Traian Basescu: Nu-l vad pe Dragnea rezistand pe pozitia actuala pana la urmatoarele alegeri parlamentare

de Alina Neagu     HotNews.ro
Luni, 12 martie 2018, 0:13 Actualitate | Politic


Traian Basescu
Foto: Agerpres (editat)
Presedintele PMP, Traian Basescu, a afirmat, duminica seara, ca liderul PSD, Liviu Dragnea, ar trebui sa fie "foarte alertat" de voturile pentru Ecaterina Andronescu si Nicolae Banicioiu, primite de acestia la congresul partidului, deoarece respectivele voturi indica existenta unui "filon care va exploda", potrivit Agerpres. Traian Basescu este de parere ca Liviu Dragnea nu va ramane "in pozitia actuala" pana la alegerile din 2019 si ca acesta a sustinut alegerea premierului Viorica Dancila in functia de presedinte executiv al PSD pentru a-i "transfera" responsabilitatea politica a guvernarii.

"Eu nu cred ca in atmosfera pe care a creat-o se poate rezista pana la alegerile din noiembrie 2019. Mai este un an si jumatate si guvernarea devine tot mai grea. (...) Nu intamplator a venit cu premierul sa fie presedinte executiv, pentru ca acum i-a dat incarcatura politica majora in partid doamnei Dancila, este numarul doi in partid, deci aplica politicile partidului. (...) I-a creat conditiile politice sa fie responsabilul numarul unu", a declarat Traian Basescu, la B1.

Basescu considera ca voturile pentru Ecaterina Andronescu si Nicolae Banicioiu arata ca "exista un curent" care a votat "impotriva" recomandarii presedintelui Liviu Dragnea si acesta este "filonul care la un moment dat va exploda". Traian Basescu a calificat drept "mincinos" discursul liderului PSD, Liviu Dragnea, de la congresul partidului.

"Eu nu-l vad totusi pe Dragnea rezistand pe pozitia actuala pana la urmatoarele alegeri parlamentare. (...) Eu in locul lui as fi foarte alertat de cei 833 care au votat impotriva doamnei Dancila. (...) Eu nu-l vad bine pe Dragnea. Eu in locul lui as fi in alerta maxima cu 833 de voturi impotriva", a incheiat Traian Basescu.



















3566 vizualizari

  • -10 (12 voturi)    
    Na...a ajuns Dragnea Basist.. (Luni, 12 martie 2018, 0:17)

    un domn [utilizator]

    In 1997 era la PDL..hotelul turis..era plin deportocaleeee...de ja vu..portocale
    • -3 (5 voturi)    
      Se toarna un pahar cu wiski si 4 (Luni, 12 martie 2018, 6:13)

      asistat [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      cuburi cu gheață, nu invers!
  • +14 (20 voturi)    
    un diagnostic corect (Luni, 12 martie 2018, 0:21)

    anonim3 [utilizator]

    Cele peste 800 voturi impotriva doamnei Dancila sunt cu atat mai semnificative cu cat contracandidatii acesteia au fost impiedicati sa se adreseze la timp congresului.
    Pe de alta parte, aceste voturi au fost in cadrul unui scrutin secret. Nu stiu daca acesti votanti vor fi capabili vreodata sa-si asume sfidarea pe fata a lui Daddy.
  • -2 (8 voturi)    
    hmmm.... (Luni, 12 martie 2018, 0:49)

    natbl73 [utilizator]

    nu sunt convins

    1) a pus pe locul 2 in partid o persoana docila, dupa cum a definit-o cand a pus-o PM
    2) sa-i transfere responsabilitatea guvernarii .........legumei ???!!!
    3) a fost reconfirmat presedinte cu 800 de voturi impotriva - nu cred ca e fericit, ca nu e prost - stie ca atunci cand va cadea, va cadea de sus :)
  • -4 (6 voturi)    
    pensionarea ptr premianti e la 45 ani (Luni, 12 martie 2018, 1:30)

    Coco Whistle [utilizator]

    iar unii nu ies decit cu picioarele inainte.
  • +16 (18 voturi)    
    Acum se intelege mai bine de ce Dragnea (Luni, 12 martie 2018, 1:51)

    Susufler0 [utilizator]

    nu a vrut sa supuna la vot si functia de Presedinte al partidului !

