UPDATE Kovesi, după victoria din Comisia LIBE: ​Acest vot este pentru toți cetățenii din România care au susținut statul de drept / Sunt alături de colegii mei magistrați care "se luptă cu îndârjire împotriva subordonării justiției de către politic"

de Redactia     HotNews.ro
Miercuri, 27 februarie 2019, 16:10 Actualitate | Politic


Codruta Kovesi la aeroport
Foto: AGERPRES
Întoarsă la București după votul pozitiv din Comisia LIBE pentru postul de procuror-șef european, Laura Codruța Kovesi a declarat că votul a fost "pentru toți cetățenii din România care au susținut lupta anticorupție și statul de drept”. Comentând protestul magistraților, fosta șefă a DNA a spus că este alături de colegii săi care "se luptă cu îndârjire împotriva subordonării justiției de către politic".

”Acest vot este pentru toți cetățenii români care au susținut lupta anticorupție și statul de drept, pentru toți procurorii din Romania și din Europa care lucrează sub presiune. Aștept decizia decidenților europeni. M-am înscris singură în această procedură. Nu am avut, nu am cerut, nu cer și nu aștept sprijinul guvernului de la București. (...) Sunt onorată de votul de azi, dar trebuie să așteptăm decizia care se va lua în consiliu și care este o decizie politică. Vă mulțumesc, au fost foarte importante încurajările”, a declarat Kovesi, pe aeroport.

Despre protestele magistraților: Sunt alături de colegii mei care se luptă cu îndârjire împotriva subordonării justiției de către politic

Comentând protestul procurorilor și judecătorilor față de Ordonanța de Urgență care modifică din nou legile justiției, Kovesi a spus că este alături de magistrați, care "se luptă cu îndârjire împotriva subordonării justiției de către politic", precizând că modificările legislative sunt împotriva normelor europene.

"Aș vrea să spun că sunt alături de colegii mei procurori și judecători pentru tot ce se întâmplă în aceste zile în justiția din România. Este ceva extrem de grav, este un protest prin care colegii mei și-au suspendat acrtivitatea, se luptă cu îndârjire împotriva subordonării justiției de către politic, se luptă cu îndârjire împotriva adoptării unor modificări legislative care contravin normelor europene, contravin tututor recamandărilor făcute de GRECO și Comisia de la Veneția", a mai declarat fostul procuror-șef DNA.

Laura Codruța Kovesi a câștigat miercuri votul în Comisia LIBE pentru șefia Parchetului European. Fosta șefă a DNA a obținut 26 de voturi, urmată de candidatul Franței, Jean-François Bohnert (22 de voturi) și cel german, Andrés Ritter, care a obținut un vot. Acesta este mandatul cu care Parlamentul European va merge să negocieze cu Consiliul UE cine va fi viitorul șef al Parchetului European. Potrivit procedurilor, în cazul în care Parlamentul European desemnează un alt candidat decât cel desemnat de Consiliul COREPER - ceea ce s-a întâmplat miercuri - se va trece la negocieri între cele două instituții și apoi Consiliul va trebui să dea un vot final.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.














15812 vizualizari

  • -36 (40 voturi)    
    LCK s-a lasat ofcial in campania ptr... (Miercuri, 27 februarie 2019, 16:14)

    demaGOGU [utilizator]

    ...prezidentiale. La Cotroceni nu se va dormi deloc bine la noapte.
    • +2 (6 voturi)    
      Gresit. La psd deja isi baga unghiile (Miercuri, 27 februarie 2019, 16:49)

      midufi [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

      in gat, ca pitigoii.

