După cererile insistente ale lui Dragnea, Dăncilă a sesizat CCR în privința constituirii completelor de judecată

de Clarice Dinu     HotNews.ro
Marţi, 2 octombrie 2018, 11:45 Actualitate | Politic


Dancila si Dragnea
Foto: Stirile ProTV
Guvernul a sesizat Curtea Constituțională în privința unui posibil conflict între Parlament și Curtea Supremă, în cazul constituirii completelor de judecată, au declarat pentru HotNews surse politice. Decizia vine în contextul în care Liviu Dragnea a reclamat nelegaliatea completului de cinci în fața căruia trebuie să apară pe 8 octombrie. 

Președintele PSD, Liviu Dragnea, a declarat, joia trecută, că studiază împreună cu avocații săi demersurile pe care trebuie să le facă, susținând că, în dosarul DGASPC Teleorman completul de la ÎCCJ este nelegal. Anterior, Dragnea a declarat că l-a rugat pe ministrul Justiției, Tudorel Toader, să se gândească dacă nu cumva poate sesiza, prin Guvern, Curtea Constituțională privind formarea completelor de 5 judecători de la Înalta Curte de Casație și Justiție. 

Vineri, ministrul Justiției, Tudorel Toader a declarat că decizia Colegiului de Conducere al ÎCCJ care a decis să nu aplice noile prevederi legale privind organizarea completelor de cinci judecători poate fi atacată fie la Curtea Constituțională, fie în contencios administrativ. 

'Judecătorii nu pot adăuga la lege, judecătorii nu pot modifica legea, judecătorii trebuie să aplice legea în integralitatea ei, dându-i sensul şi voinţa legiuitorului. Judecătorul nu poate să amâne intrarea în vigoare a unei legi, nici o amânare totală, nici o amânare parţială. Astăzi când vorbim, nu lucrăm la niciun act normativ, la nivelul ministerului, care să modifice această prevedere interpretată de către Înalta Curte. Ce va fi pe viitor vă vom comunica, mai ales că nu am citit hotărârea Colegiului ca să văd raţiunea acestei opţiuni'', a spus Toader, citat de Agerpres.

În opinia ministrului Justiţiei, hotărârea de amânare a Colegiului ÎCCJ poate fi atacată în Contencios administrativ sau poate fi sesizată Curtea Constituţională.

''Vă vorbesc ca jurist. Hotărârea Înaltei Curţi cred eu că poate fi atacă sub două aspecte. (...) Dacă hotărârea Colegiului reprezintă un act administrativ, atunci poate fi atacată la instanţa de Contencios administrativ, de cei interesaţi. Dacă hotărârea Colegiului are semnificaţia unei adăugiri la lege, unei modificări a legii în sensul amânării anumitor prevederi sub aspectul intrării în vigoare, deci dacă privim din această perspectivă, atunci am putea să discutăm posibilitatea sau problema ca Înalta Curte să fi intrat în puterea legiuitorului, să spună că s-a substituit legiuitorului - care a adoptat o lege, bună, rea, şi a venit cu o lege şi a zis că paragraful ăsta se aplică de la anul, atunci cineva ar putea să spună, cei care sunt subiecţi de sesizare a Curţii Constituţionale, din care categoric ministrul Justiţiei nu face parte, ar putea spune că este un conflict juridic de natură constituţională între Înalta Curte care, prin Colegiul de Conducere, a amânat momentul intrării în vigoare a unui paragraf, a unui articol din lege şi că Înalta Curte nu poate să adopte acte, măsuri de natura celor care intră în competenţa legiuitorului'', a explicat Toader.

El a spus că trebuie analizate argumentele de susţinere a nelegalităţii sau neconstituţionalităţii.

''Prin urmare sunt aceste două variante: pe calea Contenciosului administrativ şi pe calea Contenciosului Constituţional. Am fost 10 ani judecător la Curte. (...) Trebuie de văzut care e perspectiva de abordare, trebuie de văzut care sunt argumentele de susţinere a nelegalităţii, pe de o parte, sau a neconstituţionalităţii, pe de altă parte'', a arătat Toader.

