Dragnea, de ziua Unirii Principatelor: Politicienii de atunci au trecut peste toate neintelegerile, urmarind, cu totii, acelasi tel: un stat national

de N.O.     HotNews.ro
Miercuri, 24 ianuarie 2018, 12:14 Actualitate | Politic


Liviu Dragnea
Foto: Agerpres
Liderul PSD, Liviu Dragnea, a transmis, miercuri, pe Facebook, un mesaj de ziua Unirii Principatelor Romane, spunand ca in urma cu 159 de ani romanii au asezat piatra de temelie a marelui vis national, respectiv Unirea, iar politicienii de atunci au trecut peste toate neintelegerile, urmarind "acelasi tel".

"In urma cu 159 de ani, romanii au asezat piatra de temelie a marelui vis national: #UNIREA. 
Oamenii politici de atunci au dat dovada de multa intelepciune, trecand peste toate neintelegerile, urmarind, cu totii, acelasi tel: un stat national - #Romania. 
Actiunea politica de atunci este cel mai bun #exemplu pentru noi, cei de acum. 
La multi ani, romani! La multi ani, Romania!", a scris Drganea pe pagina sa de Facebook.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















1563 vizualizari

  • +13 (13 voturi)    
    Haha (Miercuri, 24 ianuarie 2018, 12:18)

    vlad.pe [utilizator]

    De asta Dragnea nu a fost prezent in Iasi unde a început Unirea, sau poate s-a uitat pe harta si nu a văzut nici 5 metri de autostrada in Moldova care de 30 de ani votează doar PSD.
    • +4 (4 voturi)    
      Ce ne intereseaza ce spune acest megainfractor ??? (Miercuri, 24 ianuarie 2018, 18:11)

      cartofil [utilizator] i-a raspuns lui vlad.pe

      Presa ar trebui sa-l ignore complet pe acest aventurier infractor !!!!
  • +18 (18 voturi)    
    Pai sa fim politicosi , zic ! (Miercuri, 24 ianuarie 2018, 12:19)

    si_mort_va_vad [utilizator]

    La Multi Ani si tie , dracule viu !

    #CU_EXECUTARE_!!!!!!!!!!!!
    • +4 (4 voturi)    
      Amin! (Miercuri, 24 ianuarie 2018, 16:04)

      alibaba_zeul_meu [utilizator] i-a raspuns lui si_mort_va_vad

      .
    • +5 (5 voturi)    
      Violatorul catre victima (Miercuri, 24 ianuarie 2018, 18:04)

      Trojan.H [utilizator] i-a raspuns lui si_mort_va_vad

      Violatorul catre victima, dupa consumarea violului:
      Draga victima, sa dam dovada de multa intelepciune, trecand peste toate neintelegerile, sa urmarim, cu totii, acelasi tel: pace si armonie.
      fmm
  • +15 (15 voturi)    
    Penibil (Miercuri, 24 ianuarie 2018, 12:22)

    micul_licurici [utilizator]

    Nu stiu cum dar azi din gura lui Dragnea si un simplu "Buna ziua" suna a batjocura, nu mai zic de citatul din articol.

    Dragnea orice spui este o injuratura la adresa oamenilor care nu fac parte din gasca ta.
  • +6 (6 voturi)    
    Nu toti politicienii sunt hoti (Miercuri, 24 ianuarie 2018, 12:22)

    emil bobu [utilizator]

    deci statul mafiot national pe care-l vrea Dragnea nu e realizabil.
  • +11 (11 voturi)    
    Cata nesimtire!!!!!! (Miercuri, 24 ianuarie 2018, 12:39)

    FLORIO [utilizator]

    Romania v-a intra in blocaj total in scurt timp. Intr-un an au schimbat peste 1500 de legi. A fost nebunie dar sa vedeti de acum incolo.....(Au aruncat nisip in motorul care de abia mai mergea).
    Romania are nevoie de o constitutie complet noua care sa curete mizeriile din ultimele guvernari. O luam de la Zero. Alegeri anticipate si fara penali. Un penal nu are voie sa lucre nici macar pe post de paznic.
  • +12 (12 voturi)    
    acelas tel (Miercuri, 24 ianuarie 2018, 12:40)

    Ilidia [utilizator]

    Tovarasul ar vrea ca "acelas tel" sa insemne lasati-ne in pace sa ne putem uni la... furat...
    • +2 (2 voturi)    
      Hora Unirii in Hotie (Miercuri, 24 ianuarie 2018, 14:30)

      Mihai Bucur [utilizator] i-a raspuns lui Ilidia

      Hai sa dam laba cu laba
      Cei cu banii sub taraba
      Sa-nvartim Hora Hotiei
      Pe pamantul Romaniei!
  • +10 (10 voturi)    
    In zilele noastre psd-istii (Miercuri, 24 ianuarie 2018, 12:40)

