Liviu Pop: ”Dorința de a veni la putere cu orice preț este atât de mare, încât președintele și Opoziția dinamitează până și credibilitatea țării în afara ei”

de G.S.     HotNews.ro
Duminică, 19 august 2018, 15:14 Actualitate | Politic


Liviu Pop
Foto: Agerpres
Senatorul PSD Liviu Pop a apreciat duminică, pe Facebook, că României îi va lua ani de zile pentru a-și reface credibilitatea "dinamitată" de președintele Klaus Iohannis și partidele de Opoziție cu scopul de a prelua guvernarea, transmite Mediafax.

"Începând cu 11 august, Klaus Iohannis, dar și alți lideri politici din Opoziție (Orban, Cioloș, Barna) au acuzat acțiunile Jandarmeriei, iar președintele a cerut Procuraturii Generale o anchetă pentru condamnarea abuzurilor jandarmilor! (în ce țară normală un președinte s-ar fi antepronunțat în legătură cu culpa unei instituții înainte de finalizarea anchetei propriu-zise?) Tot începând cu 11 august, a fost declanșată o adevărată campanie de fake news, inclusiv în presa internațională. S-au folosit diverse declarații ale unor reprezentanți ai partidelor social-democrate europene pentru a construi argumentul că aceste partide condamnă autoritățile din România. În realitate, aceste poziții nu au fost unele oficiale. Din 10 august și până astăzi asistăm la încercarea de a distorsiona realitatea și de a manipula opinia publică. Dorința de a veni la putere cu orice preț este atât de mare, încât președintele și Opoziția dinamitează până și credibilitatea țării în afara ei. După această campanie de șubrezire a imaginii țării, ne va lua ani să restabilim credibilitatea noastră în exterior", a transmis, duminică, senatorul PSD Liviu Pop pe Facebook.

Acesta a catalogat drept "o minciună sfruntată" scăderea PSD în sondaje și că "manipularea a ajuns prea departe".

„Tot în aceste zile s-au vehiculat “informații” despre cum scade PSD în sondaje. Este o minciună sfruntată. Creșterea salariilor, noua lege a pensiilor, atragerea de investiții, menținerea creșterii economice peste media europeană – sunt doar câteva din lucrurile bune pe care le facem la guvernare. O astfel de guvernare nu doar că nu scade în sondaje, ea este în ascensiune! Aceasta este frica lui Klaus Iohannis și a partidelor de Opoziție. Și asta este explicația politică a evenimentelor care au loc în prezent. Manipularea a ajuns prea departe. Trebuie să ieșim să spunem adevărul. Altfel, manipularea și minciuna vor avea câștig de cauză", a completa Pop pe rețeaua de socializare.

Senatoru PSD a mai spus că este nevoie să se prezinte "adevărul" despre protestele din 10 august și a prezentat un film al evenimentelor:

"1. Deși acesta a fost anunțat ca un protest al Diasporei, nimeni nu și-a asumat organizarea lui. De ce? Pentru că urmau să aibă loc violențe.

2. Internetul era plin în acele zile de chemări la violențe și la răsturnarea puterii politice.

3. În ziua mitingului au fost semnalate mai multe acte de violență din partea unor grupuri răzlețe de huligani. Aceste grupuri s-au aflat mereu în spatele protestatarilor pașnici și au încercat să determine masa de oameni să forțeze dispozitivele jandarmilor.

4. Într-un final, jandarmii au intervenit în jurul orei 23 pentru a dispersa mulțimea și pentru a nu permite escaladarea violențelor. Dacă jandarmii nu ar fi intervenit, putem admite faptul că lucrurile s-ar fi putut termina mult mai grav.

5. În toiul acțiunilor jandarmilor, președintele Iohannis a catalogat acțiunile jandarmilor ca fiind brutale. Președintele nu avea la acea oră informațiile operative complete ca să se pronunțe atât de categoric pe acțiunile jandarmilor. Și cu toate astea a făcut-o. De ce? Pentru a asmuți și mai mult valul protestatar".



















