Fifor: Am mandat de la premier să inițiez un proces radical de luptă împotriva criminalității

de D.D.     HotNews.ro
Marţi, 30 iulie 2019, 20:43 Actualitate | Politic


Dancila si Mihai Fifor
Foto: Hotnews
​Interimar la Interne după demisia lui Nicolae Moga, Mihai Fifor promite, pe Facebook că va continua cercetările în cazul Caracal și că are mandat de la premier pentru „un proces radical de luptă împotriva criminalității și de reformare a sistemului”.

„Vă asigur că vom continua toate cercetările necesare în cazul din Caracal, pentru identificarea adevărului și pentru sancționarea tuturor celor care nu au acționat profesionist și eficient în acest caz. Am mandat din partea Premierului să inițiez un proces radical de luptă împotriva criminalității și de reformare a sistemului”, a scris Fifor pe Facebook.

El promite, totodată, mai multă transparență în comunicarea pe cazul Caracal.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.














7613 vizualizari

  • +11 (11 voturi)    
    cred (Marţi, 30 iulie 2019, 20:45)

    alex34 [utilizator]

    ca stim cu totii ce inseamna pt PSD "reformarea" sistemului.. reformarea dupa chipul si asemanarea lor
  • +6 (6 voturi)    
    trebuie sa astepti pana la 6 dimineata?! (Marţi, 30 iulie 2019, 20:54)

    Antenistontel [utilizator]

    .
  • +7 (7 voturi)    
    bine ca ai mandat de la premier (Marţi, 30 iulie 2019, 20:55)

    U_swamp [utilizator]

    Baga rachetele balistice pe ei, Fifore!
  • +1 (7 voturi)    
    pai incepe prin a te preda tu la politie (Marţi, 30 iulie 2019, 21:06)

    Poiana lui Occam [utilizator]

    si iai si pe prietenii tai de guvernare.
    Si din pnl sau usr daca e cazul.
  • +23 (23 voturi)    
    credibilitate = 0 (Marţi, 30 iulie 2019, 21:07)

    g01an [utilizator]

    cum poate veni o reforma necesara de la oamenii care au adus sistemul in starea in care este?
  • +18 (18 voturi)    
    adica impotriva PSD ALDE? (Marţi, 30 iulie 2019, 21:07)

    Francisc 1 [utilizator]

    pe cine pacaliti voi mai ?
  • +9 (9 voturi)    
    Si vreti sa va credem (Marţi, 30 iulie 2019, 21:12)

    tarabost [utilizator]

    Esti un mincinos de profesie. Cauta-ti de lucru, ca sefa ta agramata o sa plece curand din Piata Victoriei, Pentru ca vom vota. Pentru ca timpul vostru a trecut. Singurul om inteligent din guvernul asta de impostori a fost Moga, pentru ca a inteles rapid peste ce hazna a ajuns ministru.
  • +6 (6 voturi)    
    Da? (Marţi, 30 iulie 2019, 21:16)

    Ion_RoaitaDA [utilizator]

    Cu ce ai zis matale ca se ocupa scutul de la Deveselu?
    Eu daca as fi Presedintele Ro as si trimis mascatii sa te puna la punct pe tine si pe familia ta de KKB-isti.
    Adica bolsevici.
    Alta intrebare, tavarisci?
  • +11 (11 voturi)    
    Bey Fiforele,coruptia-i piatra de moara in RO !!! (Marţi, 30 iulie 2019, 21:16)

    Plagarus [utilizator]

    Mediul politic,este cel mai corupt.!!!!!!!!
    Nu există crimă organizată fără corupţie.
    Nivelul de corupţie este cu atât mai grav cu cât nivelul decidenţilor este mai înalt
    Administraţia, respectiv cei cu funcţii de decizie,este extrem de putredă în România şi sunt reţele de firme ce trebuie create cu mult timp înainte să vină un ministru în minister.
    In foarte multe localităţi primarii şi-au găsit săgeţi, vectori. Au sute de hectare pe domeniul
    public al primăriei
    Combaterea coruptiei larg raspandite si a legaturii dintre politica, afaceri si crima organizata ar trebui sa fie "prioritatea numarul unu" in RO.
    Diminuarea interferenţei factorului politic cu activitatea instituţiilor statului în paralel cu
    demersuri de adoptare a unui cod etic al clasei politice ar avea efecte pozitive atât în ceea ce
    priveşte rezultatele obţinute de aceste instituţii în activitatea lor cât şi asupra percepţiei
    publicului privind influenţa factorului politic.
  • +9 (9 voturi)    
    Pana acum a-ti fost mana in mana... (Marţi, 30 iulie 2019, 21:23)

    ciuma.rosie [utilizator]

    ..cu infractorii !!!
  • +9 (9 voturi)    
    Inutil (Marţi, 30 iulie 2019, 21:24)

    Fiiatent [utilizator]

    Astia nici acum nu au inteles care e problema. Criminali o sa existe intotdeauna, nu ai cum sa scapi de ei. Dar de functionari incompetenti, angajati pe pile cu 0 pregatire, poti scapa foarte usor. Iesiti la vot.
  • +19 (19 voturi)    
    Pai (Marţi, 30 iulie 2019, 21:34)

    omezu [utilizator]

