Proiect de lege: Persoanele care nu se prezinta la audieri in comisiile parlamentare, inchisoare sau amenda

de R.M.     HotNews.ro
Marţi, 13 martie 2018, 20:44 Actualitate | Politic


Persoanele care nu se prezinta la comisiile parlamentare de ancheta si cele care nu furnizeaza informatiile solicitate, documentele sau mijloacele de proba detinute acestor foruri risca inchisoare sau amenda, potrivit unei propuneri legislative a unor parlamentari PSD si care a fost depusa la Senat, scrie Agerpres.

"Fapta persoanei care face afirmatii mincinoase sau nu spune tot ce stie in fata Comisiei de ancheta este considerata impiedicare a aflarii adevarului si constituie infractiune, dispozitiile art. 273 Cod Penal aplicandu-se corespunzator", mai prevede proiectul.

Actul normativ stipuleaza ca "persoanele citate care nu se prezinta la audieri din motive imputabile sunt considerate incompatibile cu orice functie publica prevazuta in Legea 144/2007, pe o perioada de trei ani, incepand cu data neprezentarii la audieri, data inscrisa in citatie".

Codul penal prevede la art. 271 ca este infractiune fapta persoanei care impiedica un act procedural si refuza sa furnizeze informatiile solicitate, pedeapsa fiind inchisoare de la trei luni la un an sau amenda.

De asemenea, proiectul prevede ca "daca persoanele care nu se prezinta la audieri ocupa o functie publica, ele sunt revocate, destituite sau eliberate din functie".

"In cazul in care se solicita informatii in materie penala, Comisia de ancheta trimite o cerere scrisa procurorului general al Parchetului de pe langa ICCJ, care are obligatia de a furniza copii ale documentelor care contin actele si datele necesare realizarii obiectivelor in vederea carora a fost constituita comisia. (...) Daca sedinta comisiei s-a desfasurat cu usile inchise, parlamentarii membri ai Comisiei de ancheta sunt obligati sa pastreze secretul, fiind sanctionati daca dezvaluie elemente ale lucrarilor", se mai arata in proiect.

Potrivit actului normativ, "ancheta parlamentara verifica fapte sau imprejurari, si nu persoane si aceasta nu se substituie anchetei judiciare, avand un obiect si o finalitate diferite, ele putand coexista in ideea unei cooperari si colaborari loiale intre institutiile statului, chiar daca acelasi segment al realitatii este cercetat si documentat".

"Investigatiile efectuate de comisiile de ancheta ale Parlamentului nu le inlocuiesc pe cele ale organelor judiciare si nu intervin in procedura judiciara. Comisia de ancheta nu da verdicte prin care se constata vinovatia unei persoane, ci doar constata o stare de fapt si face propuneri/recomandari organelor competente", mai stabileste actul normativ, care va intra in dezbaterea Senatului ca prima Camera sesizata.

Propunerea legislativa privind infiintarea, organizarea si functionarea comisiilor parlamentare de ancheta este initiata de un grup de parlamentari de la PSD, initiatorul principal fiind deputatul PSD Oana Florea, care a prezentat acest proiect, intr-o conferinta de presa, la sfarsitul lunii ianuarie.



















1593 vizualizari

  • +11 (11 voturi)    
    O tampenie (Marţi, 13 martie 2018, 20:47)

    mitg [utilizator]

    Nu numai neconstitutionala, ci si stalinista.
  • +11 (11 voturi)    
    Nazisti! (Marţi, 13 martie 2018, 20:53)

    DT34 [utilizator]

    Asta se numeste politie pollitica.
    Ce o sa urmeze? Proiect de lege: Daca nu faci ce vrea PSD/Dragnea, te poate impusca pe loc.
    Bestiile ordinare!
    • +6 (6 voturi)    
      Nu m-ar mira (Miercuri, 14 martie 2018, 8:29)

      imi_pasa_de_romania [utilizator] i-a raspuns lui DT34

      Eu zic sa le dam direct drept de viata si de moarte asupra romanilor... ca vad ca oricum incolo se indreapta treaba.

      Un lucru ste evident: daca nu eram acum in UE se repeta "era vremurilor bune" din 95 incoace. Macar acum avem timp sa rectificam daca UE nu renunta la noi. Este clar ca sunt prea multi romani, fie spalati pe creier, fie cu palma intinsa la pomana, ca sa le mai pese de ce se intampla in tara.

      Mi se pare bulversant cum niste persoane certate cu legea sau in conflict cu justitia au dreptul sa ia astfel de decizii.
  • +5 (5 voturi)    
    Foarte bine (Marţi, 13 martie 2018, 20:54)

    Cataleya [utilizator]

    Faceti lege, o trimiteti presedintelui, acesta o reclama (sau nu) la CCR si dupa ce este promulgata, Kovesi se va prezenta in fata Comisiei.
    Iar acolo va va raspunde intrebarilor sau nu isi va mai aduce aminte despre ce a fost vorba.
    Si?
    Ce-o sa-i faceti?
    O sa o pupati in dos, exact ca pe Maior, Coldea, Dragnea si Basescu. Toti vor spune totul si, de fapt nimic )))
  • +11 (11 voturi)    
    Intrebare deschisa (Marţi, 13 martie 2018, 21:01)

    MoemBius [utilizator]

    Conform carei parti din Constitutie Parlamentul constituie parte juridica?

