Olguța Vasilescu: Eu am solicitat mutarea la alt minister, cu riscul asumat de a rămâne în afara Guvernului. La Muncă îndeplinisem programul de guvernare

de V.M.     HotNews.ro
Sâmbătă, 5 ianuarie 2019, 20:27 Actualitate | Politic


Lia Olguta Vasilescu
Foto: Agerpres
Fostul ministru al Muncii Lia Olguța Vasilescu a scris sâmbătă pe Facebook, ca reacție la o serie de informații difuzate în presă, că nu șeful PSD Liviu Dragnea a cerut mutarea sa la alt minister, ci ea însăși a solicitat acest lucru, cu riscul de a rămâne în afara Guvernului, întrucât la Ministerul Muncii a reușit sa îndeplinească programul de guvernare care avea termen de finalizare 2020.

Olguța Vasilescu a rămas fără portofoliu în Guvern după ce, remaniată de la Ministerul Muncii, a fost refuzată ulterior de președintele Klaus Iohannis atât la Transporturi, cât şi la Dezvoltare.

În postarea de pe Facebook, Vasilescu a ținut de asemenea să precizeze că nu o cunoaște pe noua șefă de la ANAF, Mihaela Triculescu, și nici nu a propus-o în vreo funcție.

Ea amenință în final cu acționarea în instanță a celor care persistă cu difuzarea unor astfel de informații.


Mesajul postat sâmbătă de Lia Olguța Vasilescu, ca reacție la un articol din Capital:

„Observ ca, deși liderul PSD Dolj Claudiu Manda a dat ieri un punct de vedere ziarului Capital, minciunile despre persoana mea continua... De aceea, revin cu precizări, pentru ultima oara:

1. Nu Liviu Dragnea a cerut mutarea mea la alt minister. EU am solicitat acest lucru, cu riscul asumat sa rămân in afara guvernului, pentru ca la Ministerul Muncii am reușit sa îndeplinesc programul de guvernare care avea termen de finalizare 2020.

2. Nu am vorbit vineri nici măcar telefonic cu Liviu Dragnea, iar dacă era ceva de reproșat nu el era persoana in cauza, pentru ca nu el a declanșat aceasta situație.

3. Nu o cunosc pe doamna de la ANAF și nu am propus-o pe vreo funcție.

4. Dacă persistați in aceasta telenovela de prost gust, data viitoare va vor raspunde avocații mei.

Suficient de clar?”


Citeste mai multe despre   









Citeste pe MedLife.ro
Mituri despre colesterol










4332 vizualizari

  • +63 (63 voturi)    
    Ce concluzie tragem de aici? (Sâmbătă, 5 ianuarie 2019, 20:39)

    Intermezzo [utilizator]

    Ca Olguta, la pofta ei de munca, era dispusa sa ia la rind toate ministerele si sa indeplineasca la fiecare programul de guvernare. Dar oameni rai, din lumea rea i-au tot inchis cararea. Fata asta e o capacitate dar nulitatile din PSD au confundat-o cu o inductanta.
    • +29 (29 voturi)    
      Concluzia e: strugurii sunt acri (Sâmbătă, 5 ianuarie 2019, 21:03)

      -PuieMSD- [utilizator] i-a raspuns lui Intermezzo

      Si ea nu ii vrea, dar topaie sub ei cat mai poate. Ca in curand ori puscaria o mananca, in cel mai bun caz. In cel mai rau caz, soarta lui Motoc. Dragnea nu va avea norocul asta.
    • +27 (27 voturi)    
      Nu numai (Sâmbătă, 5 ianuarie 2019, 22:12)

      imi_pasa_de_romania [utilizator] i-a raspuns lui Intermezzo

      Este atat d profesionista incat poate duce la indeplinire orice munca din orice domeniu.

      Imi place ca se lauda ca a dus programul de guvernare la capat de parca e al ei. E al lui Valcov si Socol. Ea s-a ocupat de dezinformare si minciuni la TV si recunostea doar cand era prinsa cu mata-n traista. Vai, ce experta. Dar stim ca PSD are nevoie doar de tute d-astea.
  • +42 (42 voturi)    
    prostul nu i prost destul daca nu e si fudul (Sâmbătă, 5 ianuarie 2019, 20:44)

    VaseaV [utilizator]

    cre’ca am spus tot ....
    • +14 (14 voturi)    
      Am putea să o rugăm politicos pe (Duminică, 6 ianuarie 2019, 9:56)