Colegiul de Conducere al Înaltei Curţi de Casaţie şi Justiţie a decis, în şedinţa din 4 septembrie, să nu aplice noile prevederi ale Legii 304/2004 în privinţa reconfigurării completelor de cinci judecători.



















8254 vizualizari

  • +38 (46 voturi)    
    Traducere.... (Marţi, 2 octombrie 2018, 12:07)

    taro [utilizator]

    Judecatorii nu face ce a decis Dragnea si Tudose cand il judeca Dragnea.

    In loc sa demisioneze, Romania un infractor modifica legea cand este trimis in judecata.

    Plantele alea care voteaza cu PSD au ceva de zis? Evident ca nu, vegeteaza in continuare.
    • +6 (8 voturi)    
      DRAGNEA vrea sa aleaga el judecatorii (Marţi, 2 octombrie 2018, 16:38)

      Mannpawel [utilizator] i-a raspuns lui taro

      oare ROMANII intelg unde s-a ajuns???


      un PENAL, un om judecat penal vrea sa isi aleaga el judecatorii care il judeca intr-un dosar


      daca Dragnea va fi condamnat definitiv PSD va d OUG ca sa-i anuleze condamnarea


      Romania nu mai e astazi stat de drept
  • +33 (41 voturi)    
    dancila, aport! (Marţi, 2 octombrie 2018, 12:08)

    revo [utilizator]

    ccr, la picior!
    • +2 (2 voturi)    
      corect (Marţi, 2 octombrie 2018, 18:59)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui revo

      comanda asta nu poate fi interpretată ca ingerința politicului prin intermediul juridicului asupra justiției pentru interesul personal al unui cetățean al României.
      Adică, abuz de putere în interes personal.
      Și mai pe șleau, dragnea a beneficiat de o pilă,
  • +31 (41 voturi)    
    Un infractor poate sa conteste cate instante vrea (Marţi, 2 octombrie 2018, 12:12)

    bancher [utilizator]

    el, pana la urma tot va fi judecat. Lunea viitoare va fi finalul si ptr Liviu Dragnea, cu siguranta.
    • +4 (10 voturi)    
      Nu cred (Marţi, 2 octombrie 2018, 14:09)

      ruskimushki [utilizator] i-a raspuns lui bancher

      diavolul va triumfa.
  • +29 (37 voturi)    
    Imixtiune in justitie (Marţi, 2 octombrie 2018, 12:19)

    ruskimushki [utilizator]

    flaushat...
  • +33 (41 voturi)    
    asta e efectiv (Marţi, 2 octombrie 2018, 12:27)

    liviu_ [utilizator]

    ultima dovada de care are nevoie oricine pentru a intelege ca ceea ce se face acum este EXCLUSIV pt a scapa dracnea de puscarie!

    CCR decide constitutionalitatea unor lucruri si NU are dreptul sa intervina in procese juridice!!!
    chiar nu cred ca romania mai are vreo sansa sa scape de o criza oribila economica (vezi triplari de pensii etc) si nici de niste sanctiuni de la UE (care vor adanci criza)!
  • +36 (44 voturi)    
    e folosit guvernul in interes personal?? (Marţi, 2 octombrie 2018, 12:28)

    vali2 [utilizator]

    De cand isi permite Dragnea sa foloseasca guvernul in interes personal, pentru a-si rezolva propriile probleme cu justitia??