    Altiro [utilizator]

    au trecut peste toate neintelegerile urmarind cu totii acelasi tel: TelDrum. Dar nemilosul 'stat paralel' le-a taiat avantul ..
  • +11 (11 voturi)    
    Dragnea are pretentii mari. (Miercuri, 24 ianuarie 2018, 12:42)

    Lucky1 [utilizator]

    Tare ii mai place sa adreseze prostimii niste vorbe cu talc. Se vede, saracu' de el, in rand cu marii politicieni si oameni de stat ai Romaniei inainte de al doilea razbol mondial.
    Biata Romanie, esti chiar de plans. Ai ajuns sa rada lumea de tine. Ai ajuns in topul exemplelor negative, sa vina un chiaburoi ca dragnea sa-ti pronunte numele, sa calce pe locurile care au fost batatorite de oameni mari atat la minte cat si la inima.
    Nu, nu este drept. Trebuie sa se intample ceva, lucrurile nu mai pot continua. Am ajuns deja mai jos decat namolul. Simti cum te sufoci. Ne-au furat pana si aerul pe care-l respiram.
  • +8 (8 voturi)    
    Paltonul alb (Miercuri, 24 ianuarie 2018, 12:43)

    soundtrack [utilizator]

    cu flori brodate si opincile unde-s, bre?
  • +12 (12 voturi)    
    Nu stii istoria, dle neica nimeni cu sosete (Miercuri, 24 ianuarie 2018, 12:45)

    scaraotchi [utilizator]

    flausate...!

    Politicienii de atunci l-au adus la carma tarii pe Cuza, ca sa rezolve problema cu ...ocaua mica. Vezi ca istoria se repeta? Si noi acu' trebuie sa rezolvam probleme din astea legate de furaciuni...
  • +8 (8 voturi)    
    ...dezintegrarea națiunii române... (Miercuri, 24 ianuarie 2018, 13:02)

    baligosul [utilizator]

    De 27 de ani clasa politică nu face decît să submineze poporul român...
    -imediat după 1989, FSN-iști și ceilalți,șoferii de autobuze din București nu deschideau ușile autobuzelor pentru cei din urmă!
    -96-97 nu erai CDR-ist, nu erai bun, e drept, următorii doi ani, erai CDR-ist erai considerat prostul proștilor,atît de mult se erodase prestigiul lor, aveau majoritate parlamentară dar au ieșit de la guvernare...Inflația anuală depășise 300%...
    -2000-2004, dacă nu erai PSD-ist, ramura Năstase, puteai să fii anchetat, după ce în prelabil te săltau polițiștii la ordinul unui procuror, Mugur Ciuvică, azi mare lingușitor de PSD a pățit-o...azi scuipă doar pe cine ,,trebuie,, Se cam ferește, a înțeles lecția.
    -2004-2008, liberalii sub conducerea lui Tăriceanu și înghiontiți de PSD au început discriminarea pozitivă a angajaților statului, mărind salariile acestora repetat și nesustenabil, la ieșirea de la guvernare salariul mediu la stat era cu 50% în plus față de cel din privat, iar deficitul bugetar era 5,8% într-un an cu creștere economică de 7%.
    -2008-2012, justiția a acționat la ordin, doar împotriva cui trebuia, dar trebuia să fie și așa după vreo 15 ani în care judecătorii au făcut ce au vrut, nu ce spunea legea.
    -2012-2018 politicienii PSD+PNL(USL) după care PSD+ALDE au reînceput majorările discriminatoare ale salariilor angajaților de la stat, culminînd cu ce se va întîmpla anul acesta, cînd vor fi două majorări de cîte 25% fiecare, în ianuarie și în iunie!!!
    Asta e o cale de a distruge România.
  • +4 (4 voturi)    
    Stat National (Miercuri, 24 ianuarie 2018, 13:09)

    Calin.Ionescu [utilizator]

    "Au vrut cu totii un Stat National pentru mine, pentru mațele mele care chiorăie de șepte generații, și acuma am să mi le umplu, na! ca pentru șăptezeci de vieți, na! Pas de mă opriți — că va mușc de cap, figuranților!"
    • +2 (2 voturi)    
      Întrebare: (Miercuri, 24 ianuarie 2018, 15:27)

      Spiky [utilizator] i-a raspuns lui Calin.Ionescu

      Statul ăsta național de care vorbește cetățeanul Dragnea, este paralel sau perpendicular? Dacă este perpendicular, este la 90 sau la 275 de grade?
      Răspuns (dat de cetățeanul Ciordache într-un moment memorabil): Altă întrebare!
  • +5 (5 voturi)    
    A NU se Confunda cu Interesul URSS (Miercuri, 24 ianuarie 2018, 13:10)

    un domn [utilizator]

    Acela este un Interes al Unei Natiuni NEcurtenitoare cu Romania!
  • +13 (13 voturi)    
    Mai citiţi istorie, dle Dragnea! (Miercuri, 24 ianuarie 2018, 13:19)

    Nicumi [utilizator]

    Să facem puţină istorie, dle Dragnea!

