Tăriceanu îi răspunde lui Dragnea: Nu am lăsat niciun moment să se înțeleagă că ministerul Justiției e postul ALDE / Suntem în coaliție, niciunul fără altul nu putem asigura majoritatea și să guvernăm

de C.D.     HotNews.ro
Joi, 27 septembrie 2018, 15:51 Actualitate | Politic


Tariceanu
Foto: Facebook
Cu Liviu Dragnea insistând că ministrul Justiției, Tudorel Toader, este în Guvern pe locul PSD, Călin Popescu Tăriceanu susține că nu a lăsat „niciun moment să se înțeleagă că e postul ALDE”, avertizând însă PSD că sunt „într-o coaliție și niciunul fără altul nu putem asigura majoritatea și să guvernăm”

„În ceea ce-l privește pe dl Toader, nu am lăsat niciun moment să se înțeleagă că e postul ALDE. E ministru independent pe un post, confirm ce a spus Liviu Dragnea, e postul PSD. Chestiunea este simplă și clară. Eu nu am primit din partea colegilor o astfel de solicitare (de remaniere-n.r.) în ceea ce-l privește pe Toader. De altfel, nici nu am discutat ieri cu domnul Dragnea despre subiect remanierii  (...)  Suntem într-o coaliție, niciunul fără altul nu putem asigura majoritatea și să guvernăm”, a spus Tăriceanu. 

Liderul PSD, Liviu Dragnea, insistă că Toader ocupă în Guvern un loc al PSD, precizând că i-a spus asta și șefului ALDE, Călin Popescu Tăriceanu, cel care l-a propus pe actualul ministru al Justiției. 

„Am vorbit și cu domnul Tăriceanu ieri. Ministrul Justiției, domnul Toader, este pe un loc al PSD, negocierea a fost foarte clară: sunt patru ministere asumate de ALDE - Energie, Mediu, Relația cu Parlamentul și Externe. Celelalte sunt asumate de PSD”, a declarat Liviu Dragnea, în contextul în care în după referendum este anunțată o remaniere. 

Întrebat dacă el este nemulțumit de ministrul Justiției, liderul PSD a răspuns că va da acest răspuns în Comitetul Executiv al partidului unde se va decide remanierea. „E foarte bine că ne exprimăm aprecierea față de un ministru sau altul, dar decizia e la Comitetul Executiv al PSD”, a spus Dragnea.

















2953 vizualizari

  • +7 (7 voturi)    
    Traducere (Joi, 27 septembrie 2018, 16:05)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Avertizând însă PSD că sunt „într-o coaliție și niciunul fără altul nu putem asigura majoritatea și să guvernăm”, adică "să furăm și să distrugem statul de drept ca să nu dăm socoteală pentru jaf".
    • +1 (1 vot)    
      de fapt (Vineri, 28 septembrie 2018, 8:28)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

      trădiceanu i-a atras atenția să nu se atingă de gargamel dacă dragnea vrea să mai aibă majoritate parlamentară, asta și în condițiile în care gargamel nu e membru alde ci este doar susținut de alde.
      Cu alte cuvinte, dragneo fă ce vrei că ăla este de fapt independent dar, vezi că se duce pe apa sâmbetei majoritatea legislativă.
  • +7 (7 voturi)    
    doua jigodii, aceste hiene (Joi, 27 septembrie 2018, 16:13)

    qwerasdf [utilizator]

    tradatoare de tara: tradiceanu & dracnea
  • +9 (11 voturi)    
    Tariceanu a luat-o (Joi, 27 septembrie 2018, 16:14)

    Frank777 [utilizator]

    S-a aplecat in fata lui Dragnea si a luat-o.
    Tariceanu a fost pus la colt si i s-a adus aminte ca este pe post de marioneta ca sef al Senatului fiind oricand la mila PSD care are postul de fapt.
    Dragnea i-a spus lui Tariceanu ca sta pe locul PSD. Adica este omul lui si la ordinul lui. Ca atare Tariceanu face ca Bubico si sta frumos ca sa primeasca zaharelul....Asemenea Tudorel care si el sta pe locul PSD ca ministrul Justitiei si este si el Bubico lui Dragnea si deci este la ordinele lui .
    My bitch... ar spune un scenariu de Hollywood adica tradus: Va posed, sunteti supusi mei neconditionat si imi indepliniti ordinele cu umilinta si aplecati.....
  • +5 (7 voturi)    
    Sterling Popescu T.face deja clabuci / valuri ?! (Joi, 27 septembrie 2018, 16:26)

    Plagarus [utilizator]

    UDMR-ul este gata de un start lansat pt. stabilitate guvernamentala. - sa fie primiti -
  • +12 (12 voturi)    
    Mda... (Joi, 27 septembrie 2018, 16:26)

    Cataleya [utilizator]

    Dragnea il ameninta pe Tarliceanu ca oricand poate sa-l mazileasca pe Tudorel, iar Tarliceanu il ameninta pe Dragnea ca, fara sprijinul ALDE, gasca PSD-ista pleaca de la guvernare.
    Doi oameni de nimic care isi arunca chilotii murdari, unul in curtea celuilalt.
  • +2 (2 voturi)    
    Tristete (Joi, 27 septembrie 2018, 21:48)

    fat.cat [utilizator]

    e numele jocului cand doi bunicuti incep sa-si masoare boasele in public. Tari ca piatra, iuti ca sageata sunteti, baieti. Nimeni nu-i ca voi. Vederea voastra imi face sangele sa fiarba in vene, parol.