Dan Barna, preşedintele USR: "UDMR este şi a fost o parte a problemei în care a ajuns România în 29 de ani de PSD"

de A.O.     HotNews.ro
Miercuri, 19 decembrie 2018, 16:51 Actualitate | Politic


Dan Barna cu banderola alba
Foto: Hotnews
Liderul Uniunii Salvaţi România, Dan Barna a declarat miercuri la Parlament că România se aruncă singură în criză economică dacă Guvernul va adopta ordonanţa care prevede noi taxe. Dan Barna a mai spus că dacă UDMR nu va vota joi moţiunea de cenzură împotriva Guvernului Dăncilă, acest lucru va confirma că UDMR este şi a fost o parte a problemei în care a ajuns România în 29 de ani de PSD.

"În momentul de faţă, România îşi provoacă singură o criză de care orice ţară civilizată cu un minim nivel de competenţă ar fi încercat şi încearcă să fugă. Ceea ce fac astăzi domnul Teodorovici, domnul Dragnea, domnul Tăriceanu fac să ucidă perspectivele exact celor mai săraci cetăţeni ai României, pentru că nu vor mai putea lua credite, salariile nu vor mai putea să crească, preţurile vor creşte într-o foarte mare măsură. Chiar azi am primit 5 apeluri de la oameni de afaceri importanţi din statul român, care îmi trimiteau cifre spunând că sumele pe care le aveau pentru investiţii au fost pur şi simplu dizolvate, vor fi dizolvate în situaţia în care această ordonanţă va fi adoptată. Îi cerem doamnei premier să nu facă acest lucru, să discute cu mediul de afaceri, pentru că această ordonanţă, am văzut ce s-a întâmplat pe bursă, aruncă România într-o criză majoră. De ce se întâmplă asta? Pentru că PSD şi ALDE au înţeles că nu mai au bani şi sunt disperaţi", a spus Dan Barna.

"UMDR nu mai reprezintă demult comunitatea maghiară"


Întrebat despre declaraţiile liderilor UMDR despre moţiunea de cenzură „Ajunge! Guvernul Dragnea-Dăncilă, ruşinea României” care va fi votată joi în Parlament, Dan Barna a spus că UDMR nu mai reprezintă de fapt comunitatea maghiară.

"Dacă este reală această afirmaţie şi această poziţie a lor, şi dacă se va reflecta mâine şi la vot acest lucru, nu va face decât să confirme că UDMR este şi a fost o parte a problemei în care a ajuns România în 29 de ani de PSD. Pentru că ei au fost într-un fel sau altul la guvernare şi rezultatele le vedem: printre cele mai sărace judeţe ale României sunt exact judeţele pe care UDMR nu le mai reprezintă. Pentru că şi noi la rândul nostru, la USR, primim constant mesaje de la cetățeni români de etnie maghiară care ne spun că UDMR a încetat demult să mai reprezinte cetățenii români de etnie maghiară şi este de fapt o variantă a PSD pentru cetățenii români pentru comunitatea respectivă", a mai spus Dan Barna.

În plus, liderul USR a mai adăugat că legea pensiilor votată în Parlament va fi atacată la CCR de PNL şi USR pentru că vinde iluzii mincinoase.

















2589 vizualizari

  • +20 (26 voturi)    
    in sfarsit cineva are curaj sa spuna adevarul (Miercuri, 19 decembrie 2018, 16:55)

    Francisc 1 [utilizator]

    bravo Dan Barna!
    • -6 (6 voturi)    
      daca maine UDMR anunta ca voteaza motiunea... (Miercuri, 19 decembrie 2018, 17:00)

      kingdavidhotel(banat pentru adevar?) [utilizator] i-a raspuns lui Francisc 1

      va deveni brusc ”factorul de echilibru necesar”!
      • 0 (0 voturi)    
        si Dan Barna cu remanente populiste ? (Joi, 20 decembrie 2018, 14:36)

        Poiana lui Occam [utilizator] i-a raspuns lui kingdavidhotel(banat pentru adevar?)

        UDMR e problema ?
        Un partid al unei minoritati ?
        Minoritatea cea rea care rastoarna majoritatea cea buna ?
        Ungurii sunt de vina ca romanii voteaza hotii ?
    • -1 (3 voturi)    
      Da (Miercuri, 19 decembrie 2018, 17:11)

      imi_pasa_de_romania [utilizator] i-a raspuns lui Francisc 1

      Mi-ai luat cuvintele din "mana" :)
    • -1 (1 vot)    
      in sfarrleaza ... (Miercuri, 19 decembrie 2018, 17:13)

      Dimijoarei_Obt [utilizator] i-a raspuns lui Francisc 1

      UDMR si-a urmari interesul ! Asa a facut si pesedeaua bolshevicka ! Noi, Romania profunda am jucat lambada !
    • -2 (4 voturi)    
      asa (Miercuri, 19 decembrie 2018, 17:17)

      Hexadanus [utilizator] i-a raspuns lui Francisc 1

      Asa, bun. Si unde anume este curajul in afirmatiile lui Barna?

