Cât câștigă un europarlamentar? Clotilde Armand a publicat sumele primite în primele luni de mandat

de C.D.     HotNews.ro
Luni, 23 septembrie 2019, 20:20 Actualitate | Politic


Clotilde Armand
Foto: Facebook.com
Eurodeputata USR-PLUS Clotilde Armand a publicat pe blogul personal sumele primite de la Parlamentul European din iunie până acum.

Astfel, indemnizația netă este de 6.826 euro lunar, independent de prezență. Pentru fiecare zi de prezență la Bruxelles sau Strasbourg europarlamentarii mai primesc o diurnă forfetară de 320 euro, precizează Armand. De asemenea, europarlamentarii primesc separat o alocație de 4.500 euro lunar pentru activitatea birourilor parlamentare.

Clotilde Armand susține că a aflat „informal” că doar 17 din cei 750 europarlamentari din mandatul 2014-2019 au returnat banii rămași nefolosiți din această alocație.

Ea precizează că a folosit sumele primite până acum pentru chiria și echiparea biroului din București și anunță că va mai deschide încă trei în afara Bucureștiului.

Asistenții unui europarlamentar sunt plătiți direct de Parlamentul European, în limita sumei brute de 25.000 euro lunar. Salariile sunt fixate de Parlament în baza unei grile salariale.

Potrivit datelor publicare, în total, Armand a primit din iunie până acum 39.031 de euro, din care 20.251 remunerație, 5.280 diurnă și 13.500 suma forfetară pentru biroul parlamentar.







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















34764 vizualizari

  • -32 (56 voturi)    
    clar (Luni, 23 septembrie 2019, 20:25)

    cucuveauamov [utilizator]

    cei de la USR sunt de dreapta, nu se infrupta ca ciuma rosie din bani de la stat(e).
    • -11 (33 voturi)    
      nu putea fi Clotilde candidatul in locul lui Barna (Luni, 23 septembrie 2019, 23:20)

      Poiana lui Occam [utilizator] i-a raspuns lui cucuveauamov

      ?
      O personana cu mult mai mult bun simt, rationala si nu ascunsa precum acest Barna.
      Sincer, cel mai decent era sa-l sustina pe Iohaniis.
      Pe langa vorbarie si lozinci goale, USR nu propune nimic relevant in ce priveste presedentia.
      Doar satisface orgoliile si vanitatea catorva smecheri..
    • +14 (32 voturi)    
      Clar. (Luni, 23 septembrie 2019, 23:43)

      alibaba_zeul_meu [utilizator] i-a raspuns lui cucuveauamov

      Cei de la psd nu spuneau lucrurile astea.

      Ei spuneau că apa este otrăvită cu hidrogen.
      Și dacă mai ai "chef de nişte inundaţii", ți se urcă hidrogenul la cap.

      Înțelegi? Tot de șmenuri de-astea se țin și acum. Dar nu te prinzi t̲u̲ așa de ușor.

      De acum înainte, îți promitem, că-ți vom explica noi, ca să-ți fie clar și ție.
    • +14 (20 voturi)    
      Asa este mai (Marţi, 24 septembrie 2019, 8:08)

      varavara [utilizator] i-a raspuns lui cucuveauamov

      daca primesti banii oficial nu mai are nici un farmec.
      Mai bine ii furi prin diverse mismasuri, asa cum face de obicei psd, astfel este mult mai placut si interesant, nu?
  • +30 (42 voturi)    
    bravo ei ..... o actiune de bun simt (Luni, 23 septembrie 2019, 20:32)

    mnicku [utilizator]

    daca tot sunt bani publici ...
  • -30 (52 voturi)    
    si ce a facut de banii astia? (Luni, 23 septembrie 2019, 20:43)

    danco [utilizator]

    Nimic. Nu e de mirare ca UK vrea sa iasa...Bani aruncati pe fereastra, fara niciun control, fara sa faci nimic.

    Si noi votam ca prostii...
    • +15 (25 voturi)    
      democratia costa (Luni, 23 septembrie 2019, 21:54)

      jorj_bv [utilizator] i-a raspuns lui danco

      Costul cu reprezentantii din Parlament sunt infime, fata de cat se fura si cat se iroseste.
      Noi avem 33 x 10000 x 12 = sub 5 milioane euro / an.
      Asta e un parandarat modest in Voluntari, Iasi sau Brasov. Chiar si punand si asistentii nu iese cine stie ce.