    Ca o facea mai indirect pana acuma ok. Dar acum o face pe fata, fara scrupule.
    Asta e chiar prea de tot!
    • +10 (10 voturi)    
      nu vezi poza? (Marţi, 2 octombrie 2018, 13:19)

      alex34 [utilizator] i-a raspuns lui vali2

      "pai ce facem veorico, mai stau mult dupa tine? pt ce te-am bagat eu in fata, vrei sa ajung la racoare?"
    • +8 (10 voturi)    
      este "pe persoana fizica" (Marţi, 2 octombrie 2018, 13:41)

      silviu_dumitrescu [utilizator] i-a raspuns lui vali2

      atat Guvernul cat si intreaga Romanie
      a ajuns Dragnea sa joace Monopoly impreuna cu baronii locali din PSD: pe masa de imparteala sunt institutiile si resursele Romaniei, societatile de stat, legile, regulile etc.
      a devenit evident ca nu avem ce sa mai asteptam de la PSD, care este definitiv compromis pentru orice persoana care are un gram de inteligenta si de bun-simt - nu va fi nici o miscare "din interior", pentru ca acest "partid" a fost complet paralizat in ultimii ani
    • +4 (6 voturi)    
      ... (Marţi, 2 octombrie 2018, 14:29)

      sictireanu [utilizator] i-a raspuns lui vali2

      De vreo doi ani...
    • +3 (5 voturi)    
      Stai flex (Marţi, 2 octombrie 2018, 14:40)

      ruskimushki [utilizator] i-a raspuns lui vali2

      guvernul este personal din 47.
      Doar ca acum e la vedere si dezincrimineaza crima.
  • +25 (31 voturi)    
    CCR pe drumul pierzaniei (Marţi, 2 octombrie 2018, 12:34)

    buncrestin [utilizator]

    Ce-ati crezut, domnilor membri CCR, ca se va intampla odata ce ati dat curs infiltarii politicului in institutie? Ca lucrurile se vor limita la doar cateva interventii, pe ici, pe colo? Nu. Sunteti tarati in continuare sa actionati punctual, pe interese personale si sa executati cele mai marsave manevre, facute de cei pe care i-ati lasat sa va papuseze. Cale de intoarcere nu mai aveti!
    • +5 (7 voturi)    
      CCR...... (Marţi, 2 octombrie 2018, 14:48)

      polonyca [utilizator] i-a raspuns lui buncrestin

      ............... daca voteaza asa cum vrea Draqnea.......nu mai exista efectiv !!!! Se autodescalifica si autodecredibilizeaza complet !!! Va dati seama unde am ajuns , cat de jos am coborat ??? Ne intoarcem in timp....
  • +29 (35 voturi)    
    dupa ce pica acest regim criminal (Marţi, 2 octombrie 2018, 12:37)

    enache22 [utilizator]

    sper ca toti cei implicati vor raspunde pentru toate tentativele astea de subminare a justitiei.
    • -1 (5 voturi)    
      Are loc Restauratia (Marţi, 2 octombrie 2018, 14:10)

      ruskimushki [utilizator] i-a raspuns lui enache22

      bolsevica. Va mai dura 50 de ani.
    • +3 (5 voturi)    
      ... (Marţi, 2 octombrie 2018, 14:29)

      sictireanu [utilizator] i-a raspuns lui enache22

      Mai devreme sau mai tarziu toti platim pentru faptele noastre.
  • +10 (12 voturi)    
    ...acum este foarte clar... (Marţi, 2 octombrie 2018, 13:37)

    mitocanu [utilizator]

    ...atentie marita...guvernul unei tari, membra a ue, este la dispozitia totala a unui infractor pe nume dragnea...doar pe vremea lui stalin si hitler se intampla asa ceva...deci madame prim-ministru, analfabeta noastra nationala, face petitie la ccr pentru schimbarea procedurii alegerii completului de judecata - beneficiar infractorul dragnea...nemaiauzit...asta nu este guvern, este lustragiul lui livache...cu asta se ocupa un guvern: sa salveze un infractor de inchisoare....abia astept ziua de maine (03.10.2018) sa vad cum va justifica proasta noastra nationala, acest demers, in fata parlamentului european....
  • +5 (7 voturi)    
    dragnea (Marţi, 2 octombrie 2018, 13:57)