      O sa primesca amenintari cu moartea de acum, isi pierde job-ul, nu il mai voteaza ungurii sau care e smecheria?
    • 0 (2 voturi)    
      au mai spus-o si altii (Miercuri, 19 decembrie 2018, 17:45)

      Mistrelutz [utilizator] i-a raspuns lui Francisc 1

      ce nu inteleg eu e,de ce nimeni nu deschide macar o discutie despre statutul acestui ''partid'' .
      Nu au ce cauta in parlament..nu ca partid,nu ca uniune..sa aiba reprezentanti ca celelalte minoritati si atat!
    • -1 (1 vot)    
      zxzxzxz (Miercuri, 19 decembrie 2018, 18:01)

      solar [utilizator] i-a raspuns lui Francisc 1

      S-a spus chestia asta demult ! Nu USR detine primatul observatiei ! UDMR a fost chiar creat pentru frane cat mai puternice la adresa Romaniei ! Si o face cu succes de 29 de ani ! Apoi , UDMR nici nu este de fapt un partid ! NU LOGICA UNUI PARTID STA LA FUNDAMENTUL SAU !
  • +4 (6 voturi)    
    In sfarsit cineva care Da Cartile pe Fata (Miercuri, 19 decembrie 2018, 17:02)

    Frank777 [utilizator]

    UDMR este chiar Problema. Impreuna cu PSD.Sunt ,membrii aceleasi bande.Se cerata numai la impartit prada.Prada se numeste Romania. USR are datoria de a cere romanilor VOTUL DE O MANIERA CARE SA INLATURE UDMR DIN POZITIA DE A LUA DECIZII PENTRU POPORUL ROMAN.
  • +2 (4 voturi)    
    Acest partid de tradatori si antiromanesc... (Miercuri, 19 decembrie 2018, 17:04)

    gigiN [utilizator]

    ..a fost,este si va fi o mare problema pentru romani atat timp cat va mai exista,sper ca nu mult !!!
  • +2 (4 voturi)    
    UDMR (Miercuri, 19 decembrie 2018, 17:06)

    nick24 [utilizator]

    intotdeauna a ales și a votat cu varianta cea mai proastă pt România, crezând că astfel au de câștigat, dacă falimentează sau bulversează România.
  • +1 (1 vot)    
    Este adevarat. (Miercuri, 19 decembrie 2018, 17:42)

    nlln [utilizator]

    Inclusiv votul de maine este copie fidela a metodelor PSDiste.

    Nu ii lasa sa voteze de frica sa nu se gaseasca unul care voteaza pentru motiune.

    Asa actioneaza PSD/ ALDE.

    Tot ce a " realizat" PSD-ul si ALDE au " realizat" cu ajutorul UDMR.

    Asa cum sper ca era PSD sa se termine odata asa sper ca era UDMR sa se termine.
    Poate maghiarii se vor regasi in alt partid. Si unii si altii, maghiarii care au votat UDMR ,romanii care au votat PSD, traiesc la fel de prost.

    Nu se mai poate face nimic.
    Dezastrul este total.
    Asteptam alegerile viitoare.
  • +2 (4 voturi)    
    e vreo noutate? (Miercuri, 19 decembrie 2018, 19:09)

    1A [utilizator]

    Obiectivul lor nu e comunitatea maghiara din Romania ci politica perversa de la Budapesta.
  • -4 (4 voturi)    
    Asta vorbeste.., (Miercuri, 19 decembrie 2018, 19:25)

    Stef_and [utilizator]

    Ungur get beget...
    Barna fiind cei mai colorati din comunitate.
    • +1 (1 vot)    
      du-te bre in grota si scrie-ne o scrisoare (Joi, 20 decembrie 2018, 14:37)

      AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui Stef_and

      Daca in sec. 21 evaluezi oamenii si capacitatile lor dupa nume si eventuala apartenenta etnica esti prost ca noaptea. Mai inapoiatule, notiunea aia de roman "pur" pe care v-a bagat-o in cap Funar, Vadim si acum Dragnea nu exista mai. Romanii actuali sunt rezultatul unui mix de etnii care a durat peste 1000 de ani.