Tomac spune că premierul i-a trimis pactul de pe adresa fostului lider PSD: Azi dimineață, mi-am deschis e-mailul și văd că-mi scrie Liviu Dragnea

de DG     HotNews.ro
Sâmbătă, 14 septembrie 2019, 14:32 Actualitate | Politic


Eugen Tomac
Foto: Facebook
Președintele PMP Eugen Tomac a declarat că premierul i-a trimis pactul propus partidelor de pe contul lui Liviu Dragnea, confirmând astfel că e „marioneta” fostului lider al social-democraților.

„Asistăm la o încercare disperată prin care Dăncilă vrea să ne transmită că este altceva. (...) Azi dimineață, mi-am deschis e-mailul și văd că-mi scrie Liviu Nicolae Dragnea, mesaj către PMP. Președintele PSD mi-a scris un mesaj prin care ne invită să aderăm la mesajul lui Dragnea. Apreciez gestul lui Dăncilă de a ne confirma, încă o dată, că este un premier marionetă, instalată de Dragnea, la palatul Victoria”, a afirmat Eugen Tomac, sâmbătă la Școala de Vară a PMP, de la Costinești, potrivit Mediafax.

Eugen Tomac a mai precizat că PMP nu va semna „pactul bunăstării”, propus de premier. El a spus că singurul pact la care va adera PMP este cel prin care actualul Guvern va fi demis. „Dăncilă, scrie în numele tău, nu în numele lui Dragnea. Pactul vostru propus poate fi acceptat cu o singură condiție, noi aderăm la pactul prin care trimitem Guvernul Dragnea trei acasă, acesta este singurul pact la care aderăm”, a conchis Tomac.

Premierul Viorica Dăncilă a propus, vineri, un pact între partidele politice din România, în care acestea își iau angajamentul că vor lupta pentru bunăstarea cetățenilor și că nu vor tăia pensiile și salariile. Adresa de e-mail de pe care a fost transmis pactul către partide este presedinte@psd.ro






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.
















6486 vizualizari

  • -6 (16 voturi)    
    Asta-i si ideea: sa nu semneze. (Sâmbătă, 14 septembrie 2019, 14:40)

    newlook [utilizator]

    "Eugen Tomac a mai precizat că PMP nu va semna „pactul bunăstării”, propus de premier..."

    ==========================

    Asta-i si ideea: sa nu semneze. Iar romanii sa voteze in cunostinta de cauza (pentru cei care se mai iluzioneaza ca dupa ce vin astia la guvernare, se face prapad in economie si bunastarea populatiei).
    • +5 (7 voturi)    
      Maaaa, (Sâmbătă, 14 septembrie 2019, 20:19)

      Jar [utilizator] i-a raspuns lui newlook

      pana cand crezi ca se va imprumuta Romania pentru a asigura bunastarea bugetarilor si pensionarilor?
      Salariile bugetarilor si pensiile se vor taia singure ,prin inflatie,maaaa!
      Ticalosia este ca inflatia va taia si veniturile nenorocitilor aia din sectorul privat,care traiesc din minim pe economie,maaaa!
      • -1 (1 vot)    
        Bre Borcanel (Duminică, 15 septembrie 2019, 0:21)

        newlook [utilizator] i-a raspuns lui Jar

        Bre Borcanel,

        Nu stiu daca Ro se imprumuta acum, azi, pentru asigurarea bunastarii bugetarilor si pensionarilor...
        ...dar e certificat de istoria recenta ca nen-to Basescu a facut (comparativ cu PIB-ul Ro de atunci) cel mai mare imprumut din istorie...
        ...cu care a asigurat bunastarea bancilor (straine toate)

        Asa ca, daca azi Ro se imprumuta pentru salarii si pensii (nu e asa, dar de dragul argumentului sa admitem asta)...
        ...e un mare pas inainte fata de perioada basista.

        A doua la mana e ca inflatia exista quassiindependent de vointa oricarui guvern din lume- unii spun ca e chiar pozitiv sa ai ceva inflatie. Unde poate sa intervina cu succes guvernul? In cresterea veniturilor, astfel incat dupa erodarea lor prin inflatie (mecanismul e identic si in RO, si in FR, si in US), cetateanul sa ramana cu ceva mai mult decat inainte.

        Alea cu "sa strangem cureaua", "viitorul luminos" si alte sloganuri d'astea sunt cantate de fel de fel de nepriceputi si incompetenti care au citit si ei trei randuri despre inflatie pe Google. Un soi de Basesti-Boci cu Google, si fara trei pahare de "w...on the rock".
  • +16 (18 voturi)    
    Viorica confirmă că-i Liviu Dragnea cu fustă. (Sâmbătă, 14 septembrie 2019, 14:56)

    asavreau [utilizator]

    Viorica îl înlocuiește cu brio pe Liviu Dragnea.Are același caracter impertinent,protejează infractorii,minte,amenință.
    • -16 (20 voturi)    
      Reciti frumos! (Sâmbătă, 14 septembrie 2019, 15:10)

      newlook [utilizator] i-a raspuns lui asavreau

      "Viorica îl înlocuiește cu brio pe Liviu Dragnea.Are același caracter impertinent,protejează infractorii,minte,amenință."
      =====================

