Proiecte depuse de Pleșoianu (PSD): Directorii SRI, SIE, STS și SPP - un singur mandat care să nu depășească 4 ani/ Directorul SRI să fie destituit la propunerea a o treime din parlamentari

de I.R.     HotNews.ro
Joi, 12 aprilie 2018, 15:47 Actualitate | Politic


Liviu Plesoianu
Foto: cdep.ro
​Deputatul PSD Liviu Pleșoianu a depus patru proiecte de lege prin care directorii și adjuncții serviciilor secrete - SRI, SIE, SPP și STS - să nu poată ocupa funcția decât pentru un mandat de maximum 4 ani. În plus, Pleșoianu propune ca eliberarea din funcție a directorulu Serviciului Român de Informații să poată fi făcută atât la propunerea Președintelui României, cât și la propunerea a o treime din parlamentarii români.

În cele patru proiecte, președintele României este păstrat în procedurile de numire a celor patru directori.

Vezi aici proiectul privind SRI

Vezi aici proiectul privind SIE

Vezi aici proiectul privind SPP

Vezi aici proiectul privind STS

În expunerea de motive, Pleşoianu arată că "dincolo de cadrul instituţional mai larg, este limpede că una dintre principalele probleme în România post-revoluţionară a constituit-o beţia de putere în rândul şefilor serviciilor secrete".

"Oricât de bun ar fi cadrul legal se vor găsi mereu căi de ocolire (de tipul protocoalelor care adaugă, ilegal, la lege), atâta vreme cât în fruntea serviciilor de informaţii rămân prea multă vreme aceleaşi persoane. Puterea îndelungată corupe! Pe cale de consecinţă, primul şi cel mai important pas este acela al limitării în timp a mandatului şefilor de servicii", se mai arată în expunerea de motive a proiectului de lege.

Cele patru proiecte de lege se află în dezbatere publică, la Camera Deputaților, până pe 14 mai. Senatul este forul decizional. Liviu Pleșoianu este singurul semnatar al proiectelor.


Citeste mai multe despre   


















1824 vizualizari

  • +11 (17 voturi)    
    planul rusesc de slabire a statului roman (Joi, 12 aprilie 2018, 15:53)

    Francisc 1 [utilizator]

    .
    • 0 (0 voturi)    
      Corect (Vineri, 13 aprilie 2018, 9:42)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui Francisc 1

      Si o referinta interesanta https://m.digi24.ro/stiri/actualitate/politica/sputnik-liviu-plesoianu-propus-premier-808577
  • +14 (20 voturi)    
    Destituit de 1/3 de parlamentari...adica de PSD (Joi, 12 aprilie 2018, 15:55)

    Kivek [utilizator]

    nici macar nu vrea ca 50%+1 ci doar 1/3 adica...o mana de oameni, invitati la Antena 3 zi de zi sa poata demite directorii serviciilor de informatii la ori ce ora,


    PSD vrea sa santajeze directorii SRi cu demiterea...in caz ca nu fac ce vor ei
  • +17 (21 voturi)    
    deci... (Joi, 12 aprilie 2018, 15:56)

    liviu_ [utilizator]

    mai ramane justitia (nu pt mult timp) si armata...
    in rest TOATE insitutiile o sa fie subordonare DIRECT puterii (parlament sau guvern)

    democratia in romania a durat 29 de ani... e clar ca anul asta incepe dictatura. ce dracu vorbesc.... a inceput deja dictatura...
    • -6 (14 voturi)    
      deci... habar n-ai (Joi, 12 aprilie 2018, 18:16)

      unsimpluom123 [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      Puterea despre care vorbesti tu, a fost aleasa de majoritatea votanta (cine nu s-a dus la vot, nu-i pasa). Si fie ca ne place sau nu, ei au fost alesi sa conduca. Cum e tara, asa sunt si conducatori.
      • +5 (5 voturi)    
        aici ai... (Joi, 12 aprilie 2018, 19:03)

        grongobar [utilizator] i-a raspuns lui unsimpluom123

        ...din pacate dreptate.Asta e rezultatul faptului ca unii cu pretentii s-au pi@@at pe el de vot,ca "n-au avut cu cine" sa voteze...
      • +1 (1 vot)    
        Vorbești ca să aberești. (Vineri, 13 aprilie 2018, 12:45)

        Spiky [utilizator] i-a raspuns lui unsimpluom123

        Majoritatea aia de care vorbești este de fapt 18% din votanții României. Și odată ajunși la guvernare, mafioții PCR-PSD nu au dreptul să facă ce vor ei. Au distrus țara.
        Dacă-ți place de ei , exersează făcutul chiftelelor - o să le poți trimite printre gratii la Jilava.
  • +13 (19 voturi)    
    Plesoianu (Joi, 12 aprilie 2018, 15:59)

    mitg [utilizator]

