Kelemen Hunor spune ce va face UDMR dacă se ajunge la restructurarea guvernului: Lăsăm coaliția PSD-ALDE să arate că are majoritate. A patra oară nu cred că va fi cazul să votăm un Guvern

de DG     HotNews.ro
Vineri, 19 aprilie 2019, 10:21 Actualitate | Politic


Kelemen Hunor
Foto: facebook
Liderul UDMR Kelemen Hunor spune, la RFI, că, cel mai probabil, Uniunea nu va vota o nouă listă a Executivului în cazul în care PSD-ALDE vor decide să facă schimbările din Cabinetul Dăncilă printr-o restructurare guvernamentală în Parlament. El spune că UDMR îi va lăsa pe cei din coaliție să arate că au majoritate. În același timp, argumentul că facem restructurarea Guvernului doar ca să ocolim președintele nu stă în picioare, mai afirmă el.

El crede că nu este cazul ca Uniunea să voteze un Cabinet restructurat. În opinia sa, s-ar putea ajunge din nou în situația unui conflict juridic la Curtea Constituțională.

”Premierul ar trebui să decidă dacă restructurează sau nu Guvernul, dacă are argumente, se poate face, nu ar fi asta o problemă. Să ocolești prin restructurare și printr-un vot în Parlament președintele, din punctul meu de vedere nu se poate și oricum nu se va întâmpla, pentru că președintele semnează decretele de numire a miniștrilor individual, nu semnează lista și dacă el semnează hai să spunem din 27 de miniștri 26 și la unul spune că nu pot să semnez (...), nu se va întâmpla nimic, te duci la CCR, este un conflict constituțional și va decide CCR. Această posibilitate încă nu a fost încercată niciodată în România. Eu nu cred că poți să ocolești președintele, dacă președintele are o convingere fermă față de o anumită persoană. Deci din punctul meu de vedere, nu stă în picioare acest argument, că facem restructurarea doar să ocolim președintele”, a declarat liderul UDMR.

Întrebat ce va face UDMR, dacă se va ajunge la o restructurare a Guvernului în Parlament, liderul Uniunii a răspuns: ”Va lăsa coaliția PSD-ALDE să arate că are majoritate. Noi nu am luat o decizie, dar eu cred că dacă am votat o dată Guvernul, primul Guvern Grindeanu, după aceea Tudose, o dată Guvernul Dăncilă, a patra oară nu cred că va fi cazul să votăm un Guvern, mai ales că ei au majoritate. Vreau eu să se demonstreze că au majoritate, ei trebuie să adune 233 de voturi, noi încercăm să nu-i încurcăm nici pe cei din Opoziție, nici pe cei din PSD-ALDE și de aceea eu cred că dacă se va demonstra că această coaliție are majoritate, poate reușim și noi să stopăm aceste acuzații total nefondate că PSD-ALDE stă în voturile noastre și permanent noi nu știu ce șantajăm în dreapta și în stânga, ceea ce nu este adevărat”.

















6576 vizualizari

  • +11 (11 voturi)    
    Never say never (Vineri, 19 aprilie 2019, 10:24)

    ruskimushki [utilizator]

    ciorapeii tai navod asteapta bine paturiti, pojartiera la fel.
  • +13 (13 voturi)    
    Lupul (Vineri, 19 aprilie 2019, 10:33)

    Alethea [utilizator]

    isi schimba parul spre sfarsitul imperecherii(ciclul electoral) dar naravul de a pradui ba. Udmr-ul s-a dovedit poate cel mai hain si malefic partid(alaturi de minoritati)pentru ca fara domniile lor ciuma rosie nu ar fi devorat Romania. Restul sunt praf in ochii prostilor, kelemene
    • +1 (1 vot)    
      aferim! (Vineri, 19 aprilie 2019, 13:36)

      Fu Thien Zbang [utilizator] i-a raspuns lui Alethea

      dar,prezenta mare la vot(60-70%) si udemereu nu va mai fi in parlament!
      e atat de simplu,faceti calculele!
  • +15 (15 voturi)    
    traducere pentru cei care nu stiu maghiara: (Vineri, 19 aprilie 2019, 10:34)

    bili_coiosu [utilizator]

    Stati sa vedem prima oara ce primim si noi in schimb....
  • +9 (9 voturi)    
    hai ca zici si tu asa (Vineri, 19 aprilie 2019, 10:43)

    Captain Obvious [utilizator]

    ca vin alegerile
  • +8 (8 voturi)    
    urma scapa turma (Vineri, 19 aprilie 2019, 10:43)

    cugetatorul [utilizator]

    Nimeni care mai are o urma de demnitate in el nu vrea sa fie vazut ca fiind cel care a participat la instaurarea dictaturii terorii unei minoritati de golanasi in aceasta tara; UDMR nu face exceptie, nici macar Tudorel Toader
  • +10 (10 voturi)    
    Un nou șantaj (Vineri, 19 aprilie 2019, 10:54)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Tipic UDMR.... Să vedem ce vro (mai) cere la schimb
  • +10 (10 voturi)    
    oportunist (Vineri, 19 aprilie 2019, 11:01)

    pardalian [utilizator]

    Iar da din gura ca el e corect, etc... De fapt mai asteapta o favoare de la hoti si se da dupa ei imediat. Asteptati doar stirea ca UDMR voteaza cot la cot cu psd-alde. Ramane de vazut si ce au primit in schimbul sustinerii.
  • +11 (11 voturi)    
    Vrajeala! (Vineri, 19 aprilie 2019, 11:07)

    omezu [utilizator]

    Zicea asa doar pentru ca are de gand sa mareasca tariful.
  • +7 (7 voturi)    
    Ambiguu, ca de obicei. (Vineri, 19 aprilie 2019, 11:40)

    nlln [utilizator]

    Reprezentantii UDMR nu au " coloana vertebrala".
    Ca de obicei.
    Cum se spune o dau cotita.
    Pana la vot .
    Cand vor vota exact cum au lasat sa se inteleaga , cu puterea actuala.

    Nu se ajungea in halul in care s-a ajuns fara ajutorul UDMR.
    UDMR este la fel de vinovat de situatia actuala cum este PSD ALDE.

    Pacat de oamenii care ii voteaza.
    Si ei ca si noi, traim in intr-un stat care nu reuseste sa garanteze suprematia legii.
    Traim intr-o tara in care smecheria, prostia, mitocania, hotia, coruptia au ajuns la rang de politica de stat.
  • +6 (6 voturi)    
    Orice om (Vineri, 19 aprilie 2019, 12:27)

    tarabost [utilizator]

    are pretul sau. Pretul sau tocmai a crescut.