1899 vizualizari

  • +27 (27 voturi)    
    Aceleasi texte? (Duminică, 19 august 2018, 15:23)

    tirolez [utilizator]

    Credeam ca au iesit la pensie zvonacii de pe vremea lui Iliescu. Copil fiind credeam ce auzeam la "actualitati".
    • +15 (15 voturi)    
      Plagiator de meserie (Duminică, 19 august 2018, 16:15)

      bgd [utilizator] i-a raspuns lui tirolez

      Parca incerca sa se dea doctor pe munca altora, nu?
      Indiferent ce-ai face Liviule, toti stim ca-ti place felul 2. Nu tine...
      • +6 (6 voturi)    
        doctorul genunche.. (Duminică, 19 august 2018, 19:06)

        pehash [utilizator] i-a raspuns lui bgd

        ”Dorința de a ramane la putere cu orice preț este atât de mare, încât ciuma rosie dinamitează până și credibilitatea țării în afara ei”

        there.. fixed it! :)
  • +25 (25 voturi)    
    oare mai IDIOT se poate? (Duminică, 19 august 2018, 15:25)

    DiDiRo [utilizator]

    Raspuns radio Erevan: Da. In pesede sunt nelimitati de ambe sexe..
    • +4 (4 voturi)    
      nu e idiot, e si el imbatat de putere (Duminică, 19 august 2018, 19:16)

      kkciosuldelahamangia [utilizator] i-a raspuns lui DiDiRo

      altfel n-ar fi lasat miscarea sindicala pt. politica.
  • +27 (27 voturi)    
    Sclav pe plantatia lui Dragnea (Duminică, 19 august 2018, 15:33)

    Calin02 [utilizator]

    In caz ca PSD nu stie: sunteti picati in sondaje - 25% este un scor optimist, la UE si in tarile civilizate sunteti ocoliti ca niste ciumati, NATO considera PSD-ul ca fiind infiltrat de rusi, Romania este in recesiune de un semestru si doar manariile de la statistica fac ca asta sa nu fie oficial, dar in mediul economic situatia se cunoaste, inflatia creste vazand cu ochii, guvernul din care faci parte este oligofren si impanat de rubedenii analfabete, v-ati atacat propria populatie cu gaze si tunuri cu apa doar pentru ca va spune ca sunteti prosti samd, samd... exemplele pot continua la nesfarsit.


    • +1 (1 vot)    
      Corect, (Duminică, 19 august 2018, 22:31)

      JHolden [utilizator] i-a raspuns lui Calin02

      si daca PSD va spune ca nu ai cum sa contrazici statistica macroneconomica, romanul de rand vede foarte bine cum urca preturile de pe rafturi. Sper ca in iarna s-avem alegeri anticipate si PSD sa dispara !
  • +25 (25 voturi)    
    Liviu Pop: gura mare, minte putina (Duminică, 19 august 2018, 15:35)

    S.P.Q.R. [utilizator]

    _ E caraghios sa-i tot auzi pe cei de la putere cum se lamenteaza... Ca vrea lumea sa-i dea jos de putere prin violenta (desi violentele le-au generat, in principal, Jandarmeria, aflate in slujba Guvernului).
    _ Lumea vrea un alt guvern pentru ca ACTUALUL GUVERN NU GUVERNEAZA (ori, altfel spus, guverneaza in interesul personal al borfasilor).
    Lumea s-a saturat de nulitati, ca dumnealui, de pilda, in pozitii de conducere.
    Lumea vrea sa vada ca ceva se misca in aceast tara, ca Guvernul se ocupa si de ce asteapta tara de la el, nu doar de pomeni electorale, promisiuni si problemele penale ale liderului suprem PSD.
  • +21 (21 voturi)    
    . (Duminică, 19 august 2018, 15:41)

    theo667 [utilizator]

    S-a lansat concursul ''uite stapane ce gogomanie spun eu , ma pui si pe mine la anu din nou pe lista? Ma multumesc cu orice , parlamentar, ministru , o regie un consiliu o ceva orice bine platita, nu ocup mult loc nu am coloana vertebrala''
  • +21 (21 voturi)    
    Ia uitati-va (Duminică, 19 august 2018, 15:42)

    fat.cat [utilizator]

    cine trebuia sa se scoale duminica dimineata si sa puna nemilos diagnosticul de dinamitare a credibilitatii tarisoarei, ca nu stiam noi de ce e atata valva si indignare la adresa Romaniei in presa si prin tarile civilizate pana nu ne-a tradus-o Liviut zis si “Credibilitate PLM” Pop.
  • +17 (17 voturi)    
    pai.. (Duminică, 19 august 2018, 15:44)

    AdriEu [utilizator]

    Pai dorinta presedintelui este sa devina.. presedinte !? Cam asta incearca inteligentul sa spuna..? Pe langa faptul ca sunt hoti, mai sunt si prosti.
  • +22 (22 voturi)    
    genuche (Duminică, 19 august 2018, 15:46)

    Manes [utilizator]

    lasa-ne
  • +19 (19 voturi)    
    capul care face sa traga (Duminică, 19 august 2018, 15:46)

    clencix [utilizator]