    I-a mai sarit o chiftea de la ambasada kremlineza?
    • +2 (2 voturi)    
      Ce-mi place... (Joi, 12 aprilie 2018, 20:18)

      imi_pasa_de_romania [utilizator] i-a raspuns lui mitg

      "Oricât de bun ar fi cadrul legal se vor găsi mereu căi de ocolire a legii, atâta vreme cât în fruntea tarii rămân prea multă vreme aceleaşi persoane. Puterea îndelungată corupe! " (l-am ajustat putin)

      Un discurs minunat care poate directionat catre partidul din care face parte.
  • +15 (19 voturi)    
    om hatru ca asta...mai rar (Joi, 12 aprilie 2018, 16:01)

    artistul000 [utilizator]

    dar parlamentarii de ce nu au o limita de mandat? Saaibe doar un mandat, dupa care sa mai poata candida dupa alte doua mandate.
    • -6 (10 voturi)    
      ... (Joi, 12 aprilie 2018, 18:21)

      unsimpluom123 [utilizator] i-a raspuns lui artistul000

      Parlamentarul participa la vot la fiecare mandat, deci se supune vointei poporului. Directorii de la diferitele servicii nu.
      • +5 (7 voturi)    
        vot (Joi, 12 aprilie 2018, 19:06)

        grongobar [utilizator] i-a raspuns lui unsimpluom123

        si presedintele participa la vot,dar prin constitutie are limitare la maxim 2 mandate,deci se poate.
    • 0 (0 voturi)    
      Bingo! (Joi, 12 aprilie 2018, 20:58)

      Clop [utilizator] i-a raspuns lui artistul000

      Exact asta ma gandeam sa comentez. Limitarea prin lege a mandatelor la maxim doua, separate sau consecutive.

      Asa s-ar primeni tara de mafioti care-si imagineaza ca a fi parlamentar e deja o meserie manoasa.
  • +13 (17 voturi)    
    ce vorbesti franz? (Joi, 12 aprilie 2018, 16:03)

    Orizont [utilizator]

    De ce nu ca parlamentarii sa fie demisi cand vrea 5 % din populatie? Sau de ce nu te propui tu presedintele tarii fara sa mai voteze nimeni? Macar facem si noi o treaba pina la capat.
  • +13 (17 voturi)    
    Avem si noi niste propuneri... (Joi, 12 aprilie 2018, 16:06)

    vio7 [utilizator]

    Asa ca opinia publica ce suntem noi...Persoanele cu barba si plete slinoase,cu I.Q. negativ si tendinte rusofone sa nu intre in Parlament ,nici macar pentru dat cu matura!E bine?
  • +13 (17 voturi)    
    Rusnacul asta (Joi, 12 aprilie 2018, 16:06)

    Bazil [utilizator]

    este dus serios cu pluta. Asazisii parlamentari psd+alde +udmr + cativa pnl sunt deteriorati ireversibil la mansarda (creier).
  • +9 (13 voturi)    
    Numai analfabeti si propuneri utopice (Joi, 12 aprilie 2018, 16:08)

    lasa [utilizator]

    presupun ca nu stie in cati ani se poate forma un om din sistem
    o fi crezand ca il poate numi PSD-ul asa cum numeste guvernul....
    vezi ca trebuie sa ai si studii de specialitate si cazier si cv.........
  • +10 (14 voturi)    
    sa recapitulam (Joi, 12 aprilie 2018, 16:17)

    zigot [utilizator]

    -plesoianu, codrin stefanescu si radulescu-puscoci = 3
    utilizatori ai gurii fara minte;
    -iordache, nicolicea si serban = 3 profanatori ai justitiei
    -pop si popa, eminentele cenusii ale educatiei
    -vasilica dancila, p.m. care a initiat si utilizeaza cu spor
    limba ne(o)-romana;
    toti acestia si altii, multi altii, infaptuiesc cu sirg si
    devotament, fiecare in coltul lui, dezideratele chibzuite
    si asumate de dragnea prin asa zisul program al psd,
    program de distrugere a Romaniei
  • +15 (19 voturi)    
    a (Joi, 12 aprilie 2018, 16:24)

    adrian67 [utilizator]

    Si parlamentarii trimisi in judecata sa-si piarda mandatul automat, imunitatea sa fie ridicata fara vot la cererea procurorului, fisa de pontaj si plata salariului functie de acesta, salariul de maxim 3 ori salariul mediu pe economie, fara sume forfetare, fara masina de la parlament ca nici noua nu ne da masina de la firma sa umblam brambura, maxim 2 mandate de parlamentar ( ca ne-am saturat de alde Nicolicea, Ciordache, serban, Cariceanu, Vosganian...... ). ce zici Plesoiene, te bagi ?
    • 0 (0 voturi)    
      Da. (Joi, 12 aprilie 2018, 21:01)

      Clop [utilizator] i-a raspuns lui adrian67

      Excelent comentariu.
  • +10 (14 voturi)    
    ca sa facem ce vrea muschii nostri (Joi, 12 aprilie 2018, 16:33)

    mos ion roata [utilizator]