      In Romania, la 500 parlamentari x 2000 x 2 x 12 = 24 milioane euro/an. Sunt sute care nu au vorbit mai mult de cateva minute in tot mandatul.

      Problema e cat de eficient e aparatul bugetar din spate: la noi sunt 1.2 milioane de bugetari (din 6.5 de contracte) care nu ne fac viata mai buna.
      • +2 (8 voturi)    
        . (Marţi, 24 septembrie 2019, 9:00)

        g01an [utilizator] i-a raspuns lui jorj_bv

        problema este ca ai subestimat grosolan cheltuielile de persoana neincluzand sumele obscene alocate pentru fiecare birou parlamentar si alti bani alocati pentru transport si cazare. Romania cheltuie undeva la cateva zeci de mii de euro pe luna pentru fiecare parlamentar. si pe urma luam in considerare ca majoritate stau degeaba in Parlament. si nu am inclus banii pe care partidele parlamentare le primesc de la bugetul de stat.
        • 0 (0 voturi)    
          hai sa refacem calculele (Marţi, 24 septembrie 2019, 19:57)

          jorj_bv [utilizator] i-a raspuns lui g01an

          Bugetul parlamentului romanesc este de circa 700 milioane de lei, de aici se platesc si pensiile speciale ale lor si ale staffului, dar si utilitatile Casei Poporului si Palatului Mitropoliei.
          Pe de alta parte, avem 1.2 milioane de bugetari care toaca circa 100 miliarde de lei. Pensiile papa inca vreo 80 miliarde, si inca vreo 10 miliarde pe la speciale si de serviciu.
    • +11 (19 voturi)    
      Probabil mai mult (Luni, 23 septembrie 2019, 22:16)

      Tom2 [utilizator] i-a raspuns lui danco

      decât deputatul sau senatorul tău care a "muncit" ca să scoată Legea privind instituirea Zilei Dăruirii
      http://www.monitoruloficial.ro/emonitornew/emonviewmof.php?fid=MS43ODQ3NjI2NjQ4MjQyRSszMA==

      pe care, apropo, o sărbătorim peste 2 zile!
      Hai spor la dăruire!
      • +2 (6 voturi)    
        Badalau, infractorul de drept comun, se stie (Marţi, 24 septembrie 2019, 12:21)

        jorj_bv [utilizator] i-a raspuns lui Tom2

        merita post de ministru dupa ce ne-a dat Ziua Daruirii si s-a pisat pe Diaspora.
    • +10 (12 voturi)    
      cred (Marţi, 24 septembrie 2019, 8:30)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui danco

      ca mult mai bine ti-ar raspunde fostul eurodeputat Mircea Diaconu, actual in pozitia de castring pt. filmul Presedintele.
      Si spun asta pt. ca el a avut un mandat intreg, nu ca proaspata eurodeputata Clotild, care in cele cateva luni de la alegerile din 26 Mai 2019 (stiu ca parca pe 27.05 comemorati trecerea in celula de la Rahova a hamterului flausat) nu a reusit decat deschiderea unui birou de europarlamentar, in Bucuresti, anuntandu-si intentia deschiderii si altor bitouri in afara Bucurestiului.
      Sunt convins ca Mircea Diaconu are ce povesti despre cate luari de cuvant a avut, despre cate idei legislative a promovat, despre ... ii va fi de un real folos in sustinerea campaniei lui prezidentiale.
  • -15 (27 voturi)    
    ei, felicitari (Luni, 23 septembrie 2019, 21:29)

    nicoR [utilizator]

    pt D-na (rar scriu cu litere mari), ca are curajul sa prezinte public ce "darnicie" (a se citi risipa nesimtita) este din banii nostri la ue-uu (lupul dacic..). peste 10k parai/luna + 25k pentru birou(uri) parlamentare platite. 750 de parlamentari (marea parte somnolenti, sau cu alte treburi ... importante, pe la magazinele de lux din bruxelles) !!!
    - pt fraierii merkelizati ... de unde credeti ca vin banii astia ?
  • -4 (22 voturi)    
    Jenant de mult! (Luni, 23 septembrie 2019, 22:05)

    transalpinarum [utilizator]