    nahir [utilizator]

    la mâna vasilicăi???
    Cu ce o fi speriat-o? Că o trimite înapoi să repete școala gimnazială începând de la prima clasă?
  • +3 (5 voturi)    
    Ce deschide manutzele (Marţi, 2 octombrie 2018, 14:08)

    ruskimushki [utilizator]

    infractorul de drept comun...
    Oare tot asa o sa-i imbratiseze strans pe viitori colegi de celula ?
    Sau o sa-l stranga in brate pe tarul satanei ?
  • +8 (10 voturi)    
    ...acum este foarte clar.... (Marţi, 2 octombrie 2018, 14:09)

    mitocanu [utilizator]

    ...atentie marita...guvernul unei tari, membra a ue, este la dispozitia totala a unui infractor pe nume dragnea...doar pe vremea lui stalin si hitler se intampla asa ceva...deci madame prim-ministru, analfabeta noastra nationala, face petitie la ccr pentru schimbarea procedurii alegerii completului de judecata - beneficiar infractorul dragnea...nemaiauzit...asta nu este guvern, este lustragiul lui livache...cu asta se ocupa un guvern: sa salveze un infractor de inchisoare....abia astept ziua de maine (03.10.2018) sa vad cum va justifica proasta noastra nationala, acest demers, in fata parlamentului european....
  • +11 (13 voturi)    
    Logica elementara (Marţi, 2 octombrie 2018, 14:10)

    Teo3000 [utilizator]

    Legea CCR s-a schimbat si mandatul Dlui Lazaroiu este "depasit" ca termen fata de legea in vigoare acum. Cu toate acestea CCR a decis ca Dl Lazaroiu a fost investit legal, deci trebuie sa-si duca mandatul la termenul pentru care a fost investit.
    Legea completelor de 5 s-a schimbat. Mandatele judecatorilor sunt "depasite" fata de legea in vigoare acum. Cum ar putea CCR sa decida altfel decat ca actualii judecatori au fost investiti legal si ca trebuie sa-si duca mandatul la termenul pentru care au fost investiti.
    A decide altceva inseamna a interpreta diferit 2 spete identice, adica inegalitate in fata legii, adica incalcarea Constitutiei.
    • +2 (6 voturi)    
      incalcare zici... (Marţi, 2 octombrie 2018, 15:37)

      sareta [utilizator] i-a raspuns lui Teo3000

      Hai ca-i buna ,CCR isi permite ,POATE sa calce Constitutia si sa ordone unui Presedinte sa execute ce vrea muschiul unui mEnistru ,asa ca las-o balta cu incalcarea Constitutiei .La CCR este de fapt cheia democratiei si nu va fi nimic de facut cat timp asa vor muschiuletii lor .....
    • +2 (2 voturi)    
      ai dreptate (Marţi, 2 octombrie 2018, 18:14)

      skye [utilizator] i-a raspuns lui Teo3000

      si eu tot la comparatia cu mandatul la CCR al lui Lazaroiu m-am gandit.
      Numai ca acum e si mai clar - legea noua prevede ca la sfarsitul anului se trag la sorti completele PENTRU ANUL VIITOR. Asadar nu avea ICCJ nici un temei legal sa se apuce sa traga la sorti in septembrie complete noi pentru anul in curs.
      Legea noua e de imediata aplicare, si va fi aplicatatt din primul moment in care se poate, dupa cum scrie in ea - si anume sfarsitul anului pentru anul viitor.
  • +2 (2 voturi)    
    Ceea ce e de demonstrat e demonstrat (Marţi, 2 octombrie 2018, 20:48)

    ICBplus [utilizator]

    E acuzat ca a intervenit pentru angajare fictiva si ne demonstreaza ca intervine prin guvern sa schimbe completul. Ce poate fi mai clar. Cum ne-a obisnuit, el nu era in tara sau era plecat la pescuit, deci nu el ... Cum isi bate joc de romani acest individ.