      Jos ciuma rosie: psd-alde-udmr !
    • +4 (6 voturi)    
      vise taica... (Miercuri, 27 februarie 2019, 17:03)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

      presedentia e o pozitie nula... au avut grija stapanii tai de asta, stiind ca e f greu sa o obtina....

      in schimb ca procuror european... va tataie c**u
      se vede din disperarea cu care o atacati!
      pariez ca pampersul (plin) al bebelusilor pute mai frumos decat put chilotii vostrii acum!
    • -1 (3 voturi)    
      Cristian Preda care nu e membru CONT a votat!! (Miercuri, 27 februarie 2019, 17:20)

      simplex1 [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

      „Am votat ultimul, întrucât - deşi nu sunt membru al CONT - l-am înlocuit pe un coleg neamţ din PPE, pe care-l cheamă Zeller şi e, de aceea, la capătul listei. Ţinând seama de rezultatul final - 12 voturi pentru LCK, 11 pentru candidatul francez şi unul pentru cel din Germania - aş putea zice că am avut votul decisiv :)!”, scrie europarlamentarul Cristian Preda pe blogul său, transmite

      Cum a fost posibil ca acest Cristian Preda, care nici măcar nu era membru CONT, sa voteze în locul altcuiva?!
    • +5 (5 voturi)    
      Eu cre' ca.... (Miercuri, 27 februarie 2019, 17:28)

      Martha Logu [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

      Tudorica, Livache si Motocicleanu se cam ferfelesc prin pat noaptea, nu mai au somn...
    • +2 (4 voturi)    
      vaaaai (Miercuri, 27 februarie 2019, 18:04)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

      câtă grijă are psd, prin postacii săi pesedaci, de emoțiile lui Johannis.
  • +34 (36 voturi)    
    Felicitari, Codruta! (Miercuri, 27 februarie 2019, 16:24)

    doru68 [utilizator]

    27.02.2019 va fi o zi de sarbatoare pentru Romania Europeana, asa cum a fost ziua de 8 august 2014, cand Dan Voiculescu a luat calea inchisorii!
    Iti multumim UE ca te-ai comportat cu decenta pe care o asteptam cu toti!
    Rusine PSD-ALDE-UDMR. Ati facut si de aceasta data tot ceea ce stiati mai bine - sa incercati sa furati voturi (sulfuroasa Grapini), sa manipulati si sa tradati Romania si pe romanii onesti!
  • -32 (34 voturi)    
    ? (Miercuri, 27 februarie 2019, 16:40)

    cucuveauamov [utilizator]

    si pentru Portocala?
    • +4 (4 voturi)    
      care ma aia mecanica?! (Miercuri, 27 februarie 2019, 17:01)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui cucuveauamov

      ca doar ei ne-au ajutat sa contracaram tentativa de FURT a tovarasei grapini!

      sunteti penibili ma cu posturile voastre de 2 lei!
    • +3 (3 voturi)    
      Si pentru Banana si .. (Miercuri, 27 februarie 2019, 17:47)

      Alius [utilizator] i-a raspuns lui cucuveauamov

      ... alte fructe. Dracnea al tau pentru cine face ce face?
    • +3 (3 voturi)    
      ce idioti sunt postacii rusiei... (Miercuri, 27 februarie 2019, 18:12)

      Dr.Mythnick [utilizator] i-a raspuns lui cucuveauamov

      ce idioti sunt postacii rusiei...
    • +5 (5 voturi)    
      O sa ramaneti cu ... (Miercuri, 27 februarie 2019, 19:24)

      blackarrow [utilizator] i-a raspuns lui cucuveauamov

      portocala in gura si o sa va inecati cu ea, voi astia care n-ati stiut altceva decat elucubratiile de la A3 . Fiecare sa-si vada de drumul lui...
  • +22 (26 voturi)    
    Respect (Miercuri, 27 februarie 2019, 16:41)

    optiunea-2 [utilizator]

    de ce nu avem 10000 de Kovesi in tara? 500 in fiecare domeniu: justitie, educatie, economie, spitale, doctori, comentatori tv, sportivi... fiecare sa fie cit-se-poate-de-Kovesi in domeniul lui, pe tarlaua lui... chiar si un vinzator poate sa fie, chiar si un muncitor necalificat poate sa fie Kovesi...
    dar la noi, vilcovi-lingouri de aur in cimitir, dragnea-condamnat penal, puscariasii-nastase-voiculescu, latrina3, ne conduc parca ar fi tara hotilor, tariceanu-mincinosu-repetentu-5neveste, vanghelie-rolex... astia ne conduc... o banda de mafioti inculti imbuibati...
    dar avem o Kovesi. O singura persoana! (poate Danilet sa fie pe aceeasi treapta!) O singura persoana si aia femeie... cam putin pentru o tara de 18-20 de milioane... cam putin...
    • +3 (3 voturi)    
      Comentariu sters de utilizator (Miercuri, 27 februarie 2019, 18:01)