    320 EURO diurna pe zi? Pentru ce frate???
    • +9 (17 voturi)    
      iti (Marţi, 24 septembrie 2019, 8:33)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui transalpinarum

      poate detalia Mircea Diaconu. Ori musiu Ioan Mircea Pascu. Ori maretul Nica, ori, si mai bine, nominalizata comisara Plumb.
    • +1 (5 voturi)    
      Nu e putin, dar nu e nici mult (Marţi, 24 septembrie 2019, 12:39)

      jorj_bv [utilizator] i-a raspuns lui transalpinarum

      Din banii aia se platesc hotelul si masa (la noi in sParlament se deconteaza 1000 euro / luna pentru cazare in Bucuresti, plus 200 lei / zi de activitate - au la lucru individual de te crucesti).
      Intrucat e trimis intr-o tara cu nivel ridicat costurile sunt si ele destul de sus.
      Pentru nivelul Romaniei e mult, dar pentru un MPE suedez, olandez sau danez sunt bani de tigari.

      Groso modo, la noi se platesc vreo 10k euro / luna si avem 450. https://www.digi24.ro/stiri/actualitate/politica/cat-ne-costa-lunar-un-parlamentar-1047866
      Din cotizatia la UE sa zicem ca se platesc cei 33 PE romani doar ca un pic mai scumpi la vreo 8700 brut. Plus diurna 320/zi. Inchiriere birou 4500, asistenti 25k. Transport.
      https://www.digi24.ro/stiri/externe/ue/ce-salariu-are-un-europarlamentar-1135261
      • 0 (0 voturi)    
        sorry (Marţi, 24 septembrie 2019, 18:13)

        nicoR [utilizator] i-a raspuns lui jorj_bv

        dar diurna in DK este de 50Euro/zi. chestia cu banii de tigari este iarasi un fals. un parlamentar danez/suedez are brutto 8000 euro in TOTAL !
        - mai trebuie spus cat este pensia in ue-uu, pt cine nu stie, de 25% in primul mandat si de 50% dupa 4 ani !
        - s-a spus la inceput, anii '90, cand erau numai vesticii, ca era musai sa aiba banetul asta, ca altfel nu gaseau oameni capabili sa candideze la europarlamentare ... cum sa lase privatul si sa vina in politica (la stat) pt niste firfirei ...
        • 0 (0 voturi)    
          te contrazici singur (Marţi, 24 septembrie 2019, 19:50)

          jorj_bv [utilizator] i-a raspuns lui nicoR

          8700 brut, 6826 in mana, dupa taxarea pentru pensie de catre UE.
          Potential acest venit poate fi supraimpozitat de statele membre.
          PE da un salariu peste medie oriunde in UE (10xRO, 2.5xNL/DK/SE), dar in domeniul privat se poate castiga mult mai mult chiar si dintr-o pozitie de middle management.
          Un CEO castiga milioane pe an.
          Pe de alta parte, salariul nu e platit direct din tara, deci tocmai UE nu poate spune ca plateste mai putin pe romani ca sunt mai saraci - e aceeasi munca, au acelasi drept de vot, iar daca sunt ofertati de lobbisti sunt mai predispusi sa puna botul.
          FYI: Salariul unui europarlamentar este calculat ca reprezentând 38,5% din salariul de bază al unui judecător de la Curtea Europeană de Justiție
          Legat de diurna de 50 euro/zi, mai mult ca sigur chiria e separata. https://mg.co.za/article/2019-05-31-00-no-perks-for-swedish-mps
          • 0 (0 voturi)    
            nu vad unde (Miercuri, 25 septembrie 2019, 10:21)

            nicoR [utilizator] i-a raspuns lui jorj_bv

            ma contrazic. din 8700 brut un parlamentar danez/suedez vede ca. 60% netto. nu are diurne zilnice de participare. ca.50 euro este dieta, hotelul e separat, dar in total, hotelul nu trebuie sa depaseasca 150 euro/noapte (sunt asa numitele hotele cu agreement cu statul, cu discount de 25-40%)
            - venitul unui parlamentar creste cand este membru in comitete si comitii, dar asta nu ne povesteste articolul cum e in ue ...
            - chestia ca un parlamentar ue gaseste repede un job privat mai bine platit, daca sa zicem i se taie 30% din venit, sa i-o vinzi lui altu ! (moshu). este o optimizare crunta in vest la posturi de sefi si supraoferta
            - asta era placa din '90 cand s-a facut de ue .. nu mai tine acum.
  • -1 (23 voturi)    
    Parlamentarii si toti guvernantii de rang inalt. (Luni, 23 septembrie 2019, 22:15)

