Condițiile PNL pentru pactul propus de liderii USR-PLUS / Turcan: Susținerea proiectului de revizuire a Constituției ar fi un semnal puternic

de DG     HotNews.ro
Joi, 27 iunie 2019, 14:24 Actualitate | Politic


PNL - Raluca Turcan
Foto: Facebook
PNL este dispus la un acord al opoziției, așa cum au propus joi liderii USR-PLUS, cu condiția ca pactul să stabilească orientarea de dreapta a viitoarei guvernări, un consens în privința politicii externe a României și susținerea proiectului de revizuire a Constituției al PNL, care are la bază propunerile președintelui Klaus Iohannis referioare la transpunerea în practică a referendumului.

”Un semnal puternic poate fi dat semnând proiectul de modificare a Constituției pentru transpunerea rezultatului referendumului, așa cum a fost asumat la Cotroceni alături de președintele Klaus Iohannis. Săptămâna viitoare, în sesiunea extraordinară, putem depune acest proiect de lege care să plece apoi la CCR pentru verificarea de constituționalitate”, susține prim-vicepreședintele liberal Raluca Turcan, în replică la apelul lansat joi de liderii USR-PLUS.

Turcan mai spune, într-o postare pe Facebook, că este binevenită orice dorință de coordonare politică pentru a da României o guvernare puternică începând cu 2020.

”Susțin de mulți ani că fragmentarea opoziției a fost cel mai mare ajutor pentru PSD și proxy-ul său ALDE. Ar merita însă să ne asigurăm că înțelegem cu toții răul imens pe care PSD și ALDE îl fac României. PSD și ALDE vor lăsa țara înglodată în datorii, cu probleme grave în toate domeniile, cu o administrație politizată, împovărată de mii de firme de partid, firme căpușă ale baronilor care parazitează bugetele publice. Țara va avea nevoie de bani după o guvernare de prădători”, afirmă prim-vicepreședintele PNL.

Ea le mai transmite liderilor USR-PLUS, Dan Barna și DAcian Ciololș, că doar o guvernare clară de dreapta poate îndrepta răul făcut de PSD.

”Așadar, cred că un acord politic nu trebuie să înceapă cu negocieri de funcții, ci cu o discuție despre valori și obiective comune. Eu personal aș vrea să știu dacă discutăm despre o viitoare guvernare de dreapta, necontaminată de teme false și ferită de orice temeri cu privire la ce e de făcut. O guvernare fermă, care să își asume obiective foarte precise de modernizare a sănătății, a educației, de stimulare a investițiilor străine masive, de reducere a birocrației în relația cu statul, pe lângă multele măsuri de corectare a nenorocirilor făcute de PSD și ALDE în economie și justiție”, argumentează Turcan.

Liderul deputaților liberali precizează că acordul opoziției ar trebui să includă și politica externă: ”Nu în ultimul rând, cred că e important să știm dacă avem aceeași înțelegere asupra relațiilor externe, în sensul în care și colegii de la USR Plus sunt necondiționat în favoarea strângerii relațiilor atât în interiorul Uniunii Europene cât și cu Statele Unite ale Americii, partenerul strategic al României”.

Liberalii au definitivat propunerea legislativă de revizuire a Constituției în sensul rezultatelor referendumului convocat de Iohannis, documentul fiind transmis parlamentarilor USR, UNMR, PMP și Pro România. Pentru a putea declanșa procedura este nevoie de cel puțin 116 parlamentari, PNL având doar 96.

Citiți ce conține proiectul AICI






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.
















