Mesajul lui Klaus Iohannis de Ziua Veteranilor de Război: "Avem responsabilitatea să acţionăm cu toată forţa pentru apărarea intereselor naţionale"

de Alina Neagu     HotNews.ro
Duminică, 29 aprilie 2018, 12:34 Actualitate | Politic


Klaus Iohannis
Foto: Presidency.ro
"Armata României a plătit de fiecare dată un preț greu în numele generațiilor viitoare. (...) Avem responsabilitatea ca, la rândul nostru, să acționăm cu toată priceperea, energia și forța pentru apărarea intereselor naționale ale României", afirmă președintele Klaus Iohannis, într-un mesaj transmis cu prilejul Zilei Veteranilor de Război.

Mesajul integral transmis de șeful statului:


"<Ziua Veteranilor de război>, pe care o marcăm pe 29 aprilie, a devenit deja o tradiție militară, un prilej pentru a-i omagia pe cei care au apărat cu propria viață valorile noastre naționale.

Cinstim astăzi dragostea de ţară, jertfa şi sacrificiul celor care au cunoscut cele mai devastatoare și violente încleștări militare din istoria omenirii, fie că ne referim la cele Două Războaie Mondiale sau la Războiul de Independență.

Armata României a plătit de fiecare dată un preț greu în numele generațiilor viitoare. Vom păstra mereu vie amintirea sacrificiului de sânge al eroilor noștri care, pe parcursul istoriei, au făcut posibil visul Marii Uniri, devenit realitate la 1 Decembrie 1918.  

Avem responsabilitatea ca, la rândul nostru, să acționăm cu toată priceperea, energia și forța pentru apărarea intereselor naționale ale României.

Cu atât mai importante și de apreciat sunt, în anul în care celebrăm Centenarul Marii Uniri, eforturile Armatei României de astăzi de a duce mai departe glorioasa moștenire a generațiilor de bravi ostași.

Militarii noștri îşi fac datoria faţă de ţară, în teatrele de operații din Afganistan, Irak și Balcanii de Vest, luptând cu determinare pentru promovarea intereselor de securitate ale României, alături de aliaţii şi partenerii strategici.

Asigurarea celor mai bune condiții pentru aceștia trebuie să fie o prioritate continuă, astfel încât misiunile încredințate să poată fi îndeplinite cu succes.

Cu acest prilej de sărbătoare, îmi exprim aprecierea și pentru rezultatele sportive deosebite ale militarilor români, răniți sau invalizi în urma participării la misiuni externe sau la acțiuni militare interne, care ne-au arătat că limitele pot fi depășite prin solidaritate, perseverență și spirit de învingător.

De asemenea, contribuția asociațiilor de veterani la păstrarea valorilor națiunii române, la formarea și educarea generațiilor tinere sunt importante și trebuie evidențiate ca atare.

Le mulțumesc veteranilor de război pentru tot ceea ce au făcut în serviciul patriei și le transmit un cald omagiu, alături de cele mai sincere felicitări și urări de viață lungă, sănătate şi împliniri personale."



















1071 vizualizari

  • -2 (8 voturi)    
    desigur (Duminică, 29 aprilie 2018, 13:25)

    srpc [utilizator]

    la Oarba de Mures, mii de soldati romani au murit impuscati de sasii transilvaneni inrolati in Divizia 8 cavalerie Waffen SS Florian Geyer; 40.000 de sasi s-au dus voluntari in armata nazista, asta apropo de "sarmanele victime" deportate dupa razboi
  • +2 (8 voturi)    
    Cititi printre randuri! (Duminică, 29 aprilie 2018, 14:19)

    Impotriva prostiei din tara [utilizator]

    Iohannis, cu ajutorul nostru, al celor care am stat acasa la vot dar ne-am desteptat, va invinge aceasta gasca de mafioti si infractori PSD-ALDE!!!
    • -3 (3 voturi)    
      Huh?!? (Duminică, 29 aprilie 2018, 14:42)

      liberte, egalite, mouie pesede [utilizator] i-a raspuns lui Impotriva prostiei din tara

      "Iohannis, cu ajutorul nostru, al celor care am stat acasa la vot dar ne-am desteptat,..."

      Cine s-a desteptat? Ori v-a luat 30 de ani sa va desteptati ori inca visati.
    • -1 (5 voturi)    
      adica fostul USL? (Duminică, 29 aprilie 2018, 15:28)

      kingdavidhotel(banat de4ori) [utilizator] i-a raspuns lui Impotriva prostiei din tara

      in care Klaus era umar la umar cu Ponta, Dragnea si altii?
  • 0 (4 voturi)    
    Nu cred ca Iohannis e cel mai potrivit pentru (Duminică, 29 aprilie 2018, 15:48)

    adrianhn [utilizator]

    astfel de declaratii. Tinand cont de partea cui au luptat sasi din Romania in al doilea razboi mondial.

    Dar in fine, si el se transforma din ce in ce mai mult intr-un politician tipic romanesc.
    • +1 (3 voturi)    
      logica ta e schioapa (Duminică, 29 aprilie 2018, 17:21)

      Altiro [utilizator] i-a raspuns lui adrianhn

      Iohannis e presedintele Romaniei, ales democratic de 6 milioane de cetateni romani si are tot dreptul sa faca astfel de declaratii din postura sa. Iohannis nu a luptat in al doilea razboi mondial si nici nu poarta vina pt ca romanii din anii '40(sasi, unguri sau romani) au urmat ordinele comandantilor lor de atunci sau doar niste convingeri personale. Altfel, daca tot cauti tapi ispasitori,de ce n-ar purta vina si pt toate nenorocirile petrecute in cei 800 de ani de cand stramosii lui au venit in Transilvania, n-asa?
  • +2 (2 voturi)    
    Mdeah... (Duminică, 29 aprilie 2018, 17:13)

    Nea Hoisan [utilizator]

    In 26, 27 si 28 Iunie 1940 la presiunea unuia dintre dusmanii eterni ai Romaniei, adica Germania, clasa politica si Regele trebuiesc sa cedeze... Asa incepe inaintarea celorlalti dusmani eterni ai rumanilor, hahoalele, spre Putna. Una dintre ultimele unitati aflate in ariegarda este Batalionu 3 din Regimentu 16 infanterie, Divizia 7, batalion condus de catre maioru Valeriu Carp. La un moment dat, la liziera unei paduri, pe coama unui deal, cercetasii batalionului 3 se opresc si-l informeaza pe maioru Carp cum ca la sud se vede Putna, manastirea Putna, iar la nord hahoalele inainteaza in forta. Maiorul Carp are ordine precise: retragere ordonata fara provocarea hahoalelor. Maiorul Carp, insa, valah “al dreaq”, da un ordin unic in armatele lumii: “Din al meu ordin si pe a mea raspundere, foc!”. Macelul este cumplit, hahoalele, luate prin surprindre, pierd aprox. 700 de soldati intr-o ora. La amurg, echipe speciale ale Batalionului 3, executa sumar aprox. 30 de nemernici valahi moldoveni care le intampinasera pe hahoale cu paine si sare. Pe alianiamentul unde maiorul Carp le-a luat mau hahoalelor , acolo este frontiera de nord a Romaniei...