    Stef_and [utilizator]

    Ar trebui sa munceasca gratis.
    Ar trebui sa li se asigure in conditii decente casa, haine si mancare.
    Sa vedem in situatia asta csti dintre cei actusli ar mai servi patria??!!??
  • -12 (24 voturi)    
    ei, (Marţi, 24 septembrie 2019, 4:38)

    miculescu-rucar [utilizator]

    acum v-ati prins de ce a fost batalia pe europarlamentare?
    voi ati votat, ei au castigat!
    voi ramaneti cum ati fost, ei se imbogatesc!
    sa fie (sau nu) primit!
    • +8 (16 voturi)    
      te (Marţi, 24 septembrie 2019, 8:34)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui miculescu-rucar

      pomenesti ca pesedacii tai vin cu bani de acasa :))
  • -14 (20 voturi)    
    eurodrac (Marţi, 24 septembrie 2019, 8:08)

    jorjelinio [utilizator]

    scurt pe 2,sa le fie de lumanari,mama lor de jeguri cu parlamentul p..li
  • -8 (14 voturi)    
    Era de asteptat (Marţi, 24 septembrie 2019, 8:56)

    eyewitness [utilizator]

    Sa fie bagata in oala cand se apropie alegerile deoarece partidele US-re pl-US au nevoie de oameni de incredere, Romanul uita repede ca doamna ne-a ajutat sa recuperam miliardele de euro din faimosul contract invizibil cu firma americana Bechtel. Doamna a reprezentat boborul la negocieri in valoare de miliarde de euro, iar banii recuperati de aliatii nostrii ii vom primi inapoi inzecit sub forma de investitii ce vor consta in recuperarea rezervelor de petrol din marea neagra si sporirea arsenalului militar roman cu avioane supersonice din generatia '79 pentru batalia finala cu vrasmasii nostri. Patria a posteriori!
    • 0 (0 voturi)    
      tu doar vorbesti, sau mai si citesti? (Marţi, 24 septembrie 2019, 15:45)

      jorj_bv [utilizator] i-a raspuns lui eyewitness

      Informatii publice:

      Simultan cu contractul cu Bechtel, pe care PSD l-a facut pierdut intre timp, CNADR-ul de pe vremea partidului-stat unde Nastase era bulibasa a semnat si cu o firma de audit si consultanta numita EGIS - detinuta de statul francez. Adica a fost o dubla spaga pentru intrarea in NATO, asa cum privatizarea pe nimic a Petrom a fost pentru intrarea in UE, plus redeventa la nivelul 10$/baril, pretul ajungand si la 140.
      Clothilde Armand s-a angajat la EGIS dupa 9 ani cand contractul era deja pe terminare. Ea nu era reprezentantul statului roman, ci un angajat care era platit sa previna alte mismasuri.
    • 0 (0 voturi)    
      A fost angajata dupa rezilierea Bechtel (2013) (Marţi, 24 septembrie 2019, 15:48)

      jorj_bv [utilizator] i-a raspuns lui eyewitness

      http://www.romaniacurata.ro/primim-clotilde-armand/
  • 0 (0 voturi)    
    In fine, aflam adevarul (Marţi, 24 septembrie 2019, 17:35)

    Intermezzo [utilizator]

    Caci daca ar fi fost dupa Daciana Sirbu sau Renate Weber sau Norica Nicolai sau Mircea Diaconu sau Ioan Mircea Pascu, n-am fi aflat in vecii vecilor ce bani primeste un europarlamentar. Par bani multi dar Europa e bogata si-si permite. In schimb Romania gifiie din greu sub povara celor 600 de parlamentari ai ei, din care 300 nu se lasa dusi nici morti la cimitirul fosilelor politice.