2044 vizualizari

  • -3 (11 voturi)    
    pedelistii pun conditii? (Joi, 27 iunie 2019, 14:38)

    kingdavidhotel(banat pentru adevar?) [utilizator]

    ok atunci!
  • +7 (9 voturi)    
    Totul depinde de abandonarea..., (Joi, 27 iunie 2019, 14:40)

    gigiN [utilizator]

    ...de catre orban a veleitatilor lui de a fi”seful” opozitiei.
    • +2 (4 voturi)    
      Cît timp e șomerul milog la șefie, ăștia (Joi, 27 iunie 2019, 14:52)

      prec [utilizator] i-a raspuns lui gigiN

      numai tîmpenii vor face. Vezi votul pensiilor „speciale” pentru hoții de primari! Cel mai proaspăt exemplu, cald încă.
    • -4 (8 voturi)    
      adevaratul sef e in exil! (Joi, 27 iunie 2019, 14:54)

      kingdavidhotel(banat pentru adevar?) [utilizator] i-a raspuns lui gigiN

      in Costa Rica. Dar vine el inapoi si salveaza Romania!
    • -5 (7 voturi)    
      USRPLUS (Joi, 27 iunie 2019, 15:08)

      Frank777 [utilizator] i-a raspuns lui gigiN

      joca teatru. Ca vrea sa adune fortele opozitiei. PNL nu a inteles ca invitatia nu-i priveste ca partid.Invitatia este individuala catre indivizi din "politica . Textul exact este asa: ""Noi, cei care am format Alianța 2020 USR PLUS, ne-am angajat în negocieri politice serioase( intre ei cele doaua partide USR si PLUS), pentru consolidarea unui proiect politic care să aibă un fond temeinic, reguli de funcționare clare, cu procese cât mai deschise pentru desemnarea celor mai buni candidați pentru cetățenii României și pentru România. Dar considerăm că este în egală măsură important ca forțele de bună credință din societate – politice, academice și societatea civilă – să se alăture unui astfel de proiect astfel încât să ne asigurăm că oferim electoratului cea mai bună opțiune",
      "Alegerile prezidențiale vor fi al doilea pas, după europarlamentare, prin care declanșăm schimbarea de logică politică în România.
      Deci USRPLUS nu a invitat PNL in mod explicit. Este invitatia adresata "fortelor de buna credinta din societate" - politice...academice...societate civila...PNL s-a invitat singur si Turcan vorbeste singura. Ea nu a inteles ca USRPLUS vrea sa adune pe toti sub sefia lor.Pentru Johannis au urmatorul mesaj : "declanșăm schimbarea de logică politică în România.' Adica By By Johannis si PNL ramane fara candidat. Turcan nu intelege nici asta si declara senina ca ...bla bla bla Johannis bla bla bla fara sa inteleaga ca schimbarea de logica politica inseamna ca Johannis sa nu mai candideze....
  • 0 (8 voturi)    
    PDL-eaua n-a crăpat. (Joi, 27 iunie 2019, 14:46)

    prec [utilizator]

    Când nu lași ciumatul să crape, te va infecta și vei crăpa tu. Ăștia trebuiau să fie de mult istorie și membrii lor într-un loc răcoros: Băseaua, Scripca, Piticot, Buldogul, Robu, Muiagiu și mulți, mulți alții.
    • +3 (3 voturi)    
      PNL = O adevărata cloaca portocalie (Joi, 27 iunie 2019, 15:55)

      Ochii_pe_voi [utilizator] i-a raspuns lui prec

      cu Turcanu ca trâmbitza !
  • +2 (2 voturi)    
    PNL accepta manusa (Joi, 27 iunie 2019, 17:12)

    Ademordna [utilizator]

    Ce bine era daca puneau asa conditii si inainte de a face USL-ul...
    E surprinzator si ca vor orientare de dreapta. Uitati-va la propunerile lor legislative (ca sa nu mai vorbim de voturile de aprobare pentru propunerile PSD), sunt un amestec dictat nu de orientarea politica ci de oportunism si interes personal si de partid.
    Si totusi e bine ca raspund cererii de coordonare, daca nu alianta, opozitia are mai multe sanse sa rastoarne psd-ul unita decat dezbinata.