    Pesedistii tre sa mai rămână la putere sa vadă poporul în ce groapa se baga cu aleșii lor pop-ulisti, ca altfel o sa dea vina pe următorii. Dintotdeauna stânga risipește și când ajunge la fundul sacului vrea sa plece sa dea vina constrângerilor pe cei ce urmează si care repara ce s-a stricat de altii. La fel au făcut în 2009, cu Tăriceanu măritorul de lefuri care a dat apoi vina pe Băsescu, căruia nu i-a fost frica sa ia masurile necesare și prostimea l-a arătat cu degetul pe ultimul, ca era mai aproape de dezastru. Populiștii plecaseră sa se ascundă, sa nu-i vadă lumea și sa-i arate cu degetul. Când dezastrul a trecut, în 2012 și refacerea era aproape gata, populiștii iar au găsit ceva de ros și au revenit la putere.
  • +22 (22 voturi)    
    Pensii (Duminică, 19 august 2018, 15:48)

    ic.ram1945 [utilizator]

    Ma-i prostanacule, pensiile au crecut cu 10 % preturile cu 25 %... Unui mucitor care a lucrat toata viata corect , cu o pensie de 1500 lei acum primeste cu 150 lei in plus un smecher, din gasca voastra cu o pensie de 15000 lei primeste in plus 1500 lei. Ast6ia din urma nu simt majorarile de preturi, cum nu simt nici "munca depusa" inaintea de pensionare... Sa va fie rusine!
  • +18 (18 voturi)    
    Nu credeam ca "Genunche" ma va (Duminică, 19 august 2018, 15:54)

    Grasul [utilizator]

    imboldi vreodata sa-i comentez ineptiile!
    In afara de propaganda de joasa speta nu poate sa mai scrie altceva!
  • -25 (29 voturi)    
    Iohanes Orban ciolos si Barna (Duminică, 19 august 2018, 16:02)

    asistat [utilizator]

    ar trebui cel putin anchetati pentru activitati antistatale si anticonstitutionale!
    • +21 (21 voturi)    
      N-aveti concediu? (Duminică, 19 august 2018, 16:10)

      bgd [utilizator] i-a raspuns lui asistat

      Ce sclavagism in PSD...
    • +12 (12 voturi)    
      asistat de catre cine? (Duminică, 19 august 2018, 16:39)

      ty [utilizator] i-a raspuns lui asistat

      Salvador de Madariaga, presedintele Internationalei Liberale, declara: „Maniu a murit in inchisoare. Bratianu a murit in inchisoare. Regimului care se lauda cu cinism si ipocrizie ca este eliberatorul popoarelor i-a fost atat de teama de Maniu, s-a temut atat de mult de Bratianu, incat a trebuit sa-i ingroape de vii pentru ca poporul sa nu le mai auda vocea”. Paul Reynaud, fost prim-ministru al Frantei, deplangea „aceste timpuri in care libertatea oamenilor a disparut de pe o jumatate a fetei pamantului. Figura lui Iuliu Maniu Ð spunea el Ð se inalta, ca una din cele mai marete, printre rezistentii Europei. Maniu a fost unul dintre creatorii Natiunii Romane. A luptat intreaga viata pentru libertatea popoarelor. A pierit odata cu libertatea”.
      https://alba24.ro/documentar-generatia-de-politicieni-care-a-infaptuit-unirea-exterminata-in-inchisorile-comuniste-rasplata-pentru-parintii-democratiei-romanesti-592069.html
    • +11 (11 voturi)    
      asta doar dupa ce "asistatii" (Duminică, 19 august 2018, 17:46)

      AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui asistat

      Vor fi anchetati pentru port ilegal de creier. Nu ca l-ati folosi la ceva.
  • +11 (11 voturi)    
    Dorința (Duminică, 19 august 2018, 16:26)

    Celbland [utilizator]

    Dorința de a avea autostrăzi, spitale, școli și un nivel de trai decent este atât de mare, încât majoritatea românilor vor să scape de infractorii, agramații, incompetenții, escrocii și corupții, aflați la conducerea țării prin minciună.
  • +12 (12 voturi)    
    Tampit, dar negru in cerul gurii (Duminică, 19 august 2018, 16:30)

    grunespferd [utilizator]

    Cum dracu sa mai dai vina pe ... habar n-am, nici nu se mai obosesc sa mai inventeze ceva, pur si simplu... dusmanii politici!

    Domnule Pop, un miting nu are nevoie de organizator, dupa cum sper ca stiti. Apoi internetul e plin cu ce vreti, oricand. Insa la guvernul marioneta pe care il are Romania, sunt mult prea putine chemari la violenta, din fericire. Huliganii au existat, unii poate din galerii, unii poate jandarmi in civil, insa... nu pot in nici un caz justifica interventia brutala a ciomagarilor “aparatori de tara”. Mari viteji, ce sa zic , dau cu gaze si apoi cu pulanul in baieti neantrenati, femei, copii, oameni in varsta. Astia sunteti eroilor? Hm. Pasca mamii voastre de jigodii!