      Rescator [utilizator] i-a raspuns lui VaseaV

      Vivandiera lui Vadim,numita Volguța Tuteva să
      răspundă la câteva întrebări simple:
      -ce studii are(profilul) și unde le-a făcut?
      -unde a muncit și pentru cât timp!?
      -de ce crede că după ce a introdus haosul total
      la ministerul Muncii(minciuni zilnice,gulgute,
      dezinformare de tip sovietic) poate conduce
      ministere grele ca Dezvoltarea și Transporturile?
      -de ce crede că este potrivită la Apărare și
      la Patriarhie,așa cum declară unor apropiați?
      -ce Divinitate a inzestrat-o cu adevărul absolut
      și de ce își permite să-l insulte zilnic pe
      Președintele ROMANIEI?
      Așa obrăznicie și tupeu la o olteancă tip Leana
      din Vacanța Mare mai rar pe pămant.
      • +3 (3 voturi)    
        cu cât (Duminică, 6 ianuarie 2019, 17:55)

        nahir [utilizator] i-a raspuns lui Rescator

        un om e mai incult, mai needucat, cu atât mai obraznic și nesimțit este. La ce altceva să te aștepți de la prăzulia volguța? Îi mai face și de rușine pe olteni.
  • +37 (37 voturi)    
    Ce tută! (Sâmbătă, 5 ianuarie 2019, 20:46)

    asavreau [utilizator]

    Ce a făcut la Ministerul muncii?A încurcat lucrurile că vor fi necesare vreo 2-3 generații de miniștri capabili,care să reușească să pună din nou lucrurile pe un făgaș normal.A făcut o lege a pensiilor care nu poate fi aplicată și o lege a salarizării care a încurcat totul.Întradevăr,Olguța trebuie să treacă și pe la alte ministere ca haosul să fie total.Olguța nu ministru ar trebui pusă,ci în cămașă de forță la spitalul nr.9.La fel și cu cei carte o propun.
  • +28 (28 voturi)    
    comedie ,nu gluma! (Sâmbătă, 5 ianuarie 2019, 20:49)

    Francisc 1 [utilizator]

    .
  • +26 (26 voturi)    
    Zău? (Sâmbătă, 5 ianuarie 2019, 21:02)

    Lake123 [utilizator]

    Păi eu credeam că ai fost mutată disciplinar. Ludă-mă gură, că deseară-ți dau sarmale.
  • +23 (23 voturi)    
    vorbeste lumea ... (Sâmbătă, 5 ianuarie 2019, 21:06)

    nu conteaza cine zice [utilizator]

    persoana nu mai serveste decat ministere ...
  • +31 (33 voturi)    
    Doamna Vasilescu (Sâmbătă, 5 ianuarie 2019, 21:08)

    dincannes [utilizator]

    In programul de guvernare scrie ca trebuie sa vorbiti de rau despre Presedintele Romaniei? Dece nu-l respectati ? Noi toti l-am ales !
  • +26 (26 voturi)    
    Perseverenta (Sâmbătă, 5 ianuarie 2019, 21:27)

    seby19 [utilizator]

    Asta nu se lasa pana nu termina toate ministerele.
  • +20 (20 voturi)    
    O comparatie (Sâmbătă, 5 ianuarie 2019, 21:33)

    amicugri [utilizator]

    Multi spun ca doamna Dancila e un pic mai lenta din neuroni. Cind o vad pe Olguta eu dintr-o data incep sa fac o comparatie si doamna Dancila apare chiar desteapta.
  • -22 (24 voturi)    
    nu stiu cum e Olguta (Sâmbătă, 5 ianuarie 2019, 21:56)

    cucuveauamov [utilizator]

    dar stiu ca, daca ar fi trebuit Klaus sa indeplineasca vreo sarcina, in primii doi ani ar fi reusit, cel mult, sa citeasca programul de guvernare.
    P.S. Astept ziua cand, spasit si cu ochii in pamant, Klaus o va numi in guvern
  • +17 (17 voturi)    
    la munca tovarasi! (Sâmbătă, 5 ianuarie 2019, 22:03)

    gelu antigelu [utilizator]

    dati-i ceva de lucru pana nu se raceste sau mai apar ceva dosare!
  • +17 (17 voturi)    
    Ppp la Dezvoltare (Sâmbătă, 5 ianuarie 2019, 22:09)

    jorj_bv [utilizator]

    Inseamna tot îndatorarea românilor pe zeci de ani, iar românii să plătească prețuri pe autostradă maimari că oriunde in loc să se folosească bani europeni care sa nu îmbogățească nenorociții care fura românii și țin banii pesedistilor.
  • +17 (17 voturi)    
    programe (Sâmbătă, 5 ianuarie 2019, 22:10)

    nalbaroiu [utilizator]

    mai dati-i inca un program de guvernare..din urma ..poate reusim in 2-3 ani sa le recuperam pe toate din '89...femeia e pusa pe treaba nu gluma...dati-i la mana acum ca are kef de munca....
  • +21 (21 voturi)    
    Uraaa! (Sâmbătă, 5 ianuarie 2019, 22:28)

    Ion_RoaitaDA [utilizator]