      [anonim] i-a raspuns lui optiunea-2

      • +1 (3 voturi)    
        buna aia (Miercuri, 27 februarie 2019, 19:56)

        optiunea-2 [utilizator] i-a raspuns lui

        cu bor'ul; ei doar cer... doar cer. cer-cersetori(in sensul bun al cuvintului, cei saraci pe lumea asta) dar in contextul asta, doar cer! suna mai mult a milogeala...
    • +5 (5 voturi)    
      .... (Miercuri, 27 februarie 2019, 18:13)

      Dr.Mythnick [utilizator] i-a raspuns lui optiunea-2

      avem .... dar au plecat afara, in tara conteaza doar pilele si partidul.
    • +7 (7 voturi)    
      Daca aveam 10000 ... (Miercuri, 27 februarie 2019, 19:25)

      blackarrow [utilizator] i-a raspuns lui optiunea-2

      de Kovesi , impartite egal pe domeniile vitale , eram cea mai tare tara din UE !
  • +5 (5 voturi)    
    Acum să vedem cum răspunde infractorul Ghiță (Miercuri, 27 februarie 2019, 16:45)

    andipetre [utilizator]

    Știm că el o iubește mult pe Codruța. Data trecută a avut o reacție cam anemică si frustrată, cam ca în experimentul acela cunoscut sub numele de "măgarul lui Buridan". I-a dezamagit chiar si pe vajnicii luptători de la A3. Deh, de acolo din exil îi e greu sa apere "patria"...

    Presupun că meciul continuă, pregătiți-vă popcorn-ul.
  • +6 (6 voturi)    
    !!! (Miercuri, 27 februarie 2019, 16:52)

    europeanul2 [utilizator]

    Bravo Kovesi! Felicitari!

    Fii miloasa cu PSD ALDE UDMR si da-le niste alifie inainte sa ii bagi la umbra!
    Fratilor, poate ca Romania mai are o sansa!
  • -2 (4 voturi)    
    Monica Macovei a inventat noua funcție UE (Miercuri, 27 februarie 2019, 16:56)

    simplex1 [utilizator]

    Monica Macovei, cunoscuta ca agenta CIA este cea care a inventat funcția de Sef al Parchetului European, post gândit special pentru agenta CIA Laura Codruta Kovesi ca aceasta sa fabrice în continuare dosare împotriva unor politicieni romani (și străini), incomozi pentru SUA.

    Pe de alta parte, voturile în comisiile CONT și LIBE nu au nici o valoare. Nu se știe citi din câți au votat, câte abțineri au fost. Astea sunt ca voturile date în comisiile PSD, PNL, USR din parlamentul României. Contează ce decide parlamentul în ansamblu, nu comisiile.
  • 0 (0 voturi)    
    hmm (Miercuri, 27 februarie 2019, 17:22)

    dum_i [utilizator]

    HN, ce parere are Romania despre asta

    pressone.ro/giulia-2006-2019/

    ?
  • +6 (6 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Miercuri, 27 februarie 2019, 17:47)

    [anonim]

  • +7 (7 voturi)    
    O vorba din batrani (Miercuri, 27 februarie 2019, 18:06)

    kl4ws [utilizator]

    "Orice sut in c*r, un pas inainte".

    Si acum sa le aratam la porcii astia cum sta treaba de fapt...
  • +7 (7 voturi)    
    A venit vremea sa curatam cangrena PSD (Miercuri, 27 februarie 2019, 18:11)

    nistor.p [utilizator]

    Votul pentru Kovesi e un prim pas.