    Ia-ți toți colegii din partid și duceți-vă lângă Dragnea. Ar fi un început minunat!
  • +18 (18 voturi)    
    Să inceapa cu Jandarmeriada (Marţi, 30 iulie 2019, 21:40)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    cu gazarea in masa comandata de Carmen Dan. O trimitere in judecata a celor care au dat si executat ORDINE CRIMINALE ar fi o dovada ca nu minte si ăsta ca orice ciumat roșu psd.
  • +10 (10 voturi)    
    Adica initiaza un proces de lupta (Marţi, 30 iulie 2019, 21:44)

    kokos [utilizator]

    impotriva celor peste 17.000 de infractori eliberati in urma recursului compensatoriu promovat de ciuma rosie , intre care peste 2000 de criminali si peste 700 de violatori? Bun asa , eliberezi infractorii din puscarii si dupa aceea te bati cu pumnul in piept ca faci o strategie ca sa-i prinzi.Sictir , ba!
  • +7 (9 voturi)    
    Să te vedem ce faci.Și cu cine. (Marţi, 30 iulie 2019, 21:48)

    asavreau [utilizator]

    Poliția este praf.Obraznici,puturoși,puși pe căpătuială,bănuiți de legături cu infractorii,bănuieli greu de șters din mintea oamenilor.ISU nu funcționează,nu există,pentru-că în cazul Caracal nu a acționat ISU,cu toate că Alexandra la ISU a sunat și ia răspuns poliția care a acționat ca la carte conform legii.Și Alexandra a murit.Putem spune că serviciul ISU nu există,ca să nu spunem că ucide în loc să salveze.Cine o fi la ISU că nu sa auzit nimic în cazul Caracal?Oricum trebuie reorganizat.Dacă la Caracal interveneau pompierii nu aveau nevoie de procuror,judecător și cu câteva jeturi de apă rezolvau și salva fata,fără a ucide pe careva.Ulterior puteau chema și poliția.Intervenția ISU a fost criminală și nici nu-și dau seama de asta,ca să poată îndrepta lucrurile.Cu cine veți acționa d-le Fifor?Noi vrem să reușiți pentru-că vrem să trăim în siguranță,dar nu avem speranță.
  • +9 (9 voturi)    
    serios mai viforas?... (Marţi, 30 iulie 2019, 21:59)

    mnicku [utilizator]

    sa vad cum lupti contra psd
  • +15 (15 voturi)    
    Comment sters de user (Marţi, 30 iulie 2019, 21:59)

    polonyca [anonim]

  • +13 (13 voturi)    
    Voi sunteti ca... (Marţi, 30 iulie 2019, 22:14)

    CipCC [utilizator]

    Voi astia de la conducere sunteti ca hotul ala prins la furat , care se scuza si-ti da banii inapoi ca el de fapt era in trecere si din greseala i-a intrat mana in buzunarul tau!
    Daca nu v-a mers sa schimbati legile justitiei, acum ati inceput sa luptati impotrica criminalitatii....da pana acu ati fost de partea aialalta!
    Mi-e greata!!!!
  • +8 (10 voturi)    
    meh (Marţi, 30 iulie 2019, 22:37)

    transpenibilus [utilizator]

    Vezi ca la "criminalitate" intra si coruptia. Cum intentionezi sa lupti "radical" impotriva colegilor PSDALDEUDMR? Pai te mananca de viu cu tot cu mandat.
  • +10 (10 voturi)    
    Pai pana acum cine v-a oprit? (Marţi, 30 iulie 2019, 22:43)

    gemart [utilizator]

    Ati tot impins legi pt favorizarea criminalilor, si acum tot voi faceti pe luptatorii? Cine te mai crede?
  • +12 (12 voturi)    
    imbecilule (Marţi, 30 iulie 2019, 22:49)

    Kosmos [utilizator]

    P$D a mutilat legile justitiei..esti la fel de competent precum militianu care a raspuns la primul apel al Alexandrei.
    Cazul Larisa din Iasi .pedpfilul a fost liber dupa 8 ani azi e casatorit..
    Schimbati legile!!! Si apoi aplicati le
  • +7 (7 voturi)    
    Pe bune? (Marţi, 30 iulie 2019, 23:15)

    brigadierul [utilizator]

    Zi “zau “ cu limba scoasa!
  • +9 (9 voturi)    
    M-am linistit (Marţi, 30 iulie 2019, 23:43)

    ipolitic [utilizator]

    Daca e initiere, e foarte bine. Radicala, si mai bine. Impotriva criminalitatii, e super. Iar cu lupta de reformare a sistemului, am cumparat o mie de pungi de rontait si un tir de doze, ma voi aseza pe canapea si voi astepta sa vina primele rezultate .
    • +3 (3 voturi)    
      ..buuun exemplu... (Miercuri, 31 iulie 2019, 7:50)

      Observatore [utilizator] i-a raspuns lui ipolitic

      ...tre' sa-l urmez .
  • +1 (1 vot)    
    sper să nu am dreptate... (Miercuri, 31 iulie 2019, 8:50)

    periscop [utilizator]

    ... însă tare mi-e teamă că de la această isterie mediatică se va ajunge la o... isterie instutionalizată
  • +1 (1 vot)    
    mda (Miercuri, 31 iulie 2019, 9:40)

    Pilips [utilizator]

    Mai bine ai lupta impotriva prostiei din ministere si guvern.
    Dar nu este posibil sa lucrezi impotriva ta.
  • +2 (2 voturi)    
    Mai vifore, (Miercuri, 31 iulie 2019, 10:03)

    John M. [utilizator]

    dupa ce te vei lovi de criminalitatea PSD in toate sistemele, te vei transforma repede dintr-un vifor intr-o briza si, apoi, intr-un pirtz! Ca toti ceilalti...
  • 0 (0 voturi)    
    Cu cine? Cu aceeasi politisti? Aceleasi legi? (Joi, 1 august 2019, 0:20)

    V. Istina [utilizator]

    Aceeasi procurori? Cu distrugerea STS-ului in loc sa faceti totul pt a putea localiza apelurile 112?

    PSD-ul este crima organizata. Daca vreti sa luptati impotriva faradelegii, tineti urmatorul congres in puscarie!

    Restul... minciuni sfruntate!