Scandalul dintre PSD și primari continuă: Partidul lui Dragnea îi acuză pe edili că mint și susține că bugetul comunităților locale va fi cel mai mare din istorie

de DG     HotNews.ro
Joi, 31 ianuarie 2019, 12:22 Actualitate | Politic


Dragnea, in sedinta
Foto: Facebook
PSD îi acuză pe primarii nemulțumiți de proiectul de buget că îi mint pe cetățeni în ce privește alocațiile bugetare, pentru că au interese politice să critice guvernul. Social-democrații mai susțin că 99.9% dintre primarii din România apreciază bugetul elaborat de ministerul finanțelor.

„Înțelegem mizele politice care îi mână când critică Guvernul, dar e inacceptabil că îi mint pe cetățenii care i-au votat. 99,9% dintre primarii din România apreciază bugetul rezultat, așa cum reiese din adresa Asociației Comunelor din România, transmisă doamnei premier: <<Apreciem propunerea rezultată în urma consultărilor (...) ca prin Legea bugetului de stat pe anul 2019, pentru secțiunea de funcționare a bugetelor locale să se asigure 1.200 lei/locuitor la nivelul comunelor, orașelor și municipiilor>>”, a transmis PSD, într-o postare pe Facebook.

Social-democrații mai susțin că bugetul comunităților locale în acest an va fi „cel mai mare din istoria României”.

„Așa cum a spus președintele PSD, bugetul comunităților locale va fi în 2019 cel mai mare din istoria României și va reprezenta aproape jumătate din valoarea bugetului de stat (77 : 164,5 =47%). Cu bună știință sau din neștiință, unii confundă bugetul de stat cu bugetul de stat consolidat și ajung la alte rezultate”, transmite partidul condus de Liviu Dragnea.

















2685 vizualizari

  • +10 (10 voturi)    
    ha ha ha... (Joi, 31 ianuarie 2019, 12:26)

    gabone [utilizator]

    "99.9% dintre primarii din România apreciază bugetul elaborat de ministerul finanțelor"

    adica 99,9% habar n-au detaliile bugetului sau nu il inteleg.. cei care il inteleg, se ingrozesc de-a dreptul.
  • +8 (8 voturi)    
    Cel mai tare buget din istorie (Joi, 31 ianuarie 2019, 12:38)

    titirica [utilizator]

    Nici nu a fost prezentat și deja e apreciat de 99.9%

    De ce nu a zis ca e apreciat de 153.7%? Tot aia era

    Ce fumează ăștia? Oare cui se adresează cu mesajele astea? Chiar așa părere proasta au despre votanții lor? Da, din păcate
  • +8 (8 voturi)    
    Din istoria Romaniei sau (Joi, 31 ianuarie 2019, 12:42)

    Zummm [utilizator]

    a Pamantului ?
  • +7 (7 voturi)    
    Haha (Joi, 31 ianuarie 2019, 13:06)

    Tony_K [utilizator]

    Parca si ceausescu castiga alegerile cu 99,99%. Ce le mai place comunistilor sa “rotunjeasca”. Ne-am intors de unde am plecat...
  • +7 (7 voturi)    
    Dezinformare (Joi, 31 ianuarie 2019, 13:06)

    JustinCase [utilizator]

    Hastagul e dezinformat, UE e dezinformata, primarii sunt dezinformati.
    Dracnea are nevoie de mai multe ciolane, ca sa informeze corespunzator pe toata lumea.
  • +7 (7 voturi)    
    Dragi concetățeni, (Joi, 31 ianuarie 2019, 13:16)

    Rescator [utilizator]

    Vă rog să țineți minte poza asta cu cei șase.Este
    nucleul dur al Mafiei Roșii care nenorocește România.Dacă puteți printați-o și prezentați-o ,cu
    explcații,copiilor și nepoților.
  • +8 (8 voturi)    
    IQ mic (Joi, 31 ianuarie 2019, 13:25)

    daldepsd [utilizator]

    ... daca primarii nu inteleg demersurile PSD - ALDE si totul e atat de simplu de fapt, nu stiu cum au ajuns primari si de ce au salariile la liber. Sau asta a fost invoiala si acum, in bunul obicei vor renegociere cu jupanu'. Noroc ca sunt doar 0.1 %, ne-am speriat.
  • +8 (8 voturi)    
    serios?! (Joi, 31 ianuarie 2019, 13:32)

    Joe@Black [utilizator]

    Cum pot primarii sa aprecieze bugetul din moment ce incompetentii din guvern INCA, dupa 3 luni de cand trebuia prezentat public bugetul, nu stim cum arata alocarea pe 2019, azi pe 31.01.2019?!
    Niste incompetent si nenorociti! Acum nu mai tipa ca sunt blocati de protestatari sau de presedinte....ca sa poate guverna cum isi doresc!
    • +4 (4 voturi)    
      M-am uitat pe saitul Asociației Comunelor din (Joi, 31 ianuarie 2019, 15:12)

      ty [utilizator] i-a raspuns lui Joe@Black

      România. Pai astia nu au dat nici un comunicat de presa din 25 SEPTEMBRIE 2018.

      Nu cred ca Dancila stie cine-i ACOR chiar daca i s-ar fi ratacit "adresa" pe masa de lucru

      In celebrul PROGRAMUL DE GUVERNARE 2017-2020 scrie asa:
      2. Programul de politici publice pentru perioada 2017-2020

      Finanțarea autorităților locale
      ● Acordareadeîmprumuturidintrezoreriepentru10S = Modernizareasatuluiromânesc
      ● Creșterea cotelor defalcate din Impozitul pe Venit către autoritățile locale, de la 71,5% la 100% și a masei impozabile prin includerea impozitului din pensii
      ● Susținerea integrală de la bugetul de stat a sistemului de protecție a copilului și a persoanelor cu dizabilități.
      ● Reanalizarea standardului de cost/elev în vederea susținerii reale a finanțării de bază a învățământului preuniversitar

      Dragnea: "Programul de guvernare e lege si dacă nu o respecți te consideri demisionat, nimeni nu a activat treaba asta pentru a nu se crea un precedent. Eu o activez, nu ne jucăm."
      http://www.psd.ro/media/transcrieri/declaratiile-presedintelui-psd-liviu-dragnea-in-cadrul-emisiunii-jocuri-de-putere-la-postul-de-televiziune-realitatea-tv
  • +6 (6 voturi)    
    Toata lumea minte (Joi, 31 ianuarie 2019, 15:06)

    ABBV [utilizator]

    doar cel mai iubit fiu al partidului PSD/PCR spune adevarul. Preafericitul Dragneev stie cel mai bine !!