    Cincinalul-n patru ani!
    Uraaaa!
    Ceausescu PCR!
    Ceausescu PCR!
    Uraaaa......afdesfsaf...fuck, ce e asta, in ce an suntem?
  • +20 (20 voturi)    
    somera (Sâmbătă, 5 ianuarie 2019, 23:34)

    asddd [utilizator]

    din ministrul muncii a ajuns someraaaaaaaaaa :DDDDDDDDDDDDDDDDDDDDD
  • +10 (10 voturi)    
    Carierista (Duminică, 6 ianuarie 2019, 0:20)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    politruca inhaitata cu hotii si nesimtita. Punct
  • +18 (18 voturi)    
    Excelent (Duminică, 6 ianuarie 2019, 1:15)

    D.M.A.Gogu [utilizator]

    Daca tot a facut toata treaba la Ministerul Muncii si nu a mai ramas nimic de facut pe acolo, desfiintati ministerul. Asa faceti si economie la buget.

    Eu vad lucrurile dintr-o alta perspectiva: a facut parte din doua guverne care au fost considerate neperformante tocmai de catre cei care i-a numit. Acum a trebuit schimbata din nou. Cu alte cuvinte, a ratat trei sanse de a-si demonstra competenta. Mai e neovie de inca una, sau putem concluziona deja lipsa competentei?
    • +10 (10 voturi)    
      competenta (Duminică, 6 ianuarie 2019, 12:06)

      Ilidia [utilizator] i-a raspuns lui D.M.A.Gogu

      Care competenta !? Aici e vorba de prostie...
      • +4 (4 voturi)    
        Competenta/prostie (Duminică, 6 ianuarie 2019, 13:33)

        D.M.A.Gogu [utilizator] i-a raspuns lui Ilidia

        Eu nu am zis ca e competenta, doar ca nu a reusit sa-si demonstreze competenta... prostia mai trebuie demonstrata?
  • +14 (14 voturi)    
    !!!! (Duminică, 6 ianuarie 2019, 6:43)

    nlln [utilizator]

    Adica fiecare ministru cand are impresia ca si-a indeplinit " programul de guvernare" cere sa fie mutat la alt minister pentru a " indeplini" si acolo " programul de guvernare ".
    Si asta nu este tot.
    A reusit finalizarea, in 2018, a unui program care era planificat sa se termine in 2020!!!!
    Cata eficienta!

    Nu a indeplinit nici un program de guvernare, pentru ca nu au nici un program de guvernare.
    Cat despre masurile luate, numite de ei program de guvernare, al caror efect se va vedea cam peste 1-2 ani, ele nu reprezinta decat o "topaiala fiscala", vorba unei persoane aflate in dizgratia Olgutei.

    Ca o cunoaste sau nu pe noua numita la ANAF nu conteaza.
    PSD / ALDE este departe de a fi suspectat ca promoveaza oameni pregatiti ,care cel putin inteleg ceea ce semneaza.
  • +13 (13 voturi)    
    haos si demagogie (Duminică, 6 ianuarie 2019, 9:11)

    clujanu [utilizator]

    Cat timp a fost la MM a mintit si dezinformat pe o parte din pensionari. Eu sunt unul mintit de O. Vasilescu. Daca vrea sa ma dea in Judecata ii stau la dispozitie. Nu a urmarit aplicarea legilor in M.M. Activitatea ei poate fi rezumata in ceea ce ma priveste la 3 cuvinte: Fanfaronada, Haos si Demagogie. Actualul ministru de la M.M. pare profesionist.
  • +9 (9 voturi)    
    Ce legatura (Duminică, 6 ianuarie 2019, 11:47)

    DiDiRo [utilizator]

    are tzoapa asta cu guvernarea?
  • +8 (8 voturi)    
    Bagati-o inapoi in guvern ! (Duminică, 6 ianuarie 2019, 12:20)

    calin_ionescu [utilizator]

    Vai, vai, vai, a ramas pe dinafara governului, ca ultimul om...
    Bagati-o dome' inapoi in govern pe amarata asta ! Nu vedeti ca numai pentru asta traieste, biata de ea ? !
  • +6 (6 voturi)    
    mda, ca te si credem (Duminică, 6 ianuarie 2019, 12:41)

    revo [utilizator]

    Penibila! De la "unii colegi au zis ca eu trebuia sa primesc de la inceput Dezvoltarea", la "eu am cerut sa plec". Vulpea si strugurii.
    Volguta cu par rosu stie ca capul plecat sabia nu-l taie si face ciocu' mic si joc de glezne, doar, doar o mai prinde un pic de cascaval.
  • +3 (3 voturi)    
    In tarile civilizate (Luni, 7 ianuarie 2019, 6:44)

    John M. [utilizator]

    un ministru nu-si poate cere transferul in alt post de ministru. Prostia asta a fost inventata si practicata de comunisti, ceea ce justifica si pretentia ta.