    800 de voturi date unui contracandidat inseamna enorm, inseamna ca in viitor lupul Alfa poate fi atacat, invins si gonit de la conducerea.

    PS. Asta a vrut sa ascunda Dragnea dar nu a reusit !

    PPS. Anul viitor ar trebui sa se organizeze alegeri pt functia de presedinte al partidului pt ca maimutareala cu "ma vreti" nu tine !
    Va fi foarte interesant !
  • -8 (14 voturi)    
    Dragnea a dovedid (Luni, 12 martie 2018, 3:18)

    Con_stan_tin [utilizator]

    că este capabil să conducă PSD chiar și cu o condamnare la activ. Va conduce fără probleme PSD-ul la câștigarea parlamentarelor din 2020... chiar și din pușcărie, prin interpuși.
    • +2 (2 voturi)    
      Mai stii ?! (Luni, 12 martie 2018, 13:27)

      blackarrow [utilizator] i-a raspuns lui Con_stan_tin

      Poate ca va deveni primul presedinte care isi exercita functia din puscarie , orice e posibil , nu ?
      Ce va mai plac infractorii , eu stiam ca romanul e frate cu codrul, dar si cu infractorii ?!
      Romania s-a dovedit o tara care suporta inuman de multe probleme , de exemplu incomensurabila prostie a unor cetateni ...
  • +1 (1 vot)    
    Sansele ca odata intrat pe poarta Rahovei (Luni, 12 martie 2018, 11:59)

    Susufler0 [utilizator]

    Dragnea sa ramana seful PSD (fie si informal) sunt extrem de mici, tind spre zero, cata vreme, altii mai "bazati" ca el si liberi fiind, au fost "mancati" de propriul partid !

    Dragnea a condus pana in prezent extrem de rudimentar (chiar daca eficient pt el) PSD-ul !

    De exemplu, nimeni nu credea ca PSD-ul sub Dragnea si cu o victorie mai mult decat clara in alegeri, se poate vulnerabiliza mai mult si mai rapid decat a facut-o sub conducerea liberala a lui "Ponta" si cu toate acestea priviti PSD-ul de azi : 800 de voturi impotriva lui Dragnea in conditiile in care adversarii sai au fost niste "asistati politici", nu niste baroni !

    PS. Va fi palpitant pana vom afla daca anul viitor PSD mai organizeaza sau nu alegeri interne pt functia de Presedinte al partidului ?
    • +1 (1 vot)    
      E ok (Luni, 12 martie 2018, 12:23)

      bfc [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

      Dupa modelul Chinei, Dragnea va formula si va vota o lege care sa-i permita ca functia de presedinte partidului sa fie pe viata si transmisibila primului fiu nascuta sau tot prin vot, dat doar de presedintele partidului, altui urmas legitim sau nu.
      Pentru ca poate ... pardon, pentru ca se permite!
      • +1 (1 vot)    
        Inteleg mesajul tau ! (Luni, 12 martie 2018, 14:22)

        Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui bfc

        Coborand insa in planul concretului, imediat ce Dragnea va fi condamnat in mod definitiv ( si, ATENTIE, nu neaparat cu executare !) in al doilea dosar, daca va mai avea chef si timp sa urmareasca reactiile imediate ale celor care conteaza in PSD, va avea o mare surpriza : persoana sa politica va fi deja de domeniul trecutului !

        PS. Va incepe pe fata lupta pt succesiune !
        • 0 (0 voturi)    
          Si Irina va face Obiectu Succesiunii? (Luni, 12 martie 2018, 19:45)

          un domn [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

          Intreb deoarece P$D actioneaza Tribal...intai fata a fost ucenica la Seby Ghitza, acum la Deddy Imparateasa...