    Comisia Parlamentara e un fel de instanta suprema?
    Jegurile din Parlamentul Plin de hoti se considera deasupra legii?
    Unde scrie in Constitutia Romaniei ca puterea legislativa poate face asta?
    Sau nici macar nu e nevoie de asta?
  • +5 (5 voturi)    
    !!! (Marţi, 13 martie 2018, 21:10)

    nlln [utilizator]

    "Justitia paralela".....in serviciul "statului paralel= PSD+ALDE"
  • +8 (8 voturi)    
    comunistii isi arata coltii. (Marţi, 13 martie 2018, 21:13)

    ouyang [utilizator]

    politie politica pe fata. caci ce poate fi o comisie pesedistoaldista altfel decat cuvantul lui dragnea sau oricarui satrap conduce mafia politica? ne intoarcem rapid in comunism. urmeaza cel mai probabil si o baie de sange la vreun protest si gata, s-a terminat democratia, urmeaza iar 50 de ani de liniste. bravo romanie, halal centenar
  • +6 (6 voturi)    
    Incredibil (Marţi, 13 martie 2018, 21:25)

    imi_pasa_de_romania [utilizator]

    Comunistii astia chiar nu se lasa...
  • +8 (8 voturi)    
    Are cuvantul Comisia Parlamentara (Marţi, 13 martie 2018, 21:35)

    Ritzi Pitzi [utilizator]

    Se pregateste Tribunalul Poporului...

    Si uite asa ni se pregateste un adevarat Stat Paralel... cu Statul de DREPT !

    Cine ii da dreptul unui Neica-Nimeni (vezi Deputatul Auto) votat de o armata de semi-analfabeti sa interogheze/audieze orice persoana din Romania ?!
    S-au terminat organele abilitate si nu mai are cine ancheta infractiuni ? Sau este doar o metoda de presiune asupra Justitiei care ar trebui sa se teama de concluziile trase (ca nu pot da si condamnari) ditamai comisia parlamentara alcatuita din cei mai "valorosi" fii ai poporului ?
  • +7 (7 voturi)    
    ANTICONSTITUTIONAL (Marţi, 13 martie 2018, 21:38)

    torna_fratre [utilizator]

    pica la CCR.
    sparlamentul nu se poate substitui executivului...
    ca sa vezi cat de idioti sunt alesii neamului prost
  • +7 (7 voturi)    
    Iote alt proiect de lege (Marţi, 13 martie 2018, 22:06)

    Bintea Haiducul [utilizator]

    Doresc o lege care sa sanctioneze cu inchisoare si amenda uriasa pe cei care sunt alesi in baza unor oferte electorale , si nu onoreaza integral promisiunile. Asta ca sa aratam ca sanctionam minciuna si inselatoria.
  • +4 (4 voturi)    
    Inca (Marţi, 13 martie 2018, 22:30)

    tudor74 [utilizator]

    Inca o lege facuta de penali cu scopul de a fi folosita ca arma politica ! Desi taragane prin tertipuri anchetele penal prin tribunale ani de zile, o comisie care sa cheme la raport procurori DNA ca sa ii tina departe de anchetarea dosarelor e cireasa de pe tortul PSD.

    PSD-ul readuce la viata comisiile populare comuniste, unde niste activitisti de partid cu IQ mai mic decat numarul la pantof fara nicio pregatire in drept te chemau sa da-i raport si te frecau de ce nu livrezi 1 tona de lapte pe zi cu 3 vaci.
  • +8 (8 voturi)    
    Si uite asa Parlamentul a dat lovitura de stat (Marţi, 13 martie 2018, 22:48)

    DanielSurpateanu [utilizator]

    Daca nici asta nu e lovitura de stat, nu stiu care mai e. Parlamentul doar ce a reusit sa devina Putere Judecatoreasca si nu doar atat, sa bage si in penal. Cu alte cuvinte, daca pana acum mai te judecai pana la ultima curte, Parlamentul te baga imediat. Separatia puterilor in stat a disparut, Parlamentul doar ce a luat tot.
    Care aveti ceva bani, fugiti din tara.
  • +6 (6 voturi)    
    Justiție paralelă (Marţi, 13 martie 2018, 23:02)

    mr_mojo [utilizator]

    Suntem în pericol.
    Urmează marea adunare națională unde cei judecați vor fi pedepsiți cu pietre...
  • +4 (4 voturi)    
    Asa-mi trebuie! (Miercuri, 14 martie 2018, 0:07)

    Grumpy [utilizator]

    daca n-am fost la vot!
  • +3 (3 voturi)    
    O lege prin care vor hartui (Miercuri, 14 martie 2018, 9:23)

    jam.jam [utilizator]

    procurorii si judecatorii.