    Trebuie ca justitia si serviciile sa fie la mana noastra !
    Traiasca psd in frunte cu candidatii sai la presedentie (nu e nici o problema ca au anumite tare)
  • +6 (10 voturi)    
    puterea indelungata corupe (Joi, 12 aprilie 2018, 16:35)

    loveparade [utilizator]

    PSD suna cunoscut?
    pasul urmator va fi ca la propunerea lu tanti-mama-lu liviutz si a vecinei vetutza, venita sa faca schim de retete de zacusca, sa poata fi destituit dir SRI
  • +12 (16 voturi)    
    Da? (Joi, 12 aprilie 2018, 16:43)

    Kevi [utilizator]

    Dar cum ar fi ca si deputatii sa aiba un singur mandat care sa nu depaseasca 4 ani?
    • -3 (7 voturi)    
      Da? (Joi, 12 aprilie 2018, 18:25)

      unsimpluom123 [utilizator] i-a raspuns lui Kevi

      Mandatul de deputat se prelungeste prin votul cetatenilor, nu prin semnatura catorva persoane. Este totusi o diferenta mare, nu crezi?
      • +1 (1 vot)    
        pesedintele (Joi, 12 aprilie 2018, 19:41)

        zigot [utilizator] i-a raspuns lui unsimpluom123

        este ales tot prin vot, dar nu poate candida decat de 2 ori;
        asa ar trebui sa se intample si cu parlamentarii dupa ce numarul acestora va scadea la 300, conform referendumului neaplicat
  • +7 (11 voturi)    
    Asta .... (Joi, 12 aprilie 2018, 16:44)

    NicolaeA [utilizator]

    pentru ce serviciu de spionaj lucra, ca nu prea duce grija protejarii Romaniei ! Ba din contra !
  • +1 (5 voturi)    
    este clar (Joi, 12 aprilie 2018, 16:52)

    MamboNoFaiv [utilizator]

    clarvazator
  • +4 (8 voturi)    
    Demitere (Joi, 12 aprilie 2018, 17:06)

    D.M.A.Gogu [utilizator]

    Cate persoane trebuie sa cera demisia unui parlamentar ca aceasta sa devina un fapt?
  • +4 (8 voturi)    
    nimic nou (Joi, 12 aprilie 2018, 17:08)

    mos_teaca [utilizator]

    O alta lichea psd.ista ........
  • +5 (9 voturi)    
    Homo Sovieticus (Joi, 12 aprilie 2018, 17:20)

    un domn [utilizator]

    a Inviat !
  • +4 (8 voturi)    
    Proiect (Joi, 12 aprilie 2018, 17:43)

    Arkantas [utilizator]

    Dar un proiect ca maimutzoii ajunsi in Parlament sa fie
    dati fara cu un sut undeva , nu ar prinde de minune ....
  • +5 (9 voturi)    
    Pitoreasca "expunere de motive" ! (Joi, 12 aprilie 2018, 17:48)

    Susufler0 [utilizator]

    In toate cele patru expuneri de motive avem de a face cu fenomenul sau starea de "betie" !

    PS. Dom Plescoianu, esti sigur ca erai "treaz" cand le-ai conceput ? ;)
    • +3 (5 voturi)    
      Dar cand el Pleteshoianu (Joi, 12 aprilie 2018, 19:14)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

      A fost Conceput? Ambele variante au Iz De Credibilitate!
  • +4 (8 voturi)    
    cand Iuda asta scrie legi (Joi, 12 aprilie 2018, 18:30)

    programatoru [utilizator]

    ar trebui sa intre in alerta SRI-ul si toate serviciile secrete ...
  • -2 (2 voturi)    
    amendament (Joi, 12 aprilie 2018, 21:38)

    nash pandelica [utilizator]

    o treime e cam mult, zece la suta este corect :-))
    ba, chiar la propunerea sefilor celor doua camere.
    ce sa'si mai bata capu', alesul de rand..
  • +2 (2 voturi)    
    pacat de tara... (Joi, 12 aprilie 2018, 21:52)

    kthor7 [utilizator]

    fiti siguri, drama sau tragedia pe care o traim este ca toate aceste derapaje severe comise de psd-alde nu mai pot fi corectate niciodata. Raul a fost facut!!!
  • +2 (2 voturi)    
    Specimenul asta (Joi, 12 aprilie 2018, 22:13)

    aramos [utilizator]

    trebuie internat la spitalul de nebuni.
  • 0 (0 voturi)    
    multe idei(proiecte) (Vineri, 13 aprilie 2018, 12:28)

    Dizidentul [utilizator]

    a aparut din nou,nu evalueaza nimeni ca acest nimic haleste luna de luna bani de la popor fara nici-o justificare o nulitate absoluta.Ultimele nopti a visat ceva si in Parlament a propus...actiunile anterioare:
    -corespondenta cu Trump?
    -scrisoarea de indignare pentru Timmermans?
    -cunostintele aprofundate despre"Facebook si Twitter" faptul ca lamureste poporul de ce se intimpla in Syllicon Walley .Totul nu dovedeste decit desteptaciunea domnului care nu stie cum a ajuns la Parlament.