      Reciti frumos!
      Daca ar fi sa fii mai mult decat un biet recitator de pe pe fituicile altora...
      ...ce-ar fi, ca votant #rezist, sa pui presiune pe ai tai, sa faceti odata motiunea aia de cenzura, sa scapati de "caracterul impertinent care protejeaza infractorii, minte, ameninta"?
      • +7 (7 voturi)    
        Așa spune Viorica! (Sâmbătă, 14 septembrie 2019, 19:35)

        asavreau [utilizator] i-a raspuns lui newlook

        Vorbește ea și semnează Dragnea.Nu asta spune Tomac?Ce nu înțelegi?
      • 0 (0 voturi)    
        Ce-ar fi .. (Duminică, 15 septembrie 2019, 21:56)

        Alius [utilizator] i-a raspuns lui newlook

        ca votant de borfasi (asa cum votezi tu, in afara tarii), sa faci presiune pe ai tai borfasi sa vina in Parlament sa-si treaca guvernul. Ca tot zice veorica ta ca nu-i este frica de asta si are si majoritate?

        Da' asta inainte de a pleca in vizita de "lucru" din state, ca tot e criza, zice ea.

        Ce-ar fi?
    • +10 (10 voturi)    
      gresit (Sâmbătă, 14 septembrie 2019, 16:36)

      nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui asavreau

      vasilica nu e ca liviu, nu'l inlocuieste.
      tot nicu dracnea este sefu'. vasilica e marioneta, barosanu conduce de la mititic....pardon, cantonament, cum spuea un inaintas al sau.
      va iesi mai sanatos, mai inginer, avand ocazia pt. prima data in viata sa'si faca meseria invatata la scoala caterincai aburescu, aka abram burika.
      si oricine va ajunge la sefia pcd, va trebui sa ia binecuvantarea si sa'i pupe prea cinstita dreapta.
      dupa ilici si bombo, e al treilea nas al formatiunii inventata de kgb.
      intre timp, al mic al sau se ocupa de fotbal si de prosperitatea biznesului de famiglie.
      cat despre curtoazia cantonamentului, se stie. cred ca are dreptul, saptamanal, la o vizita privata, pt. sanatate. iar pana la anul, in toamna, pana pleaca vasilica de la viktoria, don nicu va fi liber, alaturi de blonda iubita.
      va fi un happy end, ca'n basme.

      sa vedem cum rezolva salvatorii, dupa plecarea ei, cu mostenirea ce le va fi lasata.
      numai pt. asta i'as vota.
  • +9 (13 voturi)    
    Inca o data ! (Sâmbătă, 14 septembrie 2019, 15:54)

    Observatory [utilizator]

    total este aranjat perfect, Dragnea încă este la conducere cu ordine directe la Docilă ...
    sunteți niște copii dacă credeți ca Dragnea nu este încă la butoane !
    • +4 (6 voturi)    
      erata (Sâmbătă, 14 septembrie 2019, 17:08)

      anonimicus [utilizator] i-a raspuns lui Observatory

      robineti, nu butoane
      robinetii de la duș
  • +8 (8 voturi)    
    comentarii (Sâmbătă, 14 septembrie 2019, 16:34)

    ber [utilizator]

    Comentariul care ne vine prima oara in minte este cel
    care apare frecvent aici: Dragnea este inca la butoane.
    Cred ca ar trebui sa semnalam mai intai faptul ca psdistii sunt atat de "calificati" incat nici nu au realizat ca trebuie sa schimbe interfata documentelor, Inchipuiti-va ca aceasta greseala s-ar face pe documente cu mare implicare economica sau strategica! Vai de mama noastra, pe mana cui a incaput tara.
    • -4 (6 voturi)    
      Daaa..."interfata documentelor" (Sâmbătă, 14 septembrie 2019, 20:22)

      newlook [utilizator] i-a raspuns lui ber

      "Cred ca ar trebui sa semnalam mai intai faptul ca psdistii sunt atat de "calificati" incat nici nu au realizat ca trebuie sa schimbe interfata documentelor" ()ce sa-ti spun, "interfata documentelor"!
      =====================

      Pana una-alta, apropos de "calificari" in IT, s-a inventat PrintScreen. Ai auzit de asta, mai "interfata"? Stii de ce vorbesc despre asta in contextul articolului?

      -----------------

      PS: Si da, sunt convins ca esti "calificat", cred chiar ca esti IT-ist de Romania, d'ala care nu plateste impozite. Daca "calificarile" au trecut de faza sa nu musti din Mouse, esti IT-st in Romanika, este mai "interfata"?
  • +9 (9 voturi)    
    indemnitarii nostri (Sâmbătă, 14 septembrie 2019, 17:47)

    Ilenuca1 [utilizator]

    Toti paharlamentarii sa renunte la 1/2 din veniturile paharlamentare si integral la indemniyatia suplimentara la pensie - asta ar fi un pact, da. Nici unul nu va accepta asa ceva, ei fiind "decat" niste agonisitori.