    A fost nevoie de prezenţa mulţimii din Bucureşti pentru ca la 24 ianuarie să fie ales acelaşi domnitor! Nu-i nevoie să mă credeţi, puteţi verifica personal,
    A fost nevoie ca nişte candidaţi la tron, prinţi sau descendenţi ai unor familii aristocratice, oameni educaţi şi patrioţi, nu analfabeţi şi hoţi, să renunţe la interesul personal în favoarea celui naţional!
    A fost nevoie de un context internaţional favorabil şi de sprijinul unor puteri occidentale pe care generaţia paşoptistă exilată le lămuriseră scriind n memorii şi publicând n articole în presa importantă. Eforturi făcute, de multe ori, cu stomacul gol (citiţi corespondenţa lor!), sacrificându-şi averea din ţară. Ia faceţi o comparaţie cu ce-i acum!
    Acum, românii sunt în stradă şi vor să danseze Hora Unirii, dar nu cu politicienii hoţi şi iresponsabili, care ţin lecţii de patriotism în paralel cu pregătirea de noi măsuri de jefuire a oamenilor cinstiţi din această ţară.
    Da, Hora Unirii, nu Hora de la Videle, cu penalii!
    • +3 (3 voturi)    
      excelent domnule, (Miercuri, 24 ianuarie 2018, 13:49)

      zot [utilizator] i-a raspuns lui Nicumi

      toata stima
  • +9 (9 voturi)    
    Tupeu (Miercuri, 24 ianuarie 2018, 13:20)

    indrea [utilizator]

    de nesimţit! Habar n-are ce-a fost atunci. Păi, da, în 1859 s-a făcut pe voia celor cu multă carte, nu ca acuma, după cheful unui gherţoi viclean, căruia îi place să se bage-n seamă.
  • +5 (7 voturi)    
    stat national de hoti (Miercuri, 24 ianuarie 2018, 13:28)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    cu Ciocoiul de Teleorman in fruntea gurpului de gunoaie numit P$D
  • +6 (6 voturi)    
    Cum au putut ei, politicieni de atunci sa treaca (Miercuri, 24 ianuarie 2018, 14:28)

    Susufler0 [utilizator]

    peste toate neintelegerile iar politicienii de acum, Iohannis, cei din USR, cativa din PNL, cativa din PMP nu pot trece ?

    Simplu, Livache ! Atunci intrau bogati in politica si ieseau ceva mai "saraci" dar reuseau sa uneasca Moldova cu Tara Romaneasca, sa lucreze pt dobandirea Independentei Romaniei fata de Imperiul Otoman si sa infaptuiasca in fruntea maselor Marea Unire de la 1918 !

    Acum, (dupa 1989), coboara din personalul de Alexandria in gara Basarab incaltati cu ciorapi flausati rosii si in sandale si cu o punga de plastic de 25 de bani in mana si in mai putin de doua decenii ajung putrezi de bogati !

    PS. Dar tu, nu-i asa ?, o sa militezi in continuare pt intelegere intre politicienii acestei tari, pt ca si tu, ca si inaintasii tai intr-ale politicii, ai un tel : Sa scapati tu si-ai tai de puscarie si cu averile intregi. Or pt asta este nevoie de unitate politica intre toti penalii din politica !

    PPS. Jigodie !
  • +2 (2 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Miercuri, 24 ianuarie 2018, 15:12)

    [anonim]

  • +2 (2 voturi)    
    xx (Miercuri, 24 ianuarie 2018, 15:15)

    manusha [utilizator]

    Daca cei care au facut unirea ar fi stiut ca din Teleoman va aparea o haita de sacali pusi pe jaf si distrugere, ar fi exclus Teleormanul.
  • +2 (2 voturi)    
    unirea (Miercuri, 24 ianuarie 2018, 17:19)

    Dizidentul [utilizator]

    viziunile unionistilor in frunte cu Al.I.Cuza au avut
    cu adevarat un vis pe care l-au implinit UN STAT UNIT
    SI UN STAT DREPT,asta cu dreptul nu prea o aveti.
    Dreptul il aveti numai voi.
    Voi nu ati fost prinsi niciodata cu OCAUA MICA poporul
    si alegatorii au fost mintiti de la inceput(OUG 13) a fost
    inceputul.