    Si ultimul punct, Johannis e de vina? Sigur, ultima reduta a normalitatii e de vina, nu imbecilitatea mafiotilor care au ajuns la putere!

    Rusine, domnule Pop! Rusine, daca nu stiti ce inseamna tradare, documentati-va si analizati ce fac guvernantii si PSD-ul, un simplu grup criminal organizat.
  • +10 (10 voturi)    
    nu numai ca sint dementi (Duminică, 19 august 2018, 16:52)

    Coco Whistle [utilizator]

    dar si cretini si analfabeti. voi vreti sa conduceti tara? oricum sistemul de vot din romania trebuie schimbat. prea multi voteaza micii, bericile, prostia. ori ne rupem, ori indreptam ceva creeaza o atmosfera imposibila de a guverna romania.
    • +7 (7 voturi)    
      Incredibil ce faceți! Voi terfeliți RO pentru bani (Duminică, 19 august 2018, 17:42)

      Entiu [utilizator] i-a raspuns lui Coco Whistle

      Incredibil ce faceți! Voi terfeliți RO pentru bani! Nu vă mai ajung banii, ori cât de mult ați aduna.
      Ce vină are RO, ce vină are poporul inconstient care v-a ales și acum suferă și gazați?!
  • +8 (8 voturi)    
    regretatul Dinu Giurescu.... (Duminică, 19 august 2018, 17:32)

    minus [utilizator]

    a scris multe carti de exceptie, dar doua dintre ele au analizat bine duhoarea anilor tulburi- "Falsificatorii" si "Uzurpatorii".
    Vad ca ati citit titlurile, domnule ministru.... mai pe genunche, dar v-au dat ceva idei. O adevarata placere sa asculti un intelectual!
  • +9 (9 voturi)    
    Sfat! (Duminică, 19 august 2018, 17:46)

    ber [utilizator]

    Mai Genunche! De ce nu te duci tu sa pui ghilimelele
    trebuincioase in teza ta de doctorat si apoi sa te ocupi de treburile tarii? Apropos! Tu mai stii vreo teorema importanta din matematica? Poate va fi nevoie sa revii la catedra!
  • +8 (8 voturi)    
    comcurs in PSD (Duminică, 19 august 2018, 17:50)

    Orizont [utilizator]

    Cred ca in PSD e concurs care e mai prost si mai mincinos ala promoveaza in conducere.
  • +10 (10 voturi)    
    din categoria invatamant gratis platit de parinti (Duminică, 19 august 2018, 18:09)

    ics_11 [utilizator]

    Pop este cel care a spus ca "Educația e gratuită conform Constituției. În fapt, cineva trebuie să asigure această gratuitate. Statul asigură o parte din gratuitate, părintele asigură altă parte din gratuitate, copilul nu plătește nimic".

    "Cer anticipat scuze pentru greșelile pe care le-am făcut ...”

    El este ce care a introdus manulalul de sport

    Tot el este cel care intr-o pastare pe facebook este cel care ne-a spus ca "PLM" inseamna "plec la munca".

    Pentru el genunchi se pronunta "genunche".

    Tot el a fost cel care a spus : "Cer anticipat scuze pentru greșelile pe care le-am făcut ..."

    Si acest om a fost ministrul invatamantului in Romania.

    Avand in vedere IQ-ul similar cu al lui Dancila, s-ar putea ca in viitor sa junga prim-ministru.
  • +4 (4 voturi)    
    daca taceai filozof ...ramineai (Duminică, 19 august 2018, 19:12)

    Dizidentul [utilizator]

    poporul cunoaste posibilitatile mintale reduse pe care le pui mereu in evidenta (fara sa vorbim de plagiatura). Creditibilitatea tarii a fost de partidul vostru distrusa,sau crezi ca cei din afara nu cunosc adevarul? ai impresia ca Dragnea va acorda ajutor tuturor celor care l-au sustinut? adevarul este ca daca Dragnea pierde toti cei de calibrul tau vor trai dezamagirea vietii
  • +4 (4 voturi)    
    dancila e in opozitie?! (Duminică, 19 august 2018, 20:09)

    revo [utilizator]

    ca doar ea denigreaza Romania in exterior.
  • +5 (5 voturi)    
    la dinamitat credibilitatea tarii (Duminică, 19 august 2018, 20:18)

    ostrogotul [utilizator]

    nu va depaseste nimeni.
  • +1 (1 vot)    
    De fapt... (Duminică, 19 august 2018, 22:17)

    naitza [utilizator]

    ...dorinta ciumatilor de a scapa de puscarie, cu orice pret, este atat de mare incat dinamiteaza credibilitatea tarii.