţi la Preşedinţie. M-am ataşat de candidatura la Preşedinţie a domnului Klaus Iohannis. Nu pot să fac acelaşi lucru pentru altă candidatură. Dacă doamna Dăncilă nu ar fi candidat, aş fi putut să îi trimit o invitaţie. Noi vorbim de prietenie, iubire, dragoste, înţelegere, iertare, că trebuie să vorbim şi despre iertare când trimitem o invitaţie, dar având calitatea de candidat a doamnei premier, nu am putut să o invit pentru evenimentele pe care le organizăm noi. În rest nu pot sta zid în faţa altor invitaţii", a spus primarul Mihai Chirica, citat de Agerpres.

Edilul a declarat totodată că îl aşteaptă pe preşedintele Iohannis, faţă de care şi-a arătat susţinerea pentru alegerile prezidenţiale. "Îl aştept cu drag pe preşedintele României, Klaus Iohannis. Noi i-am făcut o invitaţie din luna septembrie să îşi aleagă dumnealui o zi din luna octombrie pentru a vizita oraşul nostru. Sigur, putem să spunem că suntem deschişi pentru multă lume. Nu pentru toată lumea, că ar fi ipocrizie, dar suntem deschişi pentru multă lume bună să vină la Iaşi, să se alăture nouă, să privim cu pioşenie spre sacrificiul sfinţilor noştri şi cu speranţă spre solidaritatea românilor", a declarat primarul Mihai Chirica.

El a precizat că sâmbătă va avea o întrevedere cu şeful statului. Acesta se va afla la Iaşi pentru a lua parte la întâlnirea organizaţiilor PNL din regiunea Nord-Est. "Mă voi întâlni cu domnul preşedinte pentru că dumnealui vine într-o triplă ipostază. În primul rând vine în municipiul Iaşi în calitate de preşedinte al României şi este corect ca primarul localităţii respective să-l întâmpine. Aşa este corect, aşa este firesc, aşa este demn", a spus primarul Mihai Chirica.

Reuniunea PNL de sâmbătă îi va aduce la Iaşi, printre alţii, pe şeful statului Klaus Iohannis, liderul PNL Ludovic Orban, prim-vicepreşedinţii PNL Raluca Turcan, Rareş Bogdan şi Iulian Dumitrescu, preşedintele Ligii Aleşilor Locali PNL şi preşedinte PNL Suceava, Gheorghe Flutur, vicepreşedintele PNL Ioan Bălan.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.
















2573 vizualizari

  • -4 (8 voturi)    
    Chirica traseist (Vineri, 4 octombrie 2019, 17:38)

    Kosmos [utilizator]

    1 indiferent cine era Premier avea obligatia sa trimita invitatie
    2 Tu care ai fost lingau psd-ist si nu ai facut nimic ca Primar sa vii acum sa spui ca te atasezi de Johannis te numesti curva politica
    • +1 (1 vot)    
      pai de ce sa aiba obligatia asta??? (Vineri, 4 octombrie 2019, 22:11)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui Kosmos

      De ce e obligat vrun primar sa invite proa.sta natioanal sa sarbatorile orasului. Mai ales ca pe la Iasi nu prea-s multi sustinatori ai Veoricai, si sigur se lasa cu fluieraturi si huiduieli.

      Nu ca n-ar fi Chirica traseist, lingau si nulitate, dar nu vad cum ai tras tu concluzia ca era obligat s-o invite.
  • +6 (6 voturi)    
    Intrebare: nu puteti muta moastele alea in afara (Vineri, 4 octombrie 2019, 17:44)

    Habermas [utilizator]

    orasului? De exemplu la manastirea Galata, pe deal. Sa se faca coada la pupat moaste si cumparat lumanari incolo spre Valea Adanca, nu in centrul orasului Iasi.

    Centrul orasului sa fie rezervat, in timpul "pelerinajului" religios pentru activitati mai inteligente, mai de secol 21.
    • -4 (8 voturi)    
      Moldovene, nu voiai capitala la Iași? (Vineri, 4 octombrie 2019, 18:03)

      prec [utilizator] i-a raspuns lui Habermas

      Altceva ce-ar avea, mai de secolul XXI, această urbe?
      • 0 (0 voturi)    
        Spiritul etern al Iasului. (Vineri, 4 octombrie 2019, 18:26)

        Habermas [utilizator] i-a raspuns lui prec

        Iasul este orasul inceputurilor. Nu-ti mai dau detalii, pentru ca:
        1. Cine are minte poate gasi singur foarte usor.
        2. Cine n-are, pune intrebari ca tine.

        PS. Ai avut bafta de un vot pozitiv, ti-am dat plus din greseala de click. Zi multumesc.

        PS.3. Evident ca vreau capitala la Iasi. Si nu numai ca vreau eu, asa este logic.
      • -1 (1 vot)    
        BTW, Iasul nu este o urbe, este o metropola (Vineri, 4 octombrie 2019, 18:29)

        Habermas [utilizator] i-a raspuns lui prec

        Prin comparatie, Bucurestiul este o infectie. Nici macar urbe.
    • 0 (0 voturi)    
      Ce de gasca esti? (Vineri, 4 octombrie 2019, 22:12)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui Habermas

      Si aia care stau in Valea Adanca ce vina au?!?
  • 0 (2 voturi)    
    Viorica nu are pe unde merge la Iași. (Vineri, 4 octombrie 2019, 18:33)

    asavreau [utilizator]

    Chirică o invita pe Viorica,dar nu a vrut să se facă de râs că nu are autostradă.Viorica lucrează intens la autostrada Moldovei.Dacă o țin prim ministru vreo 50 de ani,o face.Președinte candidează așa de sanchi,că ea nu vrea.
    • +2 (2 voturi)    
      mmm (Vineri, 4 octombrie 2